Προς το περιεχόμενο

Το thread του τρεξίματος


al3xis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα φίλοι δρομείς! 

ειμαι σε αναζητηση παπουτσιου για τρέξιμο (90Kg // 8-15km την εβδομαδα) κ σκορπια αγωνες εντός Αττικής. 
προερχομαι απο Asics Nimbus 20 και καλοβλεπω τα Nimbus 23 
πχ: https://www.skroutz.gr/s/26606822/Asics-Gel-Nimbus-23-Platinum-1011B156-001-Ανδρικά-Αθλητικά-Παπούτσια-Running-Μαύρα.html

Δεν με ενοχλούν τα παρδαλα χρωματα, αντιθετως βαριεμαι τα μονοχρωμα, μαυρα κλπ 
μου αρεσουν πολυ αυτα πχ: 
https://www.skroutz.gr/s/27145342/Asics-Gel-Nimbus-23-NP-1011B153-400-Ανδρικά-Αθλητικά-Παπούτσια-Running-Πολύχρωμα.html#reviews 

budget περι τα 150Eur.

Thoughts για αλλες επιλογες; 

Επεξ/σία από JailbrokenDiesel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
9 ώρες πριν, JailbrokenDiesel είπε

Καλησπερα φίλοι δρομείς! 

ειμαι σε αναζητηση παπουτσιου για τρέξιμο (90Kg // 8-15km την εβδομαδα) κ σκορπια αγωνες εντός Αττικής. 
προερχομαι απο Asics Nimbus 20 και καλοβλεπω τα Nimbus 23 
πχ: https://www.skroutz.gr/s/26606822/Asics-Gel-Nimbus-23-Platinum-1011B156-001-Ανδρικά-Αθλητικά-Παπούτσια-Running-Μαύρα.html

Δεν με ενοχλούν τα παρδαλα χρωματα, αντιθετως βαριεμαι τα μονοχρωμα, μαυρα κλπ 
μου αρεσουν πολυ αυτα πχ: 
https://www.skroutz.gr/s/27145342/Asics-Gel-Nimbus-23-NP-1011B153-400-Ανδρικά-Αθλητικά-Παπούτσια-Running-Πολύχρωμα.html#reviews 

budget περι τα 150Eur.

Thoughts για αλλες επιλογες; 

Hoka Clifton, Bondi, Rincon

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, JailbrokenDiesel είπε

Καλησπερα φίλοι δρομείς! 

ειμαι σε αναζητηση παπουτσιου για τρέξιμο (90Kg // 8-15km την εβδομαδα) κ σκορπια αγωνες εντός Αττικής. 
προερχομαι απο Asics Nimbus 20 και καλοβλεπω τα Nimbus 23 
πχ: https://www.skroutz.gr/s/26606822/Asics-Gel-Nimbus-23-Platinum-1011B156-001-Ανδρικά-Αθλητικά-Παπούτσια-Running-Μαύρα.html

Δεν με ενοχλούν τα παρδαλα χρωματα, αντιθετως βαριεμαι τα μονοχρωμα, μαυρα κλπ 
μου αρεσουν πολυ αυτα πχ: 
https://www.skroutz.gr/s/27145342/Asics-Gel-Nimbus-23-NP-1011B153-400-Ανδρικά-Αθλητικά-Παπούτσια-Running-Πολύχρωμα.html#reviews 

budget περι τα 150Eur.

Thoughts για αλλες επιλογες; 

Ξανά Nimbus. Αφού δεν ασχολείσαι συστηματικά μην κάνεις αλλαγές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/10/2021 στις 12:26 ΠΜ, JailbrokenDiesel είπε

Καλησπερα φίλοι δρομείς! 

ειμαι σε αναζητηση παπουτσιου για τρέξιμο (90Kg // 8-15km την εβδομαδα) κ σκορπια αγωνες εντός Αττικής. 
προερχομαι απο Asics Nimbus 20 και καλοβλεπω τα Nimbus 23 
πχ: https://www.skroutz.gr/s/26606822/Asics-Gel-Nimbus-23-Platinum-1011B156-001-Ανδρικά-Αθλητικά-Παπούτσια-Running-Μαύρα.html

Δεν με ενοχλούν τα παρδαλα χρωματα, αντιθετως βαριεμαι τα μονοχρωμα, μαυρα κλπ 
μου αρεσουν πολυ αυτα πχ: 
https://www.skroutz.gr/s/27145342/Asics-Gel-Nimbus-23-NP-1011B153-400-Ανδρικά-Αθλητικά-Παπούτσια-Running-Πολύχρωμα.html#reviews 

budget περι τα 150Eur.

Thoughts για αλλες επιλογες; 

15 χλμ την εβδομαδα ειναι λιγα, 20 αρηδες τα βγαζουν σε μια δυο τρεις κουρσες, μπορεις να παρεις οτιδηποτε παπουτσι θες που να σε βολευει , βομερο, νιμπους, κλπ

Στις 19/8/2021 στις 9:48 ΜΜ, prototypegr είπε

Καλησπέρα. Ίσως να μην είμαι και στο σωστό thread, αλλά θα ήθελα την βοήθειά σας και τις συμβουλές σας. Ξεκίνησα πριν μια βδομάδα περπάτημα, σχετικά γρήγορο (6,5 χλμ σε περίπου 1 ώρα) προκειμένου να ξαναρχίσω να αθλούμαι (είχα παρατήσει γενικώς την γυμναστική για πάρα πολλά χρόνια), σχεδόν σε καθημερινή βάση. Καταρχάς να πω ότι είμαι 44 ετών, 1,94 ύψος και 108 κιλά αυτήν την στιγμή, αλλά έχω ξεκινήσει παράλληλα και διατροφή προκειμένου μα χάσω μερικά κιλά (ευελπιστώ να φτάσω τα 100). Προσπάθησα αυτό το διάστημα να βάλω και τρέξιμο στο πρόγραμμα, αλλά έβλεπα ότι σε 100-200 μέτρα έμενα από αναπνοές, οπότε σταματούσα και συνέχιζα το περπάτημα. Δεν ξέρω αν οφείλεται στην αγυμνασία ή αν ξέχασα πως να αναπνέω. Γι’ αυτό θα ήθελα κάποιες συμβουλές πως να βοηθηθώ πάνω σε αυτό το θέμα. Ευχαριστώ και συγνώμη για το σεντόνι. 

θελει δυνατη αλλαγη σε διατροφη να βελτιωθει το πεπτικο συστημα , να απορροφα καλυτερα κ να λειτουργει ο οργανισμος καλυτερα, κ θελει χρονο κ πιθανως λιγα συμπληρωματα , διατροφη που θα σου πουν κατοπιν εξετασεεων.

πχ β12 , πολυβιταμινη για λιγο καιρο ή αυξηση σαλατες , κρεατα λιγο καιρο.

κ μπορει να περασει μηνας κ πιο πολυ για να δεις μεγαλη διαφορα, αναλογα την κατασταση του σωματος

κατι τετοιο (κατοπιν διαιτολογικης συστασης) μπορει να σε βοηθησει

(πχ 1,2 κουταλιες το πρωι η πριν την προπονηση για λιγο καιρο )

https://www.skroutz.gr/s/25928460/Amazing-Grass-Green-Superfood-240gr-Chocolate.html

Επεξ/σία από peiraiask
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει βλέπω τον Coros pace 2 με την το προσφορά του skroutz κοντά στα 150 ευρώ. Να το πάρω τώρα ή να περιμένω καμια προσφορά της garmin px FR245 Black Friday? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
9 ώρες πριν, Makislolo είπε

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει βλέπω τον Coros pace 2 με την το προσφορά του skroutz κοντά στα 150 ευρώ. Να το πάρω τώρα ή να περιμένω καμια προσφορά της garmin px FR245 Black Friday? 

Coros τα ακουω πρωτη φορα. Στα αθλητικα μονο Garmin! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Spect~ είπε

Coros τα ακουω πρωτη φορα. Στα αθλητικα μονο Garmin! 

Kαι  ομως... απιστευτη διαρκεια μπαταριας . ιδανικο κουμπωμα gps . ομορφο σε εμφανιση,. με απλη κ λειτουργικη εφαρμογη σε app 

Για μενα  δες σε skroutz διακυμναση τιμης και αν  αξιζει παρτο

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 λεπτά πριν, giorgos pliakos είπε

Kαι  ομως... απιστευτη διαρκεια μπαταριας . ιδανικο κουμπωμα gps . ομορφο σε εμφανιση,. με απλη κ λειτουργικη εφαρμογη σε app 

Για μενα  δες σε skroutz διακυμναση τιμης και αν  αξιζει παρτο

 

Εγω πορσωπικα εμπιστευομαι πολυ περισσότερο μια εταιρεια σαν τη Γκαρμιν που ειναι στο χωρο για χρονια σε συγκριση με την Κορος που εμφανιστηκε πριν 3 χρονια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Coros pace 2 στα 200€ και είναι ότι καλύτερο σε αυτήν την τιμή. Στα 150€ πάρε δύο ένα μαύρο και ένα άσπρο 😋 

Polar και Suunto σε αρκετά μοντέλα ιδιαίτερα αυτά που είναι made in Finland έχουνε την καλύτερη ποιότητα κατασκευής αλλά πάσχουν στο θέμα τιμή. 

Garmin βγάζει 50 μοντέλα την διετία. 5 είναι από τα καλύτερα που κυκλοφορούν (τα ακριβά μοντέλα), 20 είναι καλά - αποδεκτά - στο μέσο όρο και 25 είναι "σκουπίδια". 

Το καλύτερο με διαφορά ρολόι μέχρι 300€ είναι το Coros pace 2. Προσοχή προτιμήστε το μοντέλο με το απλό λουράκι σιλικόνης το άλλο με το σκρατς σφίγγει πολύ στο χέρι, στο νερό βαραίνει και τέλος κάνει δύσκολο το πλύσιμο του ρολογιού. 

Έχω περάσει από όλες τις εταιρίες κατά καιρούς. Τώρα τρέχω με ένα αθάνατο Suunto Ambit 2R (2014) με άριστο Gps και σε άριστη κατάσταση εξωτερική - μπαταρίας. Έχω βάλει στο μάτι το Coros pace 2 που το έχουν άτομα στον κύκλο μου και είναι ερωτευμένοι με το ρολόι. 

Τέλος να μην ξεχάσω καλό είναι κάποιος να το δει από κοντά και να χρησιμοποιήσει την κορώνα που έχει γιατί μπορεί να έχει θέμα αν τρέχει χειμώνα με γάντια. 

Επεξ/σία από liakinen
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Στην εγγραφη μου για τον ΑΜΑ ο καλυτερος χρονος για τον Ημιμαραθωνιο που δηλωθηκε ειναι 0.36 αντι 1.36 και με εχουν βαλει στο πρωτο γκρουπ με τους elite 🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Spect~ είπε

Στην εγγραφη μου για τον ΑΜΑ ο καλυτερος χρονος για τον Ημιμαραθωνιο που δηλωθηκε ειναι 0.36 αντι 1.36 και με εχουν βαλει στο πρωτο γκρουπ με τους elite 🤣

να'τος να'τος ο πρωταθλητής (μας) ! καλό τερματισμό..

Υγ. είμαι κ εγώ σε πολύ μπορστά γκρουπ για τα δεδομένα μου αλλά μικρό το κακό.. θα τους βλέπω να με περνούν έως ν μείνω τελευταίος κ καταϊδρωμένος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 λεπτά πριν, Locke_John είπε

να'τος να'τος ο πρωταθλητής (μας) ! καλό τερματισμό..

Υγ. είμαι κ εγώ σε πολύ μπορστά γκρουπ για τα δεδομένα μου αλλά μικρό το κακό.. θα τους βλέπω να με περνούν έως ν μείνω τελευταίος κ καταϊδρωμένος..

0.36 μονο με το ποδηλατο ! Καλα και μενα δεν με απασχολει. Καλυτερα για μενα γιατι θα εχω λιγοτερο κοσμο στους σταθμους κλπ και επισης θα τελειωσω νωρις :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ερωτηση..τρεχω η κανω mtb ,τρεις φορες τη βδομαδα ..τις αλλες μερες και λογω δουλειας περπαταω γυρω στα 10 χλμ ..στο τρεξιμο ειμαι στο επιπεδο να κανω 6-10 χλμ τη προπονηση με μεσο ορο 5:20..στο mtb βολτες 20-25 χλμ με 700-900 υψομετρικα..

Εκανα το εμβολιο,πρωτη δοση σημερα ..λογος πονος μονο στο χερι ..

Ποτε ξαναβγαινω? Αυριο? Μεθαύριο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...