Προς το περιεχόμενο

Το thread του τρεξίματος


al3xis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως ρε παιδιά αυτό τα τελευταία 2 χρόνια ήταν σαν ταφόπλακα για μένα όσον αφορά το τρέξιμο. 

Είχα ξεκινήσει πριν αρκετά χρόνια να τρέχω και είχα φτάσει μέχρι και 21 κμ. Έτρεχα σχετικά εύκολα στα 10-15 κμ και είχα φτιάξει πάρα πολύ τους χρόνους σε σχέση με την αρχή. 

Δυστυχώς στην πορεία είχα αρκετούς τραυματισμούς που με άφηναν πίσω για κάποια διαστήματα αλλά πάντα ξεκινούσα πάλι. 

Μετά από όλο αυτό που έχει γίνει με τον κορονοιο έχω πέσει απίστευτα πολύ. Η ψυχολογία είναι χάλια, τα κιλά έχουν ανέβει αρκετά και 2-3 φορές που προσπάθησα τον τελευταίο καιρό να τρέξω στα 2 κμ είχα ανεβάσει πάνω από 180 παλμούς (σε κατάσταση ηρεμίας έχω 50-55).

Έχω φτάσει σε ένα σημείο που καταβάλω πολύ μεγάλη προσπάθεια για να βγω να τρέξω από εκεί που παλιότερα με την παραμικρή ευκαιρία ήμουν ήδη έξω. 

 

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
6 λεπτά πριν, Tigio13 είπε

Πάντως ρε παιδιά αυτό τα τελευταία 2 χρόνια ήταν σαν ταφόπλακα για μένα όσον αφορά το τρέξιμο. 

Είχα ξεκινήσει πριν αρκετά χρόνια να τρέχω και είχα φτάσει μέχρι και 21 κμ. Έτρεχα σχετικά εύκολα στα 10-15 κμ και είχα φτιάξει πάρα πολύ τους χρόνους σε σχέση με την αρχή. 

Δυστυχώς στην πορεία είχα αρκετούς τραυματισμούς που με άφηναν πίσω για κάποια διαστήματα αλλά πάντα ξεκινούσα πάλι. 

Μετά από όλο αυτό που έχει γίνει με τον κορονοιο έχω πέσει απίστευτα πολύ. Η ψυχολογία είναι χάλια, τα κιλά έχουν ανέβει αρκετά και 2-3 φορές που προσπάθησα τον τελευταίο καιρό να τρέξω στα 2 κμ είχα ανεβάσει πάνω από 180 παλμούς (σε κατάσταση ηρεμίας έχω 50-55).

Έχω φτάσει σε ένα σημείο που καταβάλω πολύ μεγάλη προσπάθεια για να βγω να τρέξω από εκεί που παλιότερα με την παραμικρή ευκαιρία ήμουν ήδη έξω. 

 

 

Το οτι εβγαινεις πιο ευκολα ειναι γιατι σου ηταν πιο ευκολο και ευχαριστο να τρεξεις σε συγκριση με τωρα.

Η μονη λυση σε αυτο ειναι προπονητης με καποιο στοχο. Εγω ετσι ξεκινησα και δεν ειχα ουτε τραυματισμους ουτε τιποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Tigio13 είπε

Πάντως ρε παιδιά αυτό τα τελευταία 2 χρόνια ήταν σαν ταφόπλακα για μένα όσον αφορά το τρέξιμο. 

Είχα ξεκινήσει πριν αρκετά χρόνια να τρέχω και είχα φτάσει μέχρι και 21 κμ. Έτρεχα σχετικά εύκολα στα 10-15 κμ και είχα φτιάξει πάρα πολύ τους χρόνους σε σχέση με την αρχή. 

Δυστυχώς στην πορεία είχα αρκετούς τραυματισμούς που με άφηναν πίσω για κάποια διαστήματα αλλά πάντα ξεκινούσα πάλι. 

Μετά από όλο αυτό που έχει γίνει με τον κορονοιο έχω πέσει απίστευτα πολύ. Η ψυχολογία είναι χάλια, τα κιλά έχουν ανέβει αρκετά και 2-3 φορές που προσπάθησα τον τελευταίο καιρό να τρέξω στα 2 κμ είχα ανεβάσει πάνω από 180 παλμούς (σε κατάσταση ηρεμίας έχω 50-55).

Έχω φτάσει σε ένα σημείο που καταβάλω πολύ μεγάλη προσπάθεια για να βγω να τρέξω από εκεί που παλιότερα με την παραμικρή ευκαιρία ήμουν ήδη έξω. 

 

 

Εγώ πάντως όσους ξέρω τα τελευταία χρόνια ανέβηκαν πάρα πολύ σε επίπεδο. Ήταν δρομείς σε καλό επίπεδο αλλά μέσα στον Covid βελτιώθηκαν, ίσως ήταν και η μόνη έξοδος - διέξοδος που υπήρχε (τρέξιμο). Ισχύει και για τον εαυτό μου το παραπάνω. Όταν θα πάμε σε λίγο καιρό σε κάποιο αγώνα αρκετά άτομα (γνωστοί) θα μας φανεί περίεργο καθώς οι χρόνοι μας έχουν άλλαξει. 

Χθες με αέρα στην πλάτη βοηθητικό σε άσφαλτο είχα 5χλμ στο 5 ζέσταμα, 2Χ2000χλμ στο 3'40 και 2χλμ χαλάρωμα χορτάρι. 

Το μόνο αρνητικό είναι ότι δεν βλέπω μεγάλο ενδιαφέρον για συμμετοχή σε αγώνες. Παλαιότερα θέλαμε δύο λεωφορεία για να πάμε σε άλλες πόλεις σε αγώνες. Τώρα ακόμα και ο σύλλογος δρομέων έμεινε μόνο στο όνομα ούτε συνδρομές, ούτε site, μόνο καμιά ανακοίνωση στο Facebook. Τα βουνά της περιοχής όμως είναι γεμάτα κόσμο σε αντίθεση με το γυμναστήριο (ταρτάν). 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντως, ακόμα, δε νιώθω άνετα να τρέχω σε χώρους με κόσμο άγνωστο δίπλα μου, θέλω να πιστεύω ότι και άλλοι έχουν τον ίδιο ενδοιασμό κ άρα έτσι εξηγείται η μη συχνή θέα δρομέων. 

επίσης, για τους αγώνες, θεωρώ μεγάλη οικονομική εκμετάλλευση του όλου δρομικού κινήματος. για εμένα πλέον οι αγώνες όπου θα συμμετέχω, ή θα είναι οι δωρεάν, ή έως 5ευρώ με παροχή τουλάχιστον μπλούζας. Μοναδική εξαίρεση, ο αυθεντικός μαραθώνιος του Νοεμβρίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 λεπτά πριν, Locke_John είπε

εγώ πάντως, ακόμα, δε νιώθω άνετα να τρέχω σε χώρους με κόσμο άγνωστο δίπλα μου, θέλω να πιστεύω ότι και άλλοι έχουν τον ίδιο ενδοιασμό κ άρα έτσι εξηγείται η μη συχνή θέα δρομέων. 

επίσης, για τους αγώνες, θεωρώ μεγάλη οικονομική εκμετάλλευση του όλου δρομικού κινήματος. για εμένα πλέον οι αγώνες όπου θα συμμετέχω, ή θα είναι οι δωρεάν, ή έως 5ευρώ με παροχή τουλάχιστον μπλούζας. Μοναδική εξαίρεση, ο αυθεντικός μαραθώνιος του Νοεμβρίου.

5ευρω δεν κανει ουτε η μπλουζα. Δεν διαφωνω οτι καποιοι αγωνες ζητουν πολλα αλλα μην παμε και στο αλλο ακρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Tigio13 είπε

Πάντως ρε παιδιά αυτό τα τελευταία 2 χρόνια ήταν σαν ταφόπλακα για μένα όσον αφορά το τρέξιμο. 

Είχα ξεκινήσει πριν αρκετά χρόνια να τρέχω και είχα φτάσει μέχρι και 21 κμ. Έτρεχα σχετικά εύκολα στα 10-15 κμ και είχα φτιάξει πάρα πολύ τους χρόνους σε σχέση με την αρχή. 

Δυστυχώς στην πορεία είχα αρκετούς τραυματισμούς που με άφηναν πίσω για κάποια διαστήματα αλλά πάντα ξεκινούσα πάλι. 

Μετά από όλο αυτό που έχει γίνει με τον κορονοιο έχω πέσει απίστευτα πολύ. Η ψυχολογία είναι χάλια, τα κιλά έχουν ανέβει αρκετά και 2-3 φορές που προσπάθησα τον τελευταίο καιρό να τρέξω στα 2 κμ είχα ανεβάσει πάνω από 180 παλμούς (σε κατάσταση ηρεμίας έχω 50-55).

Έχω φτάσει σε ένα σημείο που καταβάλω πολύ μεγάλη προσπάθεια για να βγω να τρέξω από εκεί που παλιότερα με την παραμικρή ευκαιρία ήμουν ήδη έξω. 

 

 

ξεκινα παλι με μικρους στοχους.

η ψυχολογια θα βελτιωθει καθε φορα που θα τρεχεις εξω.

εγω και μονο που παταω ταρταν ανεβαινω ψυχολογικα,στη φαση που μονολογω "καλα πως γινεται να ημουν νευριασμενος πριν 2 λεπτα.... ενω υπαρχει ολο αυτο εδω εξω?"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Spect~ είπε

5ευρω δεν κανει ουτε η μπλουζα. Δεν διαφωνω οτι καποιοι αγωνες ζητουν πολλα αλλα μην παμε και στο αλλο ακρο

με 4.99 υπάρχουν μπλούζες τεχνικές, στη γνωστή αλυσίδα γερμαν. σουπερμάρκετ. 

όλα είναι θέμα διοργανωτών, ένας απ' τους καλύτερους αγώνες που πήγα πρόσφατα, ήταν  ο "μπλόκο Καλογρέζας", εντελώς δωρεάν, με ένα κάρο απονομές, κύπελλα και την ιδιαίτερα έξυπνη κίνηση απονομής κυπέλου τυχαία στον "αθλητή που δεν κέρδισε". 

επίσης ο αγώνας της ΑΣΣΟΕΕ (ΟΠΑ run) , με 3ευρώ συμμετοχή συνήθως, αξιοπρεπέστατες παροχές και μπλούζα. 

Ακόμα, οι αγώνες του Νιάρχος, πραγματικά αξιόλογοι. 

Επεξ/σία από Locke_John
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Spect~ είπε

Σαββατιατικο λονγ ραν 4.25 λεπτα 1500μ υψομετρικα και 30 χλμ αποσταση με ρυθμο 8.18/χλμ. Εμεινα απο νερο και ημουν κουρασμενος ηδη λόγω οτι πηγα σερι απο δουλεια. Ενα μεγαλο λονγκ ραν ακομη και μετα λιγο χαλαρα μεχρι τον αγωνα αρχες Μαιου.. ΟΙ υπολοιποι κανετε τιποτα;

Με την πρώτη ανάγνωση το 4.25 το πέρασα για το pace και σε πέρασα για Κενυάτη!

Βγαίνω όποτε είναι δυνατόν, με ρυθμό ότι κάτσει για δεκαράκια. Αποτελεί μια μέθοδο αποσυμπίεσης για μένα, αλλά χωρίς αγώνες είναι ρουτίνα.

Κι εγώ πηγαίνω σε αγώνες χωρίς οικονομική συμμετοχή. Αγαπημένος τα Βρεττάκεια στις Κροκεές Λακωνίας, αν και πέφτει λίγο μακρυά.

Επεξ/σία από elio_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
9 λεπτά πριν, elio_1 είπε

Με την πρώτη ανάγνωση το 4.25 το πέρασα για το pace και σε πέρασα για Κενυάτη!

Βγαίνω όποτε είναι δυνατόν, με ρυθμό ότι κάτσει για δεκαράκια. Αποτελεί μια μέθοδο αποσυμπίεσης για μένα, αλλά χωρίς αγώνες είναι ρουτίνα.

Κι εγώ πηγαίνω σε αγώνες χωρίς οικονομική συμμετοχή. Αγαπημένος τα Βρεττάκεια στις Κροκεές Λακωνίας, αν και πέφτει λίγο μακρυά.

Στα νιατα μου ειχα τετοιο ρυθμο σε αγωνα μεχρι 21 χιλιομετρα, τωρα δεν ειμαι στην ιδια κατασταση 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Locke_John είπε

εγώ πάντως, ακόμα, δε νιώθω άνετα να τρέχω σε χώρους με κόσμο άγνωστο δίπλα μου, θέλω να πιστεύω ότι και άλλοι έχουν τον ίδιο ενδοιασμό κ άρα έτσι εξηγείται η μη συχνή θέα δρομέων. 

επίσης, για τους αγώνες, θεωρώ μεγάλη οικονομική εκμετάλλευση του όλου δρομικού κινήματος. για εμένα πλέον οι αγώνες όπου θα συμμετέχω, ή θα είναι οι δωρεάν, ή έως 5ευρώ με παροχή τουλάχιστον μπλούζας. Μοναδική εξαίρεση, ο αυθεντικός μαραθώνιος του Νοεμβρίου.

Συμφωνώ σε όλα. 

Υπάρχει όντως "φόβος" για το ποιός είναι δίπλα μας δυστυχώς. Αποφεύγω τα πολλά πολλά ακόμα και σε ανοιχτούς χώρους. Δεν θα πάω στο ταρτάν όταν υπάρχουν 50 παιδάκια συλλογών, 20 γυναίκες και 20 άντρες να περπατάνε για την υγεία τους και το κουτσομπολιό και 30 άλλοι για να μαυρίσουν. 

Αυτό που γράφεις για τους αγώνες ήταν ο λόγος που με τράβηξε μακριά από τους περισσότερους. Μία περίοδο είχε γίνει απλά τρόπος να βγάλουν κάποιοι λεφτά. Καλό το τρέξιμο αλλά 100 αγώνες σε ένα Σαββατοκύριακο στην Ελλάδα ήταν κάπως. Σε απόσταση 50 χλμ υπήρχαν 3 - 4 αγώνες. Δεν ήταν τόσο όμως οι αγώνες στα "χωριά" που είχαν την χάρη τους για να τα λέμε όλα αλλά κάτι τραγικοί αγώνες βλέπε Θεσσαλονίκη 10χλμ & 25χλμ που οι άνθρωποι πήγαιναν καθαρά για το κέρδος. Στα χωριά εκτός του ότι δεν υπήρχε "εισιτήριο" μετά το τέλος οι γυναίκες του χωριού είχαν πίτες, γλυκά, χυμούς, τα πάντα και με το χαμόγελο στα χείλη. 

Ο αυθεντικός Μαραθώνιος αξίζει τα έξοδα + το ταξίδι από την Βόρεια Ελλάδα που μένω. Εκτός του ότι είναι ο Μαραθώνιος που πρέπει να τρέξει τουλάχιστον μια φορά ένας δρομέας οι άνθρωποι στη Αθήνα έχουν αθλητικό επίπεδο. Χειροκρότημα, φωνές για κουράγιο, τερματισμός σε ιστορικό στάδιο, τύμπανα τι να λέμε τώρα. Εμείς οι βόρειοι σε αυτά ήμαστε χέστα. Θεσσαλονίκη είναι η πλειοψηφία αντε να τελειώνουν οι μ@λ@κες να πάμε για καφέ στην παραλία. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα.

Το τρέξιμο πλέον αποτελεί το "ψυχικό" αποκούμπι του καθενός από εμας και με την έλευση του μαζικού λαϊκού δρομικού κινήματος δυστηχώς ορισμένοι το έχουν εκμεταλευτεί στο έπακρον. 
Υπάρχουν αγώνες που γίνονται απλά για να γίνουν, χωρίς να τηρούνται καν τα βασικά και απορώ μέσα σ' αυτά τα πλαίσια από ποιον φορέα ακριβως ελέγχεται. (απαντάω στον εαυτό μου - από κανέναν). Υπάρχουν τοπικοί/πολιτισμικοί φορείς που διοργανώνουν αγώνες με πρόσχημα τον αθλητικό τουρισμό, και μόνο "πολιτισμό" δεν προάγουν - και αναφέρομαι τόσο σε παροχές όσο και στην οικονομική συμμετοχή.

Φυσικά, δεν είναι σωστό να τα καταρρύπτω όλα, αλλά στους περισσότερους αγώνες δεν νομίζω πως υπάρχει μια στοιχειώδη οργάνωση, δομή και σαφής προσανατολισμός. Ναι μεν κάποιοι οικογένειες συντηρούνται και ζούν από αυτό, αλλά απ την άλλη πλευρά ορισμένες φορές νιώθω πως το marketing "παραξυλώνεται."

Οπως και να έχει, ας κάνουμε κάτι χωρίς άγχος και φυσικά να το παρακάνουμε υπερβάλλοντας.

7 ώρες πριν, Tigio13 είπε

Πάντως ρε παιδιά αυτό τα τελευταία 2 χρόνια ήταν σαν ταφόπλακα για μένα όσον αφορά το τρέξιμο. 

Είχα ξεκινήσει πριν αρκετά χρόνια να τρέχω και είχα φτάσει μέχρι και 21 κμ. Έτρεχα σχετικά εύκολα στα 10-15 κμ και είχα φτιάξει πάρα πολύ τους χρόνους σε σχέση με την αρχή. 

Δυστυχώς στην πορεία είχα αρκετούς τραυματισμούς που με άφηναν πίσω για κάποια διαστήματα αλλά πάντα ξεκινούσα πάλι. 

Μετά από όλο αυτό που έχει γίνει με τον κορονοιο έχω πέσει απίστευτα πολύ. Η ψυχολογία είναι χάλια, τα κιλά έχουν ανέβει αρκετά και 2-3 φορές που προσπάθησα τον τελευταίο καιρό να τρέξω στα 2 κμ είχα ανεβάσει πάνω από 180 παλμούς (σε κατάσταση ηρεμίας έχω 50-55).

Έχω φτάσει σε ένα σημείο που καταβάλω πολύ μεγάλη προσπάθεια για να βγω να τρέξω από εκεί που παλιότερα με την παραμικρή ευκαιρία ήμουν ήδη έξω. 

 

 

Tigio, καλή επάνοδο. Λίγο πολύ μπορεί να συμβεί σε όλους μας, συνεπώς μην σε παίρνει από κάτω. Το ρολόι είναι σε πολλές περιπτώσεις "καλός οδηγός", μιας και ρυθμίζεις τον ρυθμό/παλούς, αλλά απ την άλλη ορισμένες φορές μας προκαλεί άγχος απ όσο παραπάνω φανταζόμαστε. Στην περίπτωση σου (όπως και σε κάνε ανάλογη τέτοια περίπτωση) είναι πάρα πολύ λογικό να έχεις υψηλούς παλμούς. Λόγω της αποχής έχεις χάσει το αεροβιο. Συνεπώς θέλω υπομονή.. Προσπάθησε να ξεκινήσεις σταδιακά, λχ κάνε σιγανοπερπάτημα με ελαφρύ τρέξιμο. Ακού το σώμα σου και σταδιακά θα επανέλθεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Moderators

 

Δεν νομίζω να ξανακανω κάτι τέτοιο. Ένα καλό πρωινό τώρα! Ωραίο να τρέχεις βράδυ αλλά χάνεσαι εύκολα 

2018168987_Screenshot_20220507-234618_Connect2.jpg.92da29a7c08b04bb793784258eb4d5a4.jpg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Spect~ είπε

 

Δεν νομίζω να ξανακανω κάτι τέτοιο. Ένα καλό πρωινό τώρα! Ωραίο να τρέχεις βράδυ αλλά χάνεσαι εύκολα 

2018168987_Screenshot_20220507-234618_Connect2.jpg.92da29a7c08b04bb793784258eb4d5a4.jpg

Βάλε με να κάνω 10χλμ σε 38:30 - 39:00 λεπτά να το κάνω αύριο. Αυτό που έκανες όμως δεν έχω την υπομονή, θέληση, κουράγιο να το κάνω με τίποτα. Εν μέρει το θεωρώ και επικίνδυνο. 

Μπράβο σου. 2 - 3 μέρες μην κάνεις τίποτα ή λίγο ποδήλατο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...