Προς το περιεχόμενο

Το thread του τρεξίματος


al3xis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 1/1/2022 στις 3:33 ΠΜ, Arkin είπε

Αγορα διαδρομου 3 Δεκεμβεριου φετος σπιτι καλα τη βγαλαμε παρολο το πολυ κρυο εξω οπως και η καπνα απο τα ξυλα που καιει ο κοσμος τεραστια ευκολια ο διαδρομος. 

 

Screenshot_1.pngκατι σαν τρεξιμο, στην πραγματικότητα απλα χωροπηδας σε μια επιφάνεια. Χανεις καιρικες συνθηκες και πολλες αλλες δυσκολιες που εχει το πραγματικό τρεξιμο. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, 3DJIN είπε

 

Τρεχω απο το 2013 και σε χωμα και σε ασφαλτο ανηφορες και με βροχη. Αλλα τωρα με την καπνα που υπαρχει απο τους ξυλολεβητες βγαινεις εξω για 5 λεπτα να τρεξεις και απλα δεν μπορεις να αναπνευσεις απο τη βρωμα. Οποτε ειναι μια πολυ καλη λυση ωστε να μην χασω την φορμα μου. Να σου πω την αληθεια το ιδιο κουραζομαι και ιδρωνω οπως και οταν τρεχω εξω περιμενα να ειναι πιο ευκολα αλλα δεν διαφερει πολυ τουλαχιστον στην κουραση και το ανεβασμα παλμων γιατι στα υπολοιπα κρυο κτλ ειναι πολυ διαφορετικα. Εχω τρεξει και με 0 βαθμους χιονιζε αλλα ηταν αλλες εποχες αυτο το πραγμα φετος με την καπνα δεν το ξανα ειδα. Αν παει το πετρελαιο κανα 2ευρω δεν θα βλεπουμε απο τον καπνο. Στη γειτονια οι 8/10 καινε ξυλα μονο εμεις και ενα σπιτι ακομα ειναι με πετρελαιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει να προτείνει κανεις αθλητικό παπούτσι για τρέξιμο για 10-15 χλμ ή αλλιώς για 60-80 χλμ την εβδομάδα; Και να είναι ιδανικό για ημιμαραθώνιο; Έχω άλλα παπούτσια για τα 5-7χλμ. 

Επεξ/σία από jpaokx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

ελα ρε, εκει παρουσιαστηκαμε φανταροι 😛 :confused:

οσο για το τρεξιμο, δεν παιρνουμε χαμπαρι απο κρυο (οκ οχι οσο εσυ, απο κρυο ελλαδας πες),

αλλα μας το κοψε το.. γονατο..  (χονδροπαθεια ειπε ο doc) 😭

παυση για κανα μηνα και αντιφλεγμονωδη και φυσι(κ)οθεπαπειες και

βλεπουμε απο απριλη, αν δεν στρωσει παμε για υαλουρονικο 😢

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φεβρουάριο έπεσα στα 150 χλμ το μήνα από τα 170 - 180 που κάνω συνήθως. Βέβαια Πτολεμαΐδα υπάρχουν μέρες που 5 το απόγευμα έχει -2 - 4 (με αίσθηση ακόμα χαμηλότερη). Ο Μάρτιος επίσης μπήκε ανάποδα (σήμερα βγήκα με 2 μποφόρ κόντρα και -5 αίσθηση). Επειδή τα χλμ είναι λιγότερα κάνω προπονήσεις με ποικιλία όπως τις λέω. Κάθε προπόνηση χωρίς διακοπή έχει ζέσταμα 5 χλμ, 1 χλμ πολύ γρήγορο (ή 2 χλμ με λίγο αργότερο ρυθμό), 1 χλμ μετά χαλάρωση να πέσουν οι παλμοί, 3-4 χλμ τέμπο και τέλος χαλαρά 2 χλμ μέχρι το σπίτι - γκαράζ για διατάσεις κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
9 ώρες πριν, liakinen είπε

Φεβρουάριο έπεσα στα 150 χλμ το μήνα από τα 170 - 180 που κάνω συνήθως. Βέβαια Πτολεμαΐδα υπάρχουν μέρες που 5 το απόγευμα έχει -2 - 4 (με αίσθηση ακόμα χαμηλότερη). Ο Μάρτιος επίσης μπήκε ανάποδα (σήμερα βγήκα με 2 μποφόρ κόντρα και -5 αίσθηση). Επειδή τα χλμ είναι λιγότερα κάνω προπονήσεις με ποικιλία όπως τις λέω. Κάθε προπόνηση χωρίς διακοπή έχει ζέσταμα 5 χλμ, 1 χλμ πολύ γρήγορο (ή 2 χλμ με λίγο αργότερο ρυθμό), 1 χλμ μετά χαλάρωση να πέσουν οι παλμοί, 3-4 χλμ τέμπο και τέλος χαλαρά 2 χλμ μέχρι το σπίτι - γκαράζ για διατάσεις κτλ.

Κανεις προετοιμασια για κανενα αγωνα;

Εμενα οι φλεβαρης βγηκε 220 χιλιομετρα με πολλα απο αυτα βουνισια.. Γενικα φετος το αστειο με τον καιρο εχει παρατραβηξει. Εκει που ειχε βαλει λιγο ζεστη το γυρισε παλι σε κρυο και αερα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Κανεις προετοιμασια για κανενα αγωνα;

Εμενα οι φλεβαρης βγηκε 220 χιλιομετρα με πολλα απο αυτα βουνισια.. Γενικα φετος το αστειο με τον καιρο εχει παρατραβηξει. Εκει που ειχε βαλει λιγο ζεστη το γυρισε παλι σε κρυο και αερα

Όχι δεν έχω αγώνα μπροστά απλά τα τελευταία 2 - 3 χρόνια είμαι σε πολύ καλή κατάσταση και οι προπονήσεις μου βγαίνουν. Ο καιρός με "φοβίζει" γιατί δεν θέλω να αρρωστήσω και να μείνω πίσω γενικότερα (αθλητισμό, δουλειά κτλ). Ειδικά αυτήν την αλλαγή ζέστη - κρύο ποτέ δεν την ήθελα. Με αυτές τις θερμοκρασίες που έχει στην περιοχή μου προσπαθώ στην προπόνηση να μην σταματάω για κανένα λόγο (ιδρώτας - αέρας - κρύο = χέστα). 

Για μένα αυτό που με κρατάει σε καλή κατάσταση είναι ότι σχεδόν σε όλες τις προπονήσεις (εκτός μεγάλων οοοταν κάνω) έχω μέσα και γρήγορο έως πολύ γρήγορο κομμάτι). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
16 λεπτά πριν, liakinen είπε

Όχι δεν έχω αγώνα μπροστά απλά τα τελευταία 2 - 3 χρόνια είμαι σε πολύ καλή κατάσταση και οι προπονήσεις μου βγαίνουν. Ο καιρός με "φοβίζει" γιατί δεν θέλω να αρρωστήσω και να μείνω πίσω γενικότερα (αθλητισμό, δουλειά κτλ). Ειδικά αυτήν την αλλαγή ζέστη - κρύο ποτέ δεν την ήθελα. Με αυτές τις θερμοκρασίες που έχει στην περιοχή μου προσπαθώ στην προπόνηση να μην σταματάω για κανένα λόγο (ιδρώτας - αέρας - κρύο = χέστα). 

Για μένα αυτό που με κρατάει σε καλή κατάσταση είναι ότι σχεδόν σε όλες τις προπονήσεις (εκτός μεγάλων οοοταν κάνω) έχω μέσα και γρήγορο έως πολύ γρήγορο κομμάτι). 

Σιγουρα θα μπορεις να ντυθεις καλυτερα για να μην εχεις θεμα με το κρυο. Θυμαμαι οταν εμενα Εστονια που εβγαινα με μειον για τρεξιμο.. Ωραιες εποχες.

Το καλυτερα ειναι σε κανενα γηπεδο ωστε να κανεις καλες προπονησεις και να μπορεις να φυγεις ανα πασα στιγμη.

Εγω προσωπικα νομιζω οτι πλεον δεν μπορω να τρεξω αν δεν εχω καποιον στοχο. Τουλαχιστον για το χειμωνα σιγουρα δεν νθα μπορουσα να το κανω.. Τωρα οσο γκρινια και να χω οσο και να βαριεμαι βγαινω θελω δε θελω.

Τις προαλλες εκανα ενα ημι βουνισιο και εξω εριχνε χαλαζι (οσο ετρεχα ευτυχως με προλαβε μονο για μερικα λεπτα αλλα ηταν όλα ασπρα και εκοβε εκει πανω που ημουν. Ηταν ωραια ομως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Spect~ είπε

Σιγουρα θα μπορεις να ντυθεις καλυτερα για να μην εχεις θεμα με το κρυο. Θυμαμαι οταν εμενα Εστονια που εβγαινα με μειον για τρεξιμο.. Ωραιες εποχες.

Το καλυτερα ειναι σε κανενα γηπεδο ωστε να κανεις καλες προπονησεις και να μπορεις να φυγεις ανα πασα στιγμη.

Εγω προσωπικα νομιζω οτι πλεον δεν μπορω να τρεξω αν δεν εχω καποιον στοχο. Τουλαχιστον για το χειμωνα σιγουρα δεν νθα μπορουσα να το κανω.. Τωρα οσο γκρινια και να χω οσο και να βαριεμαι βγαινω θελω δε θελω.

Τις προαλλες εκανα ενα ημι βουνισιο και εξω εριχνε χαλαζι (οσο ετρεχα ευτυχως με προλαβε μονο για μερικα λεπτα αλλα ηταν όλα ασπρα και εκοβε εκει πανω που ημουν. Ηταν ωραια ομως!

Σε γήπεδο μπαίνω πλέον σπάνια. Το βαριέμαι απίστευτα ειδικά τα τελευταία χρόνια με τον Covid που έφυγε και ο κόσμος. Τουλάχιστον παλιά είχαμε κοινό, γνωστούς και γενικότερα έβλεπε κόσμο το μάτι. 

Δεν έχω θέμα με στόχους κτλ. Εγώ βάζω στόχους για χρόνους χωρίς να μπλέκω με αγώνες. Βλέπω ότι δεν "πέφτω" ακόμα και αν κάτσω 3 - 4 μέρες (κρύο, βροχή, νερά κάτω, αέρας κτλ) και έτσι δεν πιέζομαι - αγχώνομαι. 

Η πλειοψηφία των δρομέων στην πόλη μου τρέχει έξω τα τελευταία 3 - 4 χρόνια. Άσφαλτο (μία συγκεκριμένη διαδρομή προς το Νοσοκομείο της πόλης με ανηφόρα), βουνά (έχουμε πολλά), χώμα, κανάλια κτλ πάνε οι εποχές που στο ταρτάν του γηπέδου γίνονταν ακόμα και καβγάδες μεταξύ των σωματείων (δρομείς ερασιτέχνες, σύλλογοι, προπόνηση πυροσβεστικό σώμα, απλοί πολίτες ηλικιωμένοι περπάτημα, γυναίκες που θέλουν να χάσουν κιλά, μωρά σκυλιά γατιά κτλ). Επαρχία μπαίνει όποιος θέλει όσο και όπως θέλει χωρίς κανόνες στο γήπεδο δυστυχώς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 λεπτά πριν, liakinen είπε

Σε γήπεδο μπαίνω πλέον σπάνια. Το βαριέμαι απίστευτα ειδικά τα τελευταία χρόνια με τον Covid που έφυγε και ο κόσμος. Τουλάχιστον παλιά είχαμε κοινό, γνωστούς και γενικότερα έβλεπε κόσμο το μάτι. 

Δεν έχω θέμα με στόχους κτλ. Εγώ βάζω στόχους για χρόνους χωρίς να μπλέκω με αγώνες. Βλέπω ότι δεν "πέφτω" ακόμα και αν κάτσω 3 - 4 μέρες (κρύο, βροχή, νερά κάτω, αέρας κτλ) και έτσι δεν πιέζομαι - αγχώνομαι. 

Η πλειοψηφία των δρομέων στην πόλη μου τρέχει έξω τα τελευταία 3 - 4 χρόνια. Άσφαλτο (μία συγκεκριμένη διαδρομή προς το Νοσοκομείο της πόλης με ανηφόρα), βουνά (έχουμε πολλά), χώμα, κανάλια κτλ πάνε οι εποχές που στο ταρτάν του γηπέδου γίνονταν ακόμα και καβγάδες μεταξύ των σωματείων (δρομείς ερασιτέχνες, σύλλογοι, προπόνηση πυροσβεστικό σώμα, απλοί πολίτες ηλικιωμένοι περπάτημα, γυναίκες που θέλουν να χάσουν κιλά, μωρά σκυλιά γατιά κτλ). Επαρχία μπαίνει όποιος θέλει όσο και όπως θέλει χωρίς κανόνες στο γήπεδο δυστυχώς. 

Απλα στο γηπεδο βγαζεις καποιες προπονησεις καλυτερα και εχεις την ασφαλεια του οτι σταματας ανα πασα στιγμη. Οτι ειναι βαρετο δεν το συζητω. Τωρα απο κοσμο εδω γινεται χαμος ειδικα με τα μικρα αλλα τι να κανεις; το φταιξιμο το ριχνω στους προπονητες που δεν τους μαθαινουν να μενουν μακρια απο τον 1ο διαδρομο

 

Δεν εχεις τρεξει κανενα αγωνα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Spect~ είπε

Απλα στο γηπεδο βγαζεις καποιες προπονησεις καλυτερα και εχεις την ασφαλεια του οτι σταματας ανα πασα στιγμη. Οτι ειναι βαρετο δεν το συζητω. Τωρα απο κοσμο εδω γινεται χαμος ειδικα με τα μικρα αλλα τι να κανεις; το φταιξιμο το ριχνω στους προπονητες που δεν τους μαθαινουν να μενουν μακρια απο τον 1ο διαδρομο

 

Δεν εχεις τρεξει κανενα αγωνα;

Αγώνες έχω τρέξει πολλούς (τρέχω 25 χρόνια αν βάλω μέσα και όταν έκανα στίβο). Τώρα έχω κόψει για διάφορους λόγους αν και είμαι πολύ καλά. Σε τοπικούς εδώ της περιφέρειας πάω (έχει αρκετούς βουνού) αλλά τα χρόνια του Covid δεν υπήρξε δράση. Φέτος μακάρι το καλοκαίρι να αλλάξει η κατάσταση. Δεν είναι μόνο να γίνει αγώνας αλλά να έχει και κόσμο όχι 50 - 60 άτομα. 

Αυτό με τα γήπεδα είναι καθαρά θέμα αθλητικής παιδείας. Έχω εμπειρία από Λάρισα - Βόλο με φοβερή πειθαρχία από τον κόσμο. Ωράριο για κάθε σύλλογο κτλ. Εμείς στην πόλη μου ήμαστε πίθηκοι φέρνει η άλλη το μωρό και το βάζει στο σκάμμα να παίξει με το χώμα και τα παιχνίδια του. Παίζουν μπάλα στο χορτάρι 12 - 15 χρονών και ο άλλος τρέχει στον 1ο διάδρομο με κίνδυνο να φάει την μπάλα στην μάπα. 

Για αυτό έξω με την ησυχία μας. Έχεις δίκιο ότι μέσα κάποιες προπονήσεις είναι καλύτερες αλλά αν μάθεις κάποια περιοχή έξω τόσο καλά κάνεις τα πάντα (διαλειμματική, τέμπο, ανηφόρες). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, liakinen είπε

Για αυτό έξω με την ησυχία μας. Έχεις δίκιο ότι μέσα κάποιες προπονήσεις είναι καλύτερες αλλά αν μάθεις κάποια περιοχή έξω τόσο καλά κάνεις τα πάντα (διαλειμματική, τέμπο, ανηφόρες). 

Συμφωνώ μεν αλλά για διαλειμματική και τέμπο χρειάζεσαι στίβο 400αρι για να είσαι ακριβής στο ρυθμό σου. Έξω με GPS ή γνωρίζοντας κάποια απόσταση και πηγαίνοντας με το χρονόμετρο είσαι στο περίπου.

Το έκανα αυτό στην πρώτη καραντίνα που δεν μπορούσα να πάω στίβο και μετά η επιστροφή στον στίβο ήταν μεγάλο χαστούκι όταν πχ το 4:30/km του στίβου δεν ήταν τόσο άνετο όσο το περίπου 4:30 στο δρόμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...