Προς το περιεχόμενο

Το thread του τρεξίματος


al3xis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
5 λεπτά πριν, liakinen είπε

Αγώνες έχω τρέξει πολλούς (τρέχω 25 χρόνια αν βάλω μέσα και όταν έκανα στίβο). Τώρα έχω κόψει για διάφορους λόγους αν και είμαι πολύ καλά. Σε τοπικούς εδώ της περιφέρειας πάω (έχει αρκετούς βουνού) αλλά τα χρόνια του Covid δεν υπήρξε δράση. Φέτος μακάρι το καλοκαίρι να αλλάξει η κατάσταση. Δεν είναι μόνο να γίνει αγώνας αλλά να έχει και κόσμο όχι 50 - 60 άτομα. 

Αυτό με τα γήπεδα είναι καθαρά θέμα αθλητικής παιδείας. Έχω εμπειρία από Λάρισα - Βόλο με φοβερή πειθαρχία από τον κόσμο. Ωράριο για κάθε σύλλογο κτλ. Εμείς στην πόλη μου ήμαστε πίθηκοι φέρνει η άλλη το μωρό και το βάζει στο σκάμμα να παίξει με το χώμα και τα παιχνίδια του. Παίζουν μπάλα στο χορτάρι 12 - 15 χρονών και ο άλλος τρέχει στον 1ο διάδρομο με κίνδυνο να φάει την μπάλα στην μάπα. 

Για αυτό έξω με την ησυχία μας. Έχεις δίκιο ότι μέσα κάποιες προπονήσεις είναι καλύτερες αλλά αν μάθεις κάποια περιοχή έξω τόσο καλά κάνεις τα πάντα (διαλειμματική, τέμπο, ανηφόρες). 

Το 30αρι στα Γιαννενα το Σεπτεμβρη ειναι καλος αγωνας και ειναι κοντα σου. Εγω εκτος απροοπτου θα παω.

Κοιτα με τα ωραρια των συλλογων δεν βγαινει ακρη γιατι αν ειναι να πηγαινεις οποτε ειναι αδειο δεν γινεται δουλεια. Δηλαδη εγω που σχολαω 4 συνηθως παω 4.30 στο γηπεδο και εχει κοσμο. Βεβαια εχω παντα το νου μου. Αν περιμενω να παει 6-7 η ωρα να τελειωσουν ολοι και μετα να παω θα με εχει κοψει το κρυο και δεν θα εχω και χρονο μετα για οτι αλλο χρειαζομαι. 

Γενικα θεματα με ενα δυο προπονητες εχω εκει μεσα αλλα νταξει. Δεν εχω ερθει σε κοντρα αλλα ο ενας με εκνευριζει ο τροπος του προς τα παιδια (ενας απο τους δεινοσαυρους εκει μεσα) και η αλλη καθε φορα φωναζει για να φωναξει. ΠΟλλες φορες βαζει τα μικρα επιτηδες να τρεξουν στον 1ο για να ενοχλουν τους αλλους δρομεις και αλλα τετοια ωραια.

5 λεπτά πριν, Cygnus είπε

Συμφωνώ μεν αλλά για διαλειμματική και τέμπο χρειάζεσαι στίβο 400αρι για να είσαι ακριβής στο ρυθμό σου. Έξω με GPS ή γνωρίζοντας κάποια απόσταση και πηγαίνοντας με το χρονόμετρο είσαι στο περίπου.

Το έκανα αυτό στην πρώτη καραντίνα που δεν μπορούσα να πάω στίβο και μετά η επιστροφή στον στίβο ήταν μεγάλο χαστούκι όταν πχ το 4:30/km του στίβου δεν ήταν τόσο άνετο όσο το περίπου 4:30 στο δρόμο.

Δεν ηταν το ιδιο ανετο απο ποια αποψη; Εμενα παντα οι προπονησεις μου ειναι βασισμενες στον χρονο και τον ρυθμο οποτε τρεχω για οση ωρα λεει και ειμαι οσο πιο κοντα σοτ ρυθμο που πρεπει να παω. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Δεν ηταν το ιδιο ανετο απο ποια αποψη;

Έχει διαφορά στην ταχύτητα το περίπου 4.30 του GPS με το 4.30 του στίβου που ξέρεις ότι πρέπει να περάσεις 100αρι στο 0:27, 200αρι στο 0:54 και γύρο στο 1:48.

Εννοώ βέβαια ότι στον στίβο δεν πάω με το GPS αλλά με τις γραμμές του γηπέδου και το χρονόμετρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

5 λεπτά πριν, Cygnus είπε

Έχει διαφορά στην ταχύτητα το περίπου 4.30 του GPS με το 4.30 του στίβου που ξέρεις ότι πρέπει να περάσεις 100αρι στο 0:27, 200αρι στο 0:54 και γύρο στο 1:48.

Εννοώ βέβαια ότι στον στίβο δεν πάω με το GPS αλλά με τις γραμμές του γηπέδου και το χρονόμετρο.

Νταξει θεωρω στο ερασιτεχνικο επιπεδο δεν υπαρχει λογος για τετοια ακριβεια. Δηλαδη τωρα αν ειναι 4.32 ή 4.28 μικρο το κακο

Επεξ/σία από Spect~
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
  • Moderators

Σαββατιατικο λονγ ραν 4.25 λεπτα 1500μ υψομετρικα και 30 χλμ αποσταση με ρυθμο 8.18/χλμ. Εμεινα απο νερο και ημουν κουρασμενος ηδη λόγω οτι πηγα σερι απο δουλεια. Ενα μεγαλο λονγκ ραν ακομη και μετα λιγο χαλαρα μεχρι τον αγωνα αρχες Μαιου.. ΟΙ υπολοιποι κανετε τιποτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά, λόγω καραντίνας, καθιστικής ζωής κλπ έχω βάλει τα κιλακια μου και δεν είχα αθληθεί σωστά τα τελευταία 2 χρόνια. Ξεκίνησα τώρα με το walking/running pad της xiaomi (r1) και σταδιακά έφτασα στο σημείο να κάνω 4-5χλμ με ρυθμό στο μηχάνημα τα 5,5χλμ/ώρα. Μου είναι κάπως σαν γρήγορο περπάτημα, αλλά το παλεύω για 40 λεπτά τη μέρα ιδρωνοντας ελαφρώς. 

Το ερώτημα είναι το εξής: μολις καρφώνω ταχύτητες 6,5-7,5χλμ/ώρα όταν πάω να κάνω interval, με πονάνε τα καλαμια μετά τα 3 λεπτά! Είναι από αγυμνασια; Οκ παλιότερα λόγω ειδ. δυνάμεων που μετά το είχα κρατήσει το σπορ είχα πολύ περισσότερες αντοχές και έκανα 10άρια ορεινό χωρίς ιδιαίτερα θέματα. Αλλά μου φάνηκε περίεργο σε τόσο μικρό διάστημα (3 λεπτά) να με πιάνει αυτό το χάλι.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 λεπτά πριν, vins είπε

Καλημέρα παιδιά, λόγω καραντίνας, καθιστικής ζωής κλπ έχω βάλει τα κιλακια μου και δεν είχα αθληθεί σωστά τα τελευταία 2 χρόνια. Ξεκίνησα τώρα με το walking/running pad της xiaomi (r1) και σταδιακά έφτασα στο σημείο να κάνω 4-5χλμ με ρυθμό στο μηχάνημα τα 5,5χλμ/ώρα. Μου είναι κάπως σαν γρήγορο περπάτημα, αλλά το παλεύω για 40 λεπτά τη μέρα ιδρωνοντας ελαφρώς. 

Το ερώτημα είναι το εξής: μολις καρφώνω ταχύτητες 6,5-7,5χλμ/ώρα όταν πάω να κάνω interval, με πονάνε τα καλαμια μετά τα 3 λεπτά! Είναι από αγυμνασια; Οκ παλιότερα λόγω ειδ. δυνάμεων που μετά το είχα κρατήσει το σπορ είχα πολύ περισσότερες αντοχές και έκανα 10άρια ορεινό χωρίς ιδιαίτερα θέματα. Αλλά μου φάνηκε περίεργο σε τόσο μικρό διάστημα (3 λεπτά) να με πιάνει αυτό το χάλι.. 

Ειναι πολυ πιθανο να ειναι shin splint. Καλυτερα δες το σε καποιο γιατρο. Ειχα και εγω θεμα αλλα ευτυχως πλεον δεν υπαρχει τιποτα. Προσπαθησε οσο μπορεις να πατας προς τη μυτη και οχι φτερνα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Spect~ είπε

Ειναι πολυ πιθανο να ειναι shin splint. Καλυτερα δες το σε καποιο γιατρο. Ειχα και εγω θεμα αλλα ευτυχως πλεον δεν υπαρχει τιποτα. Προσπαθησε οσο μπορεις να πατας προς τη μυτη και οχι φτερνα.

με αφορμή την απάντησή σου, το πάτημα όσο το δυνατόν προς/με τη μύτη, είναι ο ιδανικός τρόπος, ασχέτως του σε τί τερέν και με τί παπούτσια τρέχουμε;

υγ. τα λιντλ έχουν φέρει λεντάκι για τρέξιμο με λειτουργία δυναμό. το αγόρασα μεν, δε το δοκίμασα ακόμα. 6.5 ευρώ αν θυμάμαι καλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 λεπτά πριν, Locke_John είπε

με αφορμή την απάντησή σου, το πάτημα όσο το δυνατόν προς/με τη μύτη, είναι ο ιδανικός τρόπος, ασχέτως του σε τί τερέν και με τί παπούτσια τρέχουμε;

υγ. τα λιντλ έχουν φέρει λεντάκι για τρέξιμο με λειτουργία δυναμό. το αγόρασα μεν, δε το δοκίμασα ακόμα. 6.5 ευρώ αν θυμάμαι καλά.

Ναι. Ουσιαστικα οταν πατας προς τα μπροστα ενεργοποιεις την γαμπα η οποια δουλευει σαν αμορτισερ και απορροφάει ενα μερος του κραδασμου με αποτελεμσα να εχει λιγοτερη καταπονηση σε γονατα κλπ. Το σωστο παντως ασχετα με μυτη/φτερνα ειναι να πατας και κατω απο το σωμα σου και οχι μπροστα απο αυτο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Ειναι πολυ πιθανο να ειναι shin splint. Καλυτερα δες το σε καποιο γιατρο. Ειχα και εγω θεμα αλλα ευτυχως πλεον δεν υπαρχει τιποτα. Προσπαθησε οσο μπορεις να πατας προς τη μυτη και οχι φτερνα.

Ευχαριστώ πολύ, μόλις το διάβασα και κατα 99% είναι αυτό. Προφανώς μεγάλωσα, χοντρυνα και πήγα ξαφνικά από το 0 στο 50..

Θα δοκιμάσω να τσεκάρω το πάτημά μου και αν δω ότι επιμένει θα πάω γιατρό. 

Μια άλλη ερώτηση, ο ρυθμός 5,5χλμ/ώρα τι θεωρείται; Γιατί στο διάδρομο το συγκεκριμένο εμένα μου είναι όπως είπα γρήγορο περπάτημα, αλλά θα μπορούσα να το κάνω και τύπου jogging (βέβαια όταν το κάνω έτσι μειώνονται οι αντοχές μου). Είναι οκ τώρα στο ξεκίνημα ο ρυθμός αυτός για 40-45' τη μερα; Και πάλι ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Θεωρειται περπατημα πιστευω. 6,8χλμ/ωρα πηγαινα (μεσο ορο) οταν ετρεχα στο βουνο με τα πολλα υψομετρικα. Χτες που εκανα ενα 10αρι σχετικα χαλαρο πηγαινα μεσο ορο 11,5χλμ/ωρα.

Μην σε απασχολει ομως τι ειναι αλλα το πως νοιωθεις εσυ. Λογικα το προβλημα σου ειναι οτι οταν αρχιζεις να τρχεις αντι να κανεις χαλαρο τρεξιμο πας πιο γρηγορα απο οτι πρεπει με αποτλεσμα να μενεις απο ανασες. 

Ξεκινα να τρεχεις οταν δεν μπορεις αλλο περπατα λιγο και μετα παλι τρεξιμο μεχρι να φτασεις σε σημειο να το κανεις ολο τρεξιμο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Locke_John είπε

με αφορμή την απάντησή σου, το πάτημα όσο το δυνατόν προς/με τη μύτη, είναι ο ιδανικός τρόπος, ασχέτως του σε τί τερέν και με τί παπούτσια τρέχουμε;

υγ. τα λιντλ έχουν φέρει λεντάκι για τρέξιμο με λειτουργία δυναμό. το αγόρασα μεν, δε το δοκίμασα ακόμα. 6.5 ευρώ αν θυμάμαι καλά.

θες παπουτσι μυτερο πισω στη φτερνα ,αν πατας με αυτο τον τροπο(δηλαδη με το πισω του ποδιου και οχι μπροστα οπως οι περισσοτεροι).Ευτυχως υπαρχουν αρκετα.Ειτε απο hoka,nike και αλλες εταιρειες.

Επεξ/σία από 3DJIN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 λεπτά πριν, 3DJIN είπε

θες παπουτσι μυτερο πισω στη φτερνα ,αν πατας με αυτο τον τροπο(δηλαδη με το πισω του ποδιου και οχι μπροστα οπως οι περισσοτεροι).Ευτυχως υπαρχουν αρκετα.Ειτε απο hoka,nike και αλλες εταιρειες.

Δεν ισχυει αυτο.. Το αν θα πατας μυτη ή φτερνα εχει να κανει με το drop (διαφορα υψους φτερνας με μυτη), 0-6mm ειναι για μυτη 7+ ειναι για φτερνα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Spect~ είπε

Θεωρειται περπατημα πιστευω. 6,8χλμ/ωρα πηγαινα (μεσο ορο) οταν ετρεχα στο βουνο με τα πολλα υψομετρικα. Χτες που εκανα ενα 10αρι σχετικα χαλαρο πηγαινα μεσο ορο 11,5χλμ/ωρα.

Μην σε απασχολει ομως τι ειναι αλλα το πως νοιωθεις εσυ. Λογικα το προβλημα σου ειναι οτι οταν αρχιζεις να τρχεις αντι να κανεις χαλαρο τρεξιμο πας πιο γρηγορα απο οτι πρεπει με αποτλεσμα να μενεις απο ανασες. 

Ξεκινα να τρεχεις οταν δεν μπορεις αλλο περπατα λιγο και μετα παλι τρεξιμο μεχρι να φτασεις σε σημειο να το κανεις ολο τρεξιμο

Ευχαριστώ και πάλι. Έχεις απόλυτο δίκιο έτσι είναι! Μόλις τελείωσα 5 χλμ με κυριο ρυθμό 6 ανά ώρα και διαλειμματικα 7,5. Ήταν όντως το πατημα, το πρόσεξα και δε με πόνεσε το καλάμι τόσο, τώρα άρχισαν να με καίνε οι γάμπες 😂

Πάντως ξυπνάει το σώμα σχετικά γρήγορα ακόμα και μετά από 2-3 χρόνια που το παράτησα. Όσο πέφτουν και τα κιλά θα είναι και πιο εύκολο. 

Σημασία έχει να κάνεις την αρχή. Αν διαβάζουν κι άλλοι που θέλουν να αρχίσουν: Παιδιά ξεκινήστε σήμερα, μην το αναβαλλετε!

Μικροί στόχοι, ακόμα κι αν σας φαίνονται χαζοί. Πχ 1 χλμ τη μέρα αλλά με συνέπεια. Θα το πετυχετε και θα βελτιωθείτε με τον καιρο!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 λεπτά πριν, vins είπε

Ευχαριστώ και πάλι. Έχεις απόλυτο δίκιο έτσι είναι! Μόλις τελείωσα 5 χλμ με κυριο ρυθμό 6 ανά ώρα και διαλειμματικα 7,5. Ήταν όντως το πατημα, το πρόσεξα και δε με πόνεσε το καλάμι τόσο, τώρα άρχισαν να με καίνε οι γάμπες 😂

Πάντως ξυπνάει το σώμα σχετικά γρήγορα ακόμα και μετά από 2-3 χρόνια που το παράτησα. Όσο πέφτουν και τα κιλά θα είναι και πιο εύκολο. 

Σημασία έχει να κάνεις την αρχή. Αν διαβάζουν κι άλλοι που θέλουν να αρχίσουν: Παιδιά ξεκινήστε σήμερα, μην το αναβαλλετε!

Μικροί στόχοι, ακόμα κι αν σας φαίνονται χαζοί. Πχ 1 χλμ τη μέρα αλλά με συνέπεια. Θα το πετυχετε και θα βελτιωθείτε με τον καιρο!

Εγω ξεκινησα περυσι το Μαρτη, εκανα μαραθωνιο σε 3.58 (τιποτα ιδιαιτερο) και τωρα ετοιμαζομαι για 40αρι βουνο.. Ορεξη να χεις και προγραμμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...