Προς το περιεχόμενο

Το thread του τρεξίματος


al3xis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
4 ώρες πριν, liakinen είπε

Βάλε με να κάνω 10χλμ σε 38:30 - 39:00 λεπτά να το κάνω αύριο. Αυτό που έκανες όμως δεν έχω την υπομονή, θέληση, κουράγιο να το κάνω με τίποτα. Εν μέρει το θεωρώ και επικίνδυνο. 

Μπράβο σου. 2 - 3 μέρες μην κάνεις τίποτα ή λίγο ποδήλατο. 

Την κύριακη έχω άλλον έναν αγώνα 20 χιλιόμετρα με 100 υψομετρικά 🤣

Το βουνό είναι περισσότερο μυαλό.. 

4 ώρες πριν, Cygnus είπε

Μυρίζει προετοιμασία για υπεραπόσταση.

Οχι ακόμη. Δεν είμαι για τέτοια. Ακομη και σε αυτή την απόσταση ήταν δύσκολα γιατί γενικά είμαι φτιαγμένος για βάρη όχι τρέξιμο. 

6 ώρες πριν, Dr.MikeD είπε

@Spect~ είσαι ωραίος! Πως ήταν η προπόνηση; Αν επιτρέπεται είναι προετοιμασία στα πλαίσια ενός αγώνα; 

Αγώνας ήταν αυτός. 40 χιλιόμετρα με 2200 + υψομετρικά. Ξεκινήσαμε 4 το μεσημέρι χτες. Ο πρώτος έκανε 3.57.50,ήταν ακόμα μέρα εγώ τελείωσα με φακό. 

Αν έχεις ερωτήσεις για την προπόνηση πες μου 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Την κύριακη έχω άλλον έναν αγώνα 20 χιλιόμετρα με 100 υψομετρικά 🤣

Το βουνό είναι περισσότερο μυαλό.. 

Οχι ακόμη. Δεν είμαι για τέτοια. Ακομη και σε αυτή την απόσταση ήταν δύσκολα γιατί γενικά είμαι φτιαγμένος για βάρη όχι τρέξιμο. 

Αγώνας ήταν αυτός. 40 χιλιόμετρα με 2200 + υψομετρικά. Ξεκινήσαμε 4 το μεσημέρι χτες. Ο πρώτος έκανε 3.57.50,ήταν ακόμα μέρα εγώ τελείωσα με φακό. 

Αν έχεις ερωτήσεις για την προπόνηση πες μου 

Τα 40km του βουνου μοιάζουν για πολύ παραπάνω στην άσφαλτο, πόσο μάλλον με τόσα υψομετρικά. Και πάλι μπράβο για την υπομονή και την επιμονή. Καλή αποκατάσταση. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, Dr.MikeD είπε

Τα 40km του βουνου μοιάζουν για πολύ παραπάνω στην άσφαλτο, πόσο μάλλον με τόσα υψομετρικά. Και πάλι μπράβο για την υπομονή και την επιμονή. Καλή αποκατάσταση. 

Ειμαι ηδη μια χαρα. Αυριο δηλαδη εχει τρεξιματακι! Δεν με πονανε τα ποδια.

Εγω χτες δεν πιστευα οτι θα τερματίσω, αν και ειχα χιλιομετρα στα ποδια. Η κουραση και η κακη διατροφη τον τελευταιο μηνα με εχουν ριξει. Ηταν πολλα τα σημεια που ηθελα να σταματησω και σημεια που ενοιωθα οτι θα ξερασω κλπ. Στο 30+ μονο πιστεψα οτι θα τερματισω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Ειμαι ηδη μια χαρα. Αυριο δηλαδη εχει τρεξιματακι! Δεν με πονανε τα ποδια.

Εγω χτες δεν πιστευα οτι θα τερματίσω, αν και ειχα χιλιομετρα στα ποδια. Η κουραση και η κακη διατροφη τον τελευταιο μηνα με εχουν ριξει. Ηταν πολλα τα σημεια που ηθελα να σταματησω και σημεια που ενοιωθα οτι θα ξερασω κλπ. Στο 30+ μονο πιστεψα οτι θα τερματισω!

Για να μην σε πονάνε τα πόδια σήμερα πάει να πει ότι έχεις χλμ σε βουνά / ανηφόρες αλλιώς δεν θα μπορούσες να πας μέχρι την τουαλέτα. Κανονικά αύριο δεν πρέπει να πας ή αν πας μόνο χορτάρι 45 λεπτά χαλαρά. Το είμαι καλά κρύβει κινδύνους μιας και η κούραση αλλά και η καταπόνηση αρθρώσεων κτλ μαζεύεται και βγαίνει απότομα. 

Τι ρολόι είχες και πόσο άντεξε η μπαταρία σε ποσοστά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σήμερα στον αγώνα στην Αγ. ΠΑρασκευή "αναδεικνύοντας τον Υμηττό", η διοργάνωση ήταν άψογη. Οι μικροί πρόσκοποι μέσα στο δάσος, έδωσαμ ιδιαίτερο τόνο.

Δωρεάν, 14 χλμ, μετάλλιο σε όλους, το σημαντικότερο: ώρα εκκίνησης ακριβώς 09.00, όπως ήταν το πρόγραμμα. Δε πίστευα το ρολόι μου όταν είδα 09.00 !

Προστίθεται στο ετήσιο καλεντάρι αθηναϊκών δρόμων...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, liakinen είπε

Για να μην σε πονάνε τα πόδια σήμερα πάει να πει ότι έχεις χλμ σε βουνά / ανηφόρες αλλιώς δεν θα μπορούσες να πας μέχρι την τουαλέτα. Κανονικά αύριο δεν πρέπει να πας ή αν πας μόνο χορτάρι 45 λεπτά χαλαρά. Το είμαι καλά κρύβει κινδύνους μιας και η κούραση αλλά και η καταπόνηση αρθρώσεων κτλ μαζεύεται και βγαίνει απότομα. 

Τι ρολόι είχες και πόσο άντεξε η μπαταρία σε ποσοστά; 

Έχω κάνει ναι. Σκέψου ότι από πέρυσι Μάρτη που ξεκίνησα προετοιμασία για τον μαραθώνιο δεν έχω σταματήσει εκτός από λίγο το Νοέμβρη και Δεκέμβρη Γενάρη που είχα ρίξει χιλιόμετρα όλους τους άλλους μήνες έκανα κανονικά με προπονητή. Από Φλεβάρη κάνω τουλάχιστον μια φορά τη βδομάδα ανηφόρες και ένα Λονγκ ραν βουνού. 

Καλά όταν λέω θα πάω είναι φάση 30 40 λεπτά χαλαρό. 

 

Garmin venu. Τελείωσα με 52% μπαταρία. Ούτε εγώ το περίμενα. Χωρίς μουσική ε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αν κανουμε ή αν θα πρεπε; 😛

εγω προσπαθω να προσεχω σε λογικα πλαισια. καποιες περιοδους θα πρεπε να προσεχω περισσότερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Αν κανουμε ή αν θα πρεπε; 😛

εγω προσπαθω να προσεχω σε λογικα πλαισια. καποιες περιοδους θα πρεπε να προσεχω περισσότερο

Χαχαχα. Καλά τα ότι θα έπρεπε εννοείται. 🤫

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Peugeot208 είπε

Παιδιά κάνετε και διατροφή;

Όχι απλά νορμάλ ποσότητες σπιτικού φαγητού. Σπάνια τηγανιτά, αρκετά πράσινα φαγητά (αρακά, μπάμιες, σπανάκι, φασολάκια), μπόλικες σαλάτες (χωριάτικη, παντζάρια, μπρόκολο, κουνουπίδι κτλ), φρούτα εποχής, το βράδυ όχι φαγητό αλλά συνήθως ένα τοστ μαύρο ψωμί με γαλοπούλα - κασέρι με ένα μπολ γάλα - βρώμη και ξηρούς καρπούς. Πάντα υπάρχουν στο σπίτι και ξερά σύκα και σοκολάτα υγείας. 

ΠΡΟΣΟΧΗ στο αλάτι και στην ζάχαρη. 

Ξέχασα να αναφέρω τα όσπρια, το μοσχαρίσιο κρέας και το συκώτι μία φορά την εβδομάδα και προσωπικά κάθε Τετάρτη ψάρι (φθηνό και λατρεμένο γαύρο). Από άσπρο κρέας ή σνίτσελ ή μπούτια κοτόπουλο. 

Τα παραπάνω δεν τα θεωρώ διατροφή για αθλητισμό αλλά σωστή τροφή για την υγεία όλων μας (μικρών, μεγάλων, που κάνουν αθλητισμό ή όχι). 

Από όλα τα παραπάνω τα βασικότερα όλων είναι φυσικά το αλάτι και η ζάχαρη που είναι σε μεγάλες ποσότητες αργός αλλά σίγουρος ΘΑΝΑΤΟΣ. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου διάβασα για τον άγιο Δημήτριο που έχει 5 και 10 κμ. Ειρηναια αν θυμάμαι καλά τα λέει. Αλλά δεν πρόλαβα και εγώ να δηλώσω συμμετοχή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Tigio13 είπε

Κάπου διάβασα για τον άγιο Δημήτριο που έχει 5 και 10 κμ. Ειρηναια αν θυμάμαι καλά τα λέει. Αλλά δεν πρόλαβα και εγώ να δηλώσω συμμετοχή. 

δεν τον ήξερα αυτό, σε άλλον είχα δηλώσει τελικά συμμετοχή, απλά ακόμα δεν έχει έρθει email παραλαβής αριθμού κτλ..

https://hub.uoa.gr/call-4th-kapodistrian-race-2022/

 

Επεξ/σία από Locke_John
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Locke_John είπε

Γεια σας,

γνωρίζει κάποιος τί αγώνες δρόμου έχει το ερχόμενο Σαβ/κο στην Αθήνα; 

Για να μην "τρέχεις", βλέπεις και προγραμματίζεις

http://www.runningnews.gr/category.php?cat=9
https://runnermagazine.gr/category/kalentari/

Επεξ/σία από smpt
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, smpt είπε

Για να μην "τρέχεις", βλέπεις και προγραμματίζεις

http://www.runningnews.gr/category.php?cat=9
https://runnermagazine.gr/category/kalentari/

Εννοείται πως το γνωρίζω αυτό το λινκ, ευχαριστώ πολύ πάντως.

Υγ. Ερώτηση, νομίζω σχετικά εύκολη:

Υπάρχουν φέτος, εντός Ελλάδος άλλοι αγώνες μαραθώνιοι, εκτός της κλασικής διαδρομής της Αθήνας το Νοέμβριο; 

Λόγω υψηλού πλέον κόστους του, λέω να τον σνομπάρω πλέον, έχοντας τερματίσει ήδη 2 φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...