Προς το περιεχόμενο

Το thread του τρεξίματος


al3xis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Tigio13 είπε

Αν μπορείς ανέβασε το λινκ εδώ ή σε πμ μιας που το έψαξες κιόλας. Στα 42 θα τρέξεις? 

Εννοείται 42. Το κατέβασα ως εικόνα.

Υπάρχει, εύκολος,  τρόπος ανεβάσματος της εικόνας σε πλήρη ανάλυση; HM22_TRAININGPLAN_FIRTTIME_1640058089-1.jpg

Επεξ/σία από Locke_John
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2.2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχεις καποιο στοχο?
γιατι οι 2 μηνες μου φαίνονται λίγοι για να μπορέσει το σωμα να συνηθίσει τα χιλιόμετρα

Επεξ/σία από smpt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, smpt είπε

εχεις καποιο στοχο?
γιατι οι 2 μηνες μου φαίνονται λίγοι για να μπορέσει το σωμα να συνηθίσει τα χιλιόμετρα

4 ώρες και 59 λεπτά ο στόχος μου κ 2ος στόχος να μην περπατήσω καθόλου.

Για να προλάβω επόμενους:

Όντως είναι λίγο το διάστημα ετοιμασίας αλλά μόλις το περασμένο Σάββατο πρωί έμαθα ότι μπορώ ν έχω συμμετοχή στην τιμή που θα ήθελα...

Έχω κάποιο υπόβαθρο κ τον έχω τερματίσει 2 φορές απροετοίμαστος το 2017 κ 2018.

2 λεπτά πριν, Locke_John είπε

4 ώρες και 59 λεπτά ο στόχος μου κ 2ος στόχος να μην περπατήσω καθόλου.

Για να προλάβω επόμενους:

Όντως είναι λίγο το διάστημα ετοιμασίας αλλά μόλις το περασμένο Σάββατο πρωί έμαθα ότι μπορώ ν έχω συμμετοχή στην τιμή που θα ήθελα...

Έχω κάποιο υπόβαθρο κ τον έχω τερματίσει 2 φορές απροετοίμαστος το 2017 κ 2018.

Αν κάποιος έχει αντίστοιχη εικόνα με την παραπάνω ν ποσταρει, θα το εκτιμούσα.

 

Επεξ/σία από Locke_John
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, smpt είπε

ok καλή επιτυχία.
αυτός ήταν ο δικός μου στόχος όταν είχα τρέξει πριν τρία χρόνια. Αν βγάλεις εύκολα τα long run δεν θα έχεις πρόβλημα

Σ ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Locke_John είπε

Εννοείται 42. Το κατέβασα ως εικόνα.

Υπάρχει, εύκολος,  τρόπος ανεβάσματος της εικόνας σε πλήρη ανάλυση; HM22_TRAININGPLAN_FIRTTIME_1640058089-1.jpg

Ευχαριστώ πολύ. Ήθελα και εγώ φέτος να συμμετάσχω στον ημιμαραθωνιο για 1η φορά αλλά από ότι έμαθα δε δέχονται ανεμβολιαστους. Θα το κρατήσω για το μέλλον πάντως. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tigio13 είπε

Ευχαριστώ πολύ. Ήθελα και εγώ φέτος να συμμετάσχω στον ημιμαραθωνιο για 1η φορά αλλά από ότι έμαθα δε δέχονται ανεμβολιαστους. Θα το κρατήσω για το μέλλον πάντως. 

Παρακαλώ.

Χωρίς να έχεις ζητήσει γνώμη μου, στη λέω:

Βρες την αγαπημένη σου διαδρομή και την ημέρα του αγώνα, τρέξε τα 21.1 χιλιόμετρα με την ησυχία σου

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα σταματήσει πάλι για κάποιο διάστημα και ξεκίνησα βάζοντας στόχους. Δε θα ξανά ασχοληθώ με αγώνες (οχι ότι πήγα και σε πολλούς) και θα συνεχίσω να τρέχω μόνος όπως πάντα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Locke_John είπε

Εννοείται 42. Το κατέβασα ως εικόνα.

Υπάρχει, εύκολος,  τρόπος ανεβάσματος της εικόνας σε πλήρη ανάλυση; HM22_TRAININGPLAN_FIRTTIME_1640058089-1.jpg

Με βάση το πρόγραμμα αυτό, στην Τρίτη της 1ης εβδομάδας, εννοούσε 5 λεπτά τρέξιμο χαλαρό και μετά 8 μονολεπτα γρήγορα τρεξίματα, σε ρυθμο αγώνα 5αριού χλμ, με ενδιάμεσα μονολεπτα διαλλειματα;

 

Εγώ πάντως αυτό έκανα, με περπάτημα στα διαλλειματα. Απλά μου φάνηκε πολύ εύκολο κ το συνδύασα με πρόγραμμα μυϊκής ενδυνάμωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις γύρισα από βραδινό τρεξιματακι 7,5 χλμ . Ενοιωθα ότι μπορούσα να βγάλω 10ρι αλλά δεν υπερέβαλα όντας μη έμπειρος.

Δεν θα πω ότι είμαι ενθουσιασμένος, για να μην φανώ υπερβολικός. Θα πω μόνο ότι πραγματικά είναι μια άσκηση που απορώ που δεν έκανα τα προηγούμενα χρονια, καθώς το θεωρούσα βαρετό. Ίσως γιατί δεν είχα προβληματισμούς και πίεση στη ζωη μου ως πιο νέος. Πραγματικά σε χαλαρώνει, αδειάζει το μυαλό. Βοηθάει και η μουσική στα αυτιά και σίγουρα το που θα τρέχεις, άλλο να είσαι σε έναν άχαρο στίβο (χρησιμότατο,δε) να τρέχεις σαν το χάμστερ, άλλο να είσαι σε εξοχή, στη πόλη κλπ. 
 Στα του σώματος, στα τελευταία 1-2 χλμ εμφανίστηκε ένας πιεσόπονος ψηλά στα ισχία και ένας πόνος στους αστραγάλους, κάτι που είχα και την προηγούμενη φορά που έγραψα σε άλλο ποστ μου.

Θέμα παπουτσιού; Φυσικής κατάστασης; Τεχνικής τρεξίματος; Το ότι έτρεχα στη παραλία στη Θεσσαλονίκη (αναφαιρομαι στο δάπεδο-τσιμέντο); Όλα τα παραπάνω; Δε ξέρω.Προς το παρόν ετοιμάζω να αγκαλιάσω τον πάγο καθαρά προληπτικά μην και αύριο έχει ξεφύγει η κατάσταση ενώ αυτή γη φορά έκανα καλή αποθεραπεία με διατάσεις και περπάτημα. Οψόμεθα.

Μπάνιο, μπανανιτσα, γιαουρτάκι και γλυκός ύπνος.

Επεξ/σία από Adon1s
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα παρακαλούσα όσα μέλη κρατάνε στατιστικά σε αρχείο για το τρέξιμο που έχουνε διανύσει με τα παπούτσια τους τώρα η και στο παρελθόν, πχ χιλιόμετρα, μάρκα παπουτσιών κτλ, να τα ποσταρουν εδώ.

Ευχαριστώ. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
6 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Θα παρακαλούσα όσα μέλη κρατάνε στατιστικά σε αρχείο για το τρέξιμο που έχουνε διανύσει με τα παπούτσια τους τώρα η και στο παρελθόν, πχ χιλιόμετρα, μάρκα παπουτσιών κτλ, να τα ποσταρουν εδώ.

Ευχαριστώ. 

Γιατι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Adon1s είπε

Μόλις γύρισα από βραδινό τρεξιματακι 7,5 χλμ . Ενοιωθα ότι μπορούσα να βγάλω 10ρι αλλά δεν υπερέβαλα όντας μη έμπειρος.

Δεν θα πω ότι είμαι ενθουσιασμένος, για να μην φανώ υπερβολικός. Θα πω μόνο ότι πραγματικά είναι μια άσκηση που απορώ που δεν έκανα τα προηγούμενα χρονια, καθώς το θεωρούσα βαρετό. Ίσως γιατί δεν είχα προβληματισμούς και πίεση στη ζωη μου ως πιο νέος. Πραγματικά σε χαλαρώνει, αδειάζει το μυαλό. Βοηθάει και η μουσική στα αυτιά και σίγουρα το που θα τρέχεις, άλλο να είσαι σε έναν άχαρο στίβο (χρησιμότατο,δε) να τρέχεις σαν το χάμστερ, άλλο να είσαι σε εξοχή, στη πόλη κλπ. 
 Στα του σώματος, στα τελευταία 1-2 χλμ εμφανίστηκε ένας πιεσόπονος ψηλά στα ισχία και ένας πόνος στους αστραγάλους, κάτι που είχα και την προηγούμενη φορά που έγραψα σε άλλο ποστ μου.

Θέμα παπουτσιού; Φυσικής κατάστασης; Τεχνικής τρεξίματος; Το ότι έτρεχα στη παραλία στη Θεσσαλονίκη (αναφαιρομαι στο δάπεδο-τσιμέντο); Όλα τα παραπάνω; Δε ξέρω.Προς το παρόν ετοιμάζω να αγκαλιάσω τον πάγο καθαρά προληπτικά μην και αύριο έχει ξεφύγει η κατάσταση ενώ αυτή γη φορά έκανα καλή αποθεραπεία με διατάσεις και περπάτημα. Οψόμεθα.

Μπάνιο, μπανανιτσα, γιαουρτάκι και γλυκός ύπνος.

θα σου πρότεινα να αποφεύγεις όσο μπορείς το τσιμέντο και τα πεζοδρόμια. Είναι το πιο σκληρό υλικό. 
Αν μπορείς βρες κάποια διαδρομή σε άσφαλτο ή χώμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Adon1s είπε

Μόλις γύρισα από βραδινό τρεξιματακι 7,5 χλμ . Ενοιωθα ότι μπορούσα να βγάλω 10ρι αλλά δεν υπερέβαλα όντας μη έμπειρος.

Δεν θα πω ότι είμαι ενθουσιασμένος, για να μην φανώ υπερβολικός. Θα πω μόνο ότι πραγματικά είναι μια άσκηση που απορώ που δεν έκανα τα προηγούμενα χρονια, καθώς το θεωρούσα βαρετό. Ίσως γιατί δεν είχα προβληματισμούς και πίεση στη ζωη μου ως πιο νέος. Πραγματικά σε χαλαρώνει, αδειάζει το μυαλό. Βοηθάει και η μουσική στα αυτιά και σίγουρα το που θα τρέχεις, άλλο να είσαι σε έναν άχαρο στίβο (χρησιμότατο,δε) να τρέχεις σαν το χάμστερ, άλλο να είσαι σε εξοχή, στη πόλη κλπ. 
 Στα του σώματος, στα τελευταία 1-2 χλμ εμφανίστηκε ένας πιεσόπονος ψηλά στα ισχία και ένας πόνος στους αστραγάλους, κάτι που είχα και την προηγούμενη φορά που έγραψα σε άλλο ποστ μου.

Θέμα παπουτσιού; Φυσικής κατάστασης; Τεχνικής τρεξίματος; Το ότι έτρεχα στη παραλία στη Θεσσαλονίκη (αναφαιρομαι στο δάπεδο-τσιμέντο); Όλα τα παραπάνω; Δε ξέρω.Προς το παρόν ετοιμάζω να αγκαλιάσω τον πάγο καθαρά προληπτικά μην και αύριο έχει ξεφύγει η κατάσταση ενώ αυτή γη φορά έκανα καλή αποθεραπεία με διατάσεις και περπάτημα. Οψόμεθα.

Μπάνιο, μπανανιτσα, γιαουρτάκι και γλυκός ύπνος.

 

Ωραίο μέρος η παράλια αλλά ίσως το χειρότερο για τρέξιμο , οπότε πήγαινα πόναγαν τα πόδια , θέλει παπούτσι με πολύ καλή απορρόφηση κραδασμών , δοκίμασέ να τρέχεις κατα διαστήματα και στο ξύλινο μέρος της προβλήτας 
Τον τελευταίο καιρό τρέχω κυρίως στην περραιβου στο σειχ σου , στην αρχή θα σου φανεί δύσκολη η ανηφόρα αλλά όσο θα ανεβαίνεις και πιο ψηλά και θα βλέπεις την πόλη απο πάνω θα αποζημιώνεσαι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Spect~ είπε

Γιατι;

Κρατάω στατιστικά και τα κατηγοριοποιω ανά μάρκα να δω τι μέσο όρο έχουν τα αθλητικά παπούτσια της κάθε μάρκας. Από τα δικά μου βγάζω τιμές περίπου 500 ως 700 χλμ ανά ζευγάρι μέχρι να τα αλλάξω λόγω ενοχλήσεων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...