Προς το περιεχόμενο

Το thread του τρεξίματος


al3xis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από μια εβδομάδα ,σχεδόν δέκα ημέρες, αποχής λόγω γρίπης, βγήκα σήμερα δειλά δειλά για τρέξιμο.

Μετά από παρότρυνση πιο μυημένους φίλου, έκανα τ μεγάλο (για εμένα) βήμα και αγόρασα νέο ζευγάρι παπούτσια, τα Hoka Clifton 8. Με βάση το misterrunning ,το συγκεκριμένο μοντέλο είναι για πιο ελαφρείς από εμένα , στην εταιρία αυτή έπρεπε να πάω στο Bondi καθώς είμαι ελάχιστα βαρύτερος (προς το παρόν πάντα). Αλλά δε γαμ%%%εις . Τα πήρα λόγω του ενθουσιασμού μου για τη διέξοδο στο τρέξιμο σαν νέα ασχολία, αλλά και λόγω του ότι διάβασα περί καλής απορροφητικότητας τους στους κραδασμούς,δεδομένου ότι (δυστυχώς ;;;) έχω δυνατότητα να τρέχω (λόγω ευκολίας στη πρόσβαση) στο πλακόστρωτο της παραλίας στη Θεσσαλονικη.Πιο στιβαρά παπούτσια (μου φάνηκαν) ,περιμένω να τα στρώσω για να δω τις δυνατότητες μου. 
Στα της προσπάθειας, η διαδρομή ήταν 10 χλμ από Μέγαρο μουσικής έως λιμάνι και πίσω, μέσω πλακόστρωτου (οκ, εβιασθην λίγο στις αρθρώσεις). Και εδώ εμφανίστηκε ξανά το σούβλισμα κάτω από το διάφραγμα, το οποίο ρυθμίστηκε με ανάσες,πιέσεις και μείωση ρυθμού, και ξανά μάνα πόνος σε αστραγάλους και ισχια…..τ(το φελεκι το ξέρετε Ε; ).  Η δεκαήμερη απουσία λόγω ίωσης; Το γεγονός ότι είμαι αρχάριος στο θέμα, επομενως δεν έχω υποδομή; Το τερέν; Τα 96 κιλά μου; ( μυική μάζα κυρίως, με 17% λίπος με βάση την τελευταία μέτρηση στη διαιτολόγο μου, αλλα και πάλι όχι ο ορισμός της σωματοδομής ενός δρομέα 😝)…Πιστεύω λίγο απολα. Είμαι ήδη σε καλό δρόμο με την διατροφή μου και τη προσπάθεια που κάνω. Κρίνω ότι πρέπει να κάνω υπομονή με ηπιότερες προπονήσεις, ασκήσεις για ενδυνάμωση στο γυμναστήριο (κάτι το οποίο έχω παραμελήσει) και υπομονή. Προς το παρόν είμαι με δέσιμο στους αστραγάλους, πάγο και ξεκούραση.

αλλη μια λαιτ προπόνηση τη Πέμπτη και Σάββατο πάμε για την εμπειρία στα 10 χλμ του νυχτερινού ημιμαραθωνίου.

Συνολική διαδρομή : 10,7 χλμ

Διαρκεια : 1 ώρα και 10 λεπτά

Μεσος ρυθμός : 6:31 λεπτά/χλμ

Προχωραμε.

 

ΥΓ: Συγγνώμη για την περιγραφή, βιολογικά φαινόμενα είναι,σε όλους έχει συμβεί. Αλλά ρε ‘σείς, όσο ανακουφισμένος και να είσαι, πάντα στα μέσα προς τέλος της διαδρομής, το έντερο παραπονιέται….Τι κάνουμε για να τ ρυθμίσουμε ; 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 ώρες πριν, naimore είπε

Ερώτηση τι φοράτε για δευτερο στρώμα στα κρύα; πολυεστερ ή βαμβακερό; κατασαρκα φοράω πολυεστερ ισοθερμικη το από πάνω με προβληματίζει

Τα βαμβακερά δεν είναι για τέτοια χρήση. Καλύτερα να φορέσεις κάτι σε πολυεστερικό ύφασμα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει δοκιμασει κανεις μπλουζες Givova;

πολυ φθηνες τις βρισκω γυρω στα 10 πανω κατω παντου, πολυεστερικες και ανετες (οχι κολλητες απ οτι βλεπω),

λενε τιποτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοράτε τόσα ρούχα στο τρέξιμο? Εγώ χειμώνα καλοκαίρι μια κοντομάνικη σαν αυτές ατους αγώνες φοράω και σορτσάκι με ένα κολάν από μέσα. Όσο κρύο και να έχει μετά από 200-300 μέτρα έχω ζεσταθεί για τα καλά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tigio13 είπε

Φοράτε τόσα ρούχα στο τρέξιμο? Εγώ χειμώνα καλοκαίρι μια κοντομάνικη σαν αυτές ατους αγώνες φοράω και σορτσάκι με ένα κολάν από μέσα. Όσο κρύο και να έχει μετά από 200-300 μέτρα έχω ζεσταθεί για τα καλά. 

αναλογα που μενει/τρεχει  ο καθενας..

 

1 ώρα πριν, st@kas είπε

Τα βαμβακερά δεν είναι για τέτοια χρήση. Καλύτερα να φορέσεις κάτι σε πολυεστερικό ύφασμα. 

ποτε βαμβακερα, δες σε πολυεστερα π.χ. κατι τετοιο (δινω ακυρο παραδειγμα απο μαρκα αλλα για να παρεις μια ιδεα)

https://www.odlo.com/ch/en/the-mens-run-easy-half-zip-long-sleeve-mid-layer-top-313262.html?dwvar_313262_color=10798

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μωρε αθηναιος ειμαι, αλλα ξερω γω, πειτε με κρυουλιαρη,

αλλα στα κρυα (0-5 βαθμους) βαζω σκουφο, κασκολ και γαντια,

αμα δε δω τα πιο σκουρα αντι για σκουφο, μπαλακλαβα (πολυεστερικο εννοειται).. 😮 :P 😄

και 2ο στρωμα βαμβακερο φορουσα ως τωρα, μιας και ειχα κατασαρκα το πολυεστερικο ειπαμε και

δεν με πολυενοιαζε, θα δοκμασω και την ενδιαμεση (μισο-μισο) και την πολυεστερικη λυση για 2ο και

θα επανελθω, εχουμε δρομο μεχρι τα κρυα

Επεξ/σία από naimore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, naimore είπε

μωρε αθηναιος ειμαι, αλλα ξερω γω, πειτε με κρυουλιαρη,

αλλα στα κρυα (0-5 βαθμους) βαζω σκουφο, κασκολ και γαντια,

αμα δε δω τα πιο σκουρα αντι για σκουφο, μπαλακλαβα (πολυεστερικο εννοειται).. 😮 :P 😄

και 2ο στρωμα βαμβακερο φορουσα ως τωρα, μιας και ειχα κατασαρκα το πολυεστερικο ειπαμε και

δεν με πολυενοιαζε, θα δοκμασω και την ενδιαμεση (μισο-μισο) και την πολυεστερικη λυση για 2ο και

θα επανελθω, εχουμε δρομο μεχρι τα κρυα

 

3 λεπτά πριν, liakinen είπε

Καλά για τις θερμοκρασίες που λες εννοείται σκούφο και γάντια. Κασκόλ φυσικά και όχι όταν κάνεις "γρήγορο" τρέξιμο. Εγώ έχω κάτι μπλούζες κολλητές ζιβάγκο (νομίζω ποδοσφαίρου κατηγορία ήταν) οι οποίες σε συνδυασμό με ένα χοντρό αντιανεμικό (DryFit κτλ) τρέχω άνετα τον χειμώνα στην Δυτική Μακεδονία. Αρκετές φορές βάζω και δεύτερη μπλούζα μακρυμάνικη και εκείνη DryFit (όχι ίδια με την από κάτω αλλά περισσότερο ελεύθερη/ψιλή). Αυτά σε θερμοκρασίες -2 με +5.

Sorry αντί επεξεργασία πάτησα παράθεση 😁

Επεξ/σία από liakinen
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, naimore είπε

α εμενα το αντιανεμικο ειναι... "τσιγαροχαρτο", τοσο λεπτο δηλαδη,

δεν ηθελα κατι χοντρο λογω βαρους

Αυτό που έχεις είναι για περίπου 15 βαθμούς με κοντό τεχνικό μπλουζάκι από μέσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κι ομως πιστεψε με εχω βγαλει πολλους χειμωνες με αυτο, ετοιμαζομαι για 8ο,

βοηθανε βεβαια και τα υπολοιπα που ειπα,

δεν θυμαμαι να κρυωνα ποτε εξαλλου εκει, τα ακρα κρυωνουν που λενε, (χερια, κεφαλια κλπ,

εξου και αυτα προστατευω πιο πολυ)

Επεξ/σία από naimore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, ερώτηση....

Πόσα χλμ θεωρείτε ότι κρατάει ένα μέτριο προς καλό παπούτσι τρεξίματος; Έχω διαβάσει που λένε γύρω στα 800, αλλά δε θέλω τη γνώμη του μάρκετινγκ, θέλω τη γνώμη κάποιων σχετικών με το θέμα που όμως δεν εχουν εταιρεία αθλητικών ειδών :-)

Στην περίπτωσή μου μιλάω για ένα ζευγάρι saucony που έχει καμιά 950αριά χλμ. Είμαι σχετικά ελαφρύς (65-70κιλά παίζω). Λόγω ευαισθησίας στο πόδι πάω πολύ συντηρητικά, αλλά να που μαζευτήκαν τα χιλιόμετρα. Στο ερώτημα "δες αν έχουν σκληρύνει" δεν μπορώ να απαντήσω γιατί δεν έχω κάτι να τα συγκρίνω.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Και που λέτε, θέλησα να δοκιμάσω την εμπειρία του ελαστικού τάπητα, οποτε έχει μια εβδομάδα που πάω και τρέχω στο Δημοτικό Στάδιο των Αμπελοκηπων.

Ξανα μανα, πόνος στον αστράγαλο από τη μεση της προπόνησης και μετά καθώς και ενοχλήσεις την επόμενη ημέρα. Κάνω διατάσεις, κάνω ζέσταμα, πριν και μετά, αλλά πάλι.

Με την απώλεια κιλών, τη βελτίωση του πατήματος μου ( πατάω φτέρνα) και την προπόνηση θα βελτιωθεί;

Περιτο να πω ότι Νοιώθω σαν χάμστερ που τρέχει γύρω γύρω γύρω, αλλά ας όψεται ο τάπητας, ναναι καλά τα ακουστικά μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Adon1s είπε

Και που λέτε, θέλησα να δοκιμάσω την εμπειρία του ελαστικού τάπητα, οποτε έχει μια εβδομάδα που πάω και τρέχω στο Δημοτικό Στάδιο των Αμπελοκηπων.

Ξανα μανα, πόνος στον αστράγαλο από τη μεση της προπόνησης και μετά καθώς και ενοχλήσεις την επόμενη ημέρα. Κάνω διατάσεις, κάνω ζέσταμα, πριν και μετά, αλλά πάλι.

Με την απώλεια κιλών, τη βελτίωση του πατήματος μου ( πατάω φτέρνα) και την προπόνηση θα βελτιωθεί;

Περιτο να πω ότι Νοιώθω σαν χάμστερ που τρέχει γύρω γύρω γύρω, αλλά ας όψεται ο τάπητας, ναναι καλά τα ακουστικά μου.

Αμπελόκηποι Αθήνας? έχουν Δημοτικό Στάδιο; !!

 

 

Γεια σας. 

Ενόψει Μαραθωνίου στις 13 Νοέμβρη, δεν έχω ακόμα κάνει το long run που θα έπρεπε, κοντά στα 30χλμ.

Την Κυριακή που μας πέρασε, τερμάτισα ημιμαραθώνιο, σχετικά "ξεκούραστος" αλλά δε συνέχισα για λίγα ακόμα χλμ λόγω ειδικών συνθηκών..

είναι καλή ιδέα αύριο ν κάνω 30κάτι χλμ ώστε να με τεστάρω και να ξε-αγχωθώ κάπως για την αυθεντική διαδρομή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...