Προς το περιεχόμενο

Το thread του τρεξίματος


al3xis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 ώρες πριν, smpt είπε

μπράβο και από μένα.

Να μην προσπαθήσεις να αυξήσεις απότομα τα χιλιόμετρα ή την ταχύτητα σου γιατί στο άπειρο σώμα καραδοκούν τραυματισμοί.
Και να δώσεις προσοχή στα παπούτσια σου να είναι κατάλληλα για τρέξιμο.

Το έχω κατά νου και το αντιλαμβάνομαι, δεν είμαι συνηθισμένος στο «κανονικό» τρέξιμο σε εξωτερικό χώρο , οποτε δεν παίρνω αέρα. Εφορμιστηκα περισσότερο λόγω της υπερέντασης μετά τη δουλειά, συν του ότι για κάποιο λόγο ενοιωθα φοβερή ενέργεια. Στα 8 χλμ όμως η αλήθεια είναι, άρχισα να Νοιώθω κάποια τσιμπήματα  στο διάφραγμα, οποτε έριξα ρυθμούς γιατί αγχώθηκα. Στην επόμενη εξόρμηση θα το πάω πιο συντηρητικά, ρίχνοντας τα χλμ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αναζητώ παπούτσι για αποστάσεις 8-10χλμ (2-3 φορες την εβδομάδα) και με ευαισθησία στο γόνατο που σημαίνει όσο γίνεται καλύτερη απορρόφηση κραδασμών.

Έχετε να προτείνετε κάτι; Ήμουν με τα ultraboost 20 μέχρι τώρα αλλά πλέον θέλουν αλλαγή. 

Budget 150 και ίσως λίγο παραπάνω αν όντως θα κάνει τη διαφορά στο γόνατο (δεν έχει θέμα πλέον αλλά ... το έχω φοβία) 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, kid είπε

Αναζητώ παπούτσι για αποστάσεις 8-10χλμ (2-3 φορες την εβδομάδα) και με ευαισθησία στο γόνατο που σημαίνει όσο γίνεται καλύτερη απορρόφηση κραδασμών.

Έχετε να προτείνετε κάτι; Ήμουν με τα ultraboost 20 μέχρι τώρα αλλά πλέον θέλουν αλλαγή. 

Budget 150 και ίσως λίγο παραπάνω αν όντως θα κάνει τη διαφορά στο γόνατο (δεν έχει θέμα πλέον αλλά ... το έχω φοβία) 

Ευχαριστώ

asics kayano ή nimbus.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
9 λεπτά πριν, kid είπε

Αναζητώ παπούτσι για αποστάσεις 8-10χλμ (2-3 φορες την εβδομάδα) και με ευαισθησία στο γόνατο που σημαίνει όσο γίνεται καλύτερη απορρόφηση κραδασμών.

Έχετε να προτείνετε κάτι; Ήμουν με τα ultraboost 20 μέχρι τώρα αλλά πλέον θέλουν αλλαγή. 

Budget 150 και ίσως λίγο παραπάνω αν όντως θα κάνει τη διαφορά στο γόνατο (δεν έχει θέμα πλέον αλλά ... το έχω φοβία) 

Ευχαριστώ

Hoka Clifton. Αλλα το θεμα με το γονατο ειναι οτι θελει ενδυναμωση οχι "καλο" παπουτσι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ και τους δυο. Θα πάω να τα δοκιμάσω άμεσα.

Προφανώς και θέλει ενδυνάμωση και αυτό προσπαθώ εδώ και 1,5 χρόνο που ξαναπάτησα δρόμο. Απλά φαντάζομαι και το παπούτσι παίζει το δικό του (έστω πιο μικρό-έστω και ψυχολογικό) ρόλο.

Αν έχετε σαν έμπειροι κάποιο πρόγραμμα ασκήσεων ενδυνάμωσης που εφαρμόζετε/εφαρμόσατε κάποτε θα σας ήμουν διπλά ευγνώμων. Προς το παρόν αρκούμαι σε ότι βλέπω στο ιντερνετ και στις οδηγίες του φυσικοθεραπευτή μου πριν 2 χρόνια ...

Ευχαριστώ και παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/9/2022 στις 12:57 ΜΜ, Locke_John είπε

Ευχαριστούμε, τον 1ο δεν τον είχα υπόψιν!

Υγ. Έχει κάποιος ν προτείνει πρόγραμμα για 10αρι, σε 3 εβδομάδες;

Θα ήθελα όσο το δυνατόν καλύτερη επίδοση, κάτω των 50'.

Έχω κάνει 46' το 2019 αλλά από τότε έχω πέσει αρκετά σε επιδόσεις...

Για ρίξε μια ματιά σε αυτό το πρόγραμμα. Ίσως σε βοηθήσει

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/9/2022 στις 12:57 ΜΜ, Locke_John είπε

Ευχαριστούμε, τον 1ο δεν τον είχα υπόψιν!

Υγ. Έχει κάποιος ν προτείνει πρόγραμμα για 10αρι, σε 3 εβδομάδες;

Θα ήθελα όσο το δυνατόν καλύτερη επίδοση, κάτω των 50'.

Έχω κάνει 46' το 2019 αλλά από τότε έχω πέσει αρκετά σε επιδόσεις...

Αρχικά, θα σε παρότρυνα να πας σε κάποιον προπονητή. Οσο και αν ακούγεται οξύμωρο και για πολλούς απο εμάς οικονομικά ασύμφορο, αλλά δεν είναι και ότι καλύτερο να βασιστείς σε κάποιο "ετοιμο" πρόγραμμα. 

Αποκτάς άλλη επικοινωνία και επαφή όταν έρχεσαι σε διαπροσωπική επικοινωνία. Γίνεται εκτίμηση της καθημερινή σους απόδοσης και σταδιακά θα προσαρμόζεσαι στο πρόγραμμα που θα σου αναλογεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Dr.MikeD είπε

Αρχικά, θα σε παρότρυνα να πας σε κάποιον προπονητή. Οσο και αν ακούγεται οξύμωρο και για πολλούς απο εμάς οικονομικά ασύμφορο, αλλά δεν είναι και ότι καλύτερο να βασιστείς σε κάποιο "ετοιμο" πρόγραμμα. 

Αποκτάς άλλη επικοινωνία και επαφή όταν έρχεσαι σε διαπροσωπική επικοινωνία. Γίνεται εκτίμηση της καθημερινή σους απόδοσης και σταδιακά θα προσαρμόζεσαι στο πρόγραμμα που θα σου αναλογεί.

ευχαριστώ για τη συμβουλή, αλλά είμαι εντελώς αντίθετος, για διάφορους λόγους.

ο βασικότερος, δεν είμαι σε επίπεδο και στόχους που να το κρίνω απαραίτητο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Locke_John είπε

ευχαριστώ για τη συμβουλή, αλλά είμαι εντελώς αντίθετος, για διάφορους λόγους.

ο βασικότερος, δεν είμαι σε επίπεδο και στόχους που να το κρίνω απαραίτητο...

Ούτε όταν ήμουν σε επίπεδο και στόχους ούτε τώρα που έχω πέσει ελαφρώς (ηλικία κτλ) πέρασε από το μυαλό μου ο προπονητής. Τρέχω και κάνω το κέφι μου ακόμα και όταν πάω για κάτω από 40 λεπτά τα 10χλμ (στα 40 μου πλέον). Με την εμπειρία των ετών κάνω εγώ τον προπονητή του εαυτού μου (τρέχω 25 χρόνια). 

Δεν αμφιβάλλω ότι σε νέα παιδιά που κάνουν πρωταθλητισμό και όχι μόνο ένας προπονητής μπορεί να κάνει δουλειά. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, liakinen είπε

Ούτε όταν ήμουν σε επίπεδο και στόχους ούτε τώρα που έχω πέσει ελαφρώς (ηλικία κτλ) πέρασε από το μυαλό μου ο προπονητής. Τρέχω και κάνω το κέφι μου ακόμα και όταν πάω για κάτω από 40 λεπτά τα 10χλμ (στα 40 μου πλέον). Με την εμπειρία των ετών κάνω εγώ τον προπονητή του εαυτού μου (τρέχω 25 χρόνια). 

Δεν αμφιβάλλω ότι σε νέα παιδιά που κάνουν πρωταθλητισμό και όχι μόνο ένας προπονητής μπορεί να κάνει δουλειά. 

θα συμφωνήσω απόλυτα.

Για να μη παρεξηγηθώ, δεν αμφιβάλλω για τη βοήθεια των προπονητών, στη δική μου φιλοσοφία δε ταιριάζει.

όταν είχα πιεστικούς στόχους κ ήθελα σιγουριά, πήγα 2+ συνεχόμενα χρόνια σε προπονήσεις υπό προπονητές στίβου, οπότε θεωρώ ότι έχω πλέον ένα προσωπικό υπόβαθρο γνώσεων, διατάσεων κτλ για να αποφύγω τραυματισμούς μου κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερασιτεχνης για να χρειαστει προπονητη σημαινει Α)κατι δεν παει καλα με τον ιδιο Β)εχει στοχο απιστευτα ρεκορ οπου εκει θες και διαιτολογο μαζι καθως και ολοκληρο team

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έβλεπα γνωστούς που τα προηγούμενα (πριν Covid) χρόνια είχαν προπονητή και τους έπαιρνε - το έπαιρναν τηλέφωνο (μένω επαρχία οι προπονητές ήταν από μακριά γνωστά ονόματα του χώρου, αθλητές νυν και πρώην σε Μαραθώνιο κτλ) και τους έλεγαν την τάδε μέρα έχεις αυτό να κάνεις. Μετά έρχονταν η μέρα και έλεγαν πως τους βγήκε η προπόνηση. Πήγαιναν σε αγώνα και ήταν λες και έγραφαν εξετάσεις τέτοιο άγχος. 

Εγώ στα παραπάνω απλά δεν. Σιγά μην βάλω στην ζωή μου άγχος για το τρέξιμο. Να το διώξουμε θέλουμε με το τρέξιμο. 

Τέλος όταν μεγαλώνεις δεν μπορείς 100% με σιγουριά να βάλεις κάποιο στόχο γιατί μπορεί η δουλειά, τα παιδιά, οι γέροι μας, να σε πάνε πίσω στην προπόνηση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, Locke_John είπε

ευχαριστώ για τη συμβουλή, αλλά είμαι εντελώς αντίθετος, για διάφορους λόγους.

ο βασικότερος, δεν είμαι σε επίπεδο και στόχους που να το κρίνω απαραίτητο...

Πολλά έχουν ειπωθεί και θα προσπαθήσω να τα πιάσω όσο πιο επιγραμματικά γίνεται . Ζητώ εκ των προτέρων συγνώμη αν βγεί "σεντόνι"

Είναι καθαρά υποκειμενικό και όχι αντικειμενικό. Βέβαια, εφόσον δεν είσαι στο "επιπεδο" που επιθυμείς, είναι και επιπρόσθετος λόγος για να εμπιστευτείς κάποιον προπονητή. 

Προσωπικά, θα επέλεγα κάποιον με πτυχίο ΤΕΦΑΑ (με ειδίκευση στον κλασικό αθλητισμό/στίβο) και πέρα όλων των άλλων θα πρότεινα να μου δώσει κάποιες βασικές συμβουλές καθώς επίσης και να με παροτρύνει δινοντας μια βασική καθοδήγηση λχ πόσα km μπορώ να κάνω εβδομαδιαία, το πλάνο που θα ακολουθήσω (παλμούς ή ρυθμός). 

Αλήθεια, πως μπορεί κάποιος να εμπιστευτεί ένα "έτοιμο" πρόγραμμα στο internet, και να μην θέλει/μπορεί να εμπιστευτεί την γνώμη ενός ανθρώπου που γνωρίζει το αντικείμενο;  Προσοχή, δεν αναφέρομαι για προπονητές του "πληκτρολογίου", αλλά ανθρώπους με ειδικευμένη/εξειδικευμένη γνώση. Βέβαια, εκεί έξω κυκλοφορούν πολλοί "μαιντανοί" προπονητές και καταλαβαίνω (εμπειρικά πάντα) πως είναι δύσκολο να βρείς κάποιον που έχει την δική σου φιλοσοφία. Πάντως είμαι σίγουρος πως αν ψάξεις, θα βρείς αυτόν που θέλεις.

Συμπερασματικά, αν επιθυμείς να λάβεις μέρος σε αγώνες τότε σε κάθε περίπτωση χρειάζεται η γνώμη ενός ανθρώπου για καθοδήγηση. Την καθοδήγηση εσύ την ορίζεις. Οι περισσότεροι από μας που τρέχουμε είμαστε αθλούμενοι και όχι αθλητές. Και πάνω απ όλα αυτό που κάνουμε θέλουμε να μας αποσυμφορίζει απ το άγχος της ημέρας και όχι να μας αγχώνει παραπάνω. Βέβαια είναι και κάποιοι που το δέχονται, εγώ προσωπικά οχι. Εσυ καθορίζεις την σχέση που θα έχεις με τον προπονητή, εσύ ορίζεις το μέτρο και τον στόχο. Ο προπονητής οφείλει να ακολουθήσει την δική σου φιλοσοφία.

Αν για παράδειγμα το προσωπικό σου πρόγραμμα το επιβάλλει και έχεις ελεύθερο χρόνο μόνο για 3 φορές την εβδομάδα, είναι απόλυτα σεβαστό και αποδεκτό. Πρέπει να στοχεύσεις στο να το κάνεις σωστά. Μόνος σου ίσως και να τα καταφέρεις (προσωπικά στο εύχομαι) αλλά ενδεχομενως να σου πάρει πολύ περισσότερο χρόνο απ' όσο αρχικά πίστευες. Σε κάθε περίπτωση πρέπει να αποφύγεις το "έτοιμο" πρόγραμμα, και την υπερβολή που από μόνο του θα "οδηγήση" σε καταπόνεση του μυοσκελετικού οργανισμού, άρα και εγκυμωνεί κίνδυνος για τραυματισμό. 

 

19 ώρες πριν, dsi44 είπε

ερασιτεχνης για να χρειαστει προπονητη σημαινει Α)κατι δεν παει καλα με τον ιδιο Β)εχει στοχο απιστευτα ρεκορ οπου εκει θες και διαιτολογο μαζι καθως και ολοκληρο team

Ολοι μας είμαστε ερασιτέχνες. Ο διαιτολόγος και το team είμαι υποκειμενικό και όχι αντικειμενικό. Στην πλειοψηφία χρησιμοποιείται από αθλητές και όχι αθλούμενους. Ο καθένας αντιλαμβάνεται τον όρο τρέξιμο διαφορετικά και τρέχει για τους δικούς του λόγους. Ανεξάρτητα αν μερικοί από αυτούς είναι στην υπερβολή, οφείλουμε να τους σεβαστούμε.

  

19 ώρες πριν, liakinen είπε

Εγώ έβλεπα γνωστούς που τα προηγούμενα (πριν Covid) χρόνια είχαν προπονητή και τους έπαιρνε - το έπαιρναν τηλέφωνο (μένω επαρχία οι προπονητές ήταν από μακριά γνωστά ονόματα του χώρου, αθλητές νυν και πρώην σε Μαραθώνιο κτλ) και τους έλεγαν την τάδε μέρα έχεις αυτό να κάνεις. Μετά έρχονταν η μέρα και έλεγαν πως τους βγήκε η προπόνηση. Πήγαιναν σε αγώνα και ήταν λες και έγραφαν εξετάσεις τέτοιο άγχος. 

Εγώ στα παραπάνω απλά δεν. Σιγά μην βάλω στην ζωή μου άγχος για το τρέξιμο. Να το διώξουμε θέλουμε με το τρέξιμο. 

Τέλος όταν μεγαλώνεις δεν μπορείς 100% με σιγουριά να βάλεις κάποιο στόχο γιατί μπορεί η δουλειά, τα παιδιά, οι γέροι μας, να σε πάνε πίσω στην προπόνηση. 

Απ΄την άλλη είναι θέμα χαρακτήρα και προπονητή. Είναι άλλοι προπονητές που θέλουν να σε πιέσουν, και άλλοι που δεν θέλουν να πιέζεσαι. Είναι άνθρωποι που θέλουν να φτάνουν και να ξεπερνουν τα όρια τους, ενώ άλλοι πάλι όχι. 

Προσωπικά το είχα βιώσει και εγώ ο ίδιος. Το βλέπω και σε μερικούς φίλους. Συμφωνώ απόλυτα με την φιλοσοφία πως το τρέξιμο πρέπει να μας διώχνει το άγχος και όχι να μας το επιβαρύνει.

Αν ο καθένας από εμάς είναι πιεσμένος απ' την καθημερινότητα του, και έχει 2 ώρες την ημέρα που μπορεί να αφιερώσει στο τρέξιμο και αυτές οι 2 ώρες είναι και αυτές με άγχος, τότε πότε θα ηρεμήσει η ανθρώπινη ψυχή;

 

Επεξ/σία από Dr.MikeD
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Παντα ο προπονητης θα κανει τη διαφορα.. Το καταλαβαίνει καποιος μονο αν κανει προγραμμα με προπονητη και δεν τιθεται θεμα συζητησης το συγκεκριμενο. Τωρα αν ο αλλος δεν θελει ειναι αλλη κουβεντα.

Εγω ετρεχα με τον Κασιμη σαν προπονητη με τερματισμο σε μαραθωνιο αθηνας και μαραθωνιο βουνου και στο τελος απο τους αγωνες ημουν σαν να μην εχω τρεξει απο κουραση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...