Προς το περιεχόμενο

Το thread του τρεξίματος


al3xis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

είναι 5 χλμ ελαφρά κατηφόρα και 5 αντίστοιχη ανηφόρα.
Με την νέα διαδρομή έχει ένα ζόρι 50~70 μέτρων στο 7 . Γενικά είναι εύκολη διαδρομή, εξαρτάτε όμως τι έχει συνηθίσει ο καθένας.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στη παρέα.

Με αποφασιστικότητα και όρεξη και φουλ διάθεση, βραδινή διαδρομή παραλιακά Θεσσαλονίκη. Με όρεξη να δοκιμάσω κάτι νέο και αχαρτογράφητο για εμένα, είπα να πάω να αρπάξω από το λαρύγγι ανηφορική διαδρομή. Ποσειδώνιο με κατεύθυνση τέρμα Αρετσού, οποτε το challenging για εμένα ήταν η ανηφόρα στη στροφή στο Παλατάκι. Το είχα ένα άγχος καθώς παλαιότερα προ πολλώνε ετώνε, όταν έκανα συχνά ποδήλατο, είχα δεινοπαθήσει να ανέβω το συγκεκριμένο κομμάτι με μια κούρσα που οδηγούσα τότε. Η ανηφόρα βγήκε πολύ γλυκά και άνετα. Αρχικά με ζόρισε στο ύψος του Παλατακιου αλλά μετά φτάνοντας στη κορυφή, ζεστάθηκα και κλείδωσα έναν ρυθμό, οποτε τα ποδια πήγαιναν στον αυτόματο. Ευθεία μέχρι τέρμα Αρετσού και πίσω. Είχα φοβερή υπερένταση και αίσθημα ευφορίας και χαράς, οποτε ενοιωσα ώθηση και πηγα μέχρι λευκό Πύργο και ξανά πίσω Ποσειδώνιο.
Εκανα μια ανάπαυλα στη Σοφούλη για ανεφοδιασμό καθότι ενοιωσα ότι έπρεπε να φάω κάτι, οποτε έφαγα καμία 10ρια ζελεδακια (αρκουδάκια haribo) που πραγματικά ήταν ότι πρέπει πιστεύω εκείνη την ώρα.
Σε δεύτερη ανάπαυλα στο λευκό Πύργο είχα το πρώτο καμπανάκι, ένα φοβερό σουβλιστό νευρόπονο στο δεξί γόνατο, που όσο και αν προσπάθησα να προσπαθήσω να εντοπίσω σημείο πόνου , με ψηλάφηση και κάμψη έκταση της περιοχής, όλα ήταν ανώδυνα. Εκείνη τη στιγμή απλά σταμάτησα να τρέχω, περπάτησα ένα 3 λεπτό οποτε και επανηλθε η κινητικότητα του ποδιού και εξαφανίστηκε ο εν λόγω νευροπονος.

Στα θετικά της διαδρομής, η φοβερή αίσθηση ότι έκανα ένα βήμα παραπάνω και κατάφερα να πάω μακρύτερα. Επίσης σημαντικό και motivational, η απουσία σουβλίσματος στο διάφραγμα, η απουσία πόνου στους αστραγάλους και η απουσία πόνου στο ύψος των μηρών,που είχα τις προηγούμενες φορές. Αποτέλεσμα, σήμερα, την επόμενη ημέρα, να μην νοιωθω σχεδόν καθόλου το αίσθημα της κόπωσης συνολικά αλλά και στα ποδια,πράγμα που υπήρχε τις προηγούμενες φορές.
Αυτη την φορά είχα κάνει προετοιμασία βέβαια, με τελευταίο γεύμα να είχα κάνει περίπου ενα  3 ώρο νωρίτερα, όλη μέρα αρκετό νερό καθώς και ότι τη προηγούμενη ημέρα είχα κάνει προπόνηση στο γυμναστήριο με έμφαση τα ποδια. Σημαντική επίσης παρατήρηση αυτό που έχει ειπωθεί πολλές φορές. ΥΨΙΣΤΗΣ σημασίας το τερέν που τρέχεις. Αυτή τη φορά βγήκα άσφαλτο (βέβαια να πω ότι ηταν δύσκολη ωρα με αρκετή κίνηση στους δρόμους και ενδεχομένως, όντας και βράδυ, να ηταν επικίνδυνο για εμένα και τα διερχόμενα αυτοκίνητα για κάποιο ατύχημα ενδεχομένως. Σε καμία περίπτωση δεν το συνιστώ απερίσκεπτα, παρα μόνο φορώντας έντονα χρώματα, σε πρωινή απογευματινή ωρα της ημέρας με καλή ορατότητα και κινούμενοι στο αντίθετο ρεύμα ώστε να είμαστε ορατοί στους διερχόμενους οδηγούς). Η μέρα με τη νύχτα λοιπόν. Κανένας πόνος , καμία ενόχληση στην άσφαλτο. Όταν στο γυρισμό βγήκα στο πλακόστρωτο της νέας παραλίας, τα ειδα όλα. Τραντάγματα και ενοχλήσεις. Η επόμενη αγορά μου θα είναι ενα καλύτερο παπούτσι ώστε να την παλεύω στη διαδρομή αυτή, αν δε μπορώ να βγω άσφαλτο.

Συνολικη διαδρομή: 16 χλμ

Μέσος ρυθμός : 6:54 min/km

Συνολικός χρόνος : 1 ώρα και 50 λεπτά 

προχωραμε δυνατά .

Επεξ/σία από Adon1s
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολλά μπράβο για την δύναμη σου.
Όπως είπες και εσύ, όταν τρέχουμε βράδυ φοράμε έντονα ρούχα (λαχανί η πορτοκάλι) και καλό είναι να έχουμε και ένα φως μαζί μας. αυτό είναι πολύ καλό. το έχει ο Σκλαβενίτης στα ποδηλατικά είδη (τουλάχιστον στην αθηνα)
https://www.on-sale.shop/IMANTAS-LED-PES-20X38X15CM-SYMPERILAMBANONTAI-2X-CR2032-DUNLOP-02802-3734

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, smpt είπε

πολλά μπράβο για την δύναμη σου.
Όπως είπες και εσύ, όταν τρέχουμε βράδυ φοράμε έντονα ρούχα (λαχανί η πορτοκάλι) και καλό είναι να έχουμε και ένα φως μαζί μας. αυτό είναι πολύ καλό. το έχει ο Σκλαβενίτης στα ποδηλατικά είδη (τουλάχιστον στην αθηνα)
https://www.on-sale.shop/IMANTAS-LED-PES-20X38X15CM-SYMPERILAMBANONTAI-2X-CR2032-DUNLOP-02802-3734

Και να προσθεσω, να τρεχουμε ( ακομα και μερα), αντιθετα της κινησης ωστε αν χτυπα ξυλο δεν μας δει καποιος, να εχουμε τον ελαχιστο χρονο να το αποφυγουμε. Και μακρια απο τρεξιμο στα πεζοδρομια

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παιδιά, μια μικρή βοήθεια για όποιον ξέρει.

Είχα πάρει τα adidas ultraboost 2020 και με είχαν βολέψει αρκετά. Ψάχνω να πάρω ακριβώς το ίδιο παπούτσι, αλλά επειδή δεν κυκλοφορεί το μοντέλο πια, υπάρχουν πολύ λίγες επιλογές.

Πέτυχα αυτό εδώ πέρα το παπούτσι. Εμφανισιακά είναι ολόιδιο με αυτό που έχω (εκτός από το χρώμα που δεν με ενδιαφέρει) εκτός από αυτό το μπλε αυτοκόλλητο στην γλώσσα του παπουτσιού.

Το πρόβλημα είναι ότι "είναι γυναικεία". Πέρα από το χρώμα με το οποίο δεν έχω θέμα, και το νούμερο που μου κάνει, υπάρχει πιθανότητα να έχουν την οποιαδήποτε διαφορά με τα "αντρικά" που έχω ήδη?

Επίσης είναι λέει "space race". Κάνει αυτό καμιά διαφορά στην πράξη σε σχέση με τα σκέτα που έχω ή είναι απλώς αισθητική διαφορά, δηλαδή το όνομα του συγκεκριμένου χρωματισμού?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι Πέρα από το χρώμα και τα νούμερα δεν υπάρχει κάποια άλλη διαφορά.

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι στο μέγεθος στο κουτουπιέ όπου τα γυναικεία μπορεί να είναι μικρότερα

Αν τα δοκιμάσεις και σου κάνει δεν βλέπω το λόγο να μην τα πάρεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, smpt είπε

Νομίζω ότι Πέρα από το χρώμα και τα νούμερα δεν υπάρχει κάποια άλλη διαφορά.

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι στο μέγεθος στο κουτουπιέ όπου τα γυναικεία μπορεί να είναι μικρότερα

Αν τα δοκιμάσεις και σου κάνει δεν βλέπω το λόγο να μην τα πάρεις

Έλεγα να τα πάρω από ίντερνετ γιατί δεν υπάρχει η δυνατότητα για δοκιμή (δεν υπάρχει στοκ στα πιο πολλά καταστήματα)

Γενικά υπάρχει μπέρδεμα με τα "γυναικεία παπούτσια" καθώς λανσάρονται έτσι ακόμα και κάποια με πολύ ουδέτερα χρώματα και δημιουργείται σύγχυση, παρότι μπορεί να το λένε κυρίως για θέμα μεγεθών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα, πρωτη συμμετοχη σε αγωνα 5χλ. στην Νεα Σμυρνη.

Πολυ ευχαριστημενος, που το πηγα ολο σερι και εκανα τρομερο χρονο για τα δεδομενα μου.

Ειχα στοχο να κανω κατω απο 29 λεπτα μιας και τον τελευταιο καιρο ειχα καταπιαστει με τα 7-8 χλμ και ειχα αυξησει το χρονο στα 6¨15 το χιλιομετρο.

Τελικος χρονος 5αριου, 27:29. Παμε για τον επομενο

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στην ομάδα! Αρχικά να συστηθώ. 43 ετών, Βάρος 72 κίλα, ύψος 1,80. Στο παρελθόν έτρεχα πιο συχνά και είχα τρέξει σε κάμποσους αγώνες δρόμου, βουνού, ημιμαραθώνιους (στην Αθήνα) και μια φορά τον κλασσικό πίσω στο 2014. Είχα το 5άρι κοντά στα 20 λεπτά. Πέρυσι τον Απρίλιο είπα να το πιάσω πιο ζεστά με σκοπό αρχικά να πλησιάσω όσο μπορώ τον χρόνο που είχα στο 5άρι. Ξεκίνησα το παρακάτω πρόγραμμα Free 5k In 20 Minutes Training Plan (runningtrainingplan.com) αλλά την 6η βδομάδα και ενώ το πρόγραμμα κυλούσε αρκετά καλά είχα μια θλάση στον δικέφαλο ενώ έπαιζα ποδόσφαιρο και διακόπηκε η προσπάθεια.

Από τότε τρέχω περιστασιακά αλλά πάντα με τρώει μέσα μου να το ξαναπιάσω πιο ζεστά. Στο μυαλό μου έχω πάλι να ξεκινήσω να χαμηλώσω τον χρόνο μου στο 5άρι αρχικά, στη συνέχεια να ανεβάσω χιλόμετρα και μετά να κάνω μια καλή προετοιμασία για τον ημιμαραθώνιο της Αθήνας την άνοιξη και ίσως του χρόνου να προετοιμαστώ και για τον κλασσικό.

Ξεκινώντας λοιπόν από το βασικό που είναι το παπούτσι, τι θα μου προτείνατε? Στα καλά μου είχα βολευτεί τα adidas boston adizero. Το πάτημα μου θα έλεγα ότι είναι περισσότερο με το μπροστά μέρος της πατούσας. Θα ήθελα ιδανικά να είναι κοντά στα 100€. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, G30RGE είπε

 

Ξεκινώντας λοιπόν από το βασικό που είναι το παπούτσι, τι θα μου προτείνατε? Στα καλά μου είχα βολευτεί τα adidas boston adizero. Το πάτημα μου θα έλεγα ότι είναι περισσότερο με το μπροστά μέρος της πατούσας. Θα ήθελα ιδανικά να είναι κοντά στα 100€. 

ειναι αρκετα υποκειμενικο, εγω προσωπικα αγαπαω τα asics gt 2000 ειναι κατηγοριας stability και παιρνω καθε χρονο το μοντελο που βγαινει. Το μονο αρνητικο τους ειναι οτι παρατηρω  πως μπροστα στα δακτυλα φθειρεται/τρυπαει σιγα-σιγα  καπως πιο γρηγορα απο αλλα παπουτσια, βεβαια απο την αλλη αν τα χρησιμοποιεις για τρεξιμο εχουν ετσι και αλλιως ενα οριο ζωης και θελουν αντικατασταση καθε χρονο οπως και να χει.

Επεξ/σία από epp
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, epp είπε

ερωτημα, μετα απο κοβιντ, ποσο καιρο κανατε διαλλειμα; 

Εξαρτάται από την πορεία και τα συμπτώματα της νόσου. Από την 3η μέρα ήμουν σχετικά οκ. Σε μία εβδομάδα από την 1η μέρα της νόσησης έκανα ένα χαλαρό 40λεπτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Cygnus είπε

Εξαρτάται από την πορεία και τα συμπτώματα της νόσου. Από την 3η μέρα ήμουν σχετικά οκ. Σε μία εβδομάδα από την 1η μέρα της νόσησης έκανα ένα χαλαρό 40λεπτο.

Καλο ειναι στον πρωτο μηνα να εισαι αρκετα χαλαρος στο τρεξιμο και να κανεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ εναν ελεγχο στην καρδια.

Αφου ολες οι εξετασεις βγουν καλες, ανεβαζεις ρυθμους σταδιακα στις επομενες 2 εβδομαδες.

Φυσικα στον καθενα βγαινει διαφορετικα, αφου καποιοι κανουν παρα πολυ καιρο να επανελθουν λογω long covid

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, epp είπε

ερωτημα, μετα απο κοβιντ, ποσο καιρο κανατε διαλλειμα; 

Τον Μάϊο κόλλησα, δεν ξέρω την έκδοση που είχα 😋. Μετά την πέμπτη μέρα έκανα 10 χλμ σε 46 λεπτά (χαλαρά για μένα) και η μόνη ενόχληση που είχα ήταν ο ήλιος στα μάτια μου και λίγο η μύτη που έτρεχε κάθε μισό χιλιόμετρο.

Πλήρως ανεμβολίαστος.

3 ώρες πριν, G30RGE είπε

 Ξεκινώντας λοιπόν από το βασικό που είναι το παπούτσι, τι θα μου προτείνατε? Στα καλά μου είχα βολευτεί τα adidas boston adizero. Το πάτημα μου θα έλεγα ότι είναι περισσότερο με το μπροστά μέρος της πατούσας. Θα ήθελα ιδανικά να είναι κοντά στα 100€. 

Τα Boston όπως θα έχεις καταλάβει και εσύ έχουν αλλάξει από τότε. Προσωπικά δεν τα μπορώ πλέον.

Αν μιλάς για ένα παπούτσι τότε βρες κάποια προσφορά σε Saucony Endorphin Speed 2 (το 3 είναι αρκετά ακριβό σαν καινούργιο).

Τα Puma Velocity Nitro 2 είναι εξαιρετικά και φθηνά αλλά όχι για τις ταχύτητες που θέλεις. Δουλεύει καλύτερα σε ρυθμούς 4.20 το χλμ και αργότερα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...