Προς το περιεχόμενο

Το thread του τρεξίματος


al3xis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
1 ώρα πριν, Basilhs23___ είπε

Κρατάω στατιστικά και τα κατηγοριοποιω ανά μάρκα να δω τι μέσο όρο έχουν τα αθλητικά παπούτσια της κάθε μάρκας. Από τα δικά μου βγάζω τιμές περίπου 500 ως 700 χλμ ανά ζευγάρι μέχρι να τα αλλάξω λόγω ενοχλήσεων. 

Το θεμα ειναι οτι θα πρεπει ο αλλος να τα αλλαζει. Εμενα πχ τα carbon μου εχουν 1000+ χιλιομετρα αυτο δεν σημαινει οτι ειναι και καλο ή οτι αντεχουν (θελουν αλλαγη)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 24/9/2022 στις 1:41 ΠΜ, Adon1s είπε

Μόλις γύρισα από βραδινό τρεξιματακι 7,5 χλμ . Ενοιωθα ότι μπορούσα να βγάλω 10ρι αλλά δεν υπερέβαλα όντας μη έμπειρος.

Δεν θα πω ότι είμαι ενθουσιασμένος, για να μην φανώ υπερβολικός. Θα πω μόνο ότι πραγματικά είναι μια άσκηση που απορώ που δεν έκανα τα προηγούμενα χρονια, καθώς το θεωρούσα βαρετό. Ίσως γιατί δεν είχα προβληματισμούς και πίεση στη ζωη μου ως πιο νέος. Πραγματικά σε χαλαρώνει, αδειάζει το μυαλό. Βοηθάει και η μουσική στα αυτιά και σίγουρα το που θα τρέχεις, άλλο να είσαι σε έναν άχαρο στίβο (χρησιμότατο,δε) να τρέχεις σαν το χάμστερ, άλλο να είσαι σε εξοχή, στη πόλη κλπ. 
 Στα του σώματος, στα τελευταία 1-2 χλμ εμφανίστηκε ένας πιεσόπονος ψηλά στα ισχία και ένας πόνος στους αστραγάλους, κάτι που είχα και την προηγούμενη φορά που έγραψα σε άλλο ποστ μου.

Θέμα παπουτσιού; Φυσικής κατάστασης; Τεχνικής τρεξίματος; Το ότι έτρεχα στη παραλία στη Θεσσαλονίκη (αναφαιρομαι στο δάπεδο-τσιμέντο); Όλα τα παραπάνω; Δε ξέρω.Προς το παρόν ετοιμάζω να αγκαλιάσω τον πάγο καθαρά προληπτικά μην και αύριο έχει ξεφύγει η κατάσταση ενώ αυτή γη φορά έκανα καλή αποθεραπεία με διατάσεις και περπάτημα. Οψόμεθα.

Μπάνιο, μπανανιτσα, γιαουρτάκι και γλυκός ύπνος.

Συγχαρητήρια. Ποτε δεν είναι αργά για να κάνεις κάτι που σου αρέσει. Υπάρχουν μερικοί παράμετροι που άμεσα επηρεάζουν το τρέξιμο ως κίνηση και ως αποτέλεσμα αυτής.

Μετά από κάποια km έλεγξε το πέλμα στα παπούτσια για κάποιο "υποπτο σχήμα", λχ "φάγωμα" της σόλας στα πλάγια ή στην φέρνα, έστω και από αυτό τον πρόχειρο τρόπο μπορείς να αντιληφθείς το στύλ στο τρέξιμο σου. Αν διαπίστωσεις για κάποιο "ύποπτο φάγωμα", τότε ίσως να ευθύνεται η κίνηση που κάνεις στο πόδι (pull / push). Σ' αυτή την περίπτωση συστήνεται πελματογράφημα για να δείς στην πράξη τι μπορεί να υποστηρίξει το πόδι σου.

Απο εκεί και πέρα ενσωμάτωσε στο πρόγραμμα σου τρέξιμο σε ποιο "ήπιο" έδαφος, λχ στάδιο , γρασίδι. Στην αρχή , προσπάθησε να μην κάνεις υπερβολές σε ένταση αλλά και σε όγκο km. Δωσε την εξέχουσα σημασία σε ζέσταμα / αποθεραπεία. Δοκίμασε/βρες τα κατάλληλα παπούτσια. Δεν κάνουν όλα για όλους, δεν κάνουν όλα για όλων των ειδών προπονήσεων (χαλαρά, διαλλειματικές, τέμπο, αερόβιο κοκ) και κάποιοι από εμάς έχουν το δικό τους δρομικό στύλ (που ενδεχομένως να μην μπορεί να το υποστηρίξει το εκάστοτε παπούτσι).

Σκοπός δεν ήταν να σε αγχώσω, αλλά και ότι να το κάνουμε "επιστήμη". Ολα αυτά είναι βιωματικά, που έχουν ξεχωριστή θέση στην δρομική μας συνήθεια.. πάνω απ' όλα να απολαμβάνουμε αυτό που κάνουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Dr.MikeD είπε

Συγχαρητήρια. Ποτε δεν είναι αργά για να κάνεις κάτι που σου αρέσει. Υπάρχουν μερικοί παράμετροι που άμεσα επηρεάζουν το τρέξιμο ως κίνηση και ως αποτέλεσμα αυτής.

Μετά από κάποια km έλεγξε το πέλμα στα παπούτσια για κάποιο "υποπτο σχήμα", λχ "φάγωμα" της σόλας στα πλάγια ή στην φέρνα, έστω και από αυτό τον πρόχειρο τρόπο μπορείς να αντιληφθείς το στύλ στο τρέξιμο σου. Αν διαπίστωσεις για κάποιο "ύποπτο φάγωμα", τότε ίσως να ευθύνεται η κίνηση που κάνεις στο πόδι (pull / push). Σ' αυτή την περίπτωση συστήνεται πελματογράφημα για να δείς στην πράξη τι μπορεί να υποστηρίξει το πόδι σου.

Απο εκεί και πέρα ενσωμάτωσε στο πρόγραμμα σου τρέξιμο σε ποιο "ήπιο" έδαφος, λχ στάδιο , γρασίδι. Στην αρχή , προσπάθησε να μην κάνεις υπερβολές σε ένταση αλλά και σε όγκο km. Δωσε την εξέχουσα σημασία σε ζέσταμα / αποθεραπεία. Δοκίμασε/βρες τα κατάλληλα παπούτσια. Δεν κάνουν όλα για όλους, δεν κάνουν όλα για όλων των ειδών προπονήσεων (χαλαρά, διαλλειματικές, τέμπο, αερόβιο κοκ) και κάποιοι από εμάς έχουν το δικό τους δρομικό στύλ (που ενδεχομένως να μην μπορεί να το υποστηρίξει το εκάστοτε παπούτσι).

Σκοπός δεν ήταν να σε αγχώσω, αλλά και ότι να το κάνουμε "επιστήμη". Ολα αυτά είναι βιωματικά, που έχουν ξεχωριστή θέση στην δρομική μας συνήθεια.. πάνω απ' όλα να απολαμβάνουμε αυτό που κάνουμε.

Το οποίο μου θύμισε αυτό :
https://youtu.be/xLqsoXG7EEw

😝😝

περαν της πλάκας,ευχαριστώ για τα γκαιντλαινζ. Επειδή  τα παπούτσια τα έχω στο αυτοκίνητο θα δω αύριο αυτό που περιγράφεις σχετικά με τις μικροβλάβες.

προς το παρόν επειδή τώρα αγόρασα τα ναικ μου και δεν με παίρνει για αλλά έξοδα, ειναι δεν είναι τα πιο κατάλληλα θα πορευτώ με αυτά στοχεύοντας έξοδο σε άσφαλτο και διατάσεις,προθέρμανση κλπ κλπ. Δυστυχώς δεν έχω χρόνο για μετακίνηση σε στάδιο με ταρτάν κλπ κλπ, ίσως κάνα σκ.

οταν λιώσουν θα προσπαθήσω να επενδύσω σε καλό παπούτσι αλλά με δοκιμή.

Επεξ/σία από Adon1s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας από έναν τερματίσαντα τον γύρο Πάρνηθας (16χλμ) σε 2 ώρες περίπου..

Καλή η διοργάνωση, το μετάλλιο καμία σύγκριση με το αντίστοιχο του αμέσως προηγούμενου δωρεάν αγώνα όπου συμμετείχα (Παναγία Μερέντα).

Ευχάριστη έκπληξη, τα λουκούμια στον τερματισμό.

Υπερπλήρης η τροφοδοσία νερού.

Υγ. Σύμφωνα με το ρολόϊ μου, τα καλύτερα χιλιόμετρά μου ήταν μεταξύ 13-15.

Υγ2. Η εβδομάδα προετοιμασίας για μαραθώνιο δε πήγε ακριβώς όπως έλεγε το πρόγραμμά μου, όμως τελείωσε δυναμικά.

 

Καλή νέα εβδομάδα σε όλους.

 

Επεξ/σία από Locke_John
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά σου έγραψε. 14.5 είναι.

Αχ αυτά τα λουκούμια. Είναι απίστευτο πως ένα τόσο απλό γλυκό γίνεται  απόλαυση  μετά τον αγώνα.  Αν μπορούσα να βγάλω τα 14 θα ανέβαινα μόνο για αυτά 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Locke_John συγχαρητήρια για τον αγώνα σου. Η χρονομέτρηση διαφέρει από ρολόι σε ρολόι, έχει να κάνει με την λειτουργία του gps, αλλά και την διαδρομή που κάνει κάποιος μέσα στον αγώνα (λχ κόβει σε στροφές κοκ).

Καλή προετοιμασία για τον ΑΜΑ.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/9/2022 στις 11:15 ΜΜ, smpt είπε

Σωστά σου έγραψε. 14.5 είναι.

Αχ αυτά τα λουκούμια. Είναι απίστευτο πως ένα τόσο απλό γλυκό γίνεται  απόλαυση  μετά τον αγώνα.  Αν μπορούσα να βγάλω τα 14 θα ανέβαινα μόνο για αυτά 

Τα χιλιόμετρα του αγώνα ήταν 16 και κάτι, απλά εγώ άνοιξα το ρολόι για καταγραφή στα 2.5 χιλιόμετρα περίπου.

Μου έδειξε βέλτιστο ρυθμό χιλιομέτρου μεταξύ 14 και 15ου χιλιομέτρου του αγώνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν δεν έχει αλλάξει κάτι, όσες φόρες τον έχω τρέξει πάντα είναι κάτω από 15
https://connect.garmin.com/modern/activity/1377348737

Επεξ/σία από smpt
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Εκτός του τρεξίματος, με τι άλλο ασχολείστε προκειμένου να διατηρείστε η να κάνετε ενδυνάμωση; Πχ γυμναστήριο, workout στο σπίτι, τιποτα κλπ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, smpt είπε

αν δεν έχει αλλάξει κάτι, όσες φόρες τον έχω τρέξει πάντα είναι κάτω από 15
https://connect.garmin.com/modern/activity/1377348737

Όντως κάπως έτσι ήταν η διαδρομή..

Ο πρώτος, το έκανε σε 51' !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Adon1s είπε

Καλημέρα. Εκτός του τρεξίματος, με τι άλλο ασχολείστε προκειμένου να διατηρείστε η να κάνετε ενδυνάμωση; Πχ γυμναστήριο, workout στο σπίτι, τιποτα κλπ ;

Υπάρχουν αρκετές "συμπληρωματικές" δραστηριότητες, που μπορούν να συνδράμουν με τον δικό τους δρόμο. Ενδυνάμωση (βάρους του σώματος/γυμναστήριο), γιόγκα, aqua running, ποδήλατο, δρομικές ασκήσεις κοκ.

Φυσικά θέλει μέτρο και όχι υπερβολή, γιατί σε κάθε περίπτωση μπορεί να έχεις το αντίστροφο αποτέλεσμα (κούραση, καταπόνεση, τραυματισμό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Adon1s είπε

Καλημέρα. Εκτός του τρεξίματος, με τι άλλο ασχολείστε προκειμένου να διατηρείστε η να κάνετε ενδυνάμωση; Πχ γυμναστήριο, workout στο σπίτι, τιποτα κλπ ;

Ποδήλατο μία στο τόσο για χαλάρωμα. Κοιλιακούς, ραχιαίους, κάμψεις στο σπίτι. 

Τα υπόλοιπα τα βαριέμαι και δεν υπάρχει άφθονος χρόνος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε να προτείνετε κανένα παπούτσι ΜΑΛΑΚΟ ? Cushioning ? Αφρό τελείως; Λες και πατάς σε πούπουλα ένα πράγμα... Για πολλά και αργά (>4.40"/χλμ) χιλιόμετρα; Και για τον ΑΜΑ;

Έχω κάνει 600χλμ με τα Saucony Endorphin run 2 και θέλω να τα κρατήσω για πιο γρήγορες προπονήσεις, νιώθω ότι τα καταπονώ τζάμπα και καταπονούμαι και εγώ τζάμπα. 

Σημείωση. Όσο οικονομικότερα τόσο καλύτερα 😇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nike invincible zoomx με διαφορά ότι πιο μαλακό υπάρχει αλλά όχι φτηνό. Μία κατηγορία κάτω σε τιμή, πάλι μαλακό αλλά σκληρότερο από το Nike είναι το Asics Novablast 2, πριν λίγες μέρες είχε 75€, συχνά το βρίσκεις 90€. Θέλει όμως δοκιμή, μερικούς δεν τους βολευει καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...