Προς το περιεχόμενο

Το thread του τρεξίματος


al3xis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, spysif είπε

Πότε θα το κάνει το άλλο μεγάλο; Την άλλη εβδομάδα άντε να κάνει κανά 90λεπτο. Μια εβδομάδα μετά είναι ο αγώνας, μην πάει με βαριά πόδια...

Αν το έβγαλε ο φίλος σήμερα άνετα τότε την άλλη βδομάδα μπορεί να κάνει άλλο ένα και τέλος. Από αυτά που καταλαβαίνω δεν πάει για χρόνο αλλά για να βγάλει τον Μαραθώνιο. Στις 3 του μήνα αν κάνει το δεύτερο έχει δέκα μέρες μέχρι τον αγώνα να χαλαρώσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτό με τους Αμπελόκηπους είναι θέμα.

Παλιά έδινα ένα σπίτι προς ενοικίαση, και με παίρνουν τηλέφωνο "ο ταξιτζής δε βρίσκει τη διεύθυνση" την ψιλιαστηκα και τους λέω" Αθήνα έτσι?" , " Α νομίσαμε ότι είναι Θεσσαλονίκη"...

Μέχρι και το google είναι μπερδεμένο, βγάζει την περιοχή των Αμπελοκήπων  στην Αθήνα σαν "Μενεμένη" , που προφανώς είναι στη Θεσσαλονίκη μόνο αυτή η ονομασία 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, skiabox είπε

Τελικά παιδιά, από όσο καταλαβαίνω από τα πόδια μου, τα πιο αντικραδασμικά αθλητικά είναι τα assics.

Εντελώς άλλο επίπεδο.

Μάλλον δεν θα ξανα-αγοράσω άλλη μάρκα.

Και έχω περάσει και από under armour και από ultra boost.

Ο καθένας από εμάς έχει διαφορετικό μυοσκελετικό. Ολες οι μάρκες έχουν εξελιχθεί. Και δεν αναφέρομαι σε super shoes, αλλά σε cushioning που θα λωράρουν αβίαστα το πόδι για να πας στον ρυθμό που θέλεις.  Πλέον, δύσκολα θα βρεί κάποιος μοντέλο που δεν του "κουμπώνει" καλά στο πόδι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dr.MikeD είπε

Ο καθένας από εμάς έχει διαφορετικό μυοσκελετικό. Ολες οι μάρκες έχουν εξελιχθεί. Και δεν αναφέρομαι σε super shoes, αλλά σε cushioning που θα λωράρουν αβίαστα το πόδι για να πας στον ρυθμό που θέλεις.  Πλέον, δύσκολα θα βρεί κάποιος μοντέλο που δεν του "κουμπώνει" καλά στο πόδι. 

Αυτό είναι το μόνο μειονέκτημα των assics.

Δεν κουμπώνουν το ίδιο και στα 2 πόδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Asics gel έχω εγώ. Πέραν από το λύσιμο στα κορδόνια που είναι μόνιμο πρόβλημα με ολα, δεν έχω κάνει πολλά χλμ ακόμα για να δω διάφορες. 

Κατι προβλήματα που είχα πριν λίγο καιρό οφείλονταν σε κακή κάλτσα. 

8 ώρες πριν, skiabox είπε

Τελικά παιδιά, από όσο καταλαβαίνω από τα πόδια μου, τα πιο αντικραδασμικά αθλητικά είναι τα assics.

Εντελώς άλλο επίπεδο.

Μάλλον δεν θα ξανα-αγοράσω άλλη μάρκα.

Και έχω περάσει και από under armour και από ultra boost.

Αυτό που έχω καταλαβει από εκατοντάδες απόψεις που έχω διαβάσει σε αυτά τα θέματα. Ο καθένας έχει το δικό του μοντέλο σε αθλητικό παπούτσι που θεωρειται βέλτιστο για την δουλειά που κάνει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, skiabox είπε

Αυτό είναι το μόνο μειονέκτημα των assics.

Δεν κουμπώνουν το ίδιο και στα 2 πόδια.

Δεν σε καταλαβαίνω τι εννοείς. Αν δεν κουμπώνουν τότε μπορεί να υπάρχει πρόβλημα στο μυοσκελετικό των ποδιών; Ισως να μην είναι τελικά για running..

 

7 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Asics gel έχω εγώ. Πέραν από το λύσιμο στα κορδόνια που είναι μόνιμο πρόβλημα με ολα, δεν έχω κάνει πολλά χλμ ακόμα για να δω διάφορες. 

Κατι προβλήματα που είχα πριν λίγο καιρό οφείλονταν σε κακή κάλτσα. 

Αυτό που έχω καταλαβει από εκατοντάδες απόψεις που έχω διαβάσει σε αυτά τα θέματα. Ο καθένας έχει το δικό του μοντέλο σε αθλητικό παπούτσι που θεωρειται βέλτιστο για την δουλειά που κάνει. 

Επίσης σαν μάρκα το asics δεν μου λέει κάτι, εννοώ πως πρέπει να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος με τον μοντέλο. 

Σωστα τα λές. Προσωπικά έλυσα το πρόβλημα με το κορδόνια αγοράζοντας lock laces. Εχω βρει την ηρεμια μου. Πέρα όλων των άλλων "γραπώνουν" το πόδι στο σημείο που επιθυμώ. Πράγμα που με κάνει να τρέχω με μεγαλύτερη ευχαρίστηση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους. 

Μετά τη συζήτηση για cushioning παπούτσι μερικές σελίδες πριν, αγόρασα τα nike zoomx invincible run flyknit 2. €125 από τη ΝΙΚΕ.

Τα δοκιμάζω με το που έρχονται, πραγματικά αφρός. Πολύ μαλακό. Αυτό που ήθελα. Τα φοράω σε κανά 2 προπονήσεις μικρές (8χλμ-12χλμ) μια χαρά. Κάνω ένα 32αρι μετά. Φουσκάλα σε 2 συγκεκριμένα σημεία στο πόδι στο δεξί πόδι....

Επίτηδες συνεχίζω και τα φοράω, λέω δε μπορεί, ενοχλήσεις πάλι στα ίδια σημεία. Λες και με χτυπάει, ενώ το νούμερο είναι σίγουρα σωστό. Περνάνε κάποιες μέρες, φοράω τα saucony, βγαίνω για τρέξιμο, τίποτα. Τα ξαναφοράω τις προάλλες, ΟΚ δε μου έκαναν φουσκάλα, αλλά καταλαβαίνω ότι κάτι δεν πάει καλά. Δε μπορώ να το εξηγήσω.

Κρίμα και τα είχα αγοράσει επί τούτου για τον ΑΜΑ για κάτι πιο μαλακό από τα endorphine speed 2. 

Θα δοκιμάσω να τα τεστάρω μετά τον ΑΜΑ γιατί προς το παρόν φοβάμαι μήπως αποκτήσω καμιά φουσκάλα πάλι, αμάν έκαναν να κλείσουν οι προηγούμενες.

Τελικά είναι αν σου κάτσει ένα παπούτσι. Τόσα παπούτσια έχω αλλάξει, αυτό προφανώς δεν έκατσε. Δε μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, AfterForever είπε

Τελικά είναι αν σου κάτσει ένα παπούτσι. Τόσα παπούτσια έχω αλλάξει, αυτό προφανώς δεν έκατσε. Δε μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς.

 

Τα είπες όλα. Τρέχω χρόνια έχω πάρει μέρος σε εκατοντάδες αγώνες και ακόμα και σήμερα έχω θέμα με τα παπούτσια. Όχι πάντα βέβαια αλλά ενώ το πόδι έχει συνηθίσει εδώ και πολλά χρόνια δεν είναι σίγουρο ότι θα μου ταιριάξει ένα νέο παπούτσι ή και μοντέλο σε αντίθεση με γνωστούς που δεν έχουν ποτέ θέμα. Για αυτό το λόγο δεν κάνω "πειράματα" (δεν με παίρνει και οικονομικά) και μένω στα σίγουρα για τα πόδια μου πχ Saucony Speed, Puma Velocity nitro, Adidas Boston (πριν αλλάξουν). 

Κρίμα γιατί θα ήθελα να δοκιμάσω και άλλα έτσι για την αλλαγή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Υπαρχει κανεις που τρεχει στο κλειστο της χωραφας στο περιστερι; ακουσα οτι το εχουν κλεισει και θελει καποια αδεια για να μπεις αν γνωριζει κανεις κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, smpt είπε

Υπήρχε ένα θέμα με το δήμο και τα σωματεία αλλά νομίζω έχει λυθεί.

Είχε παρέμβει και ο σεγας.

μια μερα που πηγα πρεπει να ειχε αγωνα οποτε δεν ηταν για το κοινο ,πρεπει να ξανα παω μαλλον να δω τι γινεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τι έγινε ωρέ παλικάρια; Κανένα σχόλιο για την αυθεντική; Δεν πήγε κανείς;

Εγώ πήγα για 2η φορά (πρώτη το 2018 με τελείως διαφορετικές συνθήκες), με σκοπό να χτυπήσω 3.29.59. Δε μου βγήκε γιατί για κάποιο λόγο ανέβασα παλμούς νωρίς από το ίσωμα, κουράστηκα στις ανηφόρες από το 26 και μετά και ενώ διατηρήθηκα μέχρι το 33, μετά περπάτησα 4-5 φορές. 3.35 τελικός χρόνος, αλλά ευχαριστημένος είμαι!

Πολλοί θεωρούσαν τη ζέστη ως ανασταλτικό παράγοντα για τις επιδόσεις που περίμεναν (ο καθένας με τις δυνατότητές του φυσικά), τι λέτε και εσείς;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα πρώτο ρόλο παίζει η προετοιμασία και η κατάσταση του αθλητή την συγκεκριμένη ήμερα.
Η ζέστη ήταν πολύ για τέτοιου είδους αγώνα και είναι λογικό να επηρέασε τους περισσότερους. Θέλει πολύ καλή διαχείριση για να μην τα παίξεις.

Τα συμπτώματα σου τα άκουσα από παρά πολύ κόσμο. Όποιος δεν έδωσε σημασία στους ανεβασμένους παλμούς στα πρώτα 10 χλμ ταλαιπωρήθηκε αφάνταστα.

Αυτό που μου έκανε εντύπωσή είναι οτι το 90% δεν φόραγε καπέλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ περιμένω να διαβάσω σχόλια από κάποια άτομα που έκαναν προετοιμασία και θα πήγαιναν.

Γνωστοί που πήγαν από βόρεια Ελλάδα και οι περισσότεροι ήταν σε υψηλό επίπεδο, δεν κατάφεραν τίποτα. Όπως έγραψαν και οι φίλοι παραπάνω η ζέστη ήταν έντονη και με τα ζόρια κράτησαν μέχρι το 20 - 25 χλμ. 

Ακόμα και λίγα άτομα που εξαιτίας ηλικίας / δυνατοτήτων είχαν στόχο 4 ώρες δεν μπόρεσαν.

Η ουσία είναι όμως ότι πέρασαν καλά.

Μέρα με την νύχτα ο Μαραθώνιος Θεσσαλονίκης με τον αυθεντικό της Αθήνας για πολλούς λόγους.

Είμαι από βόρεια Ελλάδα αλλά η αλήθεια να λέγεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάντως όντας σούπερ αρχάριος σκοπεύω να πάω στον Μαραθώνιο Της Θεσσαλονίκης τον Απρίλιο για πρώτη φορά.  

Παω για μετάλλιο; Οχι
Παω για χρόνο; Οχι
Πάω για βελτίωση χρόνου; Οχι

Παω για να τερματίσω. 

Παω για τον εαυτό μου, για δίκη μου ευχαρίστηση και για δικούς μου λόγους. Ο καθένας έχει τους λόγους του που τρέχει και του προσφέρει διαφορετικά συναισθήματα διεξόδους και ικανοποίηση. 
Αυτος είναι ο λόγος που τρέχουμε. Επομενως ας πάμε όσοι θελουμε, όπου θελουμε, σε όποιον ρημαδοαγωνα θελουμε, να περάσουμε καλά και τέλος. 
Δεν γίνεται να συγκρίνεις τη συμμετοχή του κόσμου στα πεζοδρόμια σε μια πόλη 4 μυρίων σε σχέση με το μεγάλο χωριο της Θεσσαλονίκης, ούτε τη Γεωγραφία της κάθε περιοχης (τον κάμπο της Μακεδονίας με τα βουνά της Αττικής - Ε, έτσι είναι το έδαφος, τι να κάνουμε). Αντίστοιχα άλλη δυσκολία ο μαραθώνιος στην Ολλανδία και στην Αυστρία ξέρω γώ. Ούτε και σαν διοργάνωση συγκρίνονται από εμπορικής άποψης, συγκρίνοντας διοργάνωση με 5 ψηφία συμμετοχή VS πολύ λιγότερων στη Θεσσαλονίκη. Η Βόρεια Ελλάδα είναι συνοικιακο μαγαζί, τι να κάνουμε.
Απλα τα πράγματα. Πάμε, ας διασκεδάσουμε και τέλος. 
Εγω τρέχω για τον εαυτό μου, όχι για τους περαστικούς στο δρόμο, ούτε για τους φωτογράφους.
Και όλα αυτά τα λέω με αφορμή τους δεκάδες Ολυμπιονίκες του Facebook που γράφουν στο γνωστό γκρουπ απαξιώνοντας κάθε άλλη διαδρομή.

 

Επεξ/σία από Adon1s
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...