Προς το περιεχόμενο

Ζωή χωρίς γάλα


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 404
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πίνω καθημερινά γύρω στο μισό λίτρο, παλιότερα έπινα ανα περιόδους και περισσότερο (σίγουρα πάνω από λίτρο). Επίσης τσακίζω τη φέτα. Και μου αρέσει και το γιαούρτι. Μπορεί γι' αυτό να πέταξα μπόι, who knows?  :)

 

 

 

Μια φορά έβαλα τεράστια πιατέλα πιλάφι με ένα λοφάκι γιαούρτι απο πάνω και μπόλικη φέτα. Όταν το τελείωσα, ένιωσα μια ακαταμάχητη επιθυμία και ήπια στο καπάκι κι ένα μεγάλο ποτήρι γάλα.

 

Πάντως μετά από το reboot του επόμενου πρωϊνού αυτό το κόλλημα δεν έχει ξανασυμβεί.  :-D

 

 

 

Εσείς που δεν πίνετε, τι φάση; Εκτός από έχω δυσανεξία και δε μου αρέσει η γεύση του υπάρχει κάποιος άλλος λόγος;

 

Δυσκολεύομαι πάρα πολύ να πιστέψω ότι υπάρχει γενικός αντικειμενικός και τεκμηριωμένος λόγος να μην πίνει κανείς.

 

 

Δεν χρειάζεται στους ενήλικες. Για πρόσθετη τεκμηρίωση υπάρχει το google. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται στους ενήλικες. Για πρόσθετη τεκμηρίωση υπάρχει το google. 

 

Άλλο δε χρειάζεται, άλλο υπάρχει λόγος να μη πίνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμφισβητω βαση στοιχειων και αποδειξεων, ενας ανθρωπος θα εχει προβληματα με την καθημερινη καταναλωση αυγων. Και προφανως μιλαω για φυσιολογικες ποσοτητες και οχι πχ για να τρωει τριαντα τηγανιτα σε φοινικελαιο αυγα την ημερα.

 

 

Πριν το κομμα, ξεχασες ενα "οτι"? Γιατι αλλαζει το νοημα της φρασης ετσι οπως το εγραψες.

Το οτι ο κροκος εχει 325mg χοληστερολης δεν ειναι αμφισβητησιμο.

Απο κει και περα οπως ειπα, ο υγιης ανθρωπος μπορει να τρωει αυγα.

 

Φοινικελαιο χρησιμοποιεις οταν τηγανιζεις?

 

Το αυγο αν και εχει αρκετα mg χοληστερινης στον κροκο του δεν την ανεβαζει.Τα trans λιπαρα απο τα καμμενα λαδια την ανεβαζουν.

 

Αυτο δεν ειπα κι εγω?

Τι 8 αυγα τη μερα μιλαμε για 30-35 καθε βδομαδα για πολλους μηνες.

 

 

Υπερβολη. Οπως σε ολα ετσι κι εδω, η υπερβολη βλαπτει.

Συνηθως τοσα αυγα απ οτι ξερω τρωνε οι μποντιμπιλντερς ή οι ολυμπιονικες, αλλα αυτοι εχουν αλλους ρυθμους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν το κομμα, ξεχασες ενα "οτι"? Γιατι αλλαζει το νοημα της φρασης ετσι οπως το εγραψες.

Το οτι ο κροκος εχει 325mg χοληστερολης δεν ειναι αμφισβητησιμο.

Απο κει και περα οπως ειπα, ο υγιης ανθρωπος μπορει να τρωει αυγα.

 

Φοινικελαιο χρησιμοποιεις οταν τηγανιζεις?

 

 

Αυτο δεν ειπα κι εγω?

 

 

Υπερβολη. Οπως σε ολα ετσι κι εδω, η υπερβολη βλαπτει.

Συνηθως τοσα αυγα απ οτι ξερω τρωνε οι μποντιμπιλντερς ή οι ολυμπιονικες, αλλα αυτοι εχουν αλλους ρυθμους.

Γιατί εμείς τι είμαστε? :P

 

30-40χλμ τη βδομάδα μαζί με 4 φορές βάρη χρειάζονται αρκετή πρωτεινη. Και χωρίς καθόλου συμπληρώματα η μόνη λύση είναι αυγά γαλακτοκομικα τόνος και κοτόπουλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν το κομμα, ξεχασες ενα "οτι"? Γιατι αλλαζει το νοημα της φρασης ετσι οπως το εγραψες.

Το οτι ο κροκος εχει 325mg χοληστερολης δεν ειναι αμφισβητησιμο.

Απο κει και περα οπως ειπα, ο υγιης ανθρωπος μπορει να τρωει αυγα.

 

Φοινικελαιο χρησιμοποιεις οταν τηγανιζεις?

 

Ειμαι σαφεις σε αυτα που απαντησα. Αν καποιος δεν εχει καποιο σοβαρο προβλημα υγειας, τα αυγα δεν θα του δημιουργησουν κανενα προβλημα. Η χοληστερολη των αυγων δεν ειναι επικυνδινη, ειναι παρα πολυς κοσμος οπου τρεφεται καθημερινα με αυτα, και εχουν γινει συστηματικες ερευνες και μελετες οπου απεδειξαν πως δεν δημιουργουν χοληστερινη σε εναν ανθρωπο.

Και τα τρωω βρασμενα, στις ομελετες με λιγο ελαιολαδο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι σαφεις σε αυτα που απαντησα. Αν καποιος δεν εχει καποιο σοβαρο προβλημα υγειας, τα αυγα δεν θα του δημιουργησουν κανενα προβλημα. Η χοληστερολη των αυγων δεν ειναι επικυνδινη, ειναι παρα πολυς κοσμος οπου τρεφεται καθημερινα με αυτα, και εχουν γινει συστηματικες ερευνες και μελετες οπου απεδειξαν πως δεν δημιουργουν χοληστερινη σε εναν ανθρωπο.

 

 

Ναι, κι εγω με σαφηνεια σου απαντησα. Δεν εχει νοημα να λεμε ολο τα ιδια, σε αυτο που λες συμφωνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη φύση το γάλα καταναλώνεται από μητέρα, είτε άνθρωπο είτε αγελάδα, μέχρι τον απογαλακτισμό. Κανονικά η μητέρα τότε παύει το θηλασμό μέχρι την επόμενη εγκυμοσύνη—έτσι ώστε η κατανάλωση γάλακτος από μητέρα έγκυο στο επόμενο παιδί της δεν αποτελεί σύνηθες φαινόμενο. Έχουμε όλοι δει ταινίες στη φύση με ζώα να διώχνουν τα παιδιά τους για να ενθαρρύνουν τον απογαλακτισμό την κατάλληλη στιγμή. Περαιτέρω, στη φύση το παιδί καταναλώνει μόνο το γάλα του είδους του—αλλά αμφότεροι αυτοί οι φυσικοί κανόνες παραβιάζονται από τους ανθρώπους.1

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ανοίγει διάπλατα η πορτα για αθρόες εισαγωγές φθηνών προϊόντων γάλακτος
http://www.news.gr/oikonomia/oikonomika-nea/article/261049/olikh-anatroph-gia-to-ellhniko-gala-kai-to.html

----

Ας πει καποιος λιγα λογια για το γαλα στο μεταλλικό κουτί(κονσερβα), που ειναι συμπυκνωμενο και χρειαζεται αραιωση.
Συγκριση με τα αλλα, αν αξιζει σε κατι, κλπ. Ειναι κι αυτο παστεριωμενο ή έχει αλλη μεθοδο επεξεργασιας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...