Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, javavall είπε

Βύρωνας και εδώ, περιμένω απο 5.11.2021. Στο τηλέφωνο λένε να κάνουμε υπομονή.

ζητάς τα χρήματα πίσω , καταγγελία ΡΑΕ κτλ κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα σε έναν γνωστό μου να βάλει νυχτερινό μιας και έχει μεγάλη κατανάλωση. Υστερα απο ελεγχο δικο μου ηΥ.Δ.Ε. του εχει ληξη, ξέρω ότι αν αλλάζεις παροχο σου ζητάνε ανανέωση,  ισχύει το ίδιο και αν ζητήσει νυχτερινο (δεν θα αλλάξει παροχο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lazarnik είπε

Είπα σε έναν γνωστό μου να βάλει νυχτερινό μιας και έχει μεγάλη κατανάλωση. Υστερα απο ελεγχο δικο μου ηΥ.Δ.Ε. του εχει ληξη, ξέρω ότι αν αλλάζεις παροχο σου ζητάνε ανανέωση,  ισχύει το ίδιο και αν ζητήσει νυχτερινο (δεν θα αλλάξει παροχο).

Καλημέρα....Δεν χρειάζεται νέα ΥΔΕ για το νυχτερινό πλέον.. Κάνεις την αίτηση στον Δεδδηε και μετά πληρώνεις το παράβολο...Και περιμένεις την τοποθέτηση του..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ειδα στο site του ΔΕΔΔΗΕ αναφέρεται οτι:

Σε περίπτωση δικαιούχου Κ.Ο.Τ. με μετρητή κατανάλωσης νυκτερινού ρεύματος:

ααα) Αν το άθροισμα της ημερήσιας και της νυκτερινής κατανάλωσης βρίσκεται εντός των ορίων ημερήσιας κατανάλωσης του δικαιούχου εφαρμόζεται και για τη νυχτερινή κατανάλωση η έκπτωση του Κ.Ο.Τ. και οι απαλλαγές από τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις τόσο του Κ.Ο.Τ. όσο και του νυκτερινού τιμολογίου.

Αν κατάλαβα σωστά, η έκπτωση του κοτ 0,045  σε αυτη την περίπτωση, εφαρμόζεται και για το νυχτερινό τιμολόγιο αν έχω στο τετράμηνο μέχρι 1400 kw ημερήσιες και νυχτερινές πχ 800 ημερησιες , 500 νυχτερινές;;  Αρα υπολογίζω το συνολο ημερησιων και νυχτερινων με την έκπτωση του κοτ  πχ  800χ0,045 και 500 χ ,0045 ;;
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, washcloud είπε

Ναι

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου και την βοήθεια σου τις προαλλες  στο να μπω στο enter της ΔΕΗ ,να βάλω νυχτερινό και να τηρώ τα όρια για να παίρνω το ΚΟΤ που τελικα απο οτι είδα,  μια φορά μόνο το έπαιρνα τον χρόνο , το καλοκαίρι.  Εχω βάλει σκοπό να μην ξεπερνάω τις 1400 το τετράμηνο  ή στην χειρότερη τις 1540 που είναι το + 10% που δινει οριο, ωστε να μην χάνω το κοτ.

Πλέον κάνω οτι μου είχες πει και εκμεταλλεύομαι το νυχτερινό οσο περισσότερο μπορώ,  έχω φτάσει οι νυχτερινές να έχουν διαφορά μολις 10 kw απο τις ημερησιες   αυτές τις 5 μέρες που το έχω.  Το εκμεταλλεύομαι οσο μπορώ και πιστεύω θα πάρω τεράστια ανάσα τους επομενους μήνες.

Θα τηρήσω και τις 1400 άθροισμα ημερησιων νυχτερινων τότε   το καλοκαίρι που καίω σαφώς λιγότερα, για να πάρω και στο νυχτερινο το ΚΟΤ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, petrakiskap είπε

Αν κατάλαβα σωστά, η έκπτωση του κοτ 0,045  σε αυτη την περίπτωση, εφαρμόζεται και για το νυχτερινό τιμολόγιο αν έχω στο τετράμηνο μέχρι 1400 kw ημερήσιες και νυχτερινές πχ 800 ημερησιες , 500 νυχτερινές;;  Αρα υπολογίζω το συνολο ημερησιων και νυχτερινων με την έκπτωση του κοτ  πχ  800χ0,045 και 500 χ ,0045 ;;

όριο 1400

καις 1200 ημέρας και 800 νύχτας

τιμολογείσαι με 1400 ημερήσιες και παίρνεις ΚΟΤ ,συν τις υπόλοιπες 600 νυχτερινές

Επεξ/σία από korakios
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εκλεισε 1.5 μηνας αναμονης και ακομα τιποτα. Ουτε στο my ΡΑΕ εχουν απαντησει, ουτε καποια ενημερωση, εκτος βεβαια αν παρω τηλ, που μου λενε εχει δρομολογηθει απο 27/12/2021 (20/12 πληρωσα) και να ξαναπαρω σε καμια εβδομαδα. Τι αλλο μπορω να κανω? Ηδη εχουν εκδοθει 2 λογαριασμοι απο την ΔΕΗ (3/1 κ 3/2), απο τοτε που εκανα την αιτηση, χωρις νυχτερινο.

Και στην σελιδα εχω υποβαλει παραπονο, αλλα τιποτα.

Επεξ/σία από jimakos234
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, jimakos234 είπε

Εκλεισε 1.5 μηνας αναμονης και ακομα τιποτα. Ουτε στο my ΡΑΕ εχουν απαντησει, ουτε καποια ενημερωση, εκτος βεβαια αν παρω τηλ, που μου λενε εχει δρομολογηθει απο 27/12/2021 (20/12 πληρωσα) και να ξαναπαρω σε καμια εβδομαδα. Τι αλλο μπορω να κανω? Ηδη εχουν εκδοθει 2 λογαριασμοι απο την ΔΕΗ (3/1 κ 3/2), απο τοτε που εκανα την αιτηση, χωρις νυχτερινο.

Και στην σελιδα εχω υποβαλει παραπονο, αλλα τιποτα.

https://apps.deddie.gr/ccrWebapp/newccticket.html

Εχεις κάνει αίτημα επικοινωνίας  εδώ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, petrakiskap είπε

https://apps.deddie.gr/ccrWebapp/newccticket.html

Εχεις κάνει αίτημα επικοινωνίας  εδώ;;

edit, εδω εκανα το αρχικο αιτημα, οπου και πληρωσα

Επεξ/σία από jimakos234
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, jimakos234 είπε

Εκλεισε 1.5 μηνας αναμονης και ακομα τιποτα. Ουτε στο my ΡΑΕ εχουν απαντησει, ουτε καποια ενημερωση, εκτος βεβαια αν παρω τηλ, που μου λενε εχει δρομολογηθει απο 27/12/2021 (20/12 πληρωσα) και να ξαναπαρω σε καμια εβδομαδα. Τι αλλο μπορω να κανω? Ηδη εχουν εκδοθει 2 λογαριασμοι απο την ΔΕΗ (3/1 κ 3/2), απο τοτε που εκανα την αιτηση, χωρις νυχτερινο.

Και στην σελιδα εχω υποβαλει παραπονο, αλλα τιποτα.

Καλησπέρα.. Θα κάνεις λιγο υπομονή.. Μάλλον θα υπάρχει κάποια μικρή έλλειψη σε μετρητές.. Σε ποια περιοχη ανήκεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλησπέρα.. Θα κάνεις λιγο υπομονή.. Μάλλον θα υπάρχει κάποια μικρή έλλειψη σε μετρητές.. Σε ποια περιοχη ανήκεις;

ΑΘηνα, Ζωγραφου. το θεμα ειναι οτι απλα κανω εικασιες πλεον. Μια επισημη απαντηση δεν εχω λαβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, jimakos234 είπε

ΑΘηνα, Ζωγραφου. το θεμα ειναι οτι απλα κανω εικασιες πλεον. Μια επισημη απαντηση δεν εχω λαβει.

Υπάρχει μια έλλειψη μετρητών στην περιοχη της Αθήνας του Δεδδηε.. Υπομονή λιγο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, takoulou είπε

Υπάρχει μια έλλειψη μετρητών στην περιοχη της Αθήνας του Δεδδηε.. Υπομονή λιγο... 

Ενω στη θεσσαλονικη τους μοιραζουν αφειδώς!!!😂

Παντου το ιδιο προβλημα υπαρχει δυστυχως!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα... Υπάρχει παρα  πολυ μεγάλη ζητήσει για μετρητές το τελευταίο διάστημα για όλοι τώρα θέλουν να βάλουν λνυχτερινό ρευμα λόγω των αυξήσεων που έχει γίνει.. Εκεί είναι το θέμα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...