Προς το περιεχόμενο

Κουβεντα: socket 1366 ,4/6-πυρηνοι XEON και OC


conkal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 283
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Υπαρχει μια περιπτωση να βγει σε αγγελια σετακι μου, γιατι μου πηγαν πολλα στραβα τωρα τελευταια και μαλλον πρεπει να στειλω κατι :)

Θα δω απο βδομαδα πως πανε τα πραγματα και αν το παρω αποφαση θα βγει μια Rampage III extreme με υπολοιπο εγγυηση και Χ5650 στο σφυρι  :-D

Σήμερα μου ήρθε το άλλο σετάκι, μας κολάζεις πάλι...  :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πηρες 5670 δες ποσο παει, το ενα 5650 που ειχα το ξερεις (λογικα παει και παραπανω) αν δεν φτανει ουτε αυτο που εβγαλα..... αν τα βγαζει καλα εισαι.

Παντως απο οτι μου ειπαν αλλα παιδια επεσα σε καλο κομματι, τα αλλα 2 που εχω πανω απο 4 δεν τα εβαλα οποτε δεν ξερω τι κανουν  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικα Bench απο 6core E5649 στα 4Ghz Stable ... 


Να τος και ο xeon. Βραδάκι η εγκατασταση και τα πρωτα benchmarks!

 

Μην τον αφησεις στα 4ghz πρεπει να χρονιζει πολυ παραπανω stable ... Πηγα 4 με τον Ε5649 πανευκολα και ειναι αρκετα μικροτερο μοντελο απο τον δικο σου ..  :D

post-238567-0-63738000-1456419606_thumb.jpg

post-238567-0-26838200-1456419622_thumb.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν προλαβα να τον ανεβασω. Βραδακι θα τον παω πιο ψηλα. Προφανως και δεν θα τον αφηνα στα 4. Ειναι για παραπανω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε πάνε 4 stable για 24/7 και τα άλλα τα κάνεις :)

Για 24/7 πάντως ανάλογα εγώ λέω 4-4.2.

Βέβαια όπως έχει γραφτεί και από άλλους εδώ μέσα stable είναι για το καθένα διαφορετικά, δηλαδή μια μπλε οθόνη τη μέρα άλλος το θεωρεί οκ, να κολλάει στο χ παιχνίδι οκ κτλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε αν κάνεις δουλειά το bsod μπορεί να είναι επικίνδυνο, στο gaming νταξει σιγά , γι αυτό θα έλεγα να κάτσεις στα 4-4.2 για να μην το ζορίζεις κιολας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου πεταγε bsod οταν ειχα ανοιχτα στα c1,c2,c3,c4 states , καμμια 2 φορες την εβδομαδα ... δουλευε 22*180 στους 2 (4,2) και 20*180 με τους 6 (3.8) ,  τωρα ειναι 20*200 με μονο τα c1 states ενεργα ( δεν παει πανω απο 20 multiplier δηλαδη) και απλα ειναι σταθεροτατο , ριχνει και χρονισμους και voltage μονο του στα 3ghz (200*15)  idle . Και γενικα δεν την εχω μαθει τοσο καλα στο oc την g1 sniper .. πριν με ι7 920 ειχα μια P6T και ειχα μαθει να παιζω οριο με την Asus ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον τον εβαλα στα 4.2 με 1.26v. Στο linx περασε 20 κυκλους σταθεροτατος οπως και στο prime95 ενα μισαωρο σουπερ. Η ραμ μου ειναι ΓΤΠ καθως και χρονιζει δυσκολα και εχει και πολυ χαλαρα timings. Την εχω να παιζει σε auto. Αν την πειραξω θα πεταξει bsod. Πρεπει να ασχοληθω πολυ με αυτην για να δω που παιζουν τα timings!

Σε cinebench r15 βγαζω 900~ ποντους, καλα ειναι?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον τον εβαλα στα 4.2 με 1.26v. Στο linx περασε 20 κυκλους σταθεροτατος οπως και στο prime95 ενα μισαωρο σουπερ. Η ραμ μου ειναι ΓΤΠ καθως και χρονιζει δυσκολα και εχει και πολυ χαλαρα timings. Την εχω να παιζει σε auto. Αν την πειραξω θα πεταξει bsod. Πρεπει να ασχοληθω πολυ με αυτην για να δω που παιζουν τα timings!

Σε cinebench r15 βγαζω 900~ ποντους, καλα ειναι?

Κομμάταρος!! Αντε να δούμε και το δικό μου αύριο ;)

 

Και λίγο παραπάνω δεν έπρεπε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω παρατηρησει οτι με 24 multiplier βγαζει πιο πολυ αποδοση, ενω με τον multi στα 21 ειμαι πιο σταθερος και βγαζει την ιδια αποδοση με +150mhz αποτι multi στα 24

Εγω ειμαι με multi 21

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω παρατηρησει οτι με 24 multiplier βγαζει πιο πολυ αποδοση, ενω με τον multi στα 21 ειμαι πιο σταθερος και βγαζει την ιδια αποδοση με +150mhz αποτι multi στα 24

Εγω ειμαι με multi 21

Και εγώ το ίδιο θέμα έχω , με τον 24 δεν είναι σταθερος ούτε στα 4 ενώ με τον 21 είναι μέχρι τα 4.3 σταθεροτατος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα δεν πεζει πανω απο 20 σε ολους μαζι :( 20 ειναι μαχ σε ολους και 22 στους 2 πρωτους πυρινες ... 4Ghz 200*20 1.32 εχει βγαλει μεχρι 934cb R15 (30c idle , 65c max )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...