Προς το περιεχόμενο

Κουβεντα: socket 1366 ,4/6-πυρηνοι XEON και OC


conkal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 283
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κοιτάτε το uncore ratio είναι πολύ σημαντικό επίσης με τον μεγαλύτερο multi και να πιάσει μια μεγάλη φαινομενικά συχνότητα λειτουργίας π.χ. 4,5 αντί 4,3 δεν σημαίνει οτι θα αποδίδει ανάλογα, αν δεν δουλέυει σωστά με τον μεγαλύτερο πολλαπλασιαστή θα αποδίδει χειρότερα  στα 4,51, γενικά κάθε φορά τσεκάρετε ενα bench να δείτε πως αποδίδει, για το finetuning θέλει πειραματισμό πάντως το ratio είναι ο πίο σημαντικός παράγοντας για πετυχημένο oc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτάτε το uncore ratio είναι πολύ σημαντικό επίσης με τον μεγαλύτερο multi και να πιάσει μια μεγάλη φαινομενικά συχνότητα λειτουργίας π.χ. 4,5 αντί 4,3 δεν σημαίνει οτι θα αποδίδει ανάλογα, αν δεν δουλέυει σωστά με τον μεγαλύτερο πολλαπλασιαστή θα αποδίδει χειρότερα στα 4,51, γενικά κάθε φορά τσεκάρετε ενα bench να δείτε πως αποδίδει, για το finetuning θέλει πειραματισμό πάντως το ratio είναι ο πίο σημαντικός παράγοντας για πετυχημένο oc

Αυτό όπως το λες δεν το έχω δει ποτέ, μήπως θέλεις να το εξηγήσεις λίγο;

Μήπως εννοείς ότι δεν κρατάει το Turbo; Γιατί όπως το λες μόνο έτσι το έχω δει και όχι σε όλες της μητρικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οντως δεν καταλαβα τωρα. Τι ακριβως ειναι αυτο ρε παιδια?

Edit: Το εψαξα λιγο και λεει οτι το uncore ratio ειναι το ulck στις p6t se!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν από χρόνια ένας είχε γράψει ένα οδηγό για τον 920 που ξεκίναγε από ελαφρύ overclock μέχρι extreme. Εστιαζόταν κύριός στο fsb.Στο δικο μου χ5670 το έβαλα 1.2v και 160fsb με 24gb RAM στα 1600. Υπόψιν ότι βλέπει και 8GB Dimms τουλάχιστον στη δικιά μου περίπτωση είδε και τα 6χ8 = 48GB.

 

Μου έδωσε την εντύπωση ότι πάει και παραπάνω αλλά δεν θέλω να το δοκιμάσω μιας και το έχω ανοικτό σχεδόν όλη μέρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν από χρόνια ένας είχε γράψει ένα οδηγό για τον 920 που ξεκίναγε από ελαφρύ overclock μέχρι extreme. Εστιαζόταν κύριός στο fsb.Στο δικο μου χ5670 το έβαλα 1.2v και 160fsb με 24gb RAM στα 1600. Υπόψιν ότι βλέπει και 8GB Dimms τουλάχιστον στη δικιά μου περίπτωση είδε και τα 6χ8 = 48GB.

 

Μου έδωσε την εντύπωση ότι πάει και παραπάνω αλλά δεν θέλω να το δοκιμάσω μιας και το έχω ανοικτό σχεδόν όλη μέρα.

Ποια dimmάκια έχεις?

 

Για να ξέρω τι να πάρω και εγώ για αρχή τουλάχιστον 3Χ8.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια dimmάκια έχεις?

 

Για να ξέρω τι να πάρω και εγώ για αρχή τουλάχιστον 3Χ8.

Τώρα έχω 6χ4 και είναι και mixed!!!!!!!!

3 της Crucial Και 3 της Gail με timings 9.9.9.24 1.5v

 

Τα 8αρια της Crucial και της Teamgroup δούλεψαν σε μένα!!!!!!

 

http://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/anavathmisi/ram-mnimes.htm?USE_IN=Desktop&MEMORY_TECHNOLOGY=DDR3&MEMORY_SIZE=8%20GB&Manufacturer=Crucial|TeamGroup

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ έχω ένα σετάκι x5650(4250MHz) + asus p6t + 12GB το όπιο δεν βλέπω να το αποχωρίζομε εύκολα βλέποντας τα μικρά άλματα σε peromafnce που κάνει η intel.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό όπως το λες δεν το έχω δει ποτέ, μήπως θέλεις να το εξηγήσεις λίγο;

Μήπως εννοείς ότι δεν κρατάει το Turbo; Γιατί όπως το λες μόνο έτσι το έχω δει και όχι σε όλες της μητρικές.

Εννοώ οτι ο μεγαλύτερος multiplier δεν δουλεύει σωστά τουλάχιστον στους L5639 και Χ5650 που είχα, όταν έδινες π.χ. στον Χ5650 Χ22 και ΒCLK 200 είχαμε συχνότητα 4,4Ghz στα διάφορα benches ενώ η συχνότητα φαινόταν σωστή και απο το post και απο τα windows cpuz κλπ όταν benchαρε η αποδοση του ήταν σαν να έτρεχε στα 4,0ghz, το cinebench ήταν ενα απο τα καλύτερα παραδείγματα, Aντίθετα αν έδινες 218 bclk με χ20 είχαμε 4,36ghz, σε αυτή την περίπτωση επίσης και στο post και στα windows η συχνότητα λειτουγίας ήταν επίσης σωστή αλλά αυτή την φορά η απόδοση ήταν ανάλογη ενός επεξεργαστή 4,36 και η διαφορά χαώδης απο 22*200, το uncore ratio πάντα 1,8 που είναι και το sweet spot για αυτή την πλατφόρμα. Μ το 22 αρι multi πόσταρε μέχρι και 22*214 και έβλεπες ενα εντυπωσιακό 4,7ghz αλλά απο απόδοση περίπου στα επίπεδα 4,3 ακόμα και αυτό πιο αργό απο 20*218, παραπάνω δεν ήταν σταθερό.

Ακριβώς την ίδια συμπεριφορά είχε και ο L5639 με τον Χ20 multi να κάνεις τα δικα του ενώ με τον Χ18 να δουλέυει όπως πρέπει Αυτή την συμπεριφορά την είχαν οι επεξεργστές στις Asus P6X58-E WS και Αsus P6TD Deluxe που είχα

Υ.Γ. Αργησα λίγο να απαντήσω αλλά δεν είχα δεί το ποστάρισμα :-)

Επίσης θα το κάνει κάποιος moderator sticky αφού αυτό το thread τραβάει το ενδιαφέρον ας κρατήσουμε αυτό ΗΔΗ υπάρχουν 4-5 θέματα διαφορετικά και προβλέπω όποιος έρχεται στο φόρουμ να ανοίγουν και νέα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...