Προς το περιεχόμενο

Χ58- Χeon owners club


arrows

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τιποτα απο τα δυο που λες, και o Shero στο ειχε πει οτι εισαι χαμηλα αλλα....

Επισης κανεις λαθος και στο dual/triple channel με triple εχεις μεγαλυτερο bandwith που σαφως και βοηθαει ειδικα στο CB.

Το uncore παιζει πολυ μεγαλο ρολο σε αυτες τις γενιες CPU τωρα το ποσο θα ανεβει σε λογικα ρευματα ειναι αναλογα το chip οπως καταλαβαινεις  :-)  προσωπικα παιζω multi 22x191 και παροτι το υψηλο latency απο τις μνημες CL10-12-12 (εκει δεν καθησα να ασχοληθω) εχει αψογη συμπεριφορα.

Τωρα το τι φταιει στο συστημα του καθενος δεν ειμαι μαγος αλλα στην περιπτωση σου 99.9% ηταν το χαμηλο uncore.


Οριστε και μερικα δειγματα απο gaming καταστασεις

http://www.overclock-and-game.com/news/pc-gaming/43-rise-of-the-tomb-raider-fury-x-benchmarks?showall=1

http://www.overclock-and-game.com/news/pc-gaming/42-hitman-directx-12-fury-x-benchmarks?showall=1

 

 

Και εδω μια συγκριση με νεωτερες πλατφορμες http://postimg.org/image/8zza822kl/ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 476
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προσωπικα στα 4 με uncore 3.1 και μνημες 1500 cas7 ειχα 926, στα 4.2 καπου στα 1000 αλλα δεν θυμαμαι τα υπολοιπα.

 

Οπως και να εχει...

Καλοδουλευτα ειναι ολα :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιποτα απο τα δυο που λες, και o Shero στο ειχε πει οτι εισαι χαμηλα αλλα....

Επισης κανεις λαθος και στο dual/triple channel με triple εχεις μεγαλυτερο bandwith που σαφως και βοηθαει ειδικα στο CB.

Το uncore παιζει πολυ μεγαλο ρολο σε αυτες τις γενιες CPU τωρα το ποσο θα ανεβει σε λογικα ρευματα ειναι αναλογα το chip οπως καταλαβαινεις  :-)  προσωπικα παιζω multi 22x191 και παροτι το υψηλο latency απο τις μνημες CL10-12-12 (εκει δεν καθησα να ασχοληθω) εχει αψογη συμπεριφορα.

Τωρα το τι φταιει στο συστημα του καθενος δεν ειμαι μαγος αλλα στην περιπτωση σου 99.9% ηταν το χαμηλο uncore.

Οριστε και μερικα δειγματα απο gaming καταστασεις

http://www.overclock-and-game.com/news/pc-gaming/43-rise-of-the-tomb-raider-fury-x-benchmarks?showall=1

http://www.overclock-and-game.com/news/pc-gaming/42-hitman-directx-12-fury-x-benchmarks?showall=1

 

 

Και εδω μια συγκριση με νεωτερες πλατφορμες http://postimg.org/image/8zza822kl/ 

Τι στοίχημα πας ότι αν πρόσθεσης ένα ακόμα stick για να κάνεις triple channel το score σου θα πέσει στο cinebech?

Στο cinebech δεν έχει σημασία καθόλου το memory bandwidth, το έχω δοκιμάσει και με τον x5650 με την ram από 1250 σε 1800 και καμιά διάφορα στο cinebech, και με τον 6700K από 2133 ram σε 3200 πάλι καμιά διάφορα στο cinebech σε άλα πράματα εννοείτε ότι είχε μια μικρή διάφορα άλα όχι στο cinebech.

 

οπού και να κοιτάξεις παντός ένας x5650 στα 4,2GHz παίρνει περίπου 945-965(ανάλογα ποσό έχεις τον IMC) και στα 4,4GHz γύρο στα 990-1015.

 

εγώ τον είχα τον IMC στα 2.5GHz επειδή δεν κάνει να ξεπεράσεις τα 1,35v στο VTT, απάνω από τα 2.5GHz άπλα δεν ήμουν stable χωρίς να ξεπεράσω το αποπάνω όριο, εσύ στα ποσά GHz τον είχες τον IMC?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτο. Ειναι στον πατο το imc. Στα 3.1 ηθελα 1.23 εγω και το αφησα εκει.

Στα 4 παντα με 3.1 ειχα 926 και με 2.6 ειχα 890 αν θυμαμαι σωστα. Επηρεαζει παρα πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτο. Ειναι στον πατο το imc. Στα 3.1 ηθελα 1.23 εγω και το αφησα εκει.

Στα 4 παντα με 3.1 ειχα 926 και με 2.6 ειχα 890 αν θυμαμαι σωστα. Επηρεαζει παρα πολυ.

θωρακωτά και εγώ θα μπορούσα να τον έχω πιο πανό από 2,5GHz αν η μητρική που είχα μου είχε επιλογή να έχω τον IMC πιο κάτω από 2Χ τις συχνότητας τις ram, γιατί στους x5600 από ότι έχω δει το IMC είναι πιο stable με χαμηλότερα volts όσο πιο κοντά είσαι στην συχνότητα τις ram, τώρα δεν ξερό αν έγινα κατανοητός :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι στοίχημα πας ότι αν πρόσθεσης ένα ακόμα stick για να κάνεις triple channel το score σου θα πέσει στο cinebech?

Στο cinebech δεν έχει σημασία καθόλου το memory bandwidth, το έχω δοκιμάσει και με τον x5650 με την ram από 1250 σε 1800 και καμιά διάφορα στο cinebech, και με τον 6700K από 2133 ram σε 3200 πάλι καμιά διάφορα στο cinebech σε άλα πράματα εννοείτε ότι είχε μια μικρή διάφορα άλα όχι στο cinebech.

 

οπού και να κοιτάξεις παντός ένας x5650 στα 4,2GHz παίρνει περίπου 945-965(ανάλογα ποσό έχεις τον IMC) και στα 4,4GHz γύρο στα 990-1015.

 

εγώ τον είχα τον IMC στα 2.5GHz επειδή δεν κάνει να ξεπεράσεις τα 1,35v στο VTT, απάνω από τα 2.5GHz άπλα δεν ήμουν stable χωρίς να ξεπεράσω το αποπάνω όριο, εσύ στα ποσά GHz τον είχες τον IMC?

Τώρα θέλεις και στοίχημα, όχι τίποτα να πάρω δανεικό το triple που είχα :)

3600 με 1.275 είμαι εσύ βρε αδερφέ με 2500 καλά καλά στα μαμά δεν εισουν.

Εκτός αυτού άντε εγώ είμαι περίπτωση, ο Sherogath έτυχε και τα υπόλοιπα link που έστειλα είναι ψέματα.

Πασχαλιατικα βγήκαμε όλοι τρελοί γιατί δεν λες ένα απλό "οκ δεν ήταν σωστό το OC" πόσο δύσκολο είναι ποιά;

 

Άντε χρόνια πολλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάλα μόλις βαλής triple channel θα πρει να ανεβάσεις τα voltage στον IMC και ταυτόχρονα θα δεις και μια μικρή μείωση στο cinebech score.
αν θες μπορώ να στιλό 100 links με τον x5650 στα 4,2GHz με cinebech scores να κυμαίνονται περίπου στο 945-965, οπότε το δικό μου score είναι φυσιολογικό για την συχνότητα που τον είχα.

 

τι εννοείς "οκ δεν ήταν σωστό το OC"? δηλαδή για να είναι σωστό θα πρέπει να νικήσω στο silicon lottery?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμια σχεση απλα εσενα ηταν πραγματικα χαλια το chip τωρα θελεις το πιστευεις θες οχι, 4 κομματια εχω τα 3 εχω δοκιμασμενα ολα πανω κατω τα ιδια.

Οσο για το triple channel εαν κανεις εναν κοπο και δεις ΕΙΧΑ απλα εδωσα σε φιλο ενα σετακι και εφυγε μαζι με τις μνημες οποτε μια χαρα ξερω τα αποτελεσματα.

Για στειλε οχι 100 αλλα 1-2 links να δω ποιος αλλος καταφερνει να κανει τοσο χαλια σκορ?

Εδω σου λενε 2 ατομα πως εχουν τα πραγματα σου δινω link απο αξιοπιστο ατομο με μετρησεις στα παντα ολα και εσυ μου λες για καποια links καπου.

Σορρυ αλλα..... δεν θα το συνεχισω.

Ειχες μια χαρα OC ειχες μια χαρα κομματι και μακαρι να ηταν ολοι τυχεροι σαν εσενα.

 

PS Ελπιζω με το τελευταιο να νοιωθεις καλυτερα.

 

PS2 Πραγματικα λυπαμαι γιατι θεωρω ειμαστε μια ομαδα εδω μεσα για να βοηθαμε ο ενας τον αλλον και να δινουμε/περνουμε συμβουλες για πραγματα (αλλωστε κανεις δεν ειναι τελειος) αλλα παντα θα υπαρχει καποιος που (μαλλον) λογο εγωισμου δεν θελει να παραδεχτει τα αυτονοητα.

 

PS3 Ζηταω συγνωμη απο τους υπολοιπους για το υφος των τελευταιων απαντησεων αλλα οταν ακουω το "παμε στοιχημα"  και το "καλα οταν κανεις αυτο θα δεις"  μου θυμιζει την παροιμια "ελα μπαμπα να σου δειξω τα αμπελοχωραφα σου"

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένα search στο googel με "x5650 cinebench r15" η "x5650 4.2ghz cinebench r15" και θα δεις ότι το score μου είναι μέσα στα πλαίσια του λογικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε νταξ ρε αν ειναι για τοσο εγκυρες πηγες/link που στα 2 πρωτα ο αλλος βγαζει πχ 3320 και τον κραζουν για PS τα επομενα 2 ειναι video και το 5 αποτελεσμα ειναι η δικη σου αγγελια εγω παω πασο!!!

Οχι τιποτα αλλα μπηκα και στον κοπο και δεν σου χαλασα το χατηρι εκανα τα search, ρε μηπως και εχει προβλημα το δικο μου Google?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο W3670 του γερου μου εδω παει καλα η οχι?

 

http://hwbot.org/submission/3132199_rigasgr_cinebench___r15_xeon_w3670_946_cb

 

Τον εχω παει μεχρι 980+ αλλα ειναι το βγαζω μια στις 5 φορες και ειμαι στο ψαξιμο.

post-283355-0-33024100-1462147026_thumb.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είσαι, και λίγο ψηλά για 4. Τι uncore και μνήμες είχες?

 

Εντάξει ρε παιδιά μην το κάνετε κόντρα τώρα για 20 πόντους στο CB. Δεν αξίζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτρεξα λίγο τον δικό μου στα 4.5 με 21 μουλτι. Είμαι σταθερός και σε cinebench r15 έβγαλε 980cb points. Χαμηλά δεν είναι?

Nαι, πολύ. Μάλλον δεν αρκεί το Voltage.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...