Προς το περιεχόμενο

κατεβάζουν τά χιλιόμετρα σέ μεταχ/να αυτοκίνητα - βροχή οι καταγγελίες


aristos12

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Ας μην παίζουμε την κολοκυθιά θα απαντήσω εγώ!

Και δεν απαιτώ να πάρει κανείς ως ευαγγέλιο τίποτα από ότι γράφω, μπορεί (και πρέπει) να το διασταυρώσει όποιος θέλει...

Γιατί σημασία δεν έχει τι γράφει στο δικό μου ή στο δικό σου αμάξι, αλλά τι πρέπει να γράφει!

Αυτό δεν είναι απάντηση, υπεκφυγή είναι.

Δεν περίμενα κάτι διαφορετικό άλλωστε.

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 200
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, Dinos1973 είπε

Ετσι ακριβως, στην Γερμανια κυκλοφορούν και αυτοκίνητα 15ετιας, το προηγούμενο καλοκαιρι στο Βερολίνο βαρέθηκα να μετράω VW golf του 2002 (είχα παρόμοιο) τα οποία ήταν σε αριστη κατάσταση και προφανές με λιγα χλμ. 

Ότι ερχετε από εξωτερικο (κυρίως Γερμανια) είναι χρεπι, πολλά (γυρισμένα) χλμ, και write-off από ασφάλειες, πολλοί μαντραδες στην Γερμανια είναι Τούρκοι αλλα και Έλληνες (οπότε καταλαβενετε τι γίνετε)!

Ακριβώς. Γιατί στη Γερμανία φθηνά μεταχειρισμένα ειναι τα μεγάλα αυτοκίνητα. Όχι τα μικρά που ενδιαφέρουν τους αγοραστές στην Ελλάδα. Αυτα ειναι στα ίδια λεφτά πάνω κάτω.

Οπότε για να φέρει κάποιος έμπορος και να βγάλει μέσα στην τιμή και τη μεταφορα, το τελωνείο και το κέρδος του, το έχει πάρει τουλάχιστον 2,000€ κάτω απο την τιμή που το βάζει. Αρα αμα δει κάποιος στην Ελλάδα πετρέλαιο μετά το 11, με 60,000χλμ, εισαγωγής και value for money, το αυτοκίνητο είναι σαπάκι, αν έχει μονο πολλά χλμ είναι καλά, μην ειναι ξεγραμμένο απο την ασφάλεια ειναι το θέμα. Το καλό αυτοκίνητο πουλιέται και στη Γερμανία, δεν έχει ανάγκη να φύγει. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Αυτό δεν είναι απάντηση, υπεκφυγή είναι.

Δεν ξέρω εσύ πως το βλέπεις.

Εγώ ξέρω τι βλέπω εγώ...

Αν δεν θες μην πιστεύεις τι γράφω και καλά κάνεις!

Σαφώς είσαι ελεύθερος να το ψάξεις όσο θες...

ΥΓ. Άλλωστε κανένα δεν ενδιαφέρει το αμάξι μου ή το αμάξι σου στην ουσία πέρα από αυτόν που θα έρθει να το αγοράσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tutuyo είπε

Μια απλή ερώτηση

Είμαι ο μαντράς της Γερμανίας και παίρνω την καλη την μπέμπα του γιατρού του συνταξιούχου, 5 χρόνια νοσοκομείο-σπιτι, αουτομπαν, από πάρκινγκ σε πάρκινγκ

Γιατί να το δώσω στον μαντρα στην Ελλάδα;

Ο μόνος λόγος θα είναι να έχει μείνει πίσω σε θέματα τεχνολογίας, π.χ. τώρα δύσκολα θα φύγει ακριβούτσικο αμάξι Euro4 πετρέλαιο. Οπότε ίσως το διώξει εκτός Γερμανίας σε αυτή την περίπτωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tutuyo είπε

Μια απλή ερώτηση

Είμαι ο μαντράς της Γερμανίας και παίρνω την καλη την μπέμπα του γιατρού του συνταξιούχου, 5 χρόνια νοσοκομείο-σπιτι, αουτομπαν, από πάρκινγκ σε πάρκινγκ

Γιατί να το δώσω στον μαντρα στην Ελλάδα;

Ο σωστός ο έμπορος δεν κάνει διακρίσεις, θα το δώσει σε όποιον του πληρώσει τα χρήματα που ζητάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Αν έχει κάποιος άλλος ας βοηθήσει...

Όπως στα λέει είναι. Στο panda δεν είμαι ο 1ος ιδιοκτήτης και δεν έχω τίποτα που να πιστοποιεί ότι η 1η κυκλοφορία ήταν στην Ελλάδα, αλλά λαμβάνοντας υπόψη ότι το 169 κυκλοφόρησε το 2003 (και μάλλον προς τα τέλη) είναι λίγο απίθανο να είναι εισαγωγής. Το C2 πάλι είναι σίγουρα ελληνικό.

1.jpg

2.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, apostolispd είπε

Όπως στα λέει είναι. Στο panda δεν είμαι ο 1ος ιδιοκτήτης και δεν έχω τίποτα που να πιστοποιεί ότι η 1η κυκλοφορία ήταν στην Ελλάδα, αλλά λαμβάνοντας υπόψη ότι το 169 κυκλοφόρησε το 2003 (και μάλλον προς τα τέλη) είναι λίγο απίθανο να είναι εισαγωγής. Το C2 πάλι είναι σίγουρα ελληνικό.

1.jpg

2.jpg

Οκ, άρα  δεδομένου του οτι δεν είναι εισαγωγής τα οχήματα σας, το κουτάκι Β δεν παίζει ως τσεκ για αυτοκίνητα μεγαλύτερα της 15-ετίας...

Φαίνεται το ελληνικό κράτος το έκανε πάλι το θαύμα του!

Επεξ/σία από agnostos13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μακρια απο εισαγωγης ουτε χαρισμα μην τα παίρνετε εχω δουλεψει σε μαντρα ενα σας λεω αν δειτε τι αγοραζετε για καλομεταχειρισμενα θα βαλετε τα κλσματα μακρια σγορα μονο απο ιδιωτη ελληνικης αντιπροσωπειας και ας ειναι ποιο ακριβα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει καποιος τροπος με αριθμου πλαισου να μπορεσει καποιος μεσω αντιπροσωπειας να παρει πληροφοριες για το μοντελο;

Τον εξυπηρετουν;

Υπαρχουν και καποια site που βαζεις το vin number και σου δινουν πληροφοριες αλλα δε ξερω αν ισχυουν για ελληνικα.

Θυμαμαι παντως πριν κατι χρονια ενας φιλος ηθελε να αγορασει μηχανη BMW  απο Γερμανια.
Με το vin number εμαθε οτι εξτρα ειχε η μηχανη. Κινητηρα , αξεσουαρ, χρωμα, εξτρα τα παντα.
Δεν θυμαμαι για χιλιομετρα και δεν θυμαμαι που ειχε απευθυνθει. Νομιζω αντιπροσωπεια.

Τα κτεο η το Υπουργειο μεταφορων με τις πινακιδες, μπορουν να δωσουν καποια στοιχεια;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MaXmaD είπε

Υπαρχει καποιος τροπος με αριθμου πλαισου να μπορεσει καποιος μεσω αντιπροσωπειας να παρει πληροφοριες για το μοντελο;

Τον εξυπηρετουν;

Υπαρχουν και καποια site που βαζεις το vin number και σου δινουν πληροφοριες αλλα δε ξερω αν ισχυουν για ελληνικα.

Θυμαμαι παντως πριν κατι χρονια ενας φιλος ηθελε να αγορασει μηχανη BMW  απο Γερμανια.
Με το vin number εμαθε οτι εξτρα ειχε η μηχανη. Κινητηρα , αξεσουαρ, χρωμα, εξτρα τα παντα.
Δεν θυμαμαι για χιλιομετρα και δεν θυμαμαι που ειχε απευθυνθει. Νομιζω αντιπροσωπεια.

Τα κτεο η το Υπουργειο μεταφορων με τις πινακιδες, μπορουν να δωσουν καποια στοιχεια;

πλαισιο αντιπροσωπεια και σαιτ αλλα οχι παντα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΤΕΟ πέρασα πριν 3  μήνες και στο χαρτί φαίνονται όλα τα προηγούμενα με τα χλμ τους. Έχει κάποια ουσία να τα έχω κόπια? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, squib είπε

ΚΤΕΟ πέρασα πριν 3  μήνες και στο χαρτί φαίνονται όλα τα προηγούμενα με τα χλμ τους. Έχει κάποια ουσία να τα έχω κόπια? 

Εφόσον έχεις το χαρτί του ΚΤΕΟ όχι, όταν θα το ξαναπεράσεις ΚΤΕΟ πάλι το καινούργιο χαρτί θα γράφει όλα τα προηγούμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Εφόσον έχεις το χαρτί του ΚΤΕΟ όχι, όταν θα το ξαναπεράσεις ΚΤΕΟ πάλι το καινούργιο χαρτί θα γράφει όλα τα προηγούμενα.

Αυτό λέω και εγώ αλλά υποψήφιος αγοραστής τα ζητούσε επίμονα. Τον έδιωξα παρόλο που ήμουν δεκτικός δε κάθε έλεγχο με όποιο συνεργείο ήθελε! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, squib είπε

Αυτό λέω και εγώ αλλά υποψήφιος αγοραστής τα ζητούσε επίμονα. Τον έδιωξα παρόλο που ήμουν δεκτικός δε κάθε έλεγχο με όποιο συνεργείο ήθελε! 

Πρώτη φορά το ακούω αυτό, δλδ ο υποψήφιος αγοραστής να ζητάει επίμονα αντίγραφα από παλιά ΚΤΕΟ που ούτως ή άλλως δεν φυλάει κανένας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...