Προς το περιεχόμενο

κατεβάζουν τά χιλιόμετρα σέ μεταχ/να αυτοκίνητα - βροχή οι καταγγελίες


aristos12

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Γιάννης Platano είπε

Σε εισαγωγης αυτοκινητα γραφει ποτε κυκλοφορησε στην Ελλαδα και οχι την πρωτη κυκλοφορια 

Στου γιου μου γραφει 2004 αλλα ειναι του 2001 με βαση τον αριθμο πλαισιυ

Παλιότερα δεν έγραφαν την πρώτη κυκλοφορία, από κάποια στιγμή και μετά όμως το γράφουν όλες.

1 λεπτό πριν, agnostos13 είπε

Από την στιγμή που δεν έχει ημερομηνία πρώτης κυκλοφορίας στην άδεια δεν καταλαβαίνεις οτι είναι εισαγωγής δηλαδή;

Στις παλιότερες άδειες όχι. Πχ σε ένα συγκεκριμένο αυτοκίνητο που αγοράστηκε από ελληνική αντιπροσωπεία το 2004 ο κωδικός (Β) γράφει 00/00/0000, ενώ ο κωδικός (4) γράφει 23/03/2004, ε από την άδεια δε μπορείς να ξέρεις αν το συγκεκριμένο κυκλοφόρησε πρώτη φορά στη Γερμανία το 2001 και ήρθε Ελλάδα το 2004.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 200
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Παλιότερα δεν έγραφαν την πρώτη κυκλοφορία, από κάποια στιγμή και μετά όμως το γράφουν όλες.

Στις παλιότερες άδειες όχι. Πχ σε ένα συγκεκριμένο αυτοκίνητο που αγοράστηκε από ελληνική αντιπροσωπεία το 2004 ο κωδικός (Β) γράφει 00/00/0000, ενώ ο κωδικός (4) γράφει 23/03/2004, ε από την άδεια δε μπορείς να ξέρεις αν το συγκεκριμένο κυκλοφόρησε πρώτη φορά στη Γερμανία το 2001 και ήρθε Ελλάδα το 2004.

Άν είχε κυκλοφορήσει πρώτη φορά Ελλάδα δεν θα έγραφε και στον κωδικό Β 23/03/2004;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, agnostos13 είπε

Άν είχε κυκλοφορήσει πρώτη φορά Ελλάδα δεν θα έγραφε και στον κωδικό Β 23/03/2004;

Στις παλιότερες άδειες ο κωδικός Β δεν έγραφε τίποτα λέμε, ακόμα και αν είχε κυκλοφορήσει πρώτη φορά Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Από την στιγμή που δεν έχει ημερομηνία πρώτης κυκλοφορίας στην άδεια δεν καταλαβαίνεις οτι είναι εισαγωγής δηλαδή;

Στην αδεια κυκλοφοριας επανω στην πρωτη γραμμη εχει 3 κουτακια 

Αν δεν ειναι εισαγωγης στο πρωτο ειναι η πραγματικη ημερομηνια .

Αν ειναι εισαγωγης γραφει: 00/00/00 και στο  διπλα κουτακι ποτε κυκλοφορησε στην Ελλαδα πρωτη φορα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Στις παλιότερες άδειες ο κωδικός Β δεν έγραφε τίποτα λέμε, ακόμα και αν είχε κυκλοφορήσει πρώτη φορά Ελλάδα.

Δεν ξέρω για πόσο παλιά αναφέρεσαι...

Σε κάποιες αγοραπωλησίες που είχα κάνει τελευταία (σε αμάξια δεκαετίας) θυμάμαι οτι το έγραφε κανονικά πάντως!

Είναι και κουφό να μην το γράφει, άλλωστε αυτός είναι ο σκοπός του συγκεκριμένου πεδίου (όχι οτι μου κάνει εντύπωση με το ελληνικό κράτος)...

6 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Στην αδεια κυκλοφοριας επανω στην πρωτη γραμμη εχει 3 κουτακια 

Αν δεν ειναι εισαγωγης στο πρωτο ειναι η πραγματικη ημερομηνια .

Αν ειναι εισαγωγης γραφει: 00/00/00 και στο  διπλα κουτακι ποτε κυκλοφορησε στην Ελλαδα πρωτη φορα 

Αυτό γνωρίζω και εγώ, γι αυτό ανέφερα οτί αν το πρώτο κουτάκι έχει μηδενικά είναι φως φανάρι οτι είναι εισαγωγής...

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Δεν ξέρω για πόσο παλιά αναφέρεσαι...

Σε κάποιες αγοραπωλησίες που είχα κάνει τελευταία (σε αμάξια δεκαετίας) θυμάμαι οτι το έγραφε κανονικά πάντως!

Είναι και κουφό να μην το γράφει, άλλωστε αυτός είναι ο σκοπός του συγκεκριμένου πεδίου (όχι οτι μου κάνει εντύπωση με το ελληνικό κράτος)...

Είναι επειδή δεν διάβασες προσεκτικά τα post μου, έδωσα συγκεκριμένο παράδειγμα:

41 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Πχ σε ένα συγκεκριμένο αυτοκίνητο που αγοράστηκε από ελληνική αντιπροσωπεία το 2004 ο κωδικός (Β) γράφει 00/00/0000, ενώ ο κωδικός (4) γράφει 23/03/2004, ε από την άδεια δε μπορείς να ξέρεις αν το συγκεκριμένο κυκλοφόρησε πρώτη φορά στη Γερμανία το 2001 και ήρθε Ελλάδα το 2004.

Και να ήθελα δεν θα μπορούσα να γίνω πιο συγκεκριμένος στο πόσο παλιά αναφέρομαι :P

Αν θυμάμαι καλά τα μηχανολογικά άρχισαν να συμπληρώνουν τον κωδικό (Β) κάπου το 2010/

12 λεπτά πριν, dimos15 είπε
1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Όχι ρε, αφού λέμε στην επαρχία οδηγούν σαν ζώα!!! 😁

https://www.makthes.gr/proti-i-ellada-se-nekroys-apo-trochaia-atychimata-78508

Άρα τα πιο καλομεταχειρισμένα αυτοκίνητα της Ελλάδας τα βρίσκεις στην Αττική? :)

Πάντως άσχετα τι λέει το λινκ που έβαλες, οι ασφαλιστικές χρεώνουν μεγαλύτερα ασφάλιστρα όταν η μόνιμη κατοικία του κύριου οδηγού είναι στην Αττική.

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Δεν ξέρω για πόσο παλιά αναφέρεσαι...

Σε κάποιες αγοραπωλησίες που είχα κάνει τελευταία (σε αμάξια δεκαετίας) θυμάμαι οτι το έγραφε κανονικά πάντως!

Είναι και κουφό να μην το γράφει, άλλωστε αυτός είναι ο σκοπός του συγκεκριμένου πεδίου (όχι οτι μου κάνει εντύπωση με το ελληνικό κράτος)...

Αυτό γνωρίζω και εγώ, γι αυτό ανέφερα οτί αν το πρώτο κουτάκι έχει μηδενικά είναι φως φανάρι οτι είναι εισαγωγής...

Στο δικο μου Honda crv αγορασμενο σε Ελαλδα γραφει 5/8/2008 

Στου γιου μου το ΤΤ που ειναι εισαγωγης  γραφει 00/00/00  και διπλα 5/10/2004 αλλα ειναι του 2001

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tutuyo είπε

Νομιζω οταν πας για αγορα μεταχειρισμενου, η καλυτερη προς χειροτερη κατασταση ειναι

1. Απο γνωστο/φιλο του αμεσου περιβαλλοντος σου

2. Απο ιδιωτη

3. Απο μαντρα

Απο εκει και περα, δεν μπορουν ολοι να ειναι μηχανικοι, αλλα τουλαχιστον ολοι μπορουν να εφαρμοσουν λιγη κοινη λογικη.

Δεν δεχεται ελεγχο?Φευγεις

Δεν εχει βιβλιο σερβις?Φευγεις

Η πλειοψηφια των ντιζελ μικρομεσαιων μεταχειρισμενων ειναι εισαγωγης για τον απλουστατο λογο οτι η αγορα δεν υπηρχε πριν 5-6 χρονια.

Επειτα το μεταχερισμενο παντα εμπεριεχει και ενα ρισκο. Το ποσο θα το κατεβασεις αυτο το ρισκο ειναι αποκλειστικα σε εσενα. Αλλιως αν θελεις να το μηδενισεις πας σε καινουργιο

Τελος επειδη βλεπω και απο αρκετους γνωστους να πηγαινουν σαν τα χαπατα στον μαντρα και να τον εμπιστευονται με την πρωτη κουβεντα, οπως σε ολες τις αγορες και ο αγοραστης εχει συνευθυνη. Που σημαινει οτι πρεπει να εισαι λιγο ενημερωμενος για το αυτοκινητο που θες να αγορασεις. Δεν ειπαμε να μαθεις τις λεπτομερειες του κινητηρα αλλα σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να αφεθεις στην ενημερωση του πωλητη. Κανε λιγο ρισερτς πριν πας, ειναι μεγαλο ατου να εισαι προετοιμασμενος.

Ο μαντρας ειναι εμπορος, θελει να πουλησει με κερδος. Και χλμ θα γυρισει και θεματακια θα αποκρυψει και σουπερ ντουπερ θα στο βγαλει, τι περιμενεις ειναι φιλος σου?

Πηγε χτες προχτες γνωστος μου με την κορη του να παρουν ενα μικρο πολης, της φορτωσε ο μαντρας κορσακι ντιζελ 10ετιας, στο τριμηνο επανω βλαβη. Ε τωρα ποιος φταει?

Εχεις δικιο! βέβαια και οι τιμές πανε αναλογα!

1. Μαντρα = φθηνο κρέας αλλα θα το πληρώσεις σε επισκευές!

2. Ιδιώτης = παίρνει παζάρια αλλα δεν θα πουλήσει φθηνά διότι ξέρει τι πουλάει (επικεντρώσου στην αγορά από ιδιώτη!! αλλα εάν είναι εύκολος στα παζάρια και κατεβάζει την τιμή πολύ εύκολα, ΤΡΕΞΕ κατι βρωμάει!)

3. Γνωστούς / Φιλος = Μακρυα!!! θα το πληρώσεις για καινούργιο, μπορει να ξέρεις τι αγοράζεις αλλα αγοράζεις μεταχειρισμένο όχι καινούργιο ! 

Απέφυγε τα 2 ακρα και επικέντρωσε τις προσπάθειες για αγορά στην μεση!!!!

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Είναι επειδή δεν διάβασες προσεκτικά τα post μου, έδωσα συγκεκριμένο παράδειγμα:

Και να ήθελα δεν θα μπορούσα να γίνω πιο συγκεκριμένος στο πόσο παλιά αναφέρομαι :P

Αν θυμάμαι καλά τα μηχανολογικά άρχισαν να συμπληρώνουν τον κωδικό (Β) κάπου το 2010/

Άρα τα πιο καλομεταχειρισμένα αυτοκίνητα της Ελλάδας τα βρίσκεις στην Αττική? :)

Και εγώ επειδή έχω αμάξι του 2008 στην οικογένεια είναι συμπληρωμένο κανονικά το πρώτο πεδίο Β.

Για το 2004 δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά!

Μπορεί και να έχεις δίκιο, ή μπορεί απλά να ήταν πονηρίδηδες εκεί στην αντιπροσωπεία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Και εγώ επειδή έχω αμάξι του 2008 στην οικογένεια είναι συμπληρωμένο κανονικά το πρώτο πεδίο Β.

Για το 2004 δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά!

Μπορεί και να έχεις δίκιο, ή μπορεί απλά να ήταν πονηρίδηδες εκεί στην αντιπροσωπεία...

Για το 2004 βάζω εγώ το χέρι μου στη φωτιά μια και έχω αυτοκίνητο ελληνικής αντιπροσωπείας του 2004 στην οικογένεια, μέχρι και την ακριβή ημερομηνία της πρώτης άδειας σου είπα, γιατί δεν πείθεσαι? Θέλεις μήπως να σου δείξω και την άδεια?

stilo.jpg

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Joshua21 είπε

 

Οι Γερμανοί είναι κύριοι σε αυτό που πουλάνε και βάση νομοθεσίας τους είναι υποχρεωμένοι να σε ενημερώσουν για τα οποια προβλήματα έχει ένα αμάξι.σε αντιθετη περίπτωση έχουν αυστηρές ποινικές κυρώσεις.

Η όλη βρωμιά παίζεται σε μάντρες της Γερμανίας που τις έχουν Τούρκοι, Ρώσοι και Έλληνες με τους 2 πρώτους να πουλάνε μέχρι και κομμένα και ραμμένα.

Και δεν έχω φερει ένα αμάξι αλλά αρκετά.

Αγοράζεις πάντα από μεγάλη Γερμανική μάντρα και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Πρόσφατο ελληνικό παράδειγμα πριν 2 χρόνια είχε πέσει στο μάτι μου  ένα i30 diesel του 2014 στο mobile.de το οποίο βρισκόταν Γαλλία και στις φωτό είχε τις πινακίδες επάνω.

Το αμάξι είχε 220.000 χλμ ήταν φουλ έξτρα και είχε 6500ευρω εκεί.

Κράτησα τις φωτό και ψάχνοντας στο car.gr μετά από 10-15 μέρες βλέπω το ίδιο αμάξι σε μάντρα στο Χαϊδάρι με τις γαλλικές φωτό/ πινακίδες επάνω και να γράφει σε λίγες μέρες διαθέσιμο.

Τιμή 14.000 ευρώ και χλμ 87.000.

Δηλαδή σου πουλάει σαπακι σε τιμή σχεδόν καινούριου.

Επεξ/σία από davarisx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...