Προς το περιεχόμενο

κατεβάζουν τά χιλιόμετρα σέ μεταχ/να αυτοκίνητα - βροχή οι καταγγελίες


aristos12

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To 80% των Γερμανικων ακριβων αυτοκινητων εχει γυρισμενα χιλιομετρα σε προσπαθεια αγορας πριν 3 χρόνια οποιο ειδαμε απο κοντα με τον σειριακο βρεθηκαν φωτογραφιες και χιλιομετρα σε site που παρεχουν πληροφοριες για 5-10 ευρω... ολα κατεβασμενα απο 80-120Κ χιλιόμετρα . Ανθρωπος αγορασε αουντι και μετα απο ενα χρονο ανακαλυψε απο ενα αυτοκολητακι πως ειχε γινει sw update  στα 175Κ και αυτος το αγορασε με 84Κ... Μοντελο του 2015.  Τα μεγαλυτερα λαμογια ειναι στην Γερμανια και ειναι εθνικοτητας ΕλληνοΤουρκοΛαζοΓερμανικης . ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ.

Επισης θα δειτε πολυ φθηνα με dsg... η απαντηση ειναι η εξης...καποιες γενιες dsg εχουν θεμα καοπια ηλεκτρονικα...τα πανε πολωνια αλλαζουν 2-3 πραγματακια ψηνουν και τις πλακετες pcb και για 6 μηννες δεν βγαζει θεμα...μετα θες κανα 2.5Κ για να παρεις καινουριο, η ανοιγεις και βλεπεις παρεμβαση. Τα ιδια και σε bmw . Θελει μεγαλη τυχη στα φθηνά.

Επεξ/σία από fsbmaniac
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 200
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μια διευκρινηση: οι ανθρωποι που πουλανε εξωτερικο οπως γραφτηκε ειναι σωστοι

δε γυριζουν χλμ

αναφερουν προβληματα

δινουν καρτελα ΚΤΕΟ

Αυτοι συμφωνα με το νομο (οπως και Ελλαδα) μπορουν να κανουν μεταβιβαση σε πωλητη ή εμπορο στην ιδια χωρα. Σχεδον ολοι δε θελουν να μπλεξουν με αλλη χωρα.

Ομως ξαναγραφω οτι υπαρχουν πωλητες (μαντρες/ιδιωτες) που πουλανε ιχ χωρις τα παραπανω κριτηρια (ΚΤΕΟ/χλμ/ζημιες) και αυτοι ψαχνουν μαντραδες και ιδιωτες μονο ΓΙΑ ΕΞΑΓΩΓΗ. Το κρατος στο εξωτερικο δε τους ελεγχει/κυνηγαει μιας και δηλωνουν οτι τα αυτοκινητα διατεθηκαν για ανταλλακτικα.

Εκει πανε μερικοι εμποροι και τα φερνουν Ελλαδα σα μτχ και τα διαθετουν. Γενικα η Γερμανια ειναι η μεγαλυτερη αγορα για μτχ και αποσο ξερω απο γειτονικες χωρες τα μαζευουν εκει (Γαλλια, Βελγιο Ολλανδια)

Υπαρχουν ομως και σωστοι εμποροι που φερνουν τα σωστα μτχ με τα χαρτια τους.

Τι θα εκανα αν εβλεπα τιποτα μυστηρια για το ιχ και δεν εβρισκα ακρη με αδεια/εμπορο; θα πηγαινα με τον αριθμο πλαισιου αντιπροσωπια να βρω ιστορικο (το πιο απλο, σε ποια χωρα εβγαλε αδεια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απλή ερώτηση

Είμαι ο μαντράς της Γερμανίας και παίρνω την καλη την μπέμπα του γιατρού του συνταξιούχου, 5 χρόνια νοσοκομείο-σπιτι, αουτομπαν, από πάρκινγκ σε πάρκινγκ

Γιατί να το δώσω στον μαντρα στην Ελλάδα;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/5/2020 στις 2:36 ΜΜ, mp123 είπε

Σκεψου να το είχες αγοράσει κιόλας. Θα τον πήγαινες δικαστήριο κσι θα ζητούσες να του κάτσουν δις ισόβια.

Να μιλήσουμε σοβαρά τωρα όταν πας να αγοράσεις μτχ ολα είναι ρίσκο. Εγγύηση αν είναι 8 χρόνων δεν μπορείς να βγάλεις ιδιωτικά , γυρισμένα χλμ , έλλειψης συντήρηση.Αμα έδιναν όλοι καλά μτχ δεν θα έπαιρνε κανένας καινούριο. Ολα στο παιχνίδι είναι για συτο  αφήστε τις κλάψες όλοι με τα μτχ. Απλος το ψάχνεις όσο καλύτερα μπορεις κσι εύχεστε να είσαι τυχερός μην βγάλει προβλήματα.

Υ.γ Επι του θέματος τωρα αυτό γίνετε πάντα τωρα το πήρατε χαμπάρι.

Ακριβώς έτσι όπως τα λες είναι φίλε μου.. στην τελική εμείς οι ίδιοι είμαστε που βλέποντας μία αγγελία για αμάξι πχ 8000 όταν δούμε μία άλλη στα 9000 λέμε "α τον πονηρό, ψάχνει κοροϊδα". Μόνο που ο 9000 μπορεί να είναι καθαρός, ενώ τα 8000 να έχουν παίξει βρωμιές από πίσω. Πότε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ θα μάθουμε ότι το φτηνό κρέας (ΔΕΝ) το τρώνε (ΟΥΤΕ) οι σκύλοι? 

Ο άλλος λέει "ναι αλλά αν το πάω σε μηχανικό θα τον πληρώσω και μπορεί να πάνε χαμένα". Οκ ρε φίλε ας δώσεις 100 και ας πάνε χαμένα. Τί προτιμάς δηλαδή, να δώσεις 8000 και να είναι γυρισμένα τα χιλιόμετρα? Εγώ το ένα και μοναδικό αυτοκίνητο που έχω πάρει μτχ, μέχρι να το πάρω πήγα 3 αυτοκίνητα σε μηχανικό. Ε πώς θα γίνει δηλαδή. Και επίσης, υπάρχει κάποιος λόγος που κάποιος ιδιοκτήτης ΔΕΝ έχει ΟΛΑ τα service και ΟΛΑ τα ΚΤΕΟ μέσα? Αν τα έχει λοιπόν μπορείς και με μία ματιά να έχεις καλύτερη εικόνα. Αν τώρα ο άλλος σου αρχίσει τις αηδίες του στυλ "πετάω τα παλιά ΚΤΕΟ για να μη μαζεύω ΧΑΡΤΟΥΡΑ", λες και κουβαλάει τη χαρτούρα αυτή στην πλάτη του, οκ ας μην το πουλήσει ποτέ λοιπόν. Τουλάχιστον όχι σε μένα. 

Απλά είναι τα πράγματα, αλλά δεν σκέφτεστε οι περισσότεροι. Κοινή λογική. Σα να πάρεις iPhone XS 512 με 350€, και να μην το ανοίξεις να βάλεις κάρτα να δεις αν το ρημάδι κατ'αρχην είναι όντως apple, και κατα δεύτερον αν λειτουργεί.. Και για να μη σας κρατάω σε αγωνία, όχι αν βρεις XS 512 στα 350€ ΟΥΤΕ apple θα είναι, ΟΥΤΕ θα λειτουργεί. Το ίδιο ακριβώς και με τα αμάξια. 

Επεξ/σία από polaki
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τα ΚΤΕΟ νομίζω δεν ισχύει. Όταν πας ΚΤΕΟ σου ζητάνε το προηγούμενο χαρτί και το κρατάνε. Εγώ έχω πάντα μόνο το τελευταίο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, polaki είπε

Ακριβώς έτσι όπως τα λες είναι φίλε μου.. στην τελική εμείς οι ίδιοι είμαστε που βλέποντας μία αγγελία για αμάξι πχ 8000 όταν δούμε μία άλλη στα 9000 λέμε "α τον πονηρό, ψάχνει κοροϊδα". Μόνο που ο 9000 μπορεί να είναι καθαρός, ενό τα 8000 να έχουν παίξει βρωμιές από πίσω. Πότε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ θα μάθουμε ότι το φτηνό κρέας (ΔΕΝ) το τρώνε (ΟΥΤΕ) οι σκύλοι? 

Ο άλλος λέει "ναι αλλά αν το πάω σε μηχανικό θα τον πληρώσω και μπορεί να πάνε χαμένα". Οκ ρε φίλε ας δώσεις 100 και ας πάνε χαμένα. Τί προτιμάς δηλαδή, να δώσεις 8000 και να είναι γυρισμένα τα χιλιόμετρα? Εγώ το ένα και μοναδικό αυτοκίνητο που έχω πάρει μτχ, μέχρι να το πάρω πήγα 3 αυτοκίνητα σε μηχανικό. Ε πώς θα γίνει δηλαδή. Και επίσης, υπάρχει κάποιος λόγος που κάποιος ιδιοκτήτης ΔΕΝ έχει ΟΛΑ τα service και ΟΛΑ τα ΚΤΕΟ μέσα? Αν τα έχει λοιπόν μπορείς και με μία ματιά να έχεις καλύτερη εικόνα. Αν τώρα ο άλλος σου αρχίσει τις αηδίες του στυλ "πετάω τα παλιά ΚΤΕΟ για να μη μαζεύω ΧΑΡΤΟΥΡΑ", λες και κουβαλάει τη χαρτούρα αυτή στην πλάτη του, οκ ας μην το πουλήσει ποτέ λοιπόν. Τουλάχιστον όχι σε μένα. 

Απλά είναι τα πράγματα, αλλά δεν σκέφτεστε οι περισσότεροι. Κοινή λογική. Σα να πάρεις iPhone XS 512 με 350€, και να μην το ανοίξεις να βάλεις κάρτα να δεις αν το ρημάδι κατ'αρχην είναι όντως apple, και κατα δεύτερον αν λειτουργεί.. Και για να μη σας κρατάω σε αγωνία, όχι αν βρεις XS 512 στα 350€ ΟΥΤΕ apple θα είναι, ΟΥΤΕ θα λειτουργεί. Το ίδιο ακριβώς και με τα αμάξια. 

Ετσι απλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν προκύπτει από πουθενά ότι στα ακριβά δεν παίζουν απάτες με τα χλμ.
Και ο λόγος είναι ότι η απάτη δεν είναι αποτέλεσμα παρανομίας του θύματος αλλά του θύτη.
Και ένας δεύτερος λόγος που υπάρχει διαδεδομένη διαφθορά στην αγορά μτχ, είναι η ατιμωρησία του κράτους.

Σε μια νόμιμη αγοραπωλησία, συμφωνούν οι δυο πλευρές με βάση κάποια δεδομένα.
Όσο ο αγοραστής κοιτάζει το συμφέρον του, άλλο τόσο το κοιτάζει κι ο πωλητής.Αλίμονο, παντού γίνεται έτσι νόμιμα και ηθικά.
Άλλο αυτό, και άλλο η εξαπάτηση, το έγκλημα κι η διαφθορά.
Από τους δυο συμβαλλόμενους πωλητή και αγοραστή,  λαμόγιο κατ' επάγγελμα είναι μόνο η μία πλευρά.
Αυτό είναι το μόνο δεδομένο.

Επεξ/σία από KoreanW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Για το 2004 βάζω εγώ το χέρι μου στη φωτιά μια και έχω αυτοκίνητο ελληνικής αντιπροσωπείας του 2004 στην οικογένεια, μέχρι και την ακριβή ημερομηνία της πρώτης άδειας σου είπα, γιατί δεν πείθεσαι? Θέλεις μήπως να σου δείξω και την άδεια?

stilo.jpg

Είπαμε μπορεί να έχεις και δίκιο.

Δεν έχω πρόχειρο αμάξι αντίστοιχης χρονολογίας να το τσεκάρω!

Αν έχει κάποιος άλλος ας βοηθήσει...

Πάντως του 2008 γράφει τα στοιχεία κανονικά.

1 ώρα πριν, vamvakoolas είπε

μια διευκρινηση: οι ανθρωποι που πουλανε εξωτερικο οπως γραφτηκε ειναι σωστοι

δε γυριζουν χλμ

αναφερουν προβληματα

δινουν καρτελα ΚΤΕΟ

Αυτοι συμφωνα με το νομο (οπως και Ελλαδα) μπορουν να κανουν μεταβιβαση σε πωλητη ή εμπορο στην ιδια χωρα. Σχεδον ολοι δε θελουν να μπλεξουν με αλλη χωρα.

Ομως ξαναγραφω οτι υπαρχουν πωλητες (μαντρες/ιδιωτες) που πουλανε ιχ χωρις τα παραπανω κριτηρια (ΚΤΕΟ/χλμ/ζημιες) και αυτοι ψαχνουν μαντραδες και ιδιωτες μονο ΓΙΑ ΕΞΑΓΩΓΗ. Το κρατος στο εξωτερικο δε τους ελεγχει/κυνηγαει μιας και δηλωνουν οτι τα αυτοκινητα διατεθηκαν για ανταλλακτικα.

Εκει πανε μερικοι εμποροι και τα φερνουν Ελλαδα σα μτχ και τα διαθετουν. Γενικα η Γερμανια ειναι η μεγαλυτερη αγορα για μτχ και αποσο ξερω απο γειτονικες χωρες τα μαζευουν εκει (Γαλλια, Βελγιο Ολλανδια)

Υπαρχουν ομως και σωστοι εμποροι που φερνουν τα σωστα μτχ με τα χαρτια τους.

Τι θα εκανα αν εβλεπα τιποτα μυστηρια για το ιχ και δεν εβρισκα ακρη με αδεια/εμπορο; θα πηγαινα με τον αριθμο πλαισιου αντιπροσωπια να βρω ιστορικο (το πιο απλο, σε ποια χωρα εβγαλε αδεια)

Σωστός!

Πριν λίγο καιρό πήγα να δω αμάξι για κοντινό μου πρόσωπο, η αγγελία έγραφε ελληνικής αντιπροσωπείας.

Λέω να δω τα χαρτιά, μου λέει ναι εδώ οτι θες, βλέπω service book εξωτερικού, κοιτάω άδεια το πρώτο κουτάκι του Β μηδενικά, λέω όπα.

Μου λέει φίλε είναι αγορασμένο από αντιπροσωπεία κλπ (δεύτερο χέρι), του λέω ωραία έχεις τιμολόγιο, μου λέει κάπου το είχα νομίζω, θα το βρω (δεν το βρήκε).

Με τα πολλά του λέω οκ, βγάζω φωτό το VIN για έλεγχο και μιλάμε (απεδείχθη εισαγωγής).

Ο τύπος (ιδιώτης) φαινόταν 1000% σίγουρος οτι είναι ελληνικό (μάλλον για τέτοιο του το πούλησαν) αλλά έλα που δεν ήταν.

41 λεπτά πριν, esertas είπε

Αυτό με τα ΚΤΕΟ νομίζω δεν ισχύει. Όταν πας ΚΤΕΟ σου ζητάνε το προηγούμενο χαρτί και το κρατάνε. Εγώ έχω πάντα μόνο το τελευταίο.

Δεν μου έχουν κρατήσει ποτέ χαρτί σε ΚΤΕΟ!

Μόνο έλεγχο κάνουν, όπως στην άδεια και στην ταυτότητα...

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι λένε για αγορά από ιδιώτη. Από ιδιώτη όμως δεν έχεις καμία κάλυψη αφού το πάρεις.

Από μάντρα ή αντιπροσωπεία πιθανό να πάρεις και κάποια εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, agnostos13 είπε

Είπαμε μπορεί να έχεις και δίκιο.

Δεν έχω πρόχειρο αμάξι αντίστοιχης χρονολογίας να το τσεκάρω!

Αν έχει κάποιος άλλος ας βοηθήσει...

Πάντως του 2008 γράφει τα στοιχεία κανονικά.

Σου δείχνω την άδεια, αλλά παρόλα αυτά μπορεί να έχω και δίκιο.

Ενώ τον δικό σου ισχυρισμό, παρόλο που δεν μας δείχνεις τίποτα, πρέπει να τον δεχτούμε σαν ευαγγέλιο....

Ωραίος :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, zio10 είπε

Όλοι λένε για αγορά από ιδιώτη. Από ιδιώτη όμως δεν έχεις καμία κάλυψη αφού το πάρεις.

Από μάντρα ή αντιπροσωπεία πιθανό να πάρεις και κάποια εγγύηση.

Πλακα κανεις......... οσοι έτρεχαν τους μαντραδες στα δικαστήρια κλαίνε τα λεφτά που φάγανε σε δικηγόρους!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Σου δείχνω την άδεια, αλλά παρόλα αυτά μπορεί να έχω και δίκιο.

Ενώ τον δικό σου ισχυρισμό, παρόλο που δεν μας δείχνεις τίποτα, πρέπει να τον δεχτούμε σαν ευαγγέλιο....

Ωραίος :)

Τι δεν δέχεσαι, οτι στο δικό μου αμάξι του 2008 (που το έγραψε κι άλλος εδώ σε αντίστοιχης χρονολογίας) το γράφει κανονικά;

Θες να σου βάλω φωτογραφία;

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Dinos1973 είπε

Πλακα κανεις......... οσοι έτρεχαν τους μαντραδες στα δικαστήρια κλαίνε τα λεφτά που φάγανε σε δικηγόρους!!!!

ισχυει: γνωστος γνωστου πηρε απο εμπορο λαμογιο στην Αθηνα τετοιο ιχ με "εγγυηση"

1)Εδωσε ενα σκασμο λεφτα για επισκευη

2)Εδωσε ενα σκασμο λεφτα για δικηγορο (παει πλεον στο χιλιαρικο)

δικη δεν εχει γινει αλλα αποτι ειπε ο δικηγορος παιζει ανετα ο μαντρας να κλεισει την εκεινη εποχη μαντρα (πτωχευση) και να ανοιξει αλλη(!) με αλλο ΑΦΜ οποτε τσαμπα χρημα και χρονος για το κυνηγι. Αποτι λεει ο δικηγορος αυτη ειναι η τακτικη μαντραδων

Επεξ/σία από vamvakoolas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, agnostos13 είπε

Τι δεν δέχεσαι, οτι στο δικό μου αμάξι του 2008 το γράφει κανονικά;

Θες να σου βάλω φωτογραφία;

Ρωτάω γιατί εσύ δεν δέχεσαι τον δικό μου ισχυρισμό ενώ σου δείχνω και την άδεια, ενώ ταυτόχρονα περιμένεις να δεχτούμε τον δικό σου ισχυρισμό ενώ δεν μας δείχνεις τίποτα.

Η φωτογραφία δεν πρόκειται να απαντήσει στο ερώτημα μου, μόνο εσύ μπορείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Ρωτάω γιατί εσύ δεν δέχεσαι τον δικό μου ισχυρισμό ενώ σου δείχνω και την άδεια, ενώ ταυτόχρονα περιμένεις να δεχτούμε τον δικό σου ισχυρισμό ενώ δεν μας δείχνεις τίποτα.

Η φωτογραφία δεν πρόκειται να απαντήσει στο ερώτημα μου, μόνο εσύ μπορείς.

Ας μην παίζουμε την κολοκυθιά θα απαντήσω εγώ!

Και δεν απαιτώ να πάρει κανείς ως ευαγγέλιο τίποτα από ότι γράφω, μπορεί (και πρέπει) να το διασταυρώσει όποιος θέλει...

Γιατί σημασία δεν έχει τι γράφει στο δικό μου ή στο δικό σου αμάξι, αλλά τι πρέπει να γράφει γενικά!

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...