Προς το περιεχόμενο

Raspberry Pi Insomnia Community


Errik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κάτοχος 3 RPI εδώ, δύο Raspberry Pi Model B και ενος Rpi3.

 

Δεν αξίζει να μπλέκετε με την διασικασία να στήνετε Rpi για Kodi πραγματικά. Πλέον είναι αργά, θέλουν ενα κάρο περιφεριακά και αρκετό στήσιμο. Με 30-40Ε παίρνετε ένα αντροιιντ μποξ με 8 πυρήνες και 2GB ραμ και Wifi και gigabit και τηλεκοντρολ που πετάει σε σχέση με το rpi για χρήση kodi/multimedia. 

π.χ

http://www.banggood.com/NEXBOX-A3-Amlogic-S912-2GB-RAM-16GB-ROM-TV-BOX-p-1079100.html

 

Το rpi χρησιμοποιήστε το για πιο σοβαρές δουλειές και πειραματισμούς, είναι τελικά λάθος χρήση για media player. 

 

Το λέω μετά απο χρόνια δοκιμών, πήρα τελικά αντροιντ μποξ και ειδα το φως μου. Τα ρασπια τα έχω για νταουνλοαντερσ, ΝΑΣ πειράματα, σένσορες κτλ.

 

Το να το έχεις για μιντιαπλέιερ ειναι σα να προσπαθείς να φτιάξεις ραφια με λέγκο. Θα τα καταφέρεις στο τέλος, αλλά θα κοστισει πολύ σε χρόνο και χρήμα ενώ υπάρχουν έτοιμα ράφια ικέα με το ενα τρίτο της τιμής.

 

Ωραίο το μηχανάκι που πήρες, αλλά θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω λίγο με αυτά που γράφεις.

 

Πρώτον το να βάλεις kodi σε raspberry είναι πάρα πολύ εύκολο. Αυτό ισχύει τουλάχιστον με το LibreELEC που χρησιμοποιώ, δεν ξέρω τι παίζει με άλλες διανομές.

 

Δεύτερον δεν χρειάζεται ένα κάρο περιφερειακά. Ένα τηλεκοντρολ παίνρεις και κάνεις ότι και στο tvbox.

 

Τρίτον τα tvbox είναι καλά και για άλλα πράγματα, αλλά δεν παίρνουν πάντα αναβαθμίσεις και επιπλέον ένα καλό tvbox είναι στα ίδια λεφτά ή και ακριβότερα από ένα raspberry. Ακόμα και αυτό που έβαλες είναι στα 56 ευρώ.

 

Αυτά όσον αφορά το media player. Από εκεί και πέρα το καθένα έχει τα προτερήματα του και τα ελατώματα του. Το κυριότερο όμως είναι ότι το raspberry σου παρέχει ελευθερία για να κάνεις ένα κάρο πράγματα και να πειραματιστείς και με διάφορα λειτουργικά.

 

Φιλικά

Λευτέρης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτοχος 3 RPI εδώ, δύο Raspberry Pi Model B και ενος Rpi3.

 

Δεν αξίζει να μπλέκετε με την διασικασία να στήνετε Rpi για Kodi πραγματικά. Πλέον είναι αργά, θέλουν ενα κάρο περιφεριακά και αρκετό στήσιμο. Με 30-40Ε παίρνετε ένα αντροιιντ μποξ με 8 πυρήνες και 2GB ραμ και Wifi και gigabit και τηλεκοντρολ που πετάει σε σχέση με το rpi για χρήση kodi/multimedia. 

π.χ

http://www.banggood.com/NEXBOX-A3-Amlogic-S912-2GB-RAM-16GB-ROM-TV-BOX-p-1079100.html

 

Το rpi χρησιμοποιήστε το για πιο σοβαρές δουλειές και πειραματισμούς, είναι τελικά λάθος χρήση για media player. 

 

Το λέω μετά απο χρόνια δοκιμών, πήρα τελικά αντροιντ μποξ και ειδα το φως μου. Τα ρασπια τα έχω για νταουνλοαντερσ, ΝΑΣ πειράματα, σένσορες κτλ.

 

Το να το έχεις για μιντιαπλέιερ ειναι σα να προσπαθείς να φτιάξεις ραφια με λέγκο. Θα τα καταφέρεις στο τέλος, αλλά θα κοστισει πολύ σε χρόνο και χρήμα ενώ υπάρχουν έτοιμα ράφια ικέα με το ενα τρίτο της τιμής.

 

 

επειδη ξεκίνησα με android box Και ξερω πολύ καλα τι παίζει να σας πω και γω τη γνωμη μου

αρχικα να ξεκαθαρίσω οτι κατάργησα τα android box και εχω raspberry 3 για media players (άλλα overclock και χωρις overclock einai ok αλλα με το overclock εχει τελειως αλλο αερα στα menu)

 

οι λογοι για τις αναγκες ΜΟΥ 

μικροσκοπικό μπαίνει πίσω από τη tv με ρεύμα απο το usb της tv και έχει  CEC Το οποιο δε το εχουν ολα τα android box 

όποτε με το τηλεκοντρολ της tv είμαι καλημενος και δε γεμιζω σαβούρα το κρεββάτι - καναπέ

 

τεράστιο μείον για εμενα η μη υποστήριξη αρχείον 265 - 1080p που τα ΒΟΧ πλεον το χουν στανταρ 

 

3 android box 

το 1 απλα σταμάτησε να λειτουργεί τα άλλα δυο βαρηνανε και σέρνονται για κάποιο λόγο μετα απο 1 μιση χρόνο χωρίς να εχω βαλει κατι μέσα. επίσης και στα 3 επειδή τα λειτουργούσα με wιfi κατα καιρούς είχα θέματα στο σήμα, με το raspberry 3 Ποτέ. αναβαθμίσεις λειτουργικών γενικά δεν έχουν.. δεν βγαίνουν οσο περνάει η μπογιά τους και βγαίνουν νεα μηχανήματα  .. 

 

 

οσο για το στήσιμο οτι settarisma κάνεις στο box το ιδιο κάνεις και στο raspberry αφού κάψεις το image. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε διαφωνώ με όλα τα παραπάνω, απλά αν κάποιος θέλει μόνο KODI BOX πρέπει να συγκρίνει απο τη μία ένα καλό μπόξ που μπορεί να πάρει με 30Ε (εγώ το παραπάνω το πήρα κάπου 42 σε προσφορά, αλλά απο 30 και πάνω είναι λίγο πολύ τα ίδια αν πετύχεις προσφορά) και απο την άλλη το κόστος

Ρασπμπερι 3

Καλού τροφοδοτικού + καλώδιο (γιατί σε αντίθεση με τα προηγούμενα μοντέλα θέλει καλό τροφοδοτικό και καλώδιο)

Θήκη

Micro SD

Καλώδιο HDMI

Πληκτρολόγιο

Mouse

Τηλεχειριστήριο

Και μετά από όλα αυτά να το στήσεις και απο πάνω, που είναι μεν εύκολο, δεν είναι όμως κάτι που το κάνει ο οποιοσδήποτε χωρίς γνώσεις.

 

Μη κοιτάτε αν έχετε ήδη όλα τα παραπάνω και απλά καίτε μια SD. Έχει διαφορά. Τώρα όντως αν πέσεις σε προβληματικό Android Box είναι βλακεία, και γω το δικό μου δεν το έχω πολύ καιρό, δε ξέρω πως θα εξελιχθεί. Και το HDMI-CEC όντως είναι απίστευτο, συμφωνώ. Αλλά αν κάποιος με ρωτήσει, σίγουρα δε θα του προτείνω να μπλέξει με Raspi αν θέλει απλά να παίξει KODI.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

 

Ενδιαφερομαι για την υλοποίηση ένος μικρού project και θα ήθελα την γνωμη σας σχετικά με το πόσο θα είναι εφικτό.

 

Αυτό που θέλω να κάνω είναι streaming βίντεο από ΤvTuner μέσω VLC για παράδειγμα, χρησιμοποιώντας σαν πλατφορμα ενα raspberry με λειτουργικό Win10 IOT. Αυτό σημαίνει ότι χρειάζομαι καταρχίν συμβατό hardware για λήψη ψηφιακού σήματος το οποίο θα μπορει να συνδεθεί με το raspberry και κατόπιν όλα τα υπόλοιπα που χρειάζονται από software.

 

Θα εκτιμούσα πολύ τις απόψεις σας για το εαν το raspberry θα μπορούσε να "σηκώσει" ενα τέτοιο setup.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνεται, το σκέφτομαι και εγώ για δορυφορικό σήμα.

http://kodi.wiki/view/Tvheadend

https://www.youtube.com/watch?v=eFrR-tvB0fk

 

 

Καλό το raspberry [και με την καλύτερη υποστήριξη από παντού] αλλά σχετικά ακριβό σε σχέση με τον ανταγωνισμό για την περίπτωση που θες περισσότερα από ένα για διαφορετικές εργασίες [π.χ. torrent client, print server, NAS].

Πλέον το έχω ρίξει στα orange pi [http://www.orangepi.org/] στα μικρά μοντέλα για τα απλά πράγματα και λέω να έχω το raspberry για πειραματισμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδια,

 

Εχω ενα raspberry pi 3 που το χρησιμοποιώ σαν download box.

 

Μπορώ να το χρησιμοποιήσω ταυτόχρονα για plex server η δεν θα αντέχει? 

 

Επίσης έχει νόημα να το τρέχω χωρίς GUI? για καλύτερα διαθέσιμα resources?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς,  σαν download box δλδ τι ακριβός κάνεις? λογικά μηδαμινούς πόρους καταναλώνεις 

επίσης δε νομίζω να έχει νόημα ότι δε χρησημοποιεις gui για τη δουλεια που το εχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατεβάζει και ανεβάζει torrent. :) απλά το βλέπω οτι το copy paste (το έχω και σαν NAS) οταν κατεβάζει ζορίζεται λίγο.

 

Επίσης θέλω κάποια στιγμή  (δεν να ξέρω αν το έχει καταφέρει κανείς) να βάλω να ανεβάσει κάποια αρχεία στο One drive αλλα δεν ξέρω αν υπάρχει client!

 

Εχω χώρο 1 tb και ιδανικά θα ήθελα να ανεβάσω όλες τις φώτο για να είναι διασφαλισμένες!

 

Ti θα πρωτοκάνει! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατεβάζει και ανεβάζει torrent. :)

 

Επίσης θέλω κάποια στιγμή  (δεν να ξέρω αν το έχει καταφέρει κανείς) να βάλω να ανεβάσει κάποια αρχεία στο One drive αλλα δεν ξέρω αν υπάρχει client!

 

Εχω χώρο 1 tb και ιδανικά θα ήθελα να ανεβάσω όλες τις φώτο για να είναι διασφαλισμένες!

https://skilion.github.io/onedrive/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατεβάζει και ανεβάζει torrent. :) απλά το βλέπω οτι το copy paste (το έχω και σαν NAS) οταν κατεβάζει ζορίζεται λίγο.

 

Επίσης θέλω κάποια στιγμή  (δεν να ξέρω αν το έχει καταφέρει κανείς) να βάλω να ανεβάσει κάποια αρχεία στο One drive αλλα δεν ξέρω αν υπάρχει client!

 

Εχω χώρο 1 tb και ιδανικά θα ήθελα να ανεβάσω όλες τις φώτο για να είναι διασφαλισμένες!

 

Ti θα πρωτοκάνει! :)

 

Με προβληματιζεις γιατί εμένα το ίδιο πράμα κάνει κατεβάζει όλη ημέρα + το χρησιμοποιώ σαν dropbox https://owncloud.org/ και σαν nas server αλλά το τελευταίο κυρίως για να βλέπω στο άλλο raspberry τις σειρές μου που εχουν κατεβει εκει..

και δε μασαει μια....

 

έχεις τσεκάρει μήπως δεν του δίνεις σωστή τροφοδοσια και ζορίζετε? 

ποιο λειτουργικό τρέχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μαμά τροφοτικό έχω αγοράσει του Raspberry.

 

Επειδή βλέπω σκαπανεβάσματα στην εγγραφή αρχείων μέσω δικτύου όταν κατεβάζει.

 

Θα κοιτάξω σήμερα να δώ πόσο % χρησιμοποιεί Cpu με και χωρίς download daemon. 

 

Το χρησιμοποιείς με Plex? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...