Προς το περιεχόμενο

ΟΤΕ Κεντρο ιπποδρομου και VDSL


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πλάτωνος χαμηλά με cyta 50 ειμαι πού ευχαριστημένος και κυρίως απο την εξυπηρέτηση.

 

Πρόσφατα έκανα αναβάθμιση απο 35 και με fastpath κλειδώνει 42/8.2.

 

 

Και ρωτώ τώρα...

 

Μετά απο προσφορά νοβα μπήκα σε σκέψεις αν έχει κανένας εδώ κοντά και τι ταχύτητες πιάνει.

Άσε γιατί αν το κάνω και με κρεμάσουν θα χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο :P  :lol:  :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 397
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω ακομα περιμενω για ενεργοποιηση απο οτε!! 4/12 υποτιθεται θα γινοταν αναβαθμιση!! Εννοειται στη νοβα επικρατει αλαλουμ.. ολοι λενε διαφορετικα πραγματα.. απλα ελπιζω να μη καθυστερησουν πολυ!!

 

Update:

 

Σημερα επιτελους ενεργοποιηθηκε και ολα οκ!! Κλειδωνει στα 5 upload και 48 download!!

 

Update:

 

Παρ ολα αυτα.. ενω οι μετρησεις ειναι οπως ειπα παραπανω εχω την αισθηση οτι σερνεται.. περιμενα να ειναι αλλιως σε download! Ξερει κανεις τι μπορει να συμβαινει; Υπαρχει περιπτωση να μην εχει ενεργοποιηθει πληρως;;

Επεξ/σία από Kostas4092
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ευχαριστω για την απαντηση. Εγω παιρνω απο ιπποδρομο.. πανω απο 1,5 χλμ σιγουρα.. εδω εχουμε γεμισει καινουριες καμπινες! Τσεκαρα κ το κουτι.. 270 και αυτο καινουριο, οποτε μια χαρα! Ελπιζω να με ενεργοποιησουν στις 4/12 και να ξεμπερδεψω! Μεχρι τωρα ειμαι με 5 download.. 35.0 line attenuation και 6,0 θορυβο! Δεν ξερω πολλα αλλα απο λιγο που εψαξα , δεν ειναι καλα αυτα! Αντε να δω ασπρη μερα!!

ναι απο Kv θα παρεις.5 mbit με 35 attenuation και 6 margin ειναι χαμηλο εκτος αν εχεις θεμα στην καλωδιωση.

στο vdsl καλο θα ειναι να γινει σωστα η καλωδιωση

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

Εγω εκανα λαθος πριν. χωρις το δωρο 200mbps download σαν αρχικη συνδεση ειναι 200/30 download/upload ειχα ξεχασει οτι εκανα feed σε torrent ???????????? δε μπορω να σας περιγραψω την αισθηση να κατεβαινει επεισοδιο σειρας σε 3 δευτερολεπτα. Εννοειται πως μαυτες τις ταχυτητες παρε κοσμε feed! Γιατι με τις ταχυτητες ελλαδας τι upload να κανεις...!!! Παρολαυτα εχει μονο ενα κακο. Η τηλεοραση τραβαει απο τη γραμμη δεν ειναι οπως το πακετο νοβα φορθνετ αλλα κλαιν. για καποιο λογο το πινγκ ειναι σταθερο με ελαχιστες προσαυξησεις τιμων!

Οταν εχεις τετοια πακετα και να τραβαει η τηλεοραση και 4k απο το ιντερνετ δεν σε νοιαζει.ακομα και εδω που εχω adsl και μπορει να βαλω on demand δεν εχω θεμα αλλο τοσο με vdsl ή με 200αρια που λες.θα πρεπει να πιταρεις την γραμμη για να ανεβει το ping.και εδω κανει seed αλλα απλα δεν θα ανεβασεις πολυ.βγαινω καμποσα giga Την ημερα ακομα και με 1mbit upload.Πχ σε private tracker εχω αυτα

Ratio: 17.18

Uploaded: 8.39 TB

Download: 500.19 GB

τα οποια εγιναν απο adsl που απλα seed ολη μερα και ολη νυχτα.με vdsl ναι θα ηταν πιο ευκολο βεβαια.

Πλάτωνος χαμηλά με cyta 50 ειμαι πού ευχαριστημένος και κυρίως απο την εξυπηρέτηση.

Πρόσφατα έκανα αναβάθμιση απο 35 και με fastpath κλειδώνει 42/8.2.

Και ρωτώ τώρα...

Μετά απο προσφορά νοβα μπήκα σε σκέψεις αν έχει κανένας εδώ κοντά και τι ταχύτητες πιάνει.

Άσε γιατί αν το κάνω και με κρεμάσουν θα χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο :P  :lol:  :lol:

αν παιρνεις απο kv ειτε forthnet εχεις ειτε nova ειτε δεν ξερω τι ενα και το ιδιο.εκτος αν παιρνεις απο το αστικο κεντρο οποτε εκει παιζει ρολο το dslam και τι profile φορας.

επισης για να παρεις τα μεγιστα στην γραμμη σου πρεπει να κανεις αυτο

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

Εγω ακομα περιμενω για ενεργοποιηση απο οτε!! 4/12 υποτιθεται θα γινοταν αναβαθμιση!! Εννοειται στη νοβα επικρατει αλαλουμ.. ολοι λενε διαφορετικα πραγματα.. απλα ελπιζω να μη καθυστερησουν πολυ!!

Update:

Σημερα επιτελους ενεργοποιηθηκε και ολα οκ!! Κλειδωνει στα 5 upload και 48 download!!

Update:

Παρ ολα αυτα.. ενω οι μετρησεις ειναι οπως ειπα παραπανω εχω την αισθηση οτι σερνεται.. περιμενα να ειναι αλλιως σε download! Ξερει κανεις τι μπορει να συμβαινει; Υπαρχει περιπτωση να μην εχει ενεργοποιηθει πληρως;;

α.οχι δεν γινεται να μην εχει ενεργοποιηθει πληρως.β.για να παρεις τα μεγιστα κανε αυτι

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

επισης απο wifi μπορεις να κατεβαζεις λιγοτερο οποτε καλο ειναι να εισαι με καλωδιο.για την ενεργοποιηση αν και ενεργοποιηθηκες απλα στο λεω οτι πολλες φορες η ημερομηνια ενεργοποιησης αλλαζει οποτε για αυτο ακους καθε φορα κατι αλλο.οπως και φορες που η ημερομηνια εχει περασει και δεν εχει ενεργοποιηθει ο αλλος.κλασσικα πραγματα.κλασσικος οτε.εκτος αν μου πεις οτι δεν κατεβαζεις με 48/5 και κατεβαζεις σαν adsl οποτε εκει ναι θα μπορουσε πχ να μην εχει ενεργοποιηθει πληρως αλλα αυτο θα ηταν σπανιο και για λιγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλημέρα και από μένα...

ρε παιδιά, σας διαβάζω καιρό αλλά σήμερα αποφάσισα να κάνω λογαριασμό για να γράψω και εγώ.

σήμερα καταλάβαμε πως το κουτί που είναι στο σπίτι που ανακαινίζουμε (είναι κοντά στο γήπεδο του Μοσχάτου) δεν πρόκειται να αναβαθμιστεί.

σε μία γρήγορη βόλτα στο ίντερνετ βρήκα τις αναθέσεις ( α φαση, β φαση και γ φαση)

δυστυχώς το κουτί μας το κατάργησαν... αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι το που μπορώ να απευθυνθώ για να μάθω το γιατί..επίσης, αυτό σημαίνει πως ποτέ δε θα έχω vdsl;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καποια στιγμη θα αναλαμβανουν παροχοι τα καφαο που ξεμειναν. η μπορει να τα παρει και ο οτε.

ημερομηνιες δεν γνωριζω, μπορει να μιλαμε και για 2-3 χρονια.

για την ωρα  δυστυχως  περιμενετε.

 

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/9/2018 στις 11:48 ΠΜ, treli_user είπε

Καλημέρα και από μένα...

ρε παιδιά, σας διαβάζω καιρό αλλά σήμερα αποφάσισα να κάνω λογαριασμό για να γράψω και εγώ.

σήμερα καταλάβαμε πως το κουτί που είναι στο σπίτι που ανακαινίζουμε (είναι κοντά στο γήπεδο του Μοσχάτου) δεν πρόκειται να αναβαθμιστεί.

σε μία γρήγορη βόλτα στο ίντερνετ βρήκα τις αναθέσεις ( α φαση, β φαση και γ φαση)

δυστυχώς το κουτί μας το κατάργησαν... αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι το που μπορώ να απευθυνθώ για να μάθω το γιατί..επίσης, αυτό σημαίνει πως ποτέ δε θα έχω vdsl;

Καλησπερα φιλε μου,

Κ γω εκει μενω στην Μιαουλη, εκει που ειναι το γυπεδο Μοσχατου, κ δυστηχως ναι ακυρωθηκε :(. Εχω μιλησει απειρες φορες με ΟΤΕ αλλα δεν εχουν να πουν τπτ.

Με 10ρα ειμαι κ λεω παλι καλα, αστα.

Χαλια μαυρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/2/2018 στις 12:17 ΜΜ, Geoisis είπε

Καλησπερα φιλε μου,

Κ γω εκει μενω στην Μιαουλη, εκει που ειναι το γυπεδο Μοσχατου, κ δυστηχως ναι ακυρωθηκε :(. Εχω μιλησει απειρες φορες με ΟΤΕ αλλα δεν εχουν να πουν τπτ.

Με 10ρα ειμαι κ λεω παλι καλα, αστα.

Χαλια μαυρα.

νομιζεις οτι τους νοιαζει? και εγω τους εστειλα email και με εγραψαν.  αυτη την δουλειά τους κανουν, ας ειναι καλα τα κοροιδα που ανανεωσαν τα συμβολαια τους στηριζόμενοι στην αναθεση του εργου της α' φασης, καθως και στην διαβεβαιωση του οτε οτι θα ανανεωθουν σιγουρα  οι καμπινες. στο παρακατω link στην σελιδα 10 αναφερονται τα καφαο στο Α/Κ ιπποδρομου που δεν ανανεωνονται με υπαιτιοτητα του οτε, της επιτροπης τηλεπικοινωνιων.   http://www.eett.gr/opencms/export/sites/default/admin/downloads/telec/apofaseis_eett/kanonistikes_apofaseis_eett/AP838_015.pdf      οποτε τωρα το μονο που μενει, ειναι να δουμε αν θα ενδιαφερθει καποιος αλλος παροχος ή δεν θα γινουν ποτε, για αυτο φιλε δεν απαντανε.

Επεξ/σία από manoskost
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, manoskost είπε

νομιζεις οτι τους νοιαζει? και εγω τους εστειλα email και με εγραψαν.  αυτη την δουλειά τους κανουν, ας ειναι καλα τα κοροιδα που ανανεωσαν τα συμβολαια τους στηριζόμενοι στην αναθεση του εργου της α' φασης, καθως και στην διαβεβαιωση του οτε οτι θα ανανεωθουν σιγουρα  οι καμπινες. στο παρακατω link στην σελιδα 10 αναφερονται τα καφαο στο Α/Κ ιπποδρομου που δεν ανανεωνονται με υπαιτιοτητα του οτε, της επιτροπης τηλεπικοινωνιων.   http://www.eett.gr/opencms/export/sites/default/admin/downloads/telec/apofaseis_eett/kanonistikes_apofaseis_eett/AP838_015.pdf      οποτε τωρα το μονο που μενει, ειναι να δουμε αν θα ενδιαφερθει καποιος αλλος παροχος ή δεν θα γινουν ποτε.

Μαλιστα το εχουμε κ επισημα κ γραπτος πλεον, να σαι καλα φιλε μου για το λινκ :).

Εχω γραψει κ την ιστορια μου στο adslgr, ειχε ερθει τεχνικος του ΟΤΕ κ με πηρε απο χερακι κυριολεκτικα για να μου δειξει τα χαλια της καμπινας κ να μου λεει ποσο σκατα ειστε εδω κ αντε μακαρι με το καλο σιγα σιγα μετα το καλοκαιρι...αυτο πριν ενα χρονο ακριβως. Τελικα πηραμε τα @@ μας.

Ειναι ειρωνια ρε φιλε, ο ενας ενα στενο παραπανω παρακατω εχει 50ρα κ συ τραβας τα μαλλια σου που εχεις 10ρα κ λες κ ευχαριστω στον ΟΤΕ μην σε παει στα 8.

Ξεφτυλικια απλα.

Επεξ/σία από Geoisis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Geoisis είπε

Μαλιστα το εχουμε κ επισημα κ γραπτος πλεον, να σαι καλα φιλε μου για το λινκ :).

Εχω γραψει κ την ιστορια μου στο adslgr, ειχε ερθει τεχνικος του ΟΤΕ κ με πηρε απο χερακι κυριολεκτικα για να μου δειξει τα χαλια της καμπινας κ να μου λεει ποσο σκατα ειστε εδω κ αντε μακαρι με το καλο σιγα σιγα μετα το καλοκαιρι...αυτο πριν ενα χρονο ακριβως. Τελικα πηραμε τα @@ μας.

Ειναι ειρωνια ρε φιλε, ο ενας ενα στενο παραπανω παρακατω εχει 50ρα κ συ τραβας τα μαλλια σου που εχεις 10ρα κ λες κ ευχαριστω στον ΟΤΕ μην σε παει στα 8.

Ξεφτυλικια απλα.

διαβασε και αυτο της επιτροπης τηλεπικοινωνιων, γιατι ο οτε καταργει ορισμενες καμπινες, μηπως ειναι και η δικη σου μεσα,  και δεν ξερω τι σημαινει καταργηση, πρεπει να το μαθουμε.  http://www.eett.gr/opencms/export/sites/default/admin/downloads/telec/apofaseis_eett/kanonistikes_apofaseis_eett/AP837_006.pdf

Επεξ/σία από manoskost
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, manoskost είπε

διαβασε και αυτο της επιτροπης τηλεπικοινωνιων, γιατι ο οτε καταργει ορισμενες καμπινες, μηπως ειναι και η δικη σου μεσα,  και δεν ξερω τι σημαινει καταργηση, πρεπει να το μαθουμε.  http://www.eett.gr/opencms/export/sites/default/admin/downloads/telec/apofaseis_eett/kanonistikes_apofaseis_eett/AP837_006.pdf

Απο οτι κατάλαβα σε αυτα που λεει κατάργηση δεν ειχε ετσι και αλλιώς πρόβλεψη για vdsl απο καμπίνα, τα καφαο που αναφέρονται προς κατάργηση θα έπαιρναν-παίρνουν(θα σε γελάσω) απο το ΑΚ (450 είναι ο κωδικος κεντρου), τωρα γιατι λεει κατάργηση, να υποθέσω οτι το δικτυο χαλκού μετρήθηκε και δεν μπορει να υποστηρίξει vdsl απο το ΑΚ ή δόθηκαν στην Vodafon που εχει τον ιππόδρομο.

 

Μεμο:

ΥΚΕΕ= Υπαίθρια Καμπίνα Ενεργού Εξοπλισμού(vdsl). ΥΚΚ= Υπαίθριος Κατανεμητής Καλωδίων

Επεξ/σία από NikosKallithea
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Απο οτι κατάλαβα σε αυτα που λεει κατάργηση δεν ειχε ετσι και αλλιώς πρόβλεψη για vdsl απο καμπίνα, τα καφαο που αναφέρονται προς κατάργηση θα έπαιρναν-παίρνουν(θα σε γελάσω) απο το ΑΚ (450 είναι ο κωδικος κεντρου), τωρα γιατι λεει κατάργηση, να υποθέσω οτι το δικτυο χαλκού μετρήθηκε και δεν μπορει να υποστηρίξει vdsl απο το ΑΚ ή δόθηκαν στην Vodafon που εχει τον ιππόδρομο.

Μεμο:

ΥΚΕΕ= Υπαίθρια Καμπίνα Ενεργού Εξοπλισμού(vdsl). ΥΚΚ= Υπαίθριος Κατανεμητής Καλωδίων

το καφαο που μου καταργουν Νο 363 απεχει 1120 μετρα απο τον ιπποδρομο, πως θα μου εδιναν απο εκει? και οταν πηραν το εργο δεν τα ηξεραν? ή ενδιαφερθηκαν μονο να φτιαξουν την πλευρα που ειναι το ιδρυμα νιαρχου και ασε τους αλλους να πνιγουν ? ( γιατι αυτο δειχνουν οι ενεργειες τους , σταχτη στα ματια ), δεν μπορει το 361 καφαο που ειναι ακριβως απεναντι στη λεωφορο θησεως  στην ιδια ευθεια με το 363 , δυο λωριδες δρομου μονο τα χωριζουν,  εκει να δινει vdsl, ειναι αδιανοητο, απλα το 361 ειναι στη πλευρα του ιδρυματος νιαρχου, αυτα εκαναν οι κυριοι, και ας ερθει ο οποιοσδηποτε του οτε να τα αμφισβητησει με παραδειγματα ομως. ( εδω και 2 ημερες εχω στειλει email  και ζητω σαν πελατης να ενημερωθω για τους λογους και δεν τολμαει κανεις να απαντησει )

Επεξ/σία από manoskost
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, manoskost είπε

το καφαο που μου καταργουν Νο 363 απεχει 1120 μετρα απο τον ιπποδρομο, πως θα μου εδιναν απο εκει? και οταν πηραν το εργο δεν τα ηξεραν? ή ενδιαφερθηκαν μονο να φτιαξουν την πλευρα που ειναι το ιδρυμα νιαρχου και ασε τους αλλους να πνιγουν ? ( γιατι αυτο δειχνουν οι ενεργειες τους , σταχτη στα ματια ), δεν μπορει το 361 καφαο που ειναι ακριβως απεναντι στη λεωφορο θησεως  στην ιδια ευθεια με το 363 , δυο λωριδες δρομου μονο τα χωριζουν,  εκει να δινει vdsl, ειναι αδιανοητο, απλα το 361 ειναι στη πλευρα του ιδρυματος νιαρχου, αυτα εκαναν οι κυριοι, και ας ερθει ο οποιοσδηποτε του οτε να τα αμφισβητησει με παραδειγματα ομως. ( εδω και 2 ημερες εχω στειλει email  και ζητω σαν πελατης να ενημερωθω για τους λογους και δεν τολμαει κανεις να απαντησει )

Δεν κατάλαβες τι σου ειπα, το δικο σου καφαο δεν ηταν ποτε στο σχεδιο για vdsl απο καμπίνα, απλα και τυπικά βγηκε και απο την διερεύνηση που κάνεις στο σιτε του οτε για διαθεσιμότητα

Ποιος να σου απαντησει, την απάντηση την βλεπεις στο συνημμενο, τι αλλο να σου πουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Δεν κατάλαβες τι σου ειπα, το δικο σου καφαο δεν ηταν ποτε στο σχεδιο για vdsl απο καμπίνα, απλα και τυπικά βγηκε και απο την διερεύνηση που κάνεις στο σιτε του οτε για διαθεσιμότητα

Ποιος να σου απαντησει, την απάντηση την βλεπεις στο συνημμενο, τι αλλο να σου πουν

φιλε νικο δεν αμφισβητω αυτα που λες, αλλα δεν ηξερα τι σημαινουν τα αρχικα που λες. εγω σε επικοινωνια τελος του νοεμβριου με την τεχνικη υπηρεσια του οτε, ρωτησα γιατι καθυστερουν τοσο πολυ να ανανεωσουν την καμπινα, και μου απαντησαν οτι η δικη μου και μερικες αλλες, εχουν καποιο προβλημα με τον δημο, θα καθυστερησουν λιγο, αλλα θα γινουν σιγουρα, τοσο ψεμα λοιπον ? και σε ερωτηση μου, οτι επειδη εχω ορισμενους ανθρωπους στον δημο, να μεσολαβησω για να λυθει το προβλημα, μου ειπαν οτι θα ηταν ευχης εργο, γιατι αυτοι θελουν να τα φτιαξουν και θα τους βοηθουσα πολυ, και ετσι εμεινα ησυχος. οταν λοιπον βλεπεις μια ανακοινωση της α' φασης του εργου με την καμπινα σου μεσα, και οταν σε διαβεβαιωνει ο οτε οτι θα γινει και υπογραφεις ανανεωση συμβολαιου, τι να ψαξεις μετα?

Επεξ/σία από manoskost
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, manoskost είπε

διαβασε και αυτο της επιτροπης τηλεπικοινωνιων, γιατι ο οτε καταργει ορισμενες καμπινες, μηπως ειναι και η δικη σου μεσα,  και δεν ξερω τι σημαινει καταργηση, πρεπει να το μαθουμε.  http://www.eett.gr/opencms/export/sites/default/admin/downloads/telec/apofaseis_eett/kanonistikes_apofaseis_eett/AP837_006.pdf

Ειναι μεσα στις καταργημενες, ειχε ηδη βγει η βρωμα οτι δεν θα την αναβαθμιζανε, κ με αυτο που αναρτησες επιβεβαιωθηκε κιολας.

Με τον ΟΤΕ δεν βγαινει ακρη, τι να ξερει το support στην τελικη, τηλεφωνικο κεντρο ειναι, οσες φορες κ να πηρα δεν καταφερα τπτ.

Παντως οπως κ ειπα κ πριν, ενα στενο οπου κ να το παρεις εχει γινει αναβαθμιση, μονο στην δικια μου την μαυρη τρυπα δεν εχει γινει. Δεν ξερω πως πανε τα καλωδια, πως ειναι το σχεδιο, αλλα εχω τον γειτονα απεναντι στο δρομο να εχει 50αρα κ γω τπτ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...