Προς το περιεχόμενο

Asus dsl-n14u, Γενική συζήτηση - απόψεις


Inuyasha

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, isay είπε

Για το πρώτο με καλώδιο, δε χρειάζεσαι τηλεφωνική συνδεση. Κάνεις την αναβάθμιση, κάνεις το reset, περνας ΑΝ θες ρυθμισεις και μετά το καρφωνεις στο τηλεφωνικο να περασεις τη συνδεση του adsl (login/pass/vci, κλπ)

To router ερχεται με το τροποιημενο 9.7 που ειναι γεμάτο bugs. Αν προσπαθήσει να περάσει απευθείας το 502 δεν γίνεται (έφαγα ώρες για να το καταλάβω) και η λύση ειναι να κατεβάσει την επισημη 9.8, να την περάσει (θα την δεχτεί νεράκι) και μετά απευθειας την 502, που θα την δεχτει νερακι μετα την 9.8

Δεν θυμάμαι να πω την αλήθεια για το εάν υπήρχε η έκδοση 1.0.9.8 όταν το αγόρασα ( πριν δυο χρόνια περίπου ), πέρασα απλά με καλώδιο ethernet αυτό που βρήκα στο site της Asus και από τότε η αναβάθμιση γίνεται από την σελίδα του modem όταν βρίσκει νεότερο stable firmware με WiFi κανονικά.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 281
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ναι γιατί εβαλες την επισημη. Με το τροποποιημένο 9.7 της wind δεν γινεται, ουτε απευθείας από το 9.8 (δε θυμάμαι που αλλα ειχε σκαλωσει) στην 502. Εσύ ισως να μην το αντιμετώπισες γιατί περασες διαφορες ενδιάμεσες.

Αντιστοιχο προβλημα ειχα και εγώ γιατί περνουσα τις vip beta και δεν επαιρναν μετά τις επισημες. Τώρα δυστυχώς που εκλεισε το vip της asus (κρίμα γιατί ειχε πολύ τεχνογνωσία και εθελοντικη δουλεια), περασα την επισημη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, isay είπε

Για το πρώτο με καλώδιο, δε χρειάζεσαι τηλεφωνική συνδεση. Κάνεις την αναβάθμιση, κάνεις το reset, περνας ΑΝ θες ρυθμισεις και μετά το καρφωνεις στο τηλεφωνικο να περασεις τη συνδεση του adsl (login/pass/vci, κλπ)

Ειμαι μισο βημα πριν την αναβαθμιση. Εννοεις μετα το ρεσετ σθνδεση με καλωδιο οτε και βαζω κανονικα κωδικους wifi , wpa, κλπ. Δεν νομιζω να θελει καποια εξτρα ρυθμιση !! Τωρα τι μαμα ρυθμισεις εχει η wind δεν ξερω αλλα ας δουλεψει με το καλο στο τελευταιο firμςαρε και αν δω τιποτα κουλα τους παιρνω τηλ !! Τους εχω παρει ειδη απο το μεσημερι πριν γραψω εδω αλλα ακομη περνουν ... χαχαχα.. Παντως σας ευχαριστω ρε παιδια ναστε καλα !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, GEOZN8 είπε

Παιδιά επείγον. Η wind παίζει σε Annex A η σε Annex B?? 

Αυτό έχει να κάνει με την γραμμή , δηλαδή αν είναι PSTN ή ISDN.  Όλα εντάξει με το firmware;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι παιδιά τελείωσα..!! Πέρασα και το τελευταίο.. Pstn έχω στο 10 με 11 mbps σταθερά με κλειδωμένο ρουτερ στα 12 μου είπε η wind. Κουράστηκα λίγο αλλά όλα οκ. Τώρα μένει να κατασταλάξω σε ένα γρήγορο και σταθερό κανάλι.. Μου είπαν επίσης ότι στα Άνω Πατήσια - Γαλάτσι παίζει και κλείδωμα μέσο όρο μέχρι 16 mbps οπότε δηλώθηκε σαν βλάβη και θα έρθει τεχνικός να εξετάσει τι παίζει τα καλώδια, η οικοδομή η απόσταση κλπ μπορεί να δυναμώσει κι άλλο μπορεί και όχι.. Έχετε να μου προτείνετε κάποιες ρυθμίσεις να δοκιμάσω ώστε να έχω το μαξ αποτέλεσμα έτσι όπως είμαι..?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, GEOZN8 είπε

Ναι παιδιά τελείωσα..!! Πέρασα και το τελευταίο.. Pstn έχω στο 10 με 11 mbps σταθερά με κλειδωμένο ρουτερ στα 12 μου είπε η wind. Κουράστηκα λίγο αλλά όλα οκ. Τώρα μένει να κατασταλάξω σε ένα γρήγορο και σταθερό κανάλι.. Μου είπαν επίσης ότι στα Άνω Πατήσια - Γαλάτσι παίζει και κλείδωμα μέσο όρο μέχρι 16 mbps οπότε δηλώθηκε σαν βλάβη και θα έρθει τεχνικός να εξετάσει τι παίζει τα καλώδια, η οικοδομή η απόσταση κλπ μπορεί να δυναμώσει κι άλλο μπορεί και όχι.. Έχετε να μου προτείνετε κάποιες ρυθμίσεις να δοκιμάσω ώστε να έχω το μαξ αποτέλεσμα έτσι όπως είμαι..?? 

Αν δεις και τρώει σκάλωμα , γύρνα τα settings όπως ήταν πριν : Administration - DSL Setting - Dynamic Line Adjustment ( Disabled ) - Stability Adjustment ( +1 μέχρι +10 όσο ανεβάινει η ταχύτητα συγχρονισμού μπορεί να υπάρχουν προβλήματα πχ αποσυνδέσεις ).  Επίσης το ESNP - Enhanced Sudden Noise Protection στο stable και restart.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, GEOZN8 είπε

Ναι παιδιά τελείωσα..!! Πέρασα και το τελευταίο.. Pstn έχω στο 10 με 11 mbps σταθερά με κλειδωμένο ρουτερ στα 12 μου είπε η wind. Κουράστηκα λίγο αλλά όλα οκ. Τώρα μένει να κατασταλάξω σε ένα γρήγορο και σταθερό κανάλι.. Μου είπαν επίσης ότι στα Άνω Πατήσια - Γαλάτσι παίζει και κλείδωμα μέσο όρο μέχρι 16 mbps οπότε δηλώθηκε σαν βλάβη και θα έρθει τεχνικός να εξετάσει τι παίζει τα καλώδια, η οικοδομή η απόσταση κλπ μπορεί να δυναμώσει κι άλλο μπορεί και όχι.. Έχετε να μου προτείνετε κάποιες ρυθμίσεις να δοκιμάσω ώστε να έχω το μαξ αποτέλεσμα έτσι όπως είμαι..?? 

Μια χαρα. Βέβαια από οσο ξέρω ο τεχνικός των εναλλακτικών έρχεται και αν διαπιστώσει βλάβη που οφείλεται στο δικό σου δίκτυο (απο τον κατανεμητή και μέσα) σε χρεώνει, ενω απο τον κατανεμητή και έξω, δε χρεώνει. Αν π.χ. έχει φθαρεί το καλώδιο μεχρι το σπιτι σου ή οι τηλεφωνικες σου πριζες εχουν προβληματα, θα σε ενημερώσει (χωρίς απαραίτητα να το φτιάξει) αλλά θα σε χρεώσει. 

Για τις ρυθμίσεις, οτι σου ειπε ο archaic. To ESNP καρφωτά και να προσθέσω οτι λιγο προσοχή με το  Stability Adjustmen. Όσο το αυξάνεις πέρα απο κάποια ορια αρχίζει να μειώνεται η σταθερότητα της γραμμής και του internet. Φαντάσου τη γραμμή σου σαν ένα λάστιχο, που με το  Stability Adjustment το τεντώνεις (για καλύτερη αποδοση) αλλα απο ενα σημείο και περα σπάει. Δοκιμές λοιπον (ημερών) και δες που σε παιρνει. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ESPN το έβαλα στο stable και του έκανα reboot. Το Srabillity Adjustment δεν με αφήνει να το πειράξω λέει disabled ήταν και πριν αλλάξω το Espn στο 8.2 με 8.5 αν θυμάμαι καλά 8.6 dB και μετά το reboot πήγε μόνο του στο 9.6 με 9.7 dB. Μετά από επανεκκίνηση του router νομίζω βλέπω ίσως και ελάχιστη μείωση της ταχύτητας στο speed test. Είναι καλά έτσι τώρα? Για τον τεχνικό θα πάρω τηλ πρωί πρωί να ρωτήσω..!! 

Επεξ/σία από GEOZN8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάζεις Dynamic Line Adjustment (DLA) -> disabled

και μετά σκαλίζεις το Stability Adjustment

Να σου πω την αλήθεια αν δεν βλέπεις να αλλαζει το SNR Margin αλλα παραμένει ιδιο ανεξάρτητα τι βαζεις στο Stability Adjustment, μπορει να το εχει κλειδωμένο η wind. ΔΕΝ ΞΕΡΩ γιατι δεν εχω wind (και ουτε θα εβαζα). 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε @isay έβαλα χειροκίνητα το 6 το κράτησε σαν επιλογή έκανα reboot μέσα από το μενού και από το κουμπί άνοιξε κράτησε την επιλογή 6 αλλά από πάνω στο magnet έλεγε ακόμη 9.6.. Έκανα speed test και μου έδειξε 12.2 ... από 10.4 που είχα σχεδόν πάντα.. Το θέμα είναι να έχω σταθερή ταχύτητα χωρίς διακοπές.. Ίσως το ρουτερ το κάνει από μόνο του ανεξάρτητα που από ότι φαίνεται το έχει κλειδώσει η wind?? Να το αφήσω έτσι τι λέτε?? 

Screenshot_20180814-141540_Speedtest.jpg

20180814_141432.jpg

Επεξ/σία από GEOZN8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, GEOZN8 είπε

Φίλε @isay έβαλα χειροκίνητα το 6 το κράτησε σαν επιλογή έκανα reboot μέσα από το μενού και από το κουμπί άνοιξε κράτησε την επιλογή 6 αλλά από πάνω στο magnet έλεγε ακόμη 9.6.. Έκανα speed test και μου έδειξε 12.2 ... από 10.4 που είχα σχεδόν πάντα.. Το θέμα είναι να έχω σταθερή ταχύτητα χωρίς διακοπές.. Ίσως το ρουτερ το κάνει από μόνο του ανεξάρτητα που από ότι φαίνεται το έχει κλειδώσει η wind?? Να το αφήσω έτσι τι λέτε?? 

 

Ξεκινώ πάλι λεγοντας σου παλι οτι ΔΕΝ ξερω αν η wind εχει κλειδωμένο το snr. Αν το εχει, οτι νουμερο και να βαλεις στο stab adjustment δεν θα αλλαζει το snr.

Επισης τα σταστιστικα της γραμμης σου τα βλεπεις απο το router και μονο απο εκει. System Log -> καρτέλα DLS LOG οπου φαινεται η πραγματικη εικονα της γραμμης σου. Τα speedtest, κλπ αναλογες σελιδες ειναι ΔΕΙΚΤΕΣ αλλα επιδεχονται αρκετο σφάλμα. 

Στο DLS log κοιτάς 5 πράγματα

  • Το DSL uptime (χρονος χωρις αποσυνδεση)
  • το data rate (η ταχυτητα που κλειδωνεις)
  • to max rate (αυτο που σηκώνει η γραμμη σου)
  • to crc (τα errors)
  • Το SNR margin (οπου αν παραμενει σταθερό, τοτε ειναι κλειδμένο)

Πειράζεις λοιπον το stab adjustment, προσπαθώντας το data rate να πλησιάσει το max rate. Οσο όμως το πλησιάζει θα δεις οτι αυξάνονται τα errors και πιθανον να εχεις πιο συχνες αποσυνδεσεις. Αυτο το κάνεις σταδιακά, δοκιμαστικά με με δοκιμες 1-2 ημερων. Πχ τιμη Α, βλεπεις οτι αυξανει το data rate και δεν εχεις αποσυνδεσεις. Σε παιρνει για περισσοτερο τεντωμα. Τιμη Β και βλεπεις οτι αυξανονται ελαχιστα τα errors αλλα το uptime ειναι σταθερο. Σε παιρνει λιγο ακομα τεντωμα. Τιμή Γ και βλέπεις πολλα errors ή/και συχνες αποσυνδεσεις. ΩΠΑ λακαμα, βρήκες, κάνε πισω! 

Οι εταιρίες για να εχουν τα λιγοτερα παραπονα βαζουν τους πελατες κατω απο το Α και για μενα καλα κανουν, γιατι ο μεσος χρηστης θα γκρινιαζει αν δεν μπαινει στο facebook, οχι αν δεν μπαινει σφαίρα. Αμα τους βαλει στο Β, δεν θα καταλαβουν τη διαφορα ταχυτητας (ειναι μικρες διαφορες) και λογω τεχνολογιας θα ειναι πιο συχνα τα παραπονα τυπου "δε δουλευει το facebook"

Στα υποψη οτι τα ορια αλλαζουν και απο αλλους παραγοντες, οπως πχ ο καιρος. Το χειμωνα βαζω αλλο stab adj και το καλοκαιρι βαζω αλλο και παντα αφηνω περιθώριο, δε μου αρεσει να παιζω στο οριο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οκ έγινε είσαι σούπερ. Μεγάλη βοήθεια να σε καλά ευχαριστώ. 

Λοιπόν βλέπω την πραγματική μου ταχύτητα το data rate στο 14393 και το max rate στο 16408 με margin 9.6 σταθερό (παρόλο που εγώ το έβαλα στο 6) έχω όμως πολλά Crc errors 1996.. Και όλο ανεβαίνουν συνέχεια είναι λογικό αυτό..?? Έχω όμως αρκετά σταθερό Dsl uptime χωρίς αποσυνδέσεις 1 ώρα και 15 λεπτά άρα πάει καλά.. Είμαι καλά έτσι πως το βλέπεις..?? 

Screenshot_20180814-152254_Boat Browser.jpg

Επεξ/σία από GEOZN8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, GEOZN8 είπε

Οκ έγινε είσαι σούπερ. Μεγάλη βοήθεια να σε καλά ευχαριστώ. 

Λοιπόν βλέπω την πραγματική μου ταχύτητα το data rate στο 14393 και το max rate στο 16408 με margin 9.6 σταθερό (παρόλο που εγώ το έβαλα στο 6) έχω όμως πολλά Crc errors 1996.. Και όλο ανεβαίνουν συνέχεια είναι λογικό αυτό..?? Έχω όμως αρκετά σταθερό Dsl uptime χωρίς αποσυνδέσεις 1 ώρα και 15 λεπτά άρα πάει καλά.. Είμαι καλά έτσι πως το βλέπεις..?? 

σου απαντησα με το προηγουμενο post μου. Δοκιμη-αποτελεσμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πειράζει που λέει σταθερά 9.6 margin και δεν αλλάζει αλλά εμείς χειροκίνητα το αλλαζουμε..?? Άρα ουσιαστικά το ρουτερ την κάνει όλη την δουλειά.. Πάντως μπράβο πολύ καλό και παραμετροποίησημο ρουτερ μια χαρά!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...