Προς το περιεχόμενο

Asus dsl-n14u, Γενική συζήτηση - απόψεις


Inuyasha

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 281
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

μια ερώτηση προς κατόχους.

Σε torrents παίζει οκ το μόντεμ;

 

οποιος έχει την καλοσύνη ας κάνει μια δοκιμή http://www.ubuntu.com/download/alternative-downloads

μπαίνει στην αποπάνω σελίδα και ας κατεβάσει ενα οποιοδήποτε στην κατηγορία bitTorrent

 

Αυτο που θέλω απλά ειναι να έχει πάνω απο 30-40 ενεργές συνδέσεις στο utorrent.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά φίλε μου που το έχω δοκιμάσει αντιμετωπίζω μεγάλο πρόβλημα. Το πήρα προχθές, έβαλα πάνω ένα φλασάκι 16αρι και δοκίμασα όπως και εσύ προτείνεις μια έκδοση linux να βάλω να κατεβαίνει. Έκανα πολλές φορές την ίδια διαδικασία, κολλάει όλο το interface του router και η ταχύτητα που κατεβάζει είναι απελπιστική. Έβαλα το βράδυ το torrent για τα linux και το πρωί μετά από 12 ώρες είχε κατεβάσει 300mb μόνο και είχε κολλήσει όλο το interface του router. Δεν ξέρω αν φταίει το ότι έβαλα φλασάκι και όχι εξωτερικό σκληρό δίσκο, όπως προτείνει η asus, αλλά μιλάμε για τραγική κατάσταση με τον download master...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά φίλε μου που το έχω δοκιμάσει αντιμετωπίζω μεγάλο πρόβλημα. Το πήρα προχθές, έβαλα πάνω ένα φλασάκι 16αρι και δοκίμασα όπως και εσύ προτείνεις μια έκδοση linux να βάλω να κατεβαίνει. Έκανα πολλές φορές την ίδια διαδικασία, κολλάει όλο το interface του router και η ταχύτητα που κατεβάζει είναι απελπιστική. Έβαλα το βράδυ το torrent για τα linux και το πρωί μετά από 12 ώρες είχε κατεβάσει 300mb μόνο και είχε κολλήσει όλο το interface του router. Δεν ξέρω αν φταίει το ότι έβαλα φλασάκι και όχι εξωτερικό σκληρό δίσκο, όπως προτείνει η asus, αλλά μιλάμε για τραγική κατάσταση με τον download master...

Για χρήση με υπολογιστή με απασχολεί,οχι με χρηση usb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρα παιζει χρισταρας κ το σερφαρισμα επηρεαζεται αλλα οχι ιδιαιτερα ,ενα κλικ πιο αργο ,κατι σεταρεις λαθος ,με qbittorent ειμαι

 

ιδια συμπεριφορα γενικως με το καλο tp-link 8970 ver 1 που ειχα

 

προφανως μην μπλεκετε με qos κ ιστοριες για αγριους ,δεν αφηνετε με τπτ απεριοριστο upload ,του δινετε πχ το μισο της γραμμης ,ας πουμε 50 kb/s

 

Capture.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για χρήση με υπολογιστή με απασχολεί,οχι με χρηση usb.

Κατάλαβα λάθος. Στον υπολογιστή παίζει τέλεια, πριν ειχα ένα technicolor κατέβαζε μεχρι και 1,6 Mbps τώρα με το asus 1,7, λογικό βέβαια εφόσον μείωσα το snr. Πάντως κανένα απολύτως πρόβλημα. Και εγώ με qbittorent...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρα παιζει χρισταρας κ το σερφαρισμα επηρεαζεται αλλα οχι ιδιαιτερα ,ενα κλικ πιο αργο ,κατι σεταρεις λαθος ,με qbittorent ειμαι

 

ιδια συμπεριφορα γενικως με το καλο tp-link 8970 ver 1 που ειχα

 

προφανως μην μπλεκετε με qos κ ιστοριες για αγριους ,δεν αφηνετε με τπτ απεριοριστο upload ,του δινετε πχ το μισο της γραμμης ,ας πουμε 50 kb/s

 

Capture.png

 

 

Κατάλαβα λάθος. Στον υπολογιστή παίζει τέλεια, πριν ειχα ένα technicolor κατέβαζε μεχρι και 1,6 Mbps τώρα με το asus 1,7, λογικό βέβαια εφόσον μείωσα το snr. Πάντως κανένα απολύτως πρόβλημα. Και εγώ με qbittorent...

ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλα δυστυχώς δεν ειναι αυτό που θέλω,εκτος κ αν οι παραπάνω μετρήσεις ειναι με wifi.

στο wifi των 8970 έχω τρομερό θέμα γιατι πάνω απο 30 συνδέσεις δεν αντέχει δυστυχώς και το καλώδιο δεν με εξυπηρετεί εκει που βρίσκονται οι υπολογιστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Το αγορασα και εγω απο μελος το εβαλα στην γραμμη μου Vodafone παροχος.Αντικατεστησε ενα ZTE Ν108NS του οτε που κλειδωνε σταθερα μεχρι 8.5mbps με telnet και πειραγμα το snr εφτανε και 9.5mbps αλλα μετα μπουκωνε και εκανε επανεκκινησεις.Με το Asus κλειδωσα στα 10.5mbps χωρις ακομα αποσυνδεσεις και οσο για το wifi ειναι στα επιπεδα με το ZTE λογο οτι εχω πολλους τοιχους στο σπιτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Νεο beta firmware 1.1.2.0

 

- Guest Network with additional Bandwidth Limiter feature.

 

το ζηταγε ενας φιλος αν θυμαμαι καλα

 

http://vip.asus.com/forum/view.aspx?board_id=11&model=DSL-N14U&id=20160304174746750&page=1&SLanguage=en-us#20160401211341299

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα σε ολους.αγορασα και γω αυτο το router και προσπαθησα να πειραξω το smr sta 8 αλλα η γραμμη αποσταθεροποιειται και εχω αποσυνδεσεις καθε 10-15 λεπτα διαρκειας τουλαχιστον 3-4 λεπτων.εχω wind 24αρα και αποτι μου ειπαν η γραμμη μοου συγχρονιζει στα 7-8.μπορει καποιος να μου προτεινει καποια ρυθμιση κτλ??

 

https://gyazo.com/10cb8bbbf692f80a1ab68f35a5a0de04

 

(αυτη η εικονα ειναι με snr disabled)

 

και το speedtest.

 

https://gyazo.com/6a728de93227bdc89712567dd65b2da0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Πριν κανα δυο μερες πηρα και γω το Asus και εχω κανα 2 ερωτησεις.

- Το led με την υδρογειο πρεπει να ειναι μονιμα αναμμενο ή να αναβοσβηνει ? Αυτο που και που αναβοσβηνει.

(Στο παλιο μου μηχανημα ηταν μονιμα αναμμενο,γι αυτο ρωταω)

 

- Ενω εχω βαλει το snr στο +6db ,στο Dsl log μου εμφανιζει παντα οτι ειναι στα 9,3db .

Το Download Data rate ανεβαινει,αλλα στο speedtest μου δειχνει οτι ειναι κοντα στα 12mbps,οσο εχω κανονικα δηλαδη,χωρις να πειραξω το snr.

Τι παιζεται με αυτο ? Μηπως μ εχει κλειδωμενο η HOL ?

 

Image2.jpg

 

Image4.jpg

 

Image2_A.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kokolokor5

Νομίζω οτι δεν πρέπει να αναβοσβήνει η υδρόγειος. σε εμένα είναι σταθερή(αν εννοείς αυτή που δείχνει στο μενού του ρουτερ πανω δεξια)

το να μην σου δείχνει το πραγματικό snr είναι bug του firmware. το κάνει και σε εμένα που το έχω +5(δείχνει σταθερα 11)

για να δείς αν όλα είναι οκ να παρατηρείς μέσα από το dsl log αν είχες κάποια αποσύνδεση, αν έχεις αποσύνδεση ξεκινάς να αφαιρείς 1 κάθε φορά μέχρι να πετυχεις το ιδανικό.

απο την στιγμή που ανεβαίνει το datarate εισαι οκ. τα speedtest ειναι λιγο αναξιόπιστα. Για να δεις  πόσο πραγματικά έχεις μπες σε ενα ftp speedtest (http://ftp.forthnet.gr/pub/SPEEDTEST/) 

και δοκίμασε να κατεβάσεις ενα μεγαλο αρχείο. αν κατεβάζεις πχ με 1,2 τοτε είσαι στα 12mbps που λες. αν είναι παραπάνω το αντίστοιχο.

 

αυτά τα ολιγα και ελπίζω να βοηθησα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοω την υδρογειο που εχει επανω το μηχανημα,το τριτο led απο αριστερα.

 

Για να δω αν εχω αποσυνδεσεις,θα το δω στω General Log ? Και τι πρεπει να γραφει,αν γνωριζεις ?

 

Κατεβαζω μεχρι 1.4 .

 

Σ ευχαριστω για την βοηθεια ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοω την υδρογειο που εχει επανω το μηχανημα,το τριτο led απο αριστερα.

 

Για να δω αν εχω αποσυνδεσεις,θα το δω στω General Log ? Και τι πρεπει να γραφει,αν γνωριζεις ?

 

Κατεβαζω μεχρι 1.4 .

 

Σ ευχαριστω για την βοηθεια ! 

 το κοίταξα και εγώ γιατί δεν θυμώμουν. αναβοσβήνει και σε εμένα οπότε φυσιολογικό.

 

Για να δείς αν έχεις αποσυνδέσεις στο System Log -->DSL Log απλώς παρατηρείς το DSL uptime. αν έχεις αφήσει το ρουτερ ανοιχτό 2 μέρες και εσυ βλέπεις οτι είναι up 5 ωρες τότε είχες αποσύνδεση.

αλλιώς μπορείς να το δείς και στο general log μεσα απο τις αναφορες που βγάζει αν έχεις ορεξη για ψαξιμο.

 

Αφού κατεβάζεις με 1.4 και συγχρονίζεις οπως στις φωτο είσαι μια χαρα.

Το μόνο που θα πρέπει να προσέξεις είναι αν χρησιμοποιείς torrents είναι τις ρυθμίσεις του γιατί μπουκώνει ευκολα αν εχεις πολλές συνδέσεις και ζορίζεται ακόμα και στο browsing. τουλαχιστον μόνο αυτό εχω βρει αρνητικό σε μένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...