Προς το περιεχόμενο

Asus dsl-n14u, Γενική συζήτηση - απόψεις


Inuyasha

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα στην παρέα λέω να το πάρο αλλα πριν το πάρο σε γραμμή forthnet δουλεύει κανονικά η θα έχω θέμα?

θέλω να πιστεύω να αξίζει από αυτό που έχω τώρα  thomson tg585 v8 να δω διαφορα

το thomson κανει πολλα αλλα τα πιο πολλα ειναι απο το cli Δυστυχως.σε sync πανω κατω τα ιδια πιστευω.για το v8 υπαρχει και generic firmware απο το της Forthnet.

 

ότι θα δουλέυει θα δουλεύει, ότι θα δεις διαφορά δεν νομίζω μίας και από ότι ξέρω η forthnet έχει κλειδωμένο snr άρα δεν μπορείς να το πειράξεις μέσω modem 

το πειραζεις κανονικα.

 

καλημέρα!

Θα δουλεύει μια χαρά. Δεν ισχύει οτι η forthnet εχει κλειδωμένο snr. αυτό γίνεται μόνο αν ειχες δηλώσει κάποιο πρόβλημα και σε εχουν κλειδώσει ψηλότερα για να είναι σταθερή η γραμμή. από εκεί και πέρα αν παίζεις ήδη με snr 6  δεν εχεις και πολλά περιθώρια πειράγματος.

Σε σχέση με το 585 έχει ίδιο wifi απο πλευράς εμβέλειας(λιγο καλυτερο) και πιο πολλές ρυθμίσεις για να το φέρεις στα μέτρα σου.

Αν θες να κατεβάζεις ίσως να πρέπει να κοιτάξεις γιατί σε εμένα μπουκωνε(μου εγινε αντικατάσταση, αλλά ακόμα δεν εχω δοκιμάσει το καινούργιο γιατί έχω ήδη αλλο μοντεμ-ρουτερ πανω)

και στο 8 να σε βαλουν παλι μπορεις να το ριξεις οσο ξερω χωρις προβλημα.δες και για firmware update για το θεμα μπουκωμα

 

 Καλημερα. Εχτες το lynksys wag354g μου χαλασε :cry: (μετα απο 13χρονια?!) και σκεφτομαι να παρω το asus dsl-n14u απο την wind (αν το βρω).

Το θεμα μου ειναι οτι εχω συνδεση HOL και θελω να μπορω να ανοιγω τα ports για να κανω servers σε games οπως minecraft/no more room in hell. Θα με βολεψει? Επισης σηκωνει vdsl?

Ευχαριστω!

αν το παρεις δες για firmware update.Κανονικα ανοιγεις Ports.αν θες vdsl για μελλοντικα παιρνεις αλλο μοντελο γιατι αυτο δεν παιζει.θα συγχρονισεις και καλυτερα διοτι το wag354 παραειναι παλιο.το wag200 ηταν πολυ καλυτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 281
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 Καλημερα. Εχτες το lynksys wag354g μου χαλασε :cry: (μετα απο 13χρονια?!) και σκεφτομαι να παρω το asus dsl-n14u απο την wind (αν το βρω).

Το θεμα μου ειναι οτι εχω συνδεση HOL και θελω να μπορω να ανοιγω τα ports για να κανω servers σε games οπως minecraft/no more room in hell. Θα με βολεψει? Επισης σηκωνει vdsl?

Ευχαριστω!

 

Φίλε μου έχω κι εγώ ένα Linksys WAG354G Home Gateway (v1) αλλά φοράει το firmware της Forthnet.

Δουλεύει κανονικότατα αλλά μόνο με σύνδεση Forthnet.

 

Προσπάθησα να το βάλω σε σύνδεση HOL με το αρχικό του firmware και δεν έπαιρνε IP (το τοπικό και το ασύρματο δίκτυο έπαιζαν μια χαρά)! Η HOL Μου είπε ότι δεν είχε ποτέ τέτοιο ρούτερ, συνεπώς και συμβατό firmware! 

 

Κατόπιν έκανα την γκάφα και κατέβασα το 1.01.05 beta firmware από την Forthnet κι έκτοτε δεν δέχεται καν το username/password της HOL

 

username: [email protected] ή [email protected]

password: guest

 

Το δικό σου τι έχει πάθει; Λέω μήπως υπάρχει λύση για έναν από τους δυο μας:

 

π.χ.

 

1) Αν το δικό σου bootάρει και μπορείς να μπεις στο Web interface, να έκανες ένα backup στο firmware (αν δεν είναι της Forthnet) να το φορτώσω στο δικό μου

ή

2) Να σου δώσω το δικό μου αν σε εξυπηρετεί να επισκευάσεις το δικό σου...

 

Πάντως εγώ έφαγα τον τόπο να βρω ένα universal (ξεκλείδωτο για όλους τους providers) firmware να το φλασάρω και να δουλέψει με σύνδεση HOL, αλλά δεν υπάρχει ούτε για δείγμα πουθενά... Η Linksys λέει ότι έχει εδώ και πολύ καιρό πάψει να παρέχει firmwares γι αυτό το ρούτερ!

 

Επάνω στο ψάξιμο βρήκα ότι υπάρχουν ανοιχτού κώδικα firmwares αλλά δίνουν τον κώδικα χύμα και χρειάζεται compiling κλπ κλπ... κάτι που εμένα οι γνώσεις μου δεν φτάνουν ως εκεί να το κάνω! Τώρα θα μου κάποιος γιατί εμμένω σε αυτό το "αρχαίο" ρούτερ? Η απάντηση, είναι ότι όσο δούλευε με την Forthnet ήταν το μόνο που δεν έκανε ποτέ πρόβλημα και ήταν το μόνο που έδινε την καλύτερη ταχύτητα και σταθερότητα!

 

Η μόνη λύση για μένα θα ήταν αν έχει κάποιος αυτό το ρούτερ με ξεκλείδωτο firmware για οποιονδήποτε provider!

 

Αν δεν βαριέσαι περίγραψε την κατάσταση του δικού σου (συμπτώματα ή δυσλειτουργίες)!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι θεμα συμβατου firmware.κανονικα θα πρεπε να παιζει.το παραξενο ειναι οτι οσα θεματα εχω δει

ατομα να μην παιρνουν Ip με dlink linksys Κτλ παντα μα παντα ειναι για την Hol.κανουν αραγε ποτε Update τα dslam τους?

α.μπορεις να ξαναπερασεις αλλο firmware για το 354.β.καπως υπηρχε τροπος να βαλεις αλλο Username αλλα στην περιπτωση σου

αν εισαι σε ιδιοκτητο της hol οτι και να βαλεις σαν Username /password ακομα και forthnet δηλαδη θα πρεπει να παιξει

διοτι η Hol δεν εχει radius για να τσεκαρει Username/password.

β.δεν μπορεις να κανεις backup το firmware αλλα το config.

επισης υπερβολικα παλιο ρουτερ.καλο θα ηταν να το αλλαξεις.παιζει να συγχρονισεις και καλυτερα.εναλλακτικα αν εισαι

με 11 margin ζητα 6 απο την Hol για να κερδισεις σε ταχυτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί αλλά καθώς πήρα αυτές τις μέρες ένα μετρητή ισχύος ρεύματος, είδα ότι το ρουτερ με wifi ενεργό καίει περίπου 7 watt.

 

Απλά το αναφέρω να υπάρχει, αν κάποιος ενδιαφέρεται να ξέρει την κατανάλωση :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνηθως τα περισσοτερα ρουτερ καπου εκει θα τα δεις.5-6-7 watt.δεν μιλαω για cisco ή κατι αλλο αλλα για πιο νορμαλ ρουτερ.οπως και τα πιο πολλα ειναι με 12volt και 1-2 ampere.Λιγα εχω δει να ειναι 9volt ή και 6.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

σβηνει καποιο λαμπακι πχ του ιντερνετ ή του συγχρονισμου?με αλλο δισκο?


Το ξεθαβω, με το που βάζω δίσκο στην usb, πέφτει το ίντερνετ.να κάηκε τίποτα; να φταίει το τελευταίο fw; να υπάρχει bug;


δες μην εχει βγει και πιο νεο firmware Μηπως.2,5 αρης βαζεις ή 3,5 αρη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οδηγιες για firmware update? Αμα δεν υπαρχουν στα ελληνικα δεν εχω προβλημα, μολις το βαλω να του κανω κατευθειαν firmware update.

Επεξ/σία από Balantakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Το πηρα και εγω σημερα. Προβληματιζομαι ποιο firmware να βαλω καθως διαβασα αναφορες οτι το τελευταιο μπουκωνει στα downloads. 

αν σε αφηνει να κανεις Roll back στο Firmware Που συνηθως αφηνουν τοτε μπορεις να κανεις δοκιμες.σε καποια Firmware βεβαια το αναφερει οτι αν το περασεις δεν υπαρχει rollback.

Οδηγιες για firmware update? Αμα δεν υπαρχουν στα ελληνικα δεν εχω προβλημα, μολις το βαλω να του κανω κατευθειαν firmware update.

και στο manual θα λεει σιγουρα αλλα κατα τα αλλα απλα κατεβαζεις το αρχειο στον σκληρο σου ή οπου αλλου θες και μεσα απο το ρουτερ εχει επιλογη για firmware update που απλα κανεις browse το file και το βρισκεις.προσοχη να μην εχεις το αρχειο μεσα σε καταλογο με ελληνικο ονομα πχ επιφανεια εργασιας και να μην ειναι μεσα σε 50 υποκαταλογους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν σε αφηνει να κανεις Roll back στο Firmware Που συνηθως αφηνουν τοτε μπορεις να κανεις δοκιμες.σε καποια Firmware βεβαια το αναφερει οτι αν το περασεις δεν υπαρχει rollback.

 

Περασα το 1.1.2.3_345 που ειναι και το τελευταιο και ολα πανε αριστα. Στο auto snr (11) συνδεθηκα στα 15500. Θα παρω στην HoL να ζητησω να το κατεβασουν. Ποσο λες ειναι καλα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περασα το 1.1.2.3_345 που ειναι και το τελευταιο και ολα πανε αριστα. Στο auto snr (11) συνδεθηκα στα 15500. Θα παρω στην HoL να ζητησω να το κατεβασουν. Ποσο λες ειναι καλα? 

ποτε προλαβες ακομα δεν βγηκε χαχα, εκανες reset εσυ μετα το update?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποτε προλαβες ακομα δεν βγηκε χαχα, εκανες reset εσυ μετα το update?

 

Χτες βγηκε επισημα και την εβαλα :P

 

Ναι εκανα reset. Εξαλου ηταν η πρωτη φορα που το εβαλα να δουλεψει. Το εχω απο την Παρασκευη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περασα το 1.1.2.3_345 που ειναι και το τελευταιο και ολα πανε αριστα. Στο auto snr (11) συνδεθηκα στα 15500. Θα παρω στην HoL να ζητησω να το κατεβασουν. Ποσο λες ειναι καλα?

εξι ζητα.μπορει να σου πουν για αποσυνδεσεις κτλ αλλα μπορεις να το δοκιμασεις.αν εισαι με 15.5 mbit.με 11 margin σε βλεπω να πας κανα 19 και σημαινει οτι εχεις καλη γραμμη

ποτε προλαβες ακομα δεν βγηκε χαχα, εκανες reset εσυ μετα το update?

καλο ειναι γενικως να γινεται reset μετα απο firmware update.σε μεγαλα releases μπορει να το κανει και μονο του οπως το εχω δει και sε downgrade
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...