Προς το περιεχόμενο

Asus dsl-n14u, Γενική συζήτηση - απόψεις


Inuyasha

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πέρασα και εγώ με τη σειρά μου το νέο beta firmware 9.1.2.1 γιατί με το προηγούμενο κάθε 4-5 μέρες το ρούτερ εκανε κάτι κουλά, πχ ενω είχα συνδεδεμένα σταθερό pc, τηλεφωνο, τηλεόραση και έβαζα και λαπτοπ στον μικρό για να δεί youtube το λαπτοπ θα έκανε στιγμιαίες αποσυνδέσεις ενώ δεν αποσυνδεόταν από το wifi, απλώς δεν είχε internet (υπέθεσα οτι θα ηταν λόγω πολλών συνδέσεων γιατί το σταθερό είχε και κανα τόρεντ) ή παρατηρούσα lag οταν ανοιγα σελίδες απο το σταθερό & λαπτοπ.συνήθως τα παραπάνω συνοδευόντουσαν από τρελά CRC errors πχ 1000 σε μισή ώρα ενω μεχρι εκεινη τη στιγμή μπορεί να είναι 200 τη μέρα. Μόλις όμως εκανα ένα restart αμέσως δουλευε χωρίς θέμα και χωρίς καθόλου lag. Με το thomson 585 δεν είχα αντιμετωπίσει τίποτα τέτοιο εκτός από ένα ανεκτό lag όταν ήταν 3 τουλαχιστον συσκευες συνδεδεμένες + utorrent.

από την τελευταία beta στα συν θα βάλω οτι η περιήγηση στο μενου είναι λίγο πιο γρήγορη. Επίσης το ESNP δειχνει να κανει δουλίτσα καθώς με τις ίδιες ρυθμίσεις το ρουτερ κλειδώνει 0,3 εως 0,5 πιο ψηλα(πειραγμα του SNR sto +6) αλλά η αξιοπιστία θα φανεί σε βαθος ημερων
Στα αρνητικά τώρα. εχει μερικά ηλίθια bugs.....1) Στο administration --> system προσπαθούσα στην αρχή να ρυθμίσω την ζώνη ωρας και daylight saving αλλα μόλις παταγα apply δεν γινόταν τίποτα. Το μόνο που έκανε είναι να μου πετάει τον κέρσορα στο πάνω μέρος της σελίδας που λεει retype password. μολις το έβαζα και πάταγα apply, τότε έσωζε τις ρυθμίσεις λέγοντας οτι εγινε επιτυχής αλλαγη password για την είσοδο.......δεν μπορώ να καταλάβω αν γίνεται ηθελημένα ή απλως είναι γκάφα(μάλλον το δεύτερο)
και 2) που είναι και το πιο σπαστικό είναι στο LAN--DHCP Server οπου προσπαθώ να βάλω manual ip σε κάθε συσκευη(κυρίως στο desktop για portforward του utorrent). μόλις βάζω την διευθυνση και πατάω apply γινεται η προσθήκη αλλά δεν εμφανίζεται στη λίστα από κάτω και κρασάρει εντελώς η περιηγηση στο ρουτερ, δηλαδη οτι και να πατήσεις απλως κάνει προσπάθεια συνδεσης(ενω το ιντερνετ δουλευει κανονικά σε όλες τις συσκευες). Μόλις γινει ενα ρεσταρτ ολα μια χαρα και σου εμφανίζει την νεα manual διευθυνση κανονικά στη λίστα, μέχρι να δοκιμάσεις να προσθέσεις νέα........και ξανα τα ίδια(5 ρεσταρτ για 5 manual διευθύνσεις)

Κατα τα αλλα ας είναι μόνο αυτά τα θέματα του και είμαστε οκ! θα επανέλθω με νέα αν προκύψει πάλι κόλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 281
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα παιδια.

Εδω και τρεις ημερες προσπαθω να κατεβασω την Version 1.1.1.2 απο εδω αλλα https://www.asus.com/Networking/DSLN14U/HelpDesk_Download/ αλλα ..

Δεν είναι δυνατή η πρόσβαση σε αυτόν τον ιστότοπο
 

 

Αυτο ειναι το μηνυμα που βγαζει και οποια αλλοι version διαλεξω.
Εχουμε καμια αλλοι σελιδα για κατεβασμα η αν γινεται καποιοςς φιλος που το εχει να μου το στηλει,
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια.

Κατοχος και εγω του asus εδω και λιγες ημερες και δυστιχος με εχει απογοήτευση απο θεμα wifi και μονο.

Με το tomson 585 που ειχα μεσα στο υπνοδωματιο ετρεχε νερο το ιντερνετ (απο κινητο) και τωρα κανει 5 λεπτα να φορτωση μια απλη σελιδα.

Για youtube κλπ δεν γινεται λογος.Βλεπω μεσα στης ρυθμισεις wifi (του κινητου)ταχυτητα ζευξης 5 mbps ενω στο σαλονι - βεραντα εχω στα 65.Εκει παει σφαιρα οποια εφαρμογη χρησιμοποιησω που θελει ιντερνετ.

Μπορω μεσα απο της ρυθμισεις να πειραξουμε τιποτα παιδια ωστε να εχουμε καλυτερο σημα wifi ,γιατι διαβασα για αλλαγη καναλι και δεν ξερω τι ειναι αυτο.

Επισης ειχα αγοραση και ενα WiFi repeater της Gembird που με εβγαλε την παναγια να το ρυθμισω και οταν το εκανα απλως δημιουργησα ενα καινουργιο δικτιο.Το αποτελεσμα ηταν να εχω δυο μεσα στο σπιτι με την μιση ταχυτητα

Υπαρχει καμια συσκευη για ενισχηση σημα δικτιου χωρις δημιουργια καινουργιου δικτιου,απλως να περνει το παλιο και να το δινει περισσοτερο ενταση?

Ααα μεσα απο βιντεακια εκνα το tomson 585 access point (νομιζω οτι το εκανα  :-) ) αλλα και παλι το θεμα ηταν δυο δικτια.

Παρακαλω την βοηθεια σας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια.

Κατοχος και εγω του asus εδω και λιγες ημερες και δυστιχος με εχει απογοήτευση απο θεμα wifi και μονο.

Με το tomson 585 που ειχα μεσα στο υπνοδωματιο ετρεχε νερο το ιντερνετ (απο κινητο) και τωρα κανει 5 λεπτα να φορτωση μια απλη σελιδα.

Για youtube κλπ δεν γινεται λογος.Βλεπω μεσα στης ρυθμισεις wifi (του κινητου)ταχυτητα ζευξης 5 mbps ενω στο σαλονι - βεραντα εχω στα 65.Εκει παει σφαιρα οποια εφαρμογη χρησιμοποιησω που θελει ιντερνετ.

Μπορω μεσα απο της ρυθμισεις να πειραξουμε τιποτα παιδια ωστε να εχουμε καλυτερο σημα wifi ,γιατι διαβασα για αλλαγη καναλι και δεν ξερω τι ειναι αυτο.

Επισης ειχα αγοραση και ενα WiFi repeater της Gembird που με εβγαλε την παναγια να το ρυθμισω και οταν το εκανα απλως δημιουργησα ενα καινουργιο δικτιο.Το αποτελεσμα ηταν να εχω δυο μεσα στο σπιτι με την μιση ταχυτητα

Υπαρχει καμια συσκευη για ενισχηση σημα δικτιου χωρις δημιουργια καινουργιου δικτιου,απλως να περνει το παλιο και να το δινει περισσοτερο ενταση?

Ααα μεσα απο βιντεακια εκνα το tomson 585 access point (νομιζω οτι το εκανα  :-) ) αλλα και παλι το θεμα ηταν δυο δικτια.

Παρακαλω την βοηθεια σας 

κατεβασε στο κινητό το wifi analyser και κοίτα τι καναλια παίζουν γύρω σου.δηλαδή εχεις φουλ σημα και δεν σου εχει καλη ταχυτητα ή απλώς δεν πιανει πολύ σημα?

επίσης αυτό είναι με ολες τις συσκευές ή το παρατηρείς μόνο με windows 10?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παιδεια αυτο το ρουτερ κανει για μακρινες αποστασεις καθως το παρηγγειλα τηλεφωνικα απο το κοντινο καταστημα Wind  και την Πεμπτη θα το εχουν στο καταστημα τους;


  Το ροταω αυτο γιατι εδω που μενο ειμε μακρια απο το κεντρο φανταστειτε μονο ο ΟΤΕ με καλυπτει εδω που ειμε και με το προγραμμα  με τα 4mbs τα ποιανω μια χαρα δεν ξερω ομως ποιο εινε το οριο της περιοχης. Το θεμα εινε ομως οτι στην πρωτη συνδεση ειχα to Huawei EchoLife HG530 που μας εδωσαν μετα με την καινουργια συνδεση μας εδωσαν ενα Zte δεν θυμαμε μοντελο ομως αυτο καηκε απο διακοπη ρευματος... και ολλα αυτα τα χρονια χρησιμοποιουμε το Huawei ελα ομως που την τελευτεα εβδομαδα ολλο αποσυνδέεται το ιντερνετ μπορει και 20 φορες σε μια ωρα και ι καθε φορα θελει γυρο στα 3 λεπτα για να ξαναφορτισει τουλαχιστον.


Επειδη κατι διαβασα πιο πισω οτι δεν κανει για μακρινες αποστασεις γιαυτο σας ρωταω να μην πεταξω τα λεφτα μου τζαμπα αν και απο το zte και το huawei σιγουρα καλητερο θα εινε πιστευω και αποσω θυμαμαι το zte ηταν καλητερο απο το huawei εσεις τι μου προτεινετε κατι διαβασα για το TP-LINK TD-W8970 (V1) για μακρινες αποστασεις αλλα μου φενονται πολλα τα λεφτα και η Asus εινε πολυ αξιοπιστη σε οτι φτιαχνει.


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Παιδεια αυτο το ρουτερ κανει για μακρινες αποστασεις καθως το παρηγγειλα τηλεφωνικα απο το κοντινο καταστημα Wind  και την Πεμπτη θα το εχουν στο καταστημα τους;

  Το ροταω αυτο γιατι εδω που μενο ειμε μακρια απο το κεντρο φανταστειτε μονο ο ΟΤΕ με καλυπτει εδω που ειμε και με το προγραμμα  με τα 4mbs τα ποιανω μια χαρα δεν ξερω ομως ποιο εινε το οριο της περιοχης. Το θεμα εινε ομως οτι στην πρωτη συνδεση ειχα to Huawei EchoLife HG530 που μας εδωσαν μετα με την καινουργια συνδεση μας εδωσαν ενα Zte δεν θυμαμε μοντελο ομως αυτο καηκε απο διακοπη ρευματος... και ολλα αυτα τα χρονια χρησιμοποιουμε το Huawei ελα ομως που την τελευτεα εβδομαδα ολλο αποσυνδέεται το ιντερνετ μπορει και 20 φορες σε μια ωρα και ι καθε φορα θελει γυρο στα 3 λεπτα για να ξαναφορτισει τουλαχιστον.

Επειδη κατι διαβασα πιο πισω οτι δεν κανει για μακρινες αποστασεις γιαυτο σας ρωταω να μην πεταξω τα λεφτα μου τζαμπα αν και απο το zte και το huawei σιγουρα καλητερο θα εινε πιστευω και αποσω θυμαμαι το zte ηταν καλητερο απο το huawei εσεις τι μου προτεινετε κατι διαβασα για το TP-LINK TD-W8970 (V1) για μακρινες αποστασεις αλλα μου φενονται πολλα τα λεφτα και η Asus εινε πολυ αξιοπιστη σε οτι φτιαχνει.

 

 

 από οτι έχω ακούσει, επειδή έχει mediatek chipset μπορεί να μην είναι πολύ σταθερό σε μεγάλες αποστάσεις. το καλύτερο είναι να μάθεις σε τι DSLAM παίζεις για να πάρεις ένα συμβατο μόντεμ ωστε οι αλγόριθμοι να ταιριάζουν μεταξυ τους. αν θες βαλε στατιστικά να σου πούμε.

Επίσης με μεγάλη απόσταση μην ελπίζεις σε πολλά για να ανέβει η  ταχύτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα παιδια εχω το εν λογο ρουτερ εδω και 3 μηνες και ειμαι πολυ ευχαριστημενος ο provider που εχω ειναι η forthnet προχθες ξαφνικα σταματησα να εχω ιντερνετ τους καλω και μου λενε εχουν αναβαθμιση στο δυκτιο οποτε για λιγες ωρες θα ειμαι εκτος λεω οκ

αλλα μεχρι και σημερα το εβλεπα δεν επανηλθε οποτε εβαλα πισω ξανα το τεκνικολορ που δινει η φορθνετ και δουλεψε

τι συνεβει με το dls-n14u το βλεπω σαν να προσπαθησει να εκινησει και αποτυγχναει αναβουν τα λαμπακια και ξανακλεινουν και δεν κανει τιποτα αλλο 

dsl-n14u
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σα brick ακουγεται. Αν δε μπουταρει και εισαι στην εγγυηση...... πισω.

ναι αλλα πως εγινε αυτο εγω εχω καιρο να του κανω update το firmware και πως συνεβει το διαστημα ολος τυχαιως που καναν αναβαθμιση/εργασιες στο δυκτιο ξερω γω

παντως δεν του εβαλα χερι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 από οτι έχω ακούσει, επειδή έχει mediatek chipset μπορεί να μην είναι πολύ σταθερό σε μεγάλες αποστάσεις. το καλύτερο είναι να μάθεις σε τι DSLAM παίζεις για να πάρεις ένα συμβατο μόντεμ ωστε οι αλγόριθμοι να ταιριάζουν μεταξυ τους. αν θες βαλε στατιστικά να σου πούμε.

Επίσης με μεγάλη απόσταση μην ελπίζεις σε πολλά για να ανέβει η  ταχύτητα.

Τον ΟΤΕ που τον πηρα τηλεφωνο μου ειπε οτι μεχρι 17mbs πιανει η γραμμη μου οσων αφορα το DSLAM δεν ξερω ακριβως πως το βρισκουμε το ρουτερ μου γραφει οταν μπαινω στο μενου του Up line rate (kbit/s) / Down line rate (kbit/s)   678 / 4096 Up SNR (dB) / Down SNR (dB)   8.2 / 18.9 Up CRC / Down CRC 316 / 4 Up FEC / Down FEC 3334 / 140 Up HEC / Down HEC 0 / 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...