Προς το περιεχόμενο

Asus dsl-n14u, Γενική συζήτηση - απόψεις


Inuyasha

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 minutes ago, kokolokor5 said:

Ναι.Ειναι οτι να ναι ! Θα δω πως θα παει και τωρα που το ειπες,θα παρω τηλεφωνο και στην Asus.

απλα ελπιζω να εχεις καποια αποδειξη που να δειχνει οτι ειναι ακομα στην εγγυηση.δεν νομιζω οτι θα εχεις θεμα να στο αλλαξουν ασχετα που το εχεις παρει απο την wind.(δεν νομιζω να υπαρχει ειδικο Contract για οσους ειναι απο wind).αλλα ναι οτι νανε.αν δεν φτιαχτει?τι αν δεν φτιαχτει?αν δεν φτιαχτει το αλλαζεις με αλλο.απλη λογικη.για αυτο ειναι η εγγυηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 281
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 minutes ago, kokolokor5 said:

Ναι ,εχω την αποδειξη αγορας. Σ αυτο δεν υπαρχει θεμα. :)

οποτε η περιμενεις να σου πουν τι εκαναν ή μπορεις να παρεις και απο τωρα τηλεφωνο να μαθεις τι μπορει να γινει ωστε να εισαι ετοιμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Το μοντεμ που μου έδωσε η wind, ένα ZTE βγήκε ελατωμματικό και σε επικοινωνία μαζί τους, μου είπαν πως θα γίνει αντικατάσταση, αλλά έχουν διαθέσιμο και το asus για αγορά. Αξίζει να το πάρω στα 35 ευρώ, η υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτά τα χρήματα;

EDIT: Έχω και ένα technicolor tg788vn v2 απο παλιότερη σύνδεση forthnet. Είναι καλό μόντεμ αυτό;

Επεξ/σία από dazed&confused
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκίμασε το tg788 να διες πως παιζει και αν εισαι ικανοποιημένος μέινε σε αυτό και γλυτώνεις και τα χρήματα.

Μπορεις βεβαια να κάνεις αντικατάστσαη του zte αν και ειναι σαπάκι, αλλά αμα κάνεις τη δουλειά σου γλυτώνεις τα χρήματα.

Απο εκει και πέρα το asus ειναι καλό, το δουλευω καιρό και στο λεω εμπειρικά οτι στα 35 ευρω ειναι πολύ καλή τιμή. Είναι σκυλι μαυρο και με μπολικα features οπως πολλαπλα ssid με περιορισμους ταχυτητας, σκάλισμα του snr, κλπ κλπ. Θα ήθελα σαν παραπάνω feature θα ήταν μπάντα στα 5GHz και 1000αρι ethernet αλλά ζω και χωρίς αυτά. Το μονο που πρεπει να κάνεις μολις το παραλάβεις ειναι να του περάσεις επομενο firmware γιατί το firmware που εχει (της wind) ειναι χάλι μαύρο. Τα firmwares θα τα βρεις στην επισημη σελιδα της asus. Μάλιστα επειδή το αντιμετώπισα σαν κατασταση, βάλε πρώτα το ΕΠΟΜΕΝΟ απο αυτό που φορά της wind (αν θυμαμαι φορά το 1097, οποτε του περνάς πρώτα το 1098) και μετά απευθειας το τελευταίο διαθέσιμο (1.2.3-500κάτι)

Είμαι τοσο ενθουσιασμένος με το vfm αυτου του router που όταν πάω σε vdsl θα ζοριστώ απο την αλλαγή. Οταν βεβαια το ειχα αγοράσει επαιζε προσφορα κάπου στα 25 ευρω, που μετά κατάλαβα οτι ήταν "κλεψιά", αλλά και τα 35 ειναι πολύ καλή τιμή.

Επεξ/σία από isay
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους. Το μεσημέρι παραλαβα το εν λόγω ρουτερ από wind προς αλλαγή του ZTE 108L που είχα. Το σύνδεσα κανονικά με της μαμά ρυθμίσεις με wpa2 και με δικό μου νέο κωδικό κλπ. 1) Έχει την ρομ 1.0.9.7 είναι καλή και σταθερή η μου προτυνεται να βάλω άλλη ποιο καινούργια και ποια? 2) Ενώ με όλα τα smartphone, pc, tablet, έχω συνδεθεί κανονικά με WiFi το Xiaomi Android TV Box που έχω δεν το βλέπει καθόλου το WiFi του και μου έχει σπάσει τα νεύρα. Ξανά έβαλα το παλιό το βλέπει αμέσως. Ξανά το Asus τίποτα.. Είναι σίγουρα θέμα ρυθμίσεων ξέρει κανείς τι να κάνω τι να αλλάξω ώστε να μπορώ να το δω και να συνδεθώ?? Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, GEOZN8 είπε

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους. Το μεσημέρι παραλαβα το εν λόγω ρουτερ από wind προς αλλαγή του ZTE 108L που είχα. Το σύνδεσα κανονικά με της μαμά ρυθμίσεις με wpa2 και με δικό μου νέο κωδικό κλπ. 1) Έχει την ρομ 1.0.9.7 είναι καλή και σταθερή η μου προτυνεται να βάλω άλλη ποιο καινούργια και ποια? 2) Ενώ με όλα τα smartphone, pc, tablet, έχω συνδεθεί κανονικά με WiFi το Xiaomi Android TV Box που έχω δεν το βλέπει καθόλου το WiFi του και μου έχει σπάσει τα νεύρα. Ξανά έβαλα το παλιό το βλέπει αμέσως. Ξανά το Asus τίποτα.. Είναι σίγουρα θέμα ρυθμίσεων ξέρει κανείς τι να κάνω τι να αλλάξω ώστε να μπορώ να το δω και να συνδεθώ?? Ευχαριστώ πολύ.

Για τη rom, διάβασε ακριβώς αυτό που γράφω πάνω απο εσενα.

Για το xiaomi μάλλον εχει να κανει με το καναλι του wifi, δηλαδή το καναλι του asus δεν το βλέπει το xiaomi. Μπες στις ρυθμισεις του asus και στο wifi βαλε καναλι κάποιο απο το 1 ως το 10, save, επανακκινηση και δες τώρα τη συμπεριφορα του xiaomi.

Το καλυτερο βεβαια (γενικά) ειναι να δεις πιο καναλι εχει την λιγοτερη κινηση και να ρυθμισεις το wifi να δουλευει σε αυτό. Πως γινεται αυτό; 

Βάλε στο κινητό ή τον υπολογιστη σου κάποιο προγραμμα wifi analyser, δες ποιο καναλι 1-10 εχει τη λιγοτερη κινηση και ρυθμισε το router να εκπεμπει σε αυτ το καναλι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την βοήθεια θα δοκιμάσω και θα επανέλθω. Όσο αφορά της ρομ θα ψάξω και θα της κατεβάσω. Στο λινκ της Asus έχει οδηγίες εγκατάστασης νέον Firmware γιατί δεν το έχω ξανά κάνει η κάπου αλλού?? Να σε καλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν δούλεψε μια χαρα άλλαξα κανάλι αφού είδα πρώτα απο το wifi analyzer ποιο channel εδώ γύρω χρησιμοποιείτε ποιο λίγο και βουαλα το βρήκε το box !!

Ώρα για διάβασμα τώρα και κατέβασμα ρομ γιατί μαμά έχει την ρομ 1.0.9.7 όπως είπε με την σειρά ο φίλος @isay τον οποίο τον ευχαριστώ πολύ !! Τα ξαναλέμε !!

1 ώρα πριν, isay είπε

Ναι έχει. Εγω βεβαια θα ξεκινουσα απο τη rom και μετα με το box.

Φίλε κατεβάζω της 2 ρομ. την τελευταία την Version 1.1.2.3_502 και την Version 1.0.9.8 στην οποία λέει Notice: After upgraded with 1.0.9.8 please press the hardware reset button of DSL-N14U over 8 seconds to reset the DSL modem router. Αυτην την διαδικασία πρέπει να την κάνω και στην τελευταία την 1.1.2.3_502 η οχι ?? Το upgrade θα γινει μεσο pc στο μενού administrator του ρουτερ !!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, GEOZN8 είπε

Λοιπόν δούλεψε μια χαρα άλλαξα κανάλι αφού είδα πρώτα απο το wifi analyzer ποιο channel εδώ γύρω χρησιμοποιείτε ποιο λίγο και βουαλα το βρήκε το box !!

Ώρα για διάβασμα τώρα και κατέβασμα ρομ γιατί μαμά έχει την ρομ 1.0.9.7 όπως είπε με την σειρά ο φίλος @isay τον οποίο τον ευχαριστώ πολύ !! Τα ξαναλέμε !!

Φίλε κατεβάζω της 2 ρομ. την τελευταία την Version 1.1.2.3_502 και την Version 1.0.9.8 στην οποία λέει Notice: After upgraded with 1.0.9.8 please press the hardware reset button of DSL-N14U over 8 seconds to reset the DSL modem router. Αυτην την διαδικασία πρέπει να την κάνω και στην τελευταία την 1.1.2.3_502 η οχι ?? Το upgrade θα γινει μεσο pc στο μενού administrator του ρουτερ !!

Αναβαθμίζεται και έτσι το συγκεκριμένο. To firmware αυτό πρέπει να είναι από την Wind ( το 1.0.9.8 ) , αν θέλεις να περάσεις το .502 θα πρέπει να γίνει μέσω καλωδίου ethernet , κάνε και ένα save τα settings που έχεις.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Archaic είπε

Αναβαθμίζεται και έτσι το συγκεκριμένο , από την σελίδα του δηλαδή. Υπάρχει ειδοποίηση όταν ελέγχει για αναβαθμίσεις , εγώ έχω το .502 ( δεν είμαι πελάτης WIND πλέον ) και το πέρασα μέσω καλωδίου ethernet αφού πρώτα έγιναν save όλα τα settings σε περίπτωση που έχανε τις ρυθμίσεις που είχα κάνει δηλαδή.

Φιλε εφαγα αναλαμπή με αυτο που είπες.. Εγω το pc μου εκεί που ελεγα να κάνω το upgrade το εχω συνδεδεμενο με το asus με wifi γιατι ειναι μακριά το ενα απο το αλλο. Να κανω την αναβάθμιση με ασύρματα wifi η υποχρεωτικά να το συνδέσω με το pc και το καλώδιο erthnet και ας μην εχει καλώδιο οτε και να γίνει έτσι η αναβάθμιση ?? Απο settings μόνο καναλι άλλαξα τίποτα άλλο !!

Αυτο που γράφω ποιο πάνω το Notice: After upgraded with 1.0.9.8 please press the hardware reset button of DSL-N14U over 8 seconds to reset the DSL modem router πρέπει να το κάνω υποχρεωτικά και στης 2 αναβαθμίσεις η μονο στην 1.0.9.8 ??

Επεξ/σία από GEOZN8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, GEOZN8 είπε

 

Φίλε κατεβάζω της 2 ρομ. την τελευταία την Version 1.1.2.3_502 και την Version 1.0.9.8 στην οποία λέει Notice: After upgraded with 1.0.9.8 please press the hardware reset button of DSL-N14U over 8 seconds to reset the DSL modem router. Αυτην την διαδικασία πρέπει να την κάνω και στην τελευταία την 1.1.2.3_502 η οχι ?? Το upgrade θα γινει μεσο pc στο μενού administrator του ρουτερ !!

Κάνεις τις αναβαθμίσεις απο pc με καλώδιο ethernet και μέσα απο το admin panel και χρειάζεται μονο τον browser, οχι κάποιο ειδικο προγραμμα. Ακομα καλύτερα να εχεις καρφτή ip στην κάρτα δικτύου σου. Δεν ειναι απαραιτητο αλλα αποφευγεις πιθανό κοκομπλοκο του dhcp server. Αφου τελειωσεις το κάνεις πάλι automatic

Κάθε φορά που ολοκληρώνεις μια αναβάθμιση (7->8 ->502, κλπ) κάνεις ενα hardware reset για να καθαρίσει πιθανα καταλλοιπα ρυθμισεων που μπορει να δημιουργήσουν conflicts. 

Το αν κανει reset θα το καταλάβεις απο τα λαμπακια. Μολις σβήσουν ολα (με επιφυλαξη οτι δε σβήνει το power) και αναψουν αφησε το reset. Επισης reset μπορεις να κάνεις και μετα απο το admin panel, αλλα για router είμαι υπερ των hardware λυσεων.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, GEOZN8 είπε

Φιλε εφαγα αναλαμπή με αυτο που είπες.. Εγω το pc μου εκεί που ελεγα να κάνω το upgrade το εχω συνδεδεμενο με το asus με wifi γιατι ειναι μακριά το ενα απο το αλλο. Να κανω την αναβάθμιση με ασύρματα wifi η υποχρεωτικά να το συνδέσω με το pc και το καλώδιο erthnet και ας μην εχει καλώδιο οτε και να γίνει έτσι η αναβάθμιση ?? Απο settings μόνο καναλι άλλαξα τίποτα άλλο !!

Αυτο που γράφω ποιο πάνω το Notice: After upgraded with 1.0.9.8 please press the hardware reset button of DSL-N14U over 8 seconds to reset the DSL modem router πρέπει να το κάνω υποχρεωτικά και στης 2 αναβαθμίσεις η μονο στην 1.0.9.8 ??

Όποιο θέλεις μπορείς να περάσεις , απλά το ένα είναι τροποποιημένο ίσως από τον πάροχο που είσαι και το άλλο είναι του κατασκευαστή. 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GEOZN8 είπε

Φιλε εφαγα αναλαμπή με αυτο που είπες.. Εγω το pc μου εκεί που ελεγα να κάνω το upgrade το εχω συνδεδεμενο με το asus με wifi γιατι ειναι μακριά το ενα απο το αλλο. Να κανω την αναβάθμιση με ασύρματα wifi η υποχρεωτικά να το συνδέσω με το pc και το καλώδιο erthnet και ας μην εχει καλώδιο οτε και να γίνει έτσι η αναβάθμιση ?? Απο settings μόνο καναλι άλλαξα τίποτα άλλο !!

Αυτο που γράφω ποιο πάνω το Notice: After upgraded with 1.0.9.8 please press the hardware reset button of DSL-N14U over 8 seconds to reset the DSL modem router πρέπει να το κάνω υποχρεωτικά και στης 2 αναβαθμίσεις η μονο στην 1.0.9.8 ??

Για το πρώτο με καλώδιο, δε χρειάζεσαι τηλεφωνική συνδεση. Κάνεις την αναβάθμιση, κάνεις το reset, περνας ΑΝ θες ρυθμισεις και μετά το καρφωνεις στο τηλεφωνικο να περασεις τη συνδεση του adsl (login/pass/vci, κλπ)

 

1 λεπτό πριν, Archaic είπε

Όποιο θέλεις μπορείς να περάσεις , απλά το ένα είναι τροποιημένο ίσως από τον πάροχο που είσαι και το άλλο είναι του κατασκευαστή. 

To router ερχεται με το τροποιημενο 9.7 που ειναι γεμάτο bugs. Αν προσπαθήσει να περάσει απευθείας το 502 δεν γίνεται (έφαγα ώρες για να το καταλάβω) και η λύση ειναι να κατεβάσει την επισημη 9.8, να την περάσει (θα την δεχτεί νεράκι) και μετά απευθειας την 502, που θα την δεχτει νερακι μετα την 9.8

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...