Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ολοι στο eshop  παιδια!Τρεξτε να προλαβετε!Περιορισμενα τεμαχια και δινουν μια 480 σχεδον στην τιμη των 2!!!Ουπς... Μπερδευτηκα... Το αντιστροφο θα λεγοταν προσφορα...  :-D :-D :-D

   http://www.e-shop.gr/vga-asus-amd-radeon-rx480-8g-8gb-gddr5-pci-e-retail-p-PER.513762

εχουν τρελαθει εδω στην Ελλαδα με τις τιμες!!! $199 τα 4GB και $229 τα 8GB ειπε η AMD παραπανω δεν τους δινω!! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

199$ είναι η suggested retail price της AMD στην ΑΜΕΡΙΚΗ. Δεν έχει ούτε φπα,ούτε φόρους μέσα.

 

Βάλτε στην Ελλάδα, ΦΠΑ, φορολογία, μεταφορικά και κάντε τους υπολογισμούς σας. Φυσικά τα 350 του πλαισίου είναι πάρα πολλά, αλλά κάτω από 300 δύσκολα θα την βρείτε εδώ.

Αν πάλι νομίζεται ότι μπορείτε (νόμιμα) να τις πουλάτε 199 ευρώ εδώ στην Ελλάδα, μπορείτε να ξεκινήσετε και εσείς ένα μαγαζί να τις πουλάτε ώστε να γίνεται πλούσιοι!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχουν τρελαθει εδω στην Ελλαδα με τις τιμες!!! $199 τα 4GB και $229 τα 8GB ειπε η AMD παραπανω δεν τους δινω!! 

Πιστεύω πως κάτω από 300 ευρώ δύσκολα θα την βρεις στην Ελλάδα. Στο εξωτερικο ίσως να βρεις μια τιμή στα 250 ευρώ.

Στις τιμές πάντως που αναφέρεις δεν πρόκειται να τις βρεις ποτέ ειδικά από Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση για επιλογη μοντελου custom 1070, ειμαι μεταξυ της Zotac AMP! Extreme και της Gigabyte G1 Gaming (τις εχω βρει σε ιδια τιμη και τις δυο), ποια απο τις δυο μου προτεινετε?

 

Αρχικα ειμουν πεπεισμενος να παρω την Gigabyte λογω καλων κριτικων για τις G1 του Maxwell και Pascal αλλα προβληματιζομαι επειδη διαβαζω οτι το γεγονος που εχει μονο ενα 8-pin connector μπορει να προκαλεσει διαφορα προβληματα (οπως χαμηλοτερα overclocks, throttling κτλ).

 

Για την Zotac AMP! Extreme εχω ακουσει οτι ηταν απο τις πιο δυνατες custom του Maxwell αλλα δεν εχω βρει πολλα reviews για την 1070 AMP! Extreme.

 

Καμια ιδεα?

Το μονο που πρεπει να προσεξεις ειναι να μην ειναι μονο 1 8pin. Κατα τα αλλα ολες καλες ειναι. Διαβασε κανα reveiw για καθε καρτα ή ψαξε στα forums απαντησεις και προβληματα. Συνηθως καποια καρτα θα εχει λιγο πιο πολυ θορυβο,1-2 βαθμους λιγοτερο/περισσοτερο στις θερμοκρασιες ή θα overclockarei +- 100 mhz. Αυτα δεν θα τα βρεις αμα δεν ψαξεις reveiws/forums. Επισης κοιτα τα RMA και Resale/warranty policies αμα σε ενδιαφρει να την πουλησεις στο μελλον. Γενικοτερα καλο δεν θα ειναι να κρινεις απο παλιοτερες καρτες, παρα μονο πολιτικες τις εταιρειας οπως τεχνικη υποστηριξη,εγγυηση,επιστροφη-αλλαγη χαλασμενου προιοντος.

 

εχουν τρελαθει εδω στην Ελλαδα με τις τιμες!!! $199 τα 4GB και $229 τα 8GB ειπε η AMD παραπανω δεν τους δινω!! 

Η ευρωπη παντα ειναι ακριβοτερη λογω ΦΠΑ που η αμερικη δεν το εχει( και ειδικα η ελλαδα με 24%). για αυτο και δεν ειναι τοσο  καλο το vfm σε σχεση με την αμερικη. Να ξερεις παντως οτι οι custom θα ειναι 320+ γιατι 300 ειναι οι reference.Οποτε στην ουσια αμα  οντως η καρτα ειναι οπως λεγεται στα επιπεδα 970 τοτε η τιμη ειναι μια χαρα! ( μερικα reveiws την εχου νστα επιπεδα 390x)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν είναι μια χαρά. Η r9 380x είχε msrp στα 230 και ενώ Ελλάδα ήρθαν στα 300 οι custom υλοποιήσεις, μετά από λίγο καιρό έπεσαν στα 250, αρκετά πιο λογικη τιμή. Τώρα τι άλλαξε και πρέπει οι custom να πωλούνται στα 330; Μια χαρά θα είναι αν οι custom 8αρες μετά από 2-3 μήνες είναι στα 260 βαριά 270 και οι 4αρες στα 240.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως απο amazon.uk μπορει να παρει καποιος την MSI GeForce GTX980 4GB Gaming https://www.amazon.co.uk/MSI-GTX-980-Graphics-Express/dp/B00NOP53AA?ie=UTF8&redirect=true&tag=ho01f-21 στα 381,00 ευρω με τα μεταφορικα.

ειναι safe  να αγορασεις απο εκει?? δλδ κανω τη παραγγελια βαζω τα λεφτα και ειμαι σιγουρος πως θα ερθει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν είναι μια χαρά. Η r9 380x είχε msrp στα 230 και ενώ Ελλάδα ήρθαν στα 300 οι custom υλοποιήσεις, μετά από λίγο καιρό έπεσαν στα 250, αρκετά πιο λογικη τιμή. Τώρα τι άλλαξε και πρέπει οι custom να πωλούνται στα 330; Μια χαρά θα είναι αν οι custom 8αρες μετά από 2-3 μήνες είναι στα 260 βαριά 270 και οι 4αρες στα 240.

 

ποσο ηταν η ισοτιμια δολαριυο/ευρω τοτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση για επιλογη μοντελου custom 1070, ειμαι μεταξυ της Zotac AMP! Extreme και της Gigabyte G1 Gaming (τις εχω βρει σε ιδια τιμη και τις δυο), ποια απο τις δυο μου προτεινετε?

 

Αρχικα ειμουν πεπεισμενος να παρω την Gigabyte λογω καλων κριτικων για τις G1 του Maxwell και Pascal αλλα προβληματιζομαι επειδη διαβαζω οτι το γεγονος που εχει μονο ενα 8-pin connector μπορει να προκαλεσει διαφορα προβληματα (οπως χαμηλοτερα overclocks, throttling κτλ).

 

Για την Zotac AMP! Extreme εχω ακουσει οτι ηταν απο τις πιο δυνατες custom του Maxwell αλλα δεν εχω βρει πολλα reviews για την 1070 AMP! Extreme.

 

Καμια ιδεα?

Αν έχουν την ίδια τιμή, θα έλεγα της zotac. Είναι το top μοντελο της εταιρίας για τις 1070 και τοποθετείται πιο πανω απο την g1 σίγουρα και κανονικά θα έπρεπε να είναι και πιο ακριβή κιόλας. Δεν εχω διαβάσει επίσημα reviews, μονο για την αντίστοιχη 1080 και έλεγαν πολυ Καλά λόγια. Για την 1070 amp extreme εχω βρει μονο απο χρήστες στο reddit της nvidia που λένε πως μαζί με την gaming της msi είναι οι καλύτερες υλοποιήσεις μέχρι τώρα. Της zotac απο όσο διαβάζω είναι η πιο κρύα και της msi η πιο ήσυχη

 

Μια απο τις δυο θα διάλεγα, amp extreme η msi gaming, η την msi armor σαν πιο οικονομική λυση.

 

Εγώ προσωπικά ήθελα της msi αλλά επειδή ξεπουλιουνται στιγμιαία, παράγγειλα της zotac απο Γερμανία που είναι πιο διαθέσιμες 11 του μήνα θα την εχω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα πιστευω μονο ελλαδα τα βλεπεις...αχαχα...ειναι 2 μερες ετσι..το ξερω δν εχουν ανανεωσει τιμες αλλα εχει πλακα ετσι οπως δειχνει στο ματι...  :P

 

 

post-360690-0-00804000-1467384201_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπεριζω το forum και καλο μηνα να εχουμε!Πριν 2 μερουλες αγορασα νεο συστημα αλλα μου εχει μεινει η καρτα γραφικων.Λογω χρηματων αλλα και εξαιτιας του ερχομου των νεων καρτων απο τις εταιριες σε λιγο καιρο ειπα να μην φυγω αμεσως σε αγορα αλλα να το τρεναρω λιγο και να παρω και μια δευτερη,τριτη γνωμη απο σας.Το συστημα μου ειναι το εξης:

 

Cpu:http://www.e-shop.gr...ox-p-PER.558503

Mobo:http://www.e-shop.gr...il-p-PER.528883

Ram:http://www.e-shop.gr...ry-p-PER.557304

Psu:http://www.e-shop.gr...0w-p-PER.549203

Hdd:http://www.e-shop.gr...a3-p-PER.301911

Case:http://www.e-shop.gr...ck-p-PER.806969

Gpu:Δεν υπαρχει ειμαι με τα onboard γραφικα

 

Για την αγορα της gpu το εχω προγραμματισει για τον επομενο μηνα.Το συστημα εχει στηθει περισσοτερο για gaming χρηση και σερφαρισμα στο internet.Τα παιχνιδια που ασχολουμαι ειναι κυριως ΜΟΒΑ(LOL,Dota 2,Hots) αλλα και κανενα παιχνιδακι τυπου witcher 3,assassins greed κλπ κλπ.Το ποσο που θελω να διαθεσω ειναι πανω κατω στα 150-200€.Να προσθεσω οτι το θεμα μου στα games δεν ειναι τα γραφικα τοσο πολυ αλλα τα fps δεν θελω να κολλαει οποτε οι προτασεις σας να δινουν βαρος περισσοτερο σε αυτο το κομματι αλλα οκ ειπαμε μην παιζουμε και με pixels  :P.

 

Ευχαριστω προκαταβολικα για της προτασεις σας και την βοηθεια σας.Οτι αλλο χρειαστειτε απο πληροφοριες πειτε μου να συμπληρωσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την αγορα της gpu το εχω προγραμματισει για τον επομενο μηνα.Το συστημα εχει στηθει περισσοτερο για gaming χρηση και σερφαρισμα στο internet.Τα παιχνιδια που ασχολουμαι ειναι κυριως ΜΟΒΑ(LOL,Dota 2,Hots) αλλα και κανενα παιχνιδακι τυπου witcher 3,assassins greed κλπ κλπ.Το ποσο που θελω να διαθεσω ειναι πανω κατω στα 150-200€.Να προσθεσω οτι το θεμα μου στα games δεν ειναι τα γραφικα τοσο πολυ αλλα τα fps δεν θελω να κολλαει οποτε οι προτασεις σας να δινουν βαρος περισσοτερο σε αυτο το κομματι αλλα οκ ειπαμε μην παιζουμε και με pixels  :P.

 

Ευχαριστω προκαταβολικα για της προτασεις σας και την βοηθεια σας.Οτι αλλο χρειαστειτε απο πληροφοριες πειτε μου να συμπληρωσω.

Μoba games μέχρι witcher 3 είναι χάος διαφορά σε απαιτήσεις.Σε αυτά τα χρήματα αυτή τη στιγμή δεν υπάρχουν καλές επιλογές.Μπορείς να πάς σε 960-380 τώρα ή να περιμένεις λίγο να βγεί η Rx 470.Τώρα αν μπορείς να πάς πιο ψηλά και δεις καμμια 480 απο Ευρώπη είναι και αυτό επιλογή.

Επίσης επιλογή καλή για μένα είναι και η 970 μεταχειρησμένη με εγγύηση.Έχουν πέσει οι τιμές τους και θα συνεχίσουν να πέφτουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μoba games μέχρι witcher 3 είναι χάος διαφορά σε απαιτήσεις.Σε αυτά τα χρήματα αυτή τη στιγμή δεν υπάρχουν καλές επιλογές.Μπορείς να πάς σε 960-380 τώρα ή να περιμένεις λίγο να βγεί η Rx 470.Τώρα αν μπορείς να πάς πιο ψηλά και δεις καμμια 480 απο Ευρώπη είναι και αυτό επιλογή.

Επίσης επιλογή καλή για μένα είναι και η 970 μεταχειρησμένη με εγγύηση.Έχουν πέσει οι τιμές τους και θα συνεχίσουν να πέφτουν.

τα moba οτι καρτα και να βαλω ωστε να παιζω αξιοπρεπως witcher κλπ κλπ θα παιζουν ετσι κι αλλιως.960 και 970 με το τροφοδοτικο που εχω και γενικα ολο το συστημα θα τις σηκωνει ή θα πρεπει να παω και σε αγορα τροφοδοτικου?Το 2ο σεναριο δεν μου αρεσει πολυ παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα moba οτι καρτα και να βαλω ωστε να παιζω αξιοπρεπως witcher κλπ κλπ θα παιζουν ετσι κι αλλιως.960 και 970 με το τροφοδοτικο που εχω και γενικα ολο το συστημα θα τις σηκωνει ή θα πρεπει να παω και σε αγορα τροφοδοτικου?Το 2ο σεναριο δεν μου αρεσει πολυ παντως.

A νόμιζα πως είναι το 600ρι τροφοδοτικό.Όχι δεν θα έβαζα 970 σε 430 τροφοδοτικό.Πήγενε για 960-380 ή περίμενε την 470.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A νόμιζα πως είναι το 600ρι τροφοδοτικό.Όχι δεν θα έβαζα 970 σε 430 τροφοδοτικό.Πήγενε για 960-380 ή περίμενε την 470.

Η 960 και 380 που θα ειναι τσιμα τσιμα θα υπαρχει κανενα θεμα?Η 470 πανω κατω σε τιμη ποσο θα ειναι γνωριζουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...