Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οποτε θελω καινουργια :P Ξερεις καποιο τροπο να μεταφερω μια 4Κ ταινια να τν δω στην τηλ? Γιατι βαζω στικακι και δν κανει τπτ ενω η τηλ ειναι καινουργια.. Εχω δοκιμασει 2 διαφορετικα.. Η ταινια ειναι αρκετα μεγαλη δν ξερω αν εχει σημασια αυτο. Πηρα καινουργια τηλεοραση και θελω καπως να δω το μαξ των δυνατοτητων της και δεν μπορω.. Γιατι ακομα και με το pc αν το εκανα μεσω hdmi η καρτα μου δν νμζ να εδειχνε ουτε το ελαχιστο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

RX5700 έχει νόημα σαν αναβάθμιση GTX 660Ti σε σύτημα με i5 3570 και 8GB DDR3 RAM? Έστω και σαν placeholder για μελλοντική αναβάθμιση των υπολοίπων. Θα μου δώσει κάτι τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, TLabri είπε

Οποτε θελω καινουργια :P Ξερεις καποιο τροπο να μεταφερω μια 4Κ ταινια να τν δω στην τηλ? Γιατι βαζω στικακι και δν κανει τπτ ενω η τηλ ειναι καινουργια.. Εχω δοκιμασει 2 διαφορετικα.. Η ταινια ειναι αρκετα μεγαλη δν ξερω αν εχει σημασια αυτο. Πηρα καινουργια τηλεοραση και θελω καπως να δω το μαξ των δυνατοτητων της και δεν μπορω.. Γιατι ακομα και με το pc αν το εκανα μεσω hdmi η καρτα μου δν νμζ να εδειχνε ουτε το ελαχιστο

Δεν εχω ιδεα σχετικα με αυτο

15 λεπτά πριν, Abudi είπε

RX5700 έχει νόημα σαν αναβάθμιση GTX 660Ti σε σύτημα με i5 3570 και 8GB DDR3 RAM? Έστω και σαν placeholder για μελλοντική αναβάθμιση των υπολοίπων. Θα μου δώσει κάτι τώρα;

Καλυτερα αναβαθμισου μια και καλη μελλοντικα, τωρα δεν θα σου δωσει απολυτως τιποτα, το να παρεις μια καρτα που δε θα μπορεις να εκμεταλευτεις ουτε το 50% της δυναμης της πιο το νοημα, θα τρως τεραστιο bottleneck με αυτο το cpu σχεδον σε ολα τα παιχνιδια, ειδικα τα καινουρια.

Κατ' εμε μαζεψε ενα ποσο στην ακρη και κανε την αναβαθμιση σου ολοκληρωμενη.

Επεξ/σία από giorgosmcmc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους έφτασαν οι μέρες που περίμενα. Πιο συγκεκριμένα, το ψήνω για κάρτα εδώ και λίγο καιρό όπως είχα γράψει και περίμενα τις προσφορές και έσκασε η rx 590 nitro+ special edition 185€ στο πλαίσιο, είναι μια από τις κάρτες που καλοκοιτούσα αλλά κάτι με τρώει και γέρνω σε nvidia λόγω θερμοκρασιών και watt. Τι πιστεύετε να χτυπήσω την 590 ή να περιμένω καμιά προσφορά ας πούμε της 1660, με τον φόβο ότι μπορεί να εξαντληθεί η πρώτη;

Η κάρτα θα μπει στο σύστημα της υπογραφής μου που θα αναβαθμιστεί μέσα στο 20 (λογικά κάτι σε ryzen), το μόνιτορ δεν αλλάζει εκτός απροόπτου που σημαίνει είναι παλιό 60hz, χωρίς freesync κλπ. Και μιλάμε αποκλειστικά για 1080p. Έτσι κι αλλιώς προς το παρόν μέχρι να κάνω αναβάθμιση έχω στο μυαλό μου να ασχοληθώ με games που δεν μπορούσα να παίξω όμορφα με την αρχαία 650ti boost, όπως τα 2 τελευταία Tomb raider, witcher 3, κάτι παλιότερα AC και Far cry που άφησα στην άκρη κλπ.Φαντάζομαι ο fx δε θα κωλώσει σε τέτοια. 

Επίσης να ρωτήσω, οι fx και ryzen εννοείται ότι αποδίδουν καλύτερα με radeon ή δεν έχει σχέση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι δεν έχει σχέση ο συνδιασμός cpu-gpu.

Τώρα για τα watt, υπό φορτίο πράγματι FX + RX 590 καταπίνουν ρεύμα... Αλλά αν δεν λιώνεις όλη μέρα στο παιχνίδι μικροδιαφορές στην κατανάλωση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάνω αλλη μια ερώτηση για RX5700 στο τροφοδοτικό της υπογραφής (και στο σύστημα βασικά)

δεν θα γίνει ούτε άλλο oc, ούτε και αλλαγή μόνιτορ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οπως σου ειχα ξανα απαντησει, καλυτερα να αλλαξεις τροφοδοτικο, ειναι ιδιαιτερα ''καυτη'' η 5700, θα εχεις θεματα, 550W ειναι οριακα εκτος κι αν δεν εχεις προβλημα να ρισκαρεις να σου μεινει στα χερια.

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, giorgosmcmc είπε

Οπως σου ειχα ξανα απαντησει, καλυτερα να αλλαξεις τροφοδοτικο, ειναι ιδιαιτερα ''καυτη'' η 5700, θα εχεις θεματα, 550W ειναι οριακα εκτος κι αν δεν εχεις προβλημα να ρισκαρεις να σου μεινει στα χερια.

Δεν την λες καυτή. Καυτή ήταν η σειρά της vega. Αν είναι custom υλοποίηση δεν έχεις θέματα με θερμοκρασίες. Οι reference ανεβάζουν γενικά. Αλλά οι 5700,xt είναι μια χαρά παρόμοιες με 2070, super από nvidia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Skrez1982 είπε

Δεν την λες καυτή. Καυτή ήταν η σειρά της vega. Αν είναι custom υλοποίηση δεν έχεις θέματα με θερμοκρασίες. Οι reference ανεβάζουν γενικά. Αλλά οι 5700,xt είναι μια χαρά παρόμοιες με 2070, super από nvidia

Και οι 5700 σε σχεση με τους πρασινους ανεβαζουν λιγακι παραπανω ακομη και οι sapphire, σε πολλα threads του εξωτερικου το εχουν αναφερει, δεν ειναι και ''κρυα'' οπως η πρασινη, ακομη και στη custom υλοποιηση προτεινεται τροφοδοτικο απο 600w και πανω, τα 550 ειναι οριακα οπως ανεφερα και πριν, πιθανων να μην εχει και κανενα προβλημα αλλα δεν μπορεις να εγγυηθεις κιολας οταν σε καποιο παιχνιδι πχ η καρτα δουλεψει στο 100% της ειναι οριακα και εγω αν δεν ημουν 1000% σιγουρος και καλυμμενος δε θα ρισκαρα να κανω ζημια σε οποιοδηποτε part του hardware.

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, giorgosmcmc είπε

Οπως σου ειχα ξανα απαντησει, καλυτερα να αλλαξεις τροφοδοτικο, ειναι ιδιαιτερα ''καυτη'' η 5700, θα εχεις θεματα, 550W ειναι οριακα εκτος κι αν δεν εχεις προβλημα να ρισκαρεις να σου μεινει στα χερια.

το συγκεκριμένο τροφοδοτικό μπορεί να δώσει 525W στην 12αρα του (44Α). Με βατομετρο πριζας, το σύστημα της υπογραφής σε πλήρη φόρτο τραβάει περίπου 340W.

Με μια απλή μέδοθο τριών, για να τερματίσω το τροφοδοτικό πρέπει να τραβήξει περιπου 650βατ απο το δίκτυο. Χοντρικά είμαι στα μισά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

550w είναι μια χαρά αν είναι από σωστή επώνυμη εταιρεία . Εγώ σε sapphire pulse 5700xt δεν έχω δει πάνω από 75 βαθμούς σε full load της κάρτας σε νέα παιχνίδια. Σε πιο παλιά η κάρτα είναι στους 45-50 κοινώς δεν ανοίγουν συνέχεια τα ανεμιστηρια η δουλεύουν σε ελάχιστες στροφές

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Xristaras12 είπε

το συγκεκριμένο τροφοδοτικό μπορεί να δώσει 525W στην 12αρα του (44Α). Με βατομετρο πριζας, το σύστημα της υπογραφής σε πλήρη φόρτο τραβάει περίπου 340W.

Με μια απλή μέδοθο τριών, για να τερματίσω το τροφοδοτικό πρέπει να τραβήξει περιπου 650βατ απο το δίκτυο. Χοντρικά είμαι στα μισά.

Ε τοτε δε πιστευω να 'χεις θεμα, απλως σιγουρα μη περιμενεις να εισαι στα ιδια σε φουλ φορτιο με τη 5700 πανω αλλα και παλι αν εισαι 340W τωρα νομιζω θα εισαι καλα , ας μας πουνε ομως καλυτερα και ατομα που εχουν τη καρτα και γνωριζουν καλυτερα.

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, nicksoti είπε

όχι δεν έχει σχέση ο συνδιασμός cpu-gpu.

Τώρα για τα watt, υπό φορτίο πράγματι FX + RX 590 καταπίνουν ρεύμα... Αλλά αν δεν λιώνεις όλη μέρα στο παιχνίδι μικροδιαφορές στην κατανάλωση. 

Πιο πολύ για το τροφοδοτικό coolermaster v550 gold, θα είμαι κομπλέ ή τσίμα τσίμα; Δε σκοπεύω να το αλλάξω όσο δουλεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν πουσάρεις τίποτα ίσως αρκεί. 300W cpu+GPu, πρόσθεσε τι άλλο έχει πάνω και κάνε τους υπολογισμούς σου με βάση τι δίνει η 12άρα γραμή, αν είναι single rail κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...