Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, Liakos10 said:

Είναι όντως καλύτερη η 1650 super; παρόλο που έχει 4gb vram;

Λεφτά νομίζω μέχρι να μην αρχίσουμε να συζητάμε για 1660.

Αλλού υπερτερεί (πχ στο Odyssey) αλλού όχι. Μέσο όρο είναι στα ίδια ενώ στοιχίζει λιγότερο η 1650 super και είναι πιό καινούργια. Στο Passmark και στο UserBenchmark είναι γρηγορότερη η 1650 super. Τα 8gb ειδικά στην 580 που είναι παλιά κάρτα, είναι υπερβολή για μένα

Αναλόγως και τι προγράμματα τρέχεις 

 

Επεξ/σία από Coscas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα φτιαχτεί καινούριο μηχάνημα με ryzen 2700 εκτός απροόπτου, τροφοδοτικό δεν ξέρω αναλόγως τις απαιτήσεις, πάντως θα αγοραστεί σίγουρα. Η χρήση απ' όσο ξέρω είναι για dota/lol, νομίζω cs:go, overwatch, nba και γενικά να μπορεί να παίξει κάνα assassin, call of duty, δηλαδή όχι πολύ τρελά πράγματα.
Μου είπε ότι θέλει να την κρατήσει χρόνια, του πρότεινα 1660 και με ρώτησε για την 580 αν αξίζει στα 173€.

Επεξ/σία από Liakos10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 minutes ago, Liakos10 said:

Θα φτιαχτεί καινούριο μηχάνημα με ryzen 2700 εκτός απροόπτου, τροφοδοτικό δεν ξέρω αναλόγως τις απαιτήσεις, πάντως θα αγοραστεί σίγουρα. Η χρήση απ' όσο ξέρω είναι για dota/lol, νομίζω overwatch και γενικά να μπορεί να παίξει κάνα άλλο game αν του τη δώσει, δηλαδή όχι τρελά πράγματα.
Μου είπε ότι θέλει να την κρατήσει χρόνια, του πρότεινα 1660 και με ρώτησε για την 580 αν αξίζει στα 173€.

Αυτα τα games δεν είναι απαιτητικά. Η 1650 super τρέχει το Overwatch στην epic ανάλυση πάνω από 120 fps ( με 3700x cpu αλλά μικρή η διαφορά)

Θα τρέχει τα πάντα σε 1080 ανάλυση σε high settings

Για χρόνια κάρτα...πολλοί το λέμε, αλλά όλο βγαίνουν νέες και φτηνότερες και γρηγορότερες gpu

Εγώ πήρα πέρυσι την 1050 Ti που ήταν η πιό vfm ( και μη ενεργοβόρα) και τώρα σκέφτομαι την 1650 Super 

Θέλει μεγάλη τσέπη για πολλά χρόνια κάρτα. Μία 5700XT για παράδειγμα. Αμα περιμένει...σε κανά χρόνο θα πάει στα -200. Αλλα μέχρι τότε θα έχουν βγεί άλλες

Για μένα, αν την βρεί 154e την 1650 Super (γιατί πρέπει να την παραγγείλει και αυτό είναι καθυστέρηση και ρίσκο) να την προτιμήσει

Αμεσα διαθέσιμη υπάρχει στα 175e

Αυτή είναι η γνώμη μου ε; Ας πάρεις και άλλες απαντήσεις. Πάντως η 580 δεν είναι κακή κάρτα και αν είχα μεγάλο τροφοδοτικό θα την είχα πάρει τότε που είχε παρόμοια τιμή με την 1050 Ti

Επεξ/σία από Coscas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Coscas είπε

Αυτα τα games δεν είναι απαιτητικά. Η 1650 super τρέχει το Overwatch στην epic ανάλυση πάνω από 120 fps ( με 3700x cpu αλλά μικρή η διαφορά)

Θα τρέχει τα πάντα σε 1080 ανάλυση σε high settings

Για χρόνια κάρτα...πολλοί το λέμε, αλλά όλο βγαίνουν νέες και φτηνότερες και γρηγορότερες gpu

Εγώ πήρα πέρυσι την 1050 Ti που ήταν η πιό vfm ( και μη ενεργοβόρα) και τώρα σκέφτομαι την 1650 Super 

Θέλει μεγάλη τσέπη για πολλά χρόνια κάρτα. Μία 5700XT για παράδειγμα. Αμα περιμένει...σε κανά χρόνο θα πάει στα -200. Αλλα μέχρι τότε θα έχουν βγεί άλλες

Για μένα, αν την βρεί 154e την 1650 Super (γιατί πρέπει να την παραγγείλει και αυτό είναι καθυστέρηση και ρίσκο) να την προτιμήσει

Αμεσα διαθέσιμη υπάρχει στα 175e

Αυτή είναι η γνώμη μου ε; Ας πάρεις και άλλες απαντήσεις. Πάντως η 580 δεν είναι κακή κάρτα και αν είχα μεγάλο τροφοδοτικό θα την είχα πάρει τότε που είχε παρόμοια τιμή με την 1050 Ti

Overwatch epic graphics σε 60hz ή 144hz όμως? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, LIGHT1NG said:

Overwatch epic graphics σε 60hz ή 144hz όμως? 

Στα 144Hz το βλέπω στο 14:14 του βίντεο. Αντε να έχει 100fps με τον 2700

Επεξ/σία από Coscas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Coscas είπε

Στα 144Hz το βλέπω στο 14:14 του βίντεο. Αντε να έχει 100fps με τον 2700

Κοίτα αν δεν κάνω λάθος όταν έχεις 144αρι monitor καλό είναι να έχεις average 150. Τώρα λογικά του κόβει και λίγο που κάνει και record (ίσως 5-10 fps) τώρα αυτό σχετικό είναι αλλά και στα high να παίξεις δεν χάνεις και κάτι τρομερό πέρα από το visual το πρόβλημα θα είναι να παίζεις σε very low. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντάξει οκ δεν μας νοιάζει κιόλας αν παίζει στα 100 ή στα 120 fps 😛 Άσε κιόλας που λογικά για 60hz μιλάμε.
Το θέμα είναι σε αυτά τα χρήματα ποια κάρτα αξίζει περισσότερο με μια υλοποίηση της προκοπής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίδες έχω αυτή την οθονη.https://www.skroutz.gr/s/10537497/Samsung-C34F791WQU.html. Την αγόρασα για προγράμματισμο αλλά θα ήθελα πλέον να την αξιοποισω κ  για gaming .Ποια κάρτα προτείνετε?

Υπόλοιπο σύστημα: ryzen 7 3700x, asus x570 rog strix gaming-e, μνήμες gskill 16 gb 3200 psu rm750x

Επεξ/σία από Ni_gio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Ni_gio είπε

Παίδες έχω αυτή την οθονη.https://www.skroutz.gr/s/10537497/Samsung-C34F791WQU.html. Την αγόρασα για προγράμματισμο αλλά θα ήθελα πλέον να την αξιοποισω κ  για gaming .Ποια κάρτα προτείνετε?

Υπόλοιπο σύστημα: ryzen 7 3700x, asus x570 rog strix gaming-e, μνήμες gskill 16 gb 3200 psu rm750x

Μια 2080 super θα ήταν κομπλέ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Ni_gio είπε

Η 2070 super δεν είναι αρκετή? 

Αν η 2070Σ ήταν αρκετή για το 4Κ για ποιον λόγο να βγάζανε 2080/s/ti...τώρα αν εσύ μπορείς να παίζεις με medium high θα παίζει και μερικά ultra γραφικά και στα νέα παιχνίδια που ίσως να έχουν καμιά έξτρα απαίτηση και θες να ρισκάρεις μπορείς να το κάνεις πάντως η διαφορά τους είναι στα 100-150 ανά υλοποίηση και το performance 15% στο 4Κ με 2-3 βίντεο που είδα αν είχες 2K θα σου έλεγα και την 5700ΧΤ απλά θα έπρεπε να έχεις και υπομονή με τα drivers. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, LIGHT1NG είπε

Αν η 2070Σ ήταν αρκετή για το 4Κ για ποιον λόγο να βγάζανε 2080/s/ti...τώρα αν εσύ μπορείς να παίζεις με medium high θα παίζει και μερικά ultra γραφικά και στα νέα παιχνίδια που ίσως να έχουν καμιά έξτρα απαίτηση και θες να ρισκάρεις μπορείς να το κάνεις πάντως η διαφορά τους είναι στα 100-150 ανά υλοποίηση και το performance 15% στο 4Κ με 2-3 βίντεο που είδα αν είχες 2K θα σου έλεγα και την 5700ΧΤ απλά θα έπρεπε να έχεις και υπομονή με τα drivers. 

Η ανάλυση μου είναι 3440x 1440. Κάτι περισσότερο από 2κ και κάτι λιγότερο από 4κ.Η οθόνη είναι ultrawide

Επεξ/σία από Ni_gio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Ni_gio είπε

Η ανάλυση μου είναι 3440x 1440. Κάτι περισσότερο από 2κ και κάτι λιγότερο από 4κ.Η οθόνη είναι ultrawide

Σωστά το μπέρδεψα με το Quad HD που είδα στο site ήταν και λίγο πρωί τότε με την 2070Σ θα είσαι καλά αλλά κράτα και μια επιφύλαξη επειδή είναι Ultra wide κάποιος με παρόμοια ανάλυση θα μπορεί να φέρει γνώμη καλύτερα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά,

Το σύστημα μου είναι το παρακάτω και θέλω να προχωρήσω στην αγορά της https://www.skroutz.gr/s/17801139/Gigabyte-GeForce-GTX-1660-6GB-OC-GV-N1660OC-6GD.html

Θα είμαι ΟΚ από θέμα συμβατότητας στο σύστημα μου? Φυσικά αν υπάρχει κάποια άλλη πρόταση σε μπατζετ 200-250€ το ακούω!

To πιο απαιτητικό παιχνίδι που θα έχω είναι το ASSASIN S CREED ODYSSEY

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Case (Κουτί): SHARKOON S25-W https://www.sharkoon.com/product/19304

PSU (Τροφοδοτικό & Watt): CORSAIR CX550M https://www.corsair.com/us/en/Categories/Products/Power-Supply-Units/cxm-series-2015-config/p/CP-9020102-NA

Motherboard (Μητρική): GIGABYTE GA-Z97P-D3 https://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-Z97P-D3-rev-10/sp#sp

CPU (Κεντρικός επεξεργαστής): Intel® Core™ i5-4690K   https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/80811/intel-core-i5-4690k-processor-6m-cache-up-to-3-90-ghz.html

RAM (Μνήμη συστήματος): 16GB (4 MODULES X 4GB) https://www.e-shop.gr/ram-hyperx-hx316c10fk2-8-8gb-2x4gb-ddr3-1600mhz-hyperx-fury-blue-series-dual-channel-kit-p-PER.550865

GPU (Κάρτα γραφικών): VGA MSI NVIDIA GEFORCE GTX960 GAMING 2GB GDDR5 https://www.e-shop.gr/vga-msi-nvidia-geforce-gtx960-gaming-2gb-gddr5-pci-e-retail-p-PER.514553

Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση): Asus VS247HR (1920x1980) https://www.skroutz.gr/s/4263640/Asus-VS247HR.html

ΟS (Λειτουργικό σύστημα : WINDOWS 10 (64)

 

Επεξ/σία από Visehrad
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψάχνομαι για budget αναβάθμιση CPU & GPU, με γνώμονα τις καλύτερες δυνατές επιδόσεις στη χαμηλότερη δυνατή τιμή και τη χαμηλότερη κατανάλωση...

Α) Κλίνω προς τη ζυγιά

- Ryzen 2600
- Geforce 1650 Super

..θα προτιμούσα Ryzen 3600 αλλά είναι ακόμη υψηλές οι τιμές, όταν ο 2600 κοστίζει κάτω από 120€.

Β) στη κατάλληλη τιμή δεν θα με πείραζε η ζυγιά

- Ryzen 2600
- Geforce 1650 (απλή)

Ο λόγος είναι η χαμηλότερη κατανάλωση στα 75w...

Στα ~100€  θα πήγαινα στη 1650 απλή, αλλά για την υπάρχουσα διαφορά προτιμώ τη νεώτερη/καλύτερη κάρτα, κι ας χρειάζεται 6pin...η κατανάλωση σε idle/browsing είναι πολύ χαμηλή εξάλλου και στις δύο.

> Προορίζεται για σύστημα που μένει 24/7 ανοιχτό, γι αυτό με απασχολεί η κατανάλωση να είναι όσο γίνεται χαμηλότερη...
> Θέλω να χρησιμοποιώ δύο οθόνες σε πλήρη ανάλυση (μια τηλεόραση 4Κ και προς το παρόν μια οθόνη 1080p)

Επίσης προτιμώ κάρτα με 2 HDMI, όπως η ASUS 1650 Super Gaming (2*HDMI + 2*DP) ...

 

Επεξ/σία από definitio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...