Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, 50EuroUser είπε

Άμα ειναι OC'ed o i7-860 @3.8-4GHz μέχρι και RX 580/1660 την παλεύει χωρίς σοβαρό μπουκάλι. Προφανώς και δεν μιλάω για AC:Odyssey και τις άλλες τραγωδίες της nUbisoft. Στην αναβάθμιση αν κάνεις θα σου μείνει καλύτερη κάρτα με τα ίδια λεφτά. Αν πάρεις GTX 1650 να ξέρεις οτι μόνο η 1650 Super αξίζει, η απλή είναι πολύ υποδεέστερη -40% και κάνουν και τα ίδια λεφτά! Δεν είναι κακιά η 1050Ti απλά η τιμή της ήταν χάλια σε σχέση με τις επιδόσεις της, αν στην δώσει σε "νορμαλ" τιμή πάντως go for it.

Οταν υπαρξουν καποια λεφτα στο μελλον (αλλα ισως και να αργησει), το σχεδιο ειναι να αλλαχτει ολο το συστημα με καποιο συγχρονο για τη νεα δεκαετια.
Το ιδανικο θα ηταν με ενα μονιτορ 34", 3440x1440 οποτε μετα θες αλλες καρτες και τα σχετικα..
Οποτε με μια 1050Ti σε λογικη τιμη θα βολευομουν για την ωρα.

9 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Πόσο φιλική τιμή θα πάρεις την 1050ti?

Α δεν εχουμε μιλησει για αυτο, αλλα στα λογικα πλαισια για μια τετοια μεταχειρισμενη καρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, MasterX είπε

Οταν υπαρξουν καποια λεφτα στο μελλον (αλλα ισως και να αργησει), το σχεδιο ειναι να αλλαχτει ολο το συστημα με καποιο συγχρονο για τη νεα δεκαετια.
Το ιδανικο θα ηταν με ενα μονιτορ 34", 3440x1440 οποτε μετα θες αλλες καρτες και τα σχετικα..
Οποτε με μια 1050Ti σε λογικη τιμη θα βολευομουν για την ωρα.

Α δεν εχουμε μιλησει για αυτο, αλλα στα λογικα πλαισια για μια τετοια μεταχειρισμενη καρτα

 

Σε μερικές ημέρες έρχεται η RX5500XT .

Λέγεται πως θα είναι ανώτερη από την RX580 και οικονομικότερη.

 

Αν θες κατι οικονομικό και καλό, RX570 από εμένα, αλλά θα περίμενα να δω και τις RX5500 και RX5500XT.

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, MasterX είπε

Α δεν εχουμε μιλησει για αυτο, αλλα στα λογικα πλαισια για μια τετοια μεταχειρισμενη καρτα

Τα λογικά πλαίσια για την 1050 είναι το πολύ μέχρι 100, άντε 110 αν έχει και υπόλοιπο εγγύσης ακόμα, να ξέρεις.
Παραπάνω δεν αξίζει.

27 λεπτά πριν, adtakhs είπε

Σε μερικές ημέρες έρχεται η RX5500XT .

Λέγεται πως θα είναι ανώτερη από την RX580 και οικονομικότερη.

Αν θες κατι οικονομικό και καλό, RX570 από εμένα, αλλά θα περίμενα να δω και τις RX5500 και RX5500XT.

Αφενώς το σύστημα του είναι πολύ παλιό και με ταλαιπωρημένο τροφοδοτικό, οπότε καλύτερα να δώσει λίγα τώρα για την 1050 που δεν έχει και ιδιαίτερες απαιτήσεις τροφοδοσίας και όταν με το καλό πάει για καινούργιο σύστημα κοιτάει για ολική αναβάθμιση.
Αφετέρου, από ότι διαβάζω οι 5500, 5500ΧΤ θα είναι στα ίδια επίπεδα με τις 1650 Super και 1660 Super από άποψη επιδόσεων οπότε μάλλον τις βλέπω να τιμολογούνται κάπου γύρω από τα 250 έουρα. (wild guess πάντα :) )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dpolal είπε

Τα λογικά πλαίσια για την 1050 είναι το πολύ μέχρι 100, άντε 110

Με τόσα παίρνεις 580 ποια... Κάτω του 100αρικο χαλαρά για 1050ti 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ήρθε η ώρα για να αναβάθμιση την παλιά μου 980ΤΙ , έχω ένα ultrawide monitor 38” 3840x1660 και είμαι μεταξύ 2080 super και 2080ΤΙ

εχετε να προτείνετε κάποιο μαγαζί από εξωτερικό που να μπορώ να βρω την 2080 ΤΙ , κοντά 800 ευρώ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημεραα

απο 1080τι τελικα αξιζει μονο η 2080τι η υπαρχει καποια πχ 2080 super που να ειναι καπως καλητερη|?

αναγκη αλλαγης καρτας καμια! οπως ολοι δλδ :P

Επεξ/σία από stel106
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

10-15% διαφορά 1080Τi vs 2080S. Ναι, μόνο με την 2080Ti θα δεις κάποια ουσιαστική διαφορά..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

10-15% διαφορά 1080Τi vs 2080S. Ναι, μόνο με την 2080Ti θα δεις κάποια ουσιαστική διαφορά..

12 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

10-15% διαφορά 1080Τi vs 2080S. Ναι, μόνο με την 2080Ti θα δεις κάποια ουσιαστική διαφορά..

αυτο το ποσοστο υπερ της 2080?

ισχυει ομως η παιζει να ειναι η 1080τι καλητερη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stel106 είπε

αυτο το ποσοστο υπερ της 2080?

ισχυει ομως η παιζει να ειναι η 1080τι καλητερη?

Ναι, με βάση το review της strix 2080S στο techpowerup. Και στο techspot κάπου εκεί είναι η διαφορά τους. Μπορείς να δεις και video στο YΤ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να είμαι ορθότερος, ας ρωτήσω εδώ για νες κάρτα γραφικών. Σε άλλο τοπικ έγραψα πως στήνω ένα νέο πισι.

Εχω καταλήξει πως για το επίπεδο gaming μου, πως μια 1660 μου φτάνει. (Περιστασιακός πολύ gamer, ανάλυση 1080p)

Έχω χάσει τη μπάλα με τα κάτωθι : 1660 απλή, super, ti...

ας υποθέσουμε κοινή επιλογή ψύξης. Από κει και ύστερα, δε μπορεί να πάρει κανείς την στοκ ρολόγια και να τη φτάσει στα επίπεδα της ti ?  Η η ti θα κλικάρει ακόμα περισσότερο ?

εν ολίγοις αξίζει η διαφορά των πίσω ευρώ από μια 1660 σε 1660ti? Διότι δεν είναι λίγα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

1) δε μπορεί να πάρει κανείς την στοκ ρολόγια και να τη φτάσει στα επίπεδα της ti ?  Η η ti θα κλικάρει κλοκαρει ακόμα περισσότερο ?

2) εν ολίγοις αξίζει η διαφορά των πίσω ευρώ από μια 1660 σε 1660ti? Διότι δεν είναι λίγα...

1) Ναι μπορει και επισης ναι η ti θα κλoκαρει περισσοτερο αλλα μη περιμενεις θαυματα, κατα τη γνωμη μου πας καρφι για 570 γυρω στα 150 ευρω τη βρισκεις πλεον σxεδον τζαμπα και η διαφορα με 1660 ειναι απειροελαχιστη. Απο εκει και περα εχεις επιλογες, αν θελεις κατι πιο δυνατο και με δυνατοτητα overclock ειτε τη 1660 ti παρεις ειτε τη 1660 super ειναι ακριβως το ιδιο γιατι βγαζουν σχεδον τα ιδια fps. Ειδάλλως εχεις και την επιλογη να παρεις τη 1660 και να τη φερεις με oc στα επιπεδα της ti.

Κατσε σκεψου τι σε συμφερει και ποσα βασταει η τσεπη σου και αποφασισε.

2) Κρινε απο μονος σου αν αξιζει η χρηματικη διαφορα συμφωνα με το παρακατω συγκριτικο βιντεο και με το γεγονος οτι μπορεις να κλοκαρεις τη 1660.

 

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, giorgosmcmc είπε

1) Ναι μπορει και επισης ναι η ti θα κλoκαρει περισσοτερο αλλα μη περιμενεις θαυματα, κατα τη γνωμη μου πας καρφι για 570 γυρω στα 150 ευρω τη βρισκεις πλεον σxεδον τζαμπα και η διαφορα με 1660 ειναι απειροελαχιστη. Απο εκει και περα εχεις επιλογες, αν θελεις κατι πιο δυνατο και με δυνατοτητα overclock ειτε τη 1660 ti παρεις ειτε τη 1660 super ειναι ακριβως το ιδιο γιατι βγαζουν σχεδον τα ιδια fps. Ειδάλλως εχεις και την επιλογη να παρεις τη 1660 και να τη φερεις με oc στα επιπεδα της ti.

Κατσε σκεψου τι σε συμφερει και ποσα βασταει η τσεπη σου και αποφασισε.

2) Κρινε απο μονος σου αν αξιζει η χρηματικη διαφορα συμφωνα με το παρακατω συγκριτικο βιντεο και με το γεγονος οτι μπορεις να κλοκαρεις τη 1660.

Ειδα αρκετά βίντεο είναι η αλήθεια. Επειδη όμως τη κάρτα θα τη κρατήσω χρόνια και θέλω κάτι να "κρατήσει" σκεφτόμουν για καινούργιες κάρτες ήτοι 1660 κτλ. 

Αντ αυτού ειδινε φίλος μια 590 προς 120€ (που πωλήθηκε φυσικά άμεσα) αλλά είπα να αγοράσω κάτι πιο καινούργιο και για την εγγύηση.

Οσο για το θέμα του κλοκαρισματος το αναφέρω μόνον εφόσον δε θα με καλύψει αύριο μεθαύριο. Δεν είναι ο αυτοσκοπός, ούτε με ενδιαφέρουν τα 3δμαρκ σκορ.

Όπως μου λες όμως κανείς δε μπορεί να "υποσχεθεί" πως η απλή 1660 θα πιάσει τα ρολόγια της ti.

Ή να πληρώσει κανείς μια ti και να μη κλοκαρει λίγο ακόμη...

Άλλος παλι φίλος μου έφαγε τα αυτιά να πάρω τη φθηνότερη υλοποίηση 2060 σαν μελλοντική "επένδυση"...αλλά απ τα βίντεο που βλέπω, λίγο overkill σε 1080p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

Ειδα αρκετά βίντεο είναι η αλήθεια. Επειδη όμως τη κάρτα θα τη κρατήσω χρόνια και θέλω κάτι να "κρατήσει" σκεφτόμουν για καινούργιες κάρτες ήτοι 1660 κτλ. 

Αντ αυτού ειδινε φίλος μια 590 προς 120€ (που πωλήθηκε φυσικά άμεσα) αλλά είπα να αγοράσω κάτι πιο καινούργιο και για την εγγύηση.

Οσο για το θέμα του κλοκαρισματος το αναφέρω μόνον εφόσον δε θα με καλύψει αύριο μεθαύριο. Δεν είναι ο αυτοσκοπός, ούτε με ενδιαφέρουν τα 3δμαρκ σκορ.

Όπως μου λες όμως κανείς δε μπορεί να "υποσχεθεί" πως η απλή 1660 θα πιάσει τα ρολόγια της ti.

Ή να πληρώσει κανείς μια ti και να μη κλοκαρει λίγο ακόμη...

Άλλος παλι φίλος μου έφαγε τα αυτιά να πάρω τη φθηνότερη υλοποίηση 2060 σαν μελλοντική "επένδυση"...αλλά απ τα βίντεο που βλέπω, λίγο overkill σε 1080p

Σχετικα με τη 2060 που ανεφερες πιστεψε με δεν θα δεις HUGE διαφορες στα fps. Το oc ακομα και αναμεσα σε 2 ιδιες gpu διαφερει οποτε σιγουρα κανεις δε μπορει να σου υποσχεθει αν θα πιασει η 1660 τα ρολογια της ti.

Για να ανακεφαλαιωσω και να σε ''ξεμπερδεψω'' λιγο, ολα εχουν να κανουν με τις αναγκες και τη τσεπη του καθενα. Αν θες να παιζεις μπαλα για καμποσα χρονια πιθανων και με καποιες υποχωρησεις στα settings αν επιζητας μεγαλυτερες αναλυσεις αλλα να εχεις και μια gpu που να μπορεις επιπλεον να επεμβεις στα ρολογια της πας καρφι για 1660ti και ησυχαζεις. Απο εκει και περα οτι και να παρεις στο budget 250 με 350 euro πανω κατω ιδιες επιδοσεις θα εχεις οποτε δεν υπαρχει λογος να το κουραζεις αδικα.

Για να πεις πως πας σε κατι πιο ''future proof'' μετα θα πας θελωντας και μη σε κατηγορια 500 ευρω και πανω οποτε ξεφευγεις κατα πολυ σε budget.

 

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Thanks αγαπητέ. Τώρα μενει η απόφαση για την υλοποίηση...

Και εκεί πλέον το χάος. Απ την απλή 1660 στην 1660ti μιλάμε για 120-130€ διαφορές.

Ακόμα και στις ti υλοποιήσεις μεγάλες διαφορές.

Σίγουρα θα κοιτάξω κάτι με διπλούς ανεμιστήρες.

Υ.Γ. εταιρεία "inno" ? Άποψη κάποιος; 

 

Επεξ/σία από kanesaxo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, kanesaxo είπε

Thanks αγαπητέ. Τώρα μενει η απόφαση για την υλοποίηση...

Και εκεί πλέον το χάος. Απ την απλή 1660 στην 1660ti μιλάμε για 120-130€ διαφορές.

Ακόμα και στις ti υλοποιήσεις μεγάλες διαφορές.

Σίγουρα θα κοιτάξω κάτι με διπλούς ανεμιστήρες.

Υ.Γ. εταιρεία "inno" ? Άποψη κάποιος; 

Καλημέρα. Γενικά αυτές που θεωρούνται «καλύτερες»  είναι  οι asus, gigabyte, evga. Εγώ από την εμπειρία μου πρώτα με μια gigabyte 1060, μετά evga 2070 και τώρα ως κάτοχος gigabyte 2080super gaming oc  μπορώ να πω ότι οι πιο δροσερές είναι οι gigabyte σε σχέση με τις evga. Η innο που αναφέρεις, δεν θεωρείται απ´ όσο ξέρω  “ premium” εταιρεία, παρόλα αυτά αν την βρεις σε καλύτερη τιμή, θα σε συμβούλευα να την πάρεις, ελάχιστες είναι    οι διάφορες ανάμεσα στις ίδιες κάρτες, εκτός αν πρόκειται για καμία με πολύ υψηλό oc και ιδιαίτερα καλή ψύξη. 

Επεξ/σία από Fredman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...