Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

35 λεπτά πριν, definitio είπε

Ψάχνομαι για budget αναβάθμιση CPU & GPU, με γνώμονα τις καλύτερες δυνατές επιδόσεις στη χαμηλότερη δυνατή τιμή και τη χαμηλότερη κατανάλωση...

Α) Κλίνω προς τη ζυγιά

- Ryzen 2600
- Geforce 1650 Super

..θα προτιμούσα Ryzen 3600 αλλά είναι ακόμη υψηλές οι τιμές, όταν ο 2600 κοστίζει κάτω από 120€.

Β) στη κατάλληλη τιμή δεν θα με πείραζε η ζυγιά

- Ryzen 2600
- Geforce 1650 (απλή)

Ο λόγος είναι η χαμηλότερη κατανάλωση στα 75w...

Στα ~100€  θα πήγαινα στη 1650 απλή, αλλά για την υπάρχουσα διαφορά προτιμώ τη νεώτερη/καλύτερη κάρτα, κι ας χρειάζεται 6pin...η κατανάλωση σε idle/browsing είναι πολύ χαμηλή εξάλλου και στις δύο.

> Προορίζεται για σύστημα που μένει 24/7 ανοιχτό, γι αυτό με απασχολεί η κατανάλωση να είναι όσο γίνεται χαμηλότερη...
> Θέλω να χρησιμοποιώ δύο οθόνες σε πλήρη ανάλυση (μια τηλεόραση 4Κ και προς το παρόν μια οθόνη 1080p)

Επίσης προτιμώ κάρτα με 2 HDMI, όπως η ASUS 1650 Super Gaming (2*HDMI + 2*DP) ...

Με 1650 (ειτε απλη ειτε σουπερ) δεν το κοβω να χεις ολα αυτα... 1080p και πολλα ειναι αδερφε... για 2κ 4κ κλπ πας σε παραπανω λεφτα σιγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα στην ομάδα και χρόνια πολλά. Θέλω να ρωτήσω επειδή έχω σκοπό να πάω σε καινούργια κάρτα μετά από 5 χρόνια με δύο Asus gtx 980 matrix σε sli μπορώ να διαθέσω ένα μεγάλο ποσό ώστε να κρατήσει για αρκετά χρόνια το ποσό για το οποίο μιλάμε είναι 1200. Αν αξίζει η τιμή βάση απόδοσης για ότι έχετε να μου προτείνεται για ανάλυση 1440p  ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, gamerz είπε

i7 5930k Asus rampage v extreme Asus ROG Swift PG278Q

Νομίζω ότι αξίζει περισσότερο αντί να δαπανησεις 1200 σε κάρτα μόνο , να πουλήσεις το σύστημα σου και να πας μαζί με τα χρήματα αυτά σε τελείως νέο σύστημα που θα σε βγάλει 5 χρόνια σούπερ. Ούτως η άλλως κάποια στιγμή θα χρειαστείς αναβάθμιση και στα άλλα parts αργά η γρήγορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραία μπορώ να συνεχίσω εδώ ή να ανοίξω καινούργιο θέμα για build? Υπάρχει ενότητα να ρωτήσω σε τι τιμή μπορώ να δώσω τα κομμάτια από το υπάρχων σύστημα; ευχαριστώ. 

Επεξ/σία από gamerz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει σχετικό θέμα για το πόσο να πουλήσεις στην ενότητα hardware γενικά , και στην ενότητα για νέα συστήματα -αναβαθμισεις άνοιξε νήμα να σε βοηθήσουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παιδιά έφτασε η ώρα να κάνω το δικό μου upgrade. Ήμουν ταγμένος για απλή gtx 2060 στα 310 (από Γερμανία) όμως έπεσε σύρμα με τη δουλειά και θα μπορέσω να πάρω νέα τηλεόραση (Sony xf9005) οπότε θα είναι αυτή το νέο pc monitor. Όπως καταλαβαίνει κάποιος αμέσως έβαλα στο τραπέζι την 2060 super (υλοποίηση inno 3d) στα 350 όμως διαβάζω διαρκώς για την 5700ΧΤ γύρω στα 380 μιας και η κυρίως gaming ανάλυση θα είναι το 2Κ. Έχω να πάρω κάρτα amd πάνω από δέκα χρόνια και όσο να ναι έναν φόβο τον έχω. 

Τι έχετε να πείτε εσείς επί του θέματος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ikaruga24 είπε

Λοιπόν παιδιά έφτασε η ώρα να κάνω το δικό μου upgrade. Ήμουν ταγμένος για απλή gtx 2060 στα 310 (από Γερμανία) όμως έπεσε σύρμα με τη δουλειά και θα μπορέσω να πάρω νέα τηλεόραση (Sony xf9005) οπότε θα είναι αυτή το νέο pc monitor. Όπως καταλαβαίνει κάποιος αμέσως έβαλα στο τραπέζι την 2060 super (υλοποίηση inno 3d) στα 350 όμως διαβάζω διαρκώς για την 5700ΧΤ γύρω στα 380 μιας και η κυρίως gaming ανάλυση θα είναι το 2Κ. Έχω να πάρω κάρτα amd πάνω από δέκα χρόνια και όσο να ναι έναν φόβο τον έχω. 

Τι έχετε να πείτε εσείς επί του θέματος; 

Ανάμεσα στις 2 αυτές πας για 5700ΧΤ τα θέματα με τα drivers δεν είναι και τόσο τραγικά πλέον και σύντομα θα στρώσουν, το υπόλοιπο σύστημα όμως από τι αποτελείτε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους και χρόνια πολλά. Έχω το σύστημα της υπογραφής το οποίο και θα δωρίσω σε έναν φίλο. Επειδή όμως α) ο φίλος θέλει να παίζει pro και β) το σύστημα δεν έχει κάρτα γραφικών (δλδ την έχω αφαιρέσει λόγω βλάβης), θα ήθελα να μου πείτε αν αξίζει να αγοράσει μια κάρτα γραφικών για τον ανωτέρω σκοπό, αν ναι ποια μπορεί να είναι αυτή, κόστος, αν αξίζει καινούργια ή μτχ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Επεξ/σία από journeyman77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, journeyman77 είπε

Καλημέρα σε όλους και χρόνια πολλά. Έχω το σύστημα της υπογραφής το οποίο και θα δωρίσω σε έναν φίλο. Επειδή όμως α) ο φίλος θέλει να παίζει pro και β) το σύστημα δεν έχει κάρτα γραφικών (δλδ την έχω αφαιρέσει λόγω βλάβης), θα ήθελα να μου πείτε αν αξίζει να αγοράσει μια κάρτα γραφικών για τον ανωτέρω σκοπό, αν ναι ποια μπορεί να είναι αυτή, κόστος, αν αξίζει καινούργια ή μτχ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Νομίζω ότι με μια 1650super θα είσαι μια χαρά και ίσως να είναι και πολύ καλή για το υπόλοιπο σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, LIGHT1NG είπε

Ανάμεσα στις 2 αυτές πας για 5700ΧΤ τα θέματα με τα drivers δεν είναι και τόσο τραγικά πλέον και σύντομα θα στρώσουν, το υπόλοιπο σύστημα όμως από τι αποτελείτε? 

Το σύστημα της υπογραφής είναι το οποίο και αυτό θα ενισχυθεί κάπως. Τα θέματα των drivers με φοβιζουν γιατί το σύστημα το θέλω να δουλεύει απροβληματιστα. Δεν μπορώ να ασχολούμαι πλέον με ψάξε βρες τι μπορεί να φταίει. Επίσης στα παιχνίδια είμαι αρκετά μη συμβατικός και φοβάμαι ότι εκεί θα μας τα χαλάσει η AMD. Παράδειγμα αν πάρω το final fantasy 15 και το Nioh η 2060 super ρίχνει στο κεφάλι 15-20 frames την ΧΤ πράγμα που με θορυβει και για άλλους μη συμβατικούς τίτλους. Δεν έχω αμφιβολία ότι στα γνωστά και μεγάλα ονόματα η ΧΤ θα είναι καλύτερη όμως με εξαίρεση κάποιους τίτλους δεν παίζω μεγάλα και γνωστά ονόματα. 

Έπειτα έχουμε και την nvidia που με κάθε driver σου πετσοβοβει την κάρτα για να πάρεις νέα αλλά τουλάχιστον το θέμα σταθερότητα δεν υφίσταται να σε προδώσει. Είναι δύσκολη επιλογή για εμένα γιατί δίνω μεγάλη σημασία στην σταθερότητα, απλά οι επιδόσεις της ΧΤ είναι τέτοιες που με κάνουν να την βάλω στο τραπέζι. Θέλει περισσότερη μελέτη το θέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...