Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, dpolal είπε

Νομίζω ότι με μια 1650super θα είσαι μια χαρά και ίσως να είναι και πολύ καλή για το υπόλοιπο σύστημα.

θεωρείς λοιπόν ότι με την 1650 και τον i5 2400 θα μπορέσει να παίζει PES (που τα μινιμουμ specs του είναι i5-3470 / GTX 670)???

Αν ναι, να τα δώσει τα 150€ για την κάρτα (όχι ότι ζητάω να μου εγγυηθείς προφανώς!).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, ikaruga24 είπε

Έπειτα έχουμε και την nvidia που με κάθε driver σου πετσοβοβει την κάρτα για να πάρεις νέα

Αυτό είναι ψέμα, δεν ισχύει, ούτε έχει αποδειχθεί ποτέ. Λόγω των προβλημάτων με τους drivers στις Navi καλύτερα 2060S κατά τη γνώμη μου. Δεν είναι και μεγάλη διαφορά στα fps. Αν ήταν καμιά 30άρια σε κάθε game εντάξει να πω ότι αξίζει να ρισκάρεις και να πας σε 5700ΧΤ. Συν ότι 5-10 fps τα παίρνεις με OC στις Nvidia ενώ οι Navi δεν παίρνουν τίποτα από OC..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, journeyman77 είπε

θεωρείς λοιπόν ότι με την 1650 και τον i5 2400 θα μπορέσει να παίζει PES (που τα μινιμουμ specs του είναι i5-3470 / GTX 670)???

Αν ναι, να τα δώσει τα 150€ για την κάρτα (όχι ότι ζητάω να μου εγγυηθείς προφανώς!).

Και με την απλή 1650 θα είσαι μια χαρά αλλά πρότεινα την super γιατί είναι ποιό δυνατή.

https://gpu.userbenchmark.com/Compare/Nvidia-GTX-760-vs-Nvidia-GTX-1650S-Super/2159vs4058

Δεν πέρνω τις μετρητής τα αποτελέσματα του userbenchmark αλλά έχεις μια καλή ιδέα πού θα βρίσκεσαι σε σχέση με την 760 που είναι η recommended για το παιχνίδι και σαφώς ποιό δυνατή από την 670.

EDIT:
Σε δεύτερη ανάγνωση βλέπω ότι θα έχεις ένα bottleneck ακόμα και με την απλή 1650 εξαιτίας του i5 που έχει το σύστημα.
Αν δεν θέλει να δώσει πολλά χρήματα ο φίλος σου ας πάει με την απλή 1650 ή την AMD RΧ 5500, σίγουρα δεν θα έχει πρόβλημα στο Pro.
Επίσης, αν θέλεις κοίτα και στις αγγελίες για καμμιά μεταχ. GTX1050 4Gb Ram.

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Αυτό είναι ψέμα, δεν ισχύει, ούτε έχει αποδειχθεί ποτέ. Λόγω των προβλημάτων με τους drivers στις Navi καλύτερα 2060S κατά τη γνώμη μου. Δεν είναι και μεγάλη διαφορά στα fps. Αν ήταν καμιά 30άρια σε κάθε game εντάξει να πω ότι αξίζει να ρισκάρεις και να πας σε 5700ΧΤ. Συν ότι 5-10 fps τα παίρνεις με OC στις Nvidia ενώ οι Navi δεν παίρνουν τίποτα από OC..

Με τη δική μου 960 έχω μπόλικα παραδείγματα που με νέους drivers τα παιχνίδια απόκτησαν ξαφνικά fps drops περίεργης φύσεως ( street fighter 5, sekiro και άλλα) που δεν υπήρχαν πριν. Αμφιβάλλω ότι έγινε "κατά λάθος". 

Όμως ναι, γενικά είμαι υπέρ της nvidia λόγο σταθερότητας και ευρείας υποστήριξης γνωστών και μη τίτλων. Θα πέσει όμως έξτρα μελέτη γιατί παράδειγμα έχουμε σκηνικά όπως η σειρά rx 480 και έπειτα που ξεκίνησαν πιο αργές από τις αντίστοιχες nvidia και κατέληξαν αρκετά ισχυρότερες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

Με τη δική μου 960 έχω μπόλικα παραδείγματα που με νέους drivers τα παιχνίδια απόκτησαν ξαφνικά fps drops περίεργης φύσεως ( street fighter 5, sekiro και άλλα) που δεν υπήρχαν πριν. Αμφιβάλλω ότι έγινε "κατά λάθος". 

Όμως ναι, γενικά είμαι υπέρ της nvidia λόγο σταθερότητας και ευρείας υποστήριξης γνωστών και μη τίτλων. Θα πέσει όμως έξτρα μελέτη γιατί παράδειγμα έχουμε σκηνικά όπως η σειρά rx 480 και έπειτα που ξεκίνησαν πιο αργές από τις αντίστοιχες nvidia και κατέληξαν αρκετά ισχυρότερες. 

Αυτό πιθανώς να είναι θέμα του game. Δεν θα κάτσει ο dev να κάνει optimize το παιχνίδια του για μία κάρτα 5 χρόνια πίσω. Εγώ πριν είχα μία 1050 για δύο χρόνια. Τα ίδια fps έβγαζε την πρώτη μέρα, τα ίδια και την τελευταία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

Με τη δική μου 960 έχω μπόλικα παραδείγματα που με νέους drivers τα παιχνίδια απόκτησαν ξαφνικά fps drops περίεργης φύσεως ( street fighter 5, sekiro και άλλα) που δεν υπήρχαν πριν. Αμφιβάλλω ότι έγινε "κατά λάθος". 

Όμως ναι, γενικά είμαι υπέρ της nvidia λόγο σταθερότητας και ευρείας υποστήριξης γνωστών και μη τίτλων. Θα πέσει όμως έξτρα μελέτη γιατί παράδειγμα έχουμε σκηνικά όπως η σειρά rx 480 και έπειτα που ξεκίνησαν πιο αργές από τις αντίστοιχες nvidia και κατέληξαν αρκετά ισχυρότερες. 

Βασικά πριν δεις τι κάρτα θα πάρεις, μήπως να το ξανασκεφτόσουν να βάλεις 4κ tv ως monitor? Δεν έχω προσωπική εμπειρία αλλά λεω μήπως θα σε χαλάει να μην παίζεις στην native ανάλυση (είπες για 2κ) . Btw η RTX 2060 που έχω (non super) ζορίζεται σε 2κ σε βαριά games...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι 2060super & 5700ΧΤ έχουν περίπου ίδια τιμή ενώ η AMD είναι σαφώς ένα σκαλί πάνω σε επιδόσεις.

Οσον αφορά το θέμα των drivers δεν γνωρίζω αν οι τελευταίοι που κυκλοφορούν συνεχίζουν και βγάζουν προβλήματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Agent_Orange είπε

Βασικά πριν δεις τι κάρτα θα πάρεις, μήπως να το ξανασκεφτόσουν να βάλεις 4κ tv ως monitor? Δεν έχω προσωπική εμπειρία αλλά λεω μήπως θα σε χαλάει να μην παίζεις στην native ανάλυση (είπες για 2κ) . Btw η RTX 2060 που έχω (non super) ζορίζεται σε 2κ σε βαριά games...

2Κ είναι τα 1080p, εκεί δεν ζορίζεται η 2060. Σε κάποια 1440p ή αλλιώς 2.5Κ ναι. Για 4Κ πάντως θέλεις 2080Ti.

 

15 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Οι 2060super & 5700ΧΤ έχουν περίπου ίδια τιμή ενώ η AMD είναι σαφώς ένα σκαλί πάνω σε επιδόσεις.

Οσον αφορά το θέμα των drivers δεν γνωρίζω αν οι τελευταίοι που κυκλοφορούν συνεχίζουν και βγάζουν προβλήματα.

Δεν έχουν και τεράστια διαφορά πάντως. Καμιά 15άρια fps στην καλύτερη. Με OC στην 2060S μειώνεται η διαφορά. Πάντως το θέμα των Navi όλο προβλήματα μικρά ή μεγάλα αναφέρει, ενώ αν μπεις στο θέμα των Turing όλο για πολυτέλειες του στυλ RT και 4Κ @ 60 fps συζητάνε..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

2Κ είναι τα 1080p, εκεί δεν ζορίζεται η 2060. Σε κάποια 1440p ή αλλιώς 2.5Κ ναι. Για 4Κ πάντως θέλεις 2080Ti.

 

Ok 2κ ενοούσα 1440p σορρυ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Αυτό πιθανώς να είναι θέμα του game. Δεν θα κάτσει ο dev να κάνει optimize το παιχνίδια του για μία κάρτα 5 χρόνια πίσω. Εγώ πριν είχα μία 1050 για δύο χρόνια. Τα ίδια fps έβγαζε την πρώτη μέρα, τα ίδια και την τελευταία..

Τι θέμα του game, αφού σε λέω ότι πριν το driver update έπαιζαν τα παιχνίδια μια χαρά. Αναγκάστηκα να κάνω update για χάρη του resident evil 2 και ως δια μαγείας πολλά παιχνίδια παρουσίασαν ξαφνικά πρόβλημα απόδοσης. Μάλιστα είναι τόσο "χτυπητές" οι τεχνητές μειώσεις δύναμης της κάρτας που στα παιχνίδια αυτά τα frames πέφτουν ακόμα και σε μενού. 

5 ώρες πριν, Agent_Orange είπε

Βασικά πριν δεις τι κάρτα θα πάρεις, μήπως να το ξανασκεφτόσουν να βάλεις 4κ tv ως monitor? Δεν έχω προσωπική εμπειρία αλλά λεω μήπως θα σε χαλάει να μην παίζεις στην native ανάλυση (είπες για 2κ) . Btw η RTX 2060 που έχω (non super) ζορίζεται σε 2κ σε βαριά games...

Επειδή είναι τηλεόραση δεν έχεις θέμα. Κάνουν τρομερό upscale. Δεν πρόκειται να καταλάβεις διαφορά μεγάλη ακόμα και από 1080p σήμα σε 4Κ upscale. Επίσης amd και nvidia έχουν το δικό τους hardware accelerated upscale λογισμικό. Ειδικά της AMD διαβάζω κάνει θαύματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, ikaruga24 είπε

Επειδή είναι τηλεόραση δεν έχεις θέμα. Κάνουν τρομερό upscale

Δεν το έχω δει απο κοντά και δεν ξέρω. Καλή φάση αν ισχύει.

Απο reddit κάτι που βρήκα , αν βοηθάει :

 

I have a GTX1060 and a 4k 42" TV for my setup.

First thing to note: 1080p and 1800p look fine on a 4k screen but 1440p looks blurry. However on a big screen 1440p windowed is definitely a viable option, it's sometimes better if the fov limit is too low on a game for how close you sit to the screen.

Here's what the card can handle:

Old games - 4k@60 max - anything Xbox 360 era or source engine

Overwatch - 4k@60 recommended competitive settings, 1440p@60 max

Dishonored 2 - 4k@30 max w/o ambient occlusion, 1440p@60 max w/o ambient occlusion

Dark Souls 3 - 1440p@60 max, 1800p@60 low, 4k@30 medium

Gears of War 4 - 1440p@60 ultra w/o depth of field and ambient occlusion on medium, 4k@30 ultra w/o depth of field and ambient occlusion on medium

I'm guessing Andromeda will run fine at 1440p@60 ultra or 4k@30 high, they'll be targeting native 4k@30 for the new Xbox and some upscaling witchcraft for the PS4 pro so it should be better optimised than most games for higher resolutions.

In any case you'll easily get 1080p@60 max and it won't look blurry but will look a bit pixelated compared to 4k native games.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον δευτερη AMD radeon που μου καιγεται μεσα σε πεντε χρονια, πριν ηταν μια sapphire 6870, τωρα μια XFX R9 270, αρκετα με τις AMD πλεον , δεν με θελει.

Δεν παρακολουθω καθολου τις εξελιξεις με τις GPU, δεν παίζω games πλην καποιων παλιων , ανω της 5ετιας . Το μονιτορ μου ειναι 1900x1200, το pc ειναι i5 2500k με 16gb RAM κι εναν 850 pro. Θελω κατι ησυχο, να μην τσιμπαει θερμοκρασιες, οχι ενεργοβορο και να παιζει με ΑΝΕΣΗ σε αυτη την αναλυση.  Μινιμουμ επιδοσεων ειναι αυτες της R9 270. Μιλαμε για pci e x16 αν δεν απατωμαι. Μπατζετ εως 200 ευρω αν και φανταζομαι οτι με τα μισα βρισκω αυτο που χρειαζομαι, απλα δεν εχω ιδεα τι παιζει.

Αυστηρα nvidia κι ας υπαρχουν εκατο καλυτερες επιλογες σε amd δεν με ενδιαφερει. Αυστηρα καινουργια, δεν με ενδιαφερει η αγορα μεταχειρισμενης. Ποια μοντελα να κοιταξω;

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Λοιπον δευτερη AMD radeon που μου καιγεται μεσα σε πεντε χρονια, πριν ηταν μια sapphire 6870, τωρα μια XFX R9 270, αρκετα με τις AMD πλεον , δεν με θελει.

Δεν παρακολουθω καθολου τις εξελιξεις με τις GPU, δεν παίζω games πλην καποιων παλιων , ανω της 5ετιας . Το μονιτορ μου ειναι 1900x1200, το pc ειναι i5 2500k με 16gb RAM κι εναν 850 pro. Θελω κατι ησυχο, να μην τσιμπαει θερμοκρασιες, οχι ενεργοβορο και να παιζει με ΑΝΕΣΗ σε αυτη την αναλυση. Μιλαμε για pci e x16 αν δεν απατωμαι. Μπατζετ εως 200 ευρω αν και φανταζομαι οτι με τα μισα βρισκω αυτο που χρειαζομαι, απλα δεν εχω ιδεα τι παιζει.

Αυστηρα nvidia κι ας υπαρχουν εκατο καλυτερες επιλογες σε amd δεν με ενδιαφερει. Αυστηρα καινουργια, δεν με ενδιαφερει η αγορα μεταχειρισμενης. Ποια μοντελα να κοιταξω;

1650 super κ μόνο, αυστηρά....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Λοιπον δευτερη AMD radeon που μου καιγεται μεσα σε πεντε χρονια, πριν ηταν μια sapphire 6870, τωρα μια XFX R9 270, αρκετα με τις AMD πλεον , δεν με θελει.

 

Καλα δεν λεει κατι...

η μια ειναι καρτα του 2010 και η αλλη του 13...Δηλαδη τις ειχες αρκετα χρονια. Τις ειχες παρει καινουριες?Εχεις δει μηπως ειχες θεματα με τροφοδοτικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Καλα δεν λεει κατι...

η μια ειναι καρτα του 2010 και η αλλη του 13...Δηλαδη τις ειχες αρκετα χρονια. Τις ειχες παρει καινουριες?Εχεις δει μηπως ειχες θεματα με τροφοδοτικο?

Το ξερω οτι δε λεει κατι αλλα δε θελω να συνεχισω τα πειραματα. 2012 αγοραστηκε η 6870 και καηκε 2016, και η δευτερη αγοραστηκε 2016 και καηκε σημερα. Βγαλαν μια τετραετια η καθεμια που για μενα ειναι fail. 
Τροφοδοτικο δεν ξερω πως να ελεγξω αλλα ειναι ενα αρκετα ακριβο καλου κατασκευαστη super flower. Δε θα ειχα κι αλλα ζητηματα;


Οταν λεω καηκε.

Η 6870 πεταξε τρεις καθετες γραμμες ξαφνικα.

Η 290 σε περιβαλλον BIOS, POST εμφανιζει πρασινα η κοκκινα pixels, και δυσκολευεται να αποτυπωςει καποια γραμματα οπως το w που μοιαζει με ν (πριν δεν ειχε τετοια θεματα) ενω σε windows αν παω να βαλω amd drivers κρασαρουν κατα την εγκατασταση και μαυριζει η οθονη και δεν ξαναμπουταρουν μεχρι να κανω restore. Αν κανω restore και παιξω με το generic display driver ειναι θεμα 10 λεπτων το πολυ να κρασαρουν. Περιεργως εκει δεν εμφανιζονται τα περιεργα pixels.

Αλλαξα παστες κλπ, εκανα φορματ, τα windows ειναι πεντακαθαρα.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...