Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

41 λεπτά πριν, flogerakos είπε

Γεια σας. Πριν έναν χρόνο περίπου είχαμε στήσει έναν πύργο φίλου με τα εξής χαρακτηριστικά :


AMD Ryzen 5 3400G
Asrock B450M HDV R4.0
16 GIGA RAM δεν θυμάμαι μάρκα
650 psu πάλι δεν θυμαμαι μάρκα. Οθόνη μια απλή 1080p


Το είχαμε στήσει χωρίς κάρτα λόγο budget κάπως με την onboard τα επαιζε μια χαρά τα online παιχνιδάκια που επαιζε τότε. Σήμερα με κάλεσε να του προτείνω κάρτα γραφικών. Το budget είναι max 250 ευρώ με προϋποθέσεις. Τι εννοω. Με μια γρήγορη ματιά στο scroutz διάβασα σε σχόλια οτι μια κάρτα πχ των 1050 4 gb των 250 ευρώ δεν είναι vfm καθώς με 170 παίρνεις την 570 με τα 8 giga ram. Τι ισχύει τελικά? Θα ήθελα μια πρόταση vfm κυρίως, οχι απαραίτητα να εξαντληθεί ολο το ποσό. Ευχαριστω.

1660 Super ή RX 580 θεωρούνται εξαιρετικές value for money προτάσεις για 1080p, και είναι μέσα στο budget. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλησπερα στην παρεα ζητω την βοηθεια σας να μου προτεινεται καρτα γραφικων...... θελω να παιζω παιχνιδια αλλα οχι στο φουλ δλδ και στο medium δεν εχω θεμα δινω στα 150 με 200 ευρω ....

κουτι εχω το thermaltake versa h22  δεχεται μεχρι 315 mm καρτα γραφικων μηκος....

μητρικη asus  p8h77-m

επεξεργαστης intel core i7 3770  3,4 ghz

μνημη 8 gb dddr3

τροφοδοτικο :: thermaltake berlin 630 watt

τι μπορω να βαλω σαυτο το συστημα?? απο 150 μεχρι 200 ευρω δινω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, giannhs13 είπε

καλησπερα στην παρεα ζητω την βοηθεια σας να μου προτεινεται καρτα γραφικων...... θελω να παιζω παιχνιδια αλλα οχι στο φουλ δλδ και στο medium δεν εχω θεμα δινω στα 150 με 200 ευρω ....

κουτι εχω το thermaltake versa h22  δεχεται μεχρι 315 mm καρτα γραφικων μηκος....

μητρικη asus  p8h77-m

επεξεργαστης intel core i7 3770  3,4 ghz

μνημη 8 gb dddr3

τροφοδοτικο :: thermaltake berlin 630 watt

τι μπορω να βαλω σαυτο το συστημα?? απο 150 μεχρι 200 ευρω δινω

Εδώ είσαι: https://www.skroutz.gr/s/11715223/Sapphire-Radeon-RX-580-8GB-Pulse-11265-05.html
και με λίγα παραπάνω: https://www.skroutz.gr/s/17801139/Gigabyte-GeForce-GTX-1660-6GB-OC-GV-N1660OC-6GD.html που θεωρώ πως αξίζει να τα δώσεις

Δες και μια σύγκριση https://www.gpucheck.com/el-eur/compare/amd-radeon-rx-580-vs-nvidia-geforce-gtx-1660/intel-core-i7-7700k-4-20ghz-vs-intel-core-i7-8700k-3-70ghz/

Επεξ/σία από MarKad
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για την απαντηση σου καταρχην μου φαινoνται καλες επιλογες τελος του μηνα που θα πληρωθω θα παραγγειλω..απλα να σε ρωτησω κατι ειδα αυτην εδω 

https://www.skroutz.gr/s/21480755/Asrock-Radeon-RX-5500-XT-8GB-Challenger-D-OC-90-GA1LZZ-00UANF.html

8gb ddr6 απλα λεει pci express 4.0....εγω εχω pci express 3.0 ...θα την αναγνωριζει αν την παρω η θα ειναι αχρηστη δεν θα δουλευει στο φουλ επειδη ειναι παλιο το συστημα ?? και να σε ρωτησω και κατι ακομα επειδη δεν τα σκαμπαζω καλα ..ποια ειναι ποιο γρηγορα καρτα πχ μια που εχει 8gb ddr5 ή  4gb ddr6 ?? δλδ καλυτερη ειναι αυτη που εχει ddr6 h αυτη που εχει ποιο πολλα gb ??

ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, giannhs13 είπε

ευχαριστω για την απαντηση σου καταρχην μου φαινoνται καλες επιλογες τελος του μηνα που θα πληρωθω θα παραγγειλω..απλα να σε ρωτησω κατι ειδα αυτην εδω 

https://www.skroutz.gr/s/21480755/Asrock-Radeon-RX-5500-XT-8GB-Challenger-D-OC-90-GA1LZZ-00UANF.html

8gb ddr6 απλα λεει pci express 4.0....εγω εχω pci express 3.0 ...θα την αναγνωριζει αν την παρω η θα ειναι αχρηστη δεν θα δουλευει στο φουλ επειδη ειναι παλιο το συστημα ?? και να σε ρωτησω και κατι ακομα επειδη δεν τα σκαμπαζω καλα ..ποια ειναι ποιο γρηγορα καρτα πχ μια που εχει 8gb ddr5 ή  4gb ddr6 ?? δλδ καλυτερη ειναι αυτη που εχει ddr6 h αυτη που εχει ποιο πολλα gb ??

ευχαριστω εκ των προτερων

Δεν θα επαιρνα σε καμια περιπτωση αυτην την καρτα που ανεφερες. Ειναι χειροτερη απο την GTX 1660 που ειπαμε παραπανω . Τωρα καλο ειναι να πας στα 8GB καθως τα παιχνιδια οσο παει και ζητανε απο εκει και περα δεν το θεωρω και απαραιτητο αυτην την περιοδο τουλαχιστον. Στην ερωτηση σου ειναι καλυτερα τα 8gb ddr5 σε σχεση με τα 4gb ddr6. Σαν ακομη μια προταση για να κανεις και την υπερβαση επειδη θεωρω πως αξιζει ειναι να δεις και την GTX 1660 Super την οποια εχω και εγω και δεν μετανιωσα που εδωσα το κατι παραπανω σε σχεση με την απλη 1660.

Δες εδω μια και συγκριση μεταξυ RX 580, 5500 XT, GTX 1660, GTX 1660 Super και με επεξεργαστη τον i7 3770 που εχεις : https://www.gpucheck.com/el-eur/compare-multi/amd-radeon-rx-580-vs-amd-radeon-rx-5500-xt-vs-nvidia-geforce-gtx-1660-vs-nvidia-geforce-gtx-1660-super/intel-core-i7-3770-3-40ghz-vs-intel-core-i7-3770-3-40ghz-vs-intel-core-i7-3770-3-40ghz-vs-intel-core-i7-3770-3-40ghz/ultra-vs-ultra-vs-ultra-vs-ultra

Επεξ/σία από MarKad
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nicksoti είπε

O σύνδεσμος που βάζεις τις βγάζεις όλες με παρόμοια βαθμολογία.

Πιο κάτω έχει fps από διάφορα παιχνίδια και βλέπεις τις διαφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σύστημα μου είναι:

m/b h81m-s2pv

i5 4670k

12 ram ddr

 και καρτα γραφικών gtx660.

θα μπορούσα να αναβαθμίσω την καρτα μου και αν με ποια για καλυτερα fps στα παιχνίδια?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/5/2020 στις 7:18 ΜΜ, giannhs13 είπε

ευχαριστω για την απαντηση σου καταρχην μου φαινoνται καλες επιλογες τελος του μηνα που θα πληρωθω θα παραγγειλω..απλα να σε ρωτησω κατι ειδα αυτην εδω 

https://www.skroutz.gr/s/21480755/Asrock-Radeon-RX-5500-XT-8GB-Challenger-D-OC-90-GA1LZZ-00UANF.html

8gb ddr6 απλα λεει pci express 4.0....εγω εχω pci express 3.0 ...θα την αναγνωριζει αν την παρω η θα ειναι αχρηστη δεν θα δουλευει στο φουλ επειδη ειναι παλιο το συστημα ?? και να σε ρωτησω και κατι ακομα επειδη δεν τα σκαμπαζω καλα ..ποια ειναι ποιο γρηγορα καρτα πχ μια που εχει 8gb ddr5 ή  4gb ddr6 ?? δλδ καλυτερη ειναι αυτη που εχει ddr6 h αυτη που εχει ποιο πολλα gb ??

ευχαριστω εκ των προτερων

Σε θέμα συγκρίσεις δύναμης,άσχετα που είναι 128bit η απόδοση της είναι όσο μια rx590 αλλά με μικρότερη κατανάλωση,εγώ θα την πρότεινα να την πάρεις.

Η διάφορες σε FPS μεταξύ της 1660 super είναι της τάξεως των 5-8 FPS.

Στα χαρτιά καλά τα λένε όλοι αλλά στης πράξης είναι που διαφέρουν.

Δες το βίντεο παρακάτω,κρίνε μόνος σου και πάρε αυτή που αντέχει η τσέπη σου.

Εγω προσωπικά κοιτάω και ποσά GB δίνει η κάρτα γιατί κακά τα ψέματα τα παιχνίδια ξεκινάν και ζητάν πολλά πλέον π.χ βλέπε red dead redemption 2.Και εγώ όταν ήταν να αλλάξω δεν με κάλυπτε καμία σημερινή κάρτα στης ανάγκες μου και κατέληξα σε μτχ Vega 56 8gb από rx580 8gb

 

Επεξ/σία από Drake27
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/5/2020 στις 10:32 ΠΜ, itoka είπε

το σύστημα μου είναι:

m/b h81m-s2pv

i5 4670k

12 ram ddr

 και καρτα γραφικών gtx660.

θα μπορούσα να αναβαθμίσω την καρτα μου και αν με ποια για καλυτερα fps στα παιχνίδια?

GTX 1650 super

π.χ. https://www.skroutz.gr/s/21219703/Zotac-GeForce-GTX-1650-Super-4GB-ZT-T16510F-10L.html

Επεξ/σία από geo4sar
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα στην παρεα και ευχαριστω για απαντησεις και για την πολυτιμη βοηθεια σας... τελικα σημερα παρηγγειλα την       http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=55688&cat=5

ATI Radeon RX 580 Pulse 8GB DDR5 PCI-E DVI Dual HDMI Dual DP (Sapphire)

μου βγηκε 197.10+6,70 μεταφορικα = 203,80 τελικη τιμη με μεταφορικα και φπα ολα μαζι  απο vision studio ..απλα θελω να ρωτησω κατι επειδη ειμαι λιγο ψιλοασχετος.....την καρτα μολις την παρω drivers απο που θα βαλω απο cd η να κατεβασω απο το ιντερνετ ? εχω windows 10 ...και να ρωτησω και για την συνδεσμολογια παρακατω παραθετω τα καλωδια λεει 8 πιν τροφοδοσια..εγω εχω pci express 6 και 2 δλδ θα κουμπωσω πρωτα το pci express και μετα θα κουμπωσω και τα αλλα 2 ? μηπως χρειαζεται να παρω και τροφοδοτικο ?? για να μην καψω τιποτα για αυτο ρωταω ...ευχαριστω εκ των προτερων για την πολυτιμη βοηθεια

α.jpg

β.jpg

γ.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, giannhs13 είπε

καλησπερα στην παρεα και ευχαριστω για απαντησεις και για την πολυτιμη βοηθεια σας... τελικα σημερα παρηγγειλα την       http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=55688&cat=5

ATI Radeon RX 580 Pulse 8GB DDR5 PCI-E DVI Dual HDMI Dual DP (Sapphire)

μου βγηκε 197.10+6,70 μεταφορικα = 203,80 τελικη τιμη με μεταφορικα και φπα ολα μαζι  απο vision studio ..απλα θελω να ρωτησω κατι επειδη ειμαι λιγο ψιλοασχετος.....την καρτα μολις την παρω drivers απο που θα βαλω απο cd η να κατεβασω απο το ιντερνετ ? εχω windows 10 ...και να ρωτησω και για την συνδεσμολογια παρακατω παραθετω τα καλωδια λεει 8 πιν τροφοδοσια..εγω εχω pci express 6 και 2 δλδ θα κουμπωσω πρωτα το pci express και μετα θα κουμπωσω και τα αλλα 2 ? μηπως χρειαζεται να παρω και τροφοδοτικο ?? για να μην καψω τιποτα για αυτο ρωταω ...ευχαριστω εκ των προτερων για την πολυτιμη βοηθεια

α.jpg

β.jpg

γ.jpg

Καταρχάς Καλορίζικη,άσχετα αν δεν την παραλαβές ακόμα,την pulse την είχα και εγώ,παρά πολύ καλη καρτούλα.

Drivers θα τους κατεβάσεις μέσα από την AMD,μην βάλεις από το cd.

Για την τροφοδοσία απλά κούμπωσε το +2 μαζί με το 6πινο και μετά πάνω στην κάρτα γραφικών.

Αν προσέξεις το ένα από τα δυο έχει κάτι αυλάκια που πάω το άλλο και συρταρωνει μέσα και μένει σταθερό.

Επεξ/σία από Drake27
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ εγινε ευχαριστω για απαντηση...δλδ αν καταλαβα καλα θα τα βαλω μαζι πανω στην καρτα τα καλωδια 6+2 και θα τα κουμπωσω προσεχτικα ..ελπιζω να μην παει χαμενη η καρττα γιατι το συστημα ειναι λιγο παλιο του 2012 υπολογιστης..απλα το τροφοδοτικο θα την παλεψει? to thermaltake berlin 630 watt εχω...εβαλα να παιξω το eurotruck simulator και στα ultra setings ειχε 10 fps και κολλαγε ..τωρα εχω μια shappire ati radeon 6570 ..πιστευω να δω διαφορα μαυτη που θα παρω ..θα στειλω και φωτογραφιες μολις την παραλαβω και θα παιξω και παιχνιδια να σας πω fps ευχαριστω και παλι ολους για την πολυτιμη βοηθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω αν το thread δέχεται τέτοια low-end παλιατζούρα αλλα σε περίπτωση που κάποιος έχει εικόνα.
Έλεγα να κάνω φτηνό upgrade την ATI HD 5850 που έχω, μιας και είναι mid-range 10ετίας υπέθεσα ότι με ένα 50αρι σε μεταχειρισμένη θα μπορούσα να κάνω ένα αξιόλογο upgrade (+100%?/+150%?)και να έρθω σε επίπεδα midrange 5ετίας.

Μετά από αρκετή ερευνα βλέπω ότι μάλλον θα χρειαστώ κανένα 90αρι για κάτι σαν μεταχειρισμένη RX 470/570 (Αφού για κάποιον ανεξήγητο λόγο μέχρι και οι high-end/enthusiast κάρτες του 2013 μένουν προσκολλημένες στα 75/80E)


Οποτε θέλω να ρωτήσω αν κάνω λάθος? Αν όντως υπάρχει στο budget που ανέφερα κάποιο upgrade που θα αξίζει την όλη ταλαιπωρία?

Επεξ/σία από --Shady--
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...