Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας καλή Πρωτομαγιά και καλό μήνα να έχουμε. Αναβάθμισα πρόσφατα το σύστημα μου σε 3600/ 16DDR4 / x570 mobo. Θα αναβαθμίσω και την κάρτα γραφικών πλέον. Ξέρετε καθόλου αν αυτή η υλοποίηση: MSI Radeon RX 5700 8GB Evoke GP OC είναι καλή (θερμοκρασίες-απόδοση), την έχει δουλέψει κανένας? Αξίζουν τα 30 ευρώ δια φοράς σε σχέση με τη saphire 5600xt pulse? Σας ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, apopat είπε

Καλησπέρα σας καλή Πρωτομαγιά και καλό μήνα να έχουμε. Αναβάθμισα πρόσφατα το σύστημα μου σε 3600/ 16DDR4 / x570 mobo. Θα αναβαθμίσω και την κάρτα γραφικών πλέον. Ξέρετε καθόλου αν αυτή η υλοποίηση: MSI Radeon RX 5700 8GB Evoke GP OC είναι καλή (θερμοκρασίες-απόδοση), την έχει δουλέψει κανένας? Αξίζουν τα 30 ευρώ δια φοράς σε σχέση με τη saphire 5600xt pulse? Σας ευχαριστώ.

Ε ναι εννοείται ότι αξίζουν αφού πας μια κατηγορία κάρτας παραπάνω και παίρνεις και +2GB Vram. Η Evoke δεν είναι και η καλύτερη υλοποίηση αλλά είναι decent..

@apopat Υπάρχει και ο Evoke GP OC που είναι φθηνότερη αλλά δεν ξέρω τι διαφορές έχει με την άλλη Evoke..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

yiannis1991  αυτή την έκδοση σκέφτομαι . Απ' ότι το έψαξα λίγο είναι η πιο ''recent'' έκδοση της msi 5700 evoke και υποτίθεται ότι έχουν βελτιώσει κάπως τα thermal pads βάζοντας extra απ' ότι κατάλαβα για να είναι λογικές οι θερμοκρασίες χωρίς απίστευτο θόρυβο.Είχαν τέτοια θέματα απ' ότι είδα κυρίως οι xt εκδόσεις των evoke. Γενικά μπέρδεμα για αυτό ρώτησα μήπως είχε κανείς εμπειρία. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Q1: Τα 8GB που έχουν οι gpu χρειάζονται πραγματικά ή είναι μαρκετίστικο κόλπο?
Πάντως τα 8GB έχουν σχεδόν την ίδια τιμή με τα 4GB αν όχι φθηνότερα.
Υπάρχουν παιχνίδια που πρώτα τσεκάρουν την κάρτα αν έχει 8GB αλλιώς δεν τρέχουν ή είναι χάλια?
.
Q2: για τα μάτια και τη χάρη της AMD Radeon RX-570 θα κάνω την υπερ-υπέρβαση στο budget, ποιά απ'τις 2:
1. Sapphire Radeon Pulse RX 570 4G G5 HDMI DP 11266-67-20G στα 161€ περίπου, ελκυστική.
2. MSI Radeon RX 570 4GB Armour OC στα 159€ και με +0.15€ 8GB
η MSI έχει και DVD-D, μόνον 150W (και ας λέει OC), η Sapphire <180W, ίδια εγγύηση, πιθανόν 1 από τις 2 σε stock ή 3-10 μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίδες.

Θα χρειαστώ γνώμες για αναβάθμιση GPU.

Υπάρχουσα σύνθεση που δε θα αλλάξει για τουλάχιστον 1 χρόνο.

8600Κ @5ghz, 32GBRAM, NvMe Samsung 256, Asus Z370, Sapphire 570 Nitro+ 4GB

Monitor 27'' 1440p Freesync 75Hz

Το Monitor ίσως γίνει 32άρι https://www.skroutz.gr/s/20706654/Dell-S3220DGF.html αλλά γνωρίζω  οτι τα τόσα Hz ίσως ο 8600K φανεί ανεπαρκής οπότε το τρενάρω όσο γίνεται και ανάλογα τα οικονομικά.

Βλέπω αυτή τη στιγμή οτι vfm για 1440p gaming  με ορίζοντα 2ετίας (4Κ δε θα πάω γιατί ξεφεύγει το σύνολο μετά σε επένδυση parts)

είναι η 5700XT 8GB ειδικά αν τη  πετύχει κάποιος κοντά στα 400ευρώ ή λίγο πιο κάτω αν βγει καμιά προσφορά.

σε Nvidia τι γίνεται; Δεν είμαι πολύ fan και προτιμώ την ATI ειδικά τώρα που από οτι είδα ξεπέρασε και τα θέματα με τους πρώτους drivers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, greekfragma είπε

Καλησπέρα παίδες.

Θα χρειαστώ γνώμες για αναβάθμιση GPU.

Υπάρχουσα σύνθεση που δε θα αλλάξει για τουλάχιστον 1 χρόνο.

8600Κ @5ghz, 32GBRAM, NvMe Samsung 256, Asus Z370, Sapphire 570 Nitro+ 4GB

Monitor 27'' 1440p Freesync 75Hz

Το Monitor ίσως γίνει 32άρι https://www.skroutz.gr/s/20706654/Dell-S3220DGF.html αλλά γνωρίζω  οτι τα τόσα Hz ίσως ο 8600K φανεί ανεπαρκής οπότε το τρενάρω όσο γίνεται και ανάλογα τα οικονομικά.

Βλέπω αυτή τη στιγμή οτι vfm για 1440p gaming  με ορίζοντα 2ετίας (4Κ δε θα πάω γιατί ξεφεύγει το σύνολο μετά σε επένδυση parts)

είναι η 5700XT 8GB ειδικά αν τη  πετύχει κάποιος κοντά στα 400ευρώ ή λίγο πιο κάτω αν βγει καμιά προσφορά.

σε Nvidia τι γίνεται; Δεν είμαι πολύ fan και προτιμώ την ATI ειδικά τώρα που από οτι είδα ξεπέρασε και τα θέματα με τους πρώτους drivers.

μια χαρά κρατάει ο 8600k. 

Για κάρτα όπως τα είπες, 5700xt , αλλιώς κοιτάς σε 2070super 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, leros2004 είπε

μια χαρά κρατάει ο 8600k. 

Για κάρτα όπως τα είπες, 5700xt , αλλιώς κοιτάς σε 2070super 

Με τα 165Hz της 3220DGF πως τον βλέπεις τον 8600Κ;

από τη μια με ψήνει μια αλλαγή σε τελευταίο Ryzen αλλά από την άλλη δεν υπάρχει άλλο περιθώριο σε χρήματα. Εξ ου και κοιτάζω να αλλάξω την 570 4GB γιατί είδα οτι σε τελευταίους τίτλους τα 4GB VRAM τα τρώει για πλάκα πια το 1440p και ίσως είναι το αδύνατο σημείο αυτή τη στιγμή που μπορεί να δώσει και μελλοντική ανάσα.

Επεξ/σία από greekfragma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, greekfragma είπε

Με τα 165Hz της 3220DGF πως τον βλέπεις τον 8600Κ;

από τη μια με ψήνει μια αλλαγή σε τελευταίο Ryzen αλλά από την άλλη δεν υπάρχει άλλο περιθώριο σε χρήματα. Εξ ου και κοιτάζω να αλλάξω την 570 4GB γιατί είδα οτι σε τελευταίους τίτλους τα 4GB VRAM τα τρώει για πλάκα πια το 1440p και ίσως είναι το αδύνατο σημείο αυτή τη στιγμή που μπορεί να δώσει και μελλοντική ανάσα.

Μην ασχολείσαι με τον επεξεργαστή, πάλι η κάρτα γραφικών θα είναι ο αδύναμος κρίκος..... 

Δεν ξερω ποια παιχνίδια σε ενδιαφέρουν αλλά μην περιμένεις να παίζεις με full γραφικά ακόμα και με 5700xt/2070super

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, leros2004 είπε

Μην ασχολείσαι με τον επεξεργαστή, πάλι η κάρτα γραφικών θα είναι ο αδύναμος κρίκος..... 

Δεν ξερω ποια παιχνίδια σε ενδιαφέρουν αλλά μην περιμένεις να παίζεις με full γραφικά ακόμα και με 5700xt/2070super

 

ο τελευταίος τίτλος που έπεσε στα χέρια μου ελέω καραντίνας ήταν το Shadow of Tomb Raider.  2018. Απογοητεύτηκα που έπρεπε να παίξει στα medium και με κλειστό τελείως AF ώστε να έχω πάνω από 50FPS σταθερά (ώστε να έχει και το Freesync της Acer μια κάποια σωστή απόδοση)

Ξέρω οτι ετοιμάζονται και παιχνιδάρες και λέω πάει....τα φαγε τα ψωμιά της η 570.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, greekfragma είπε

ο τελευταίος τίτλος που έπεσε στα χέρια μου ελέω καραντίνας ήταν το Shadow of Tomb Raider.  2018. Απογοητεύτηκα που έπρεπε να παίξει στα medium και με κλειστό τελείως AF ώστε να έχω πάνω από 50FPS σταθερά (ώστε να έχει και το Freesync της Acer μια κάποια σωστή απόδοση)

Ξέρω οτι ετοιμάζονται και παιχνιδάρες και λέω πάει....τα φαγε τα ψωμιά της η 570.

που να δεις τι κλάμα πέφτει με το Red dead Redemption :P 

Γιαυτο σου λέω , μην αγχώνεσαι για το cpu....  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, leros2004 είπε

που να δεις τι κλάμα πέφτει με το Red dead Redemption :P 

Γιαυτο σου λέω , μην αγχώνεσαι για το cpu....  

πλέον επειδή ξέρω τι ζητάω από 1440p gaming αποφεύγω απαιτητικούς τίτλους αλλά δε μπορώ να πω οτι με ευχαριστεί κιόλας να τα πιάνω 1-2 χρόνια μετά ώστε να τα ευχαριστιέμαι έχοντας ένα σύστημα που να ακολουθεί έστω και κατά 1-2 χρόνια καθυστερημένα σε επιδόσεις.

δε ξέρω αν γίνεται κατανοητό το σκεπτικό μου. (εφόσον δηλαδή δε παίζει το χρήμα για high end , καθυστερώ τους τίτλους για να συμβαδίζει το pc power)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, greekfragma είπε

πλέον επειδή ξέρω τι ζητάω από 1440p gaming αποφεύγω απαιτητικούς τίτλους αλλά δε μπορώ να πω οτι με ευχαριστεί κιόλας να τα πιάνω 1-2 χρόνια μετά ώστε να τα ευχαριστιέμαι έχοντας ένα σύστημα που να ακολουθεί έστω και κατά 1-2 χρόνια καθυστερημένα σε επιδόσεις.

δε ξέρω αν γίνεται κατανοητό το σκεπτικό μου. (εφόσον δηλαδή δε παίζει το χρήμα για high end , καθυστερώ τους τίτλους για να συμβαδίζει το pc power)

ε καλά αυτό είναι το άλλο άκρο πάλι, δεν είναι unplayable τα παιχνίδια για να τα αγνοείς , πόσο μάλλον όταν στα περισσότερα απο τα ΑΑΑ παιχνίδια δεν έγινε και κάτι αν δεν πιάνεις 144/165hz...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, leros2004 είπε

ε καλά αυτό είναι το άλλο άκρο πάλι, δεν είναι unplayable τα παιχνίδια για να τα αγνοείς , πόσο μάλλον όταν στα περισσότερα απο τα ΑΑΑ παιχνίδια δεν έγινε και κάτι αν δεν πιάνεις 144/165hz...

 

unplayable δεν ειναι.......αλλά αν για ένα τίτλο 2ετίας παίζω στα medium 50fps προφανώς και για να παίξω και να πάθω σοκ με το Red Dead Redemption 2 θα πάει 2021-2022.

Είδα το κλάμα που λες......βλέπω όμως οτι η 5700ΧΤ τελικά θα κρατήσει δυνατά για αυτά που θέλω.

https://www.tomshardware.com/reviews/amd-radeon-rx_5700-rx_5700_xt,6216-2.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά. Έχω ένα συστηματακι i3 6100 8 giga ram ddr4 και μια σάπια κάρτα γραφικών. Δούλευα τα onboard γραφικά αλλά σκέφτηκα Αφού είχα τη κάρτα και καθοταν να τη βάλω να ελαφρωσει λιγο Η cpu. Ερώτηση μπορώ με 150 ευρω να πάρω κάτι αξιόλογο να μπορώ να παιξω κάνα γκειμ όπως gta v warzone κλπ πάντα με υποχωρήσεις στην ποιότητα; h θέλει όλο ανανέωση;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας. Πριν έναν χρόνο περίπου είχαμε στήσει έναν πύργο φίλου με τα εξής χαρακτηριστικά :


AMD Ryzen 5 3400G
Asrock B450M HDV R4.0
16 GIGA RAM δεν θυμάμαι μάρκα
650 psu πάλι δεν θυμαμαι μάρκα. Οθόνη μια απλή 1080p


Το είχαμε στήσει χωρίς κάρτα λόγο budget κάπως με την onboard τα επαιζε μια χαρά τα online παιχνιδάκια που επαιζε τότε. Σήμερα με κάλεσε να του προτείνω κάρτα γραφικών. Το budget είναι max 250 ευρώ με προϋποθέσεις. Τι εννοω. Με μια γρήγορη ματιά στο scroutz διάβασα σε σχόλια οτι μια κάρτα πχ των 1050 4 gb των 250 ευρώ δεν είναι vfm καθώς με 170 παίρνεις την 570 με τα 8 giga ram. Τι ισχύει τελικά? Θα ήθελα μια πρόταση vfm κυρίως, οχι απαραίτητα να εξαντληθεί ολο το ποσό. Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...