Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

[......]Η 1660 Super στα 200-220 ήταν τέλεια κάρτα για 1080p, όποιος ήθελε έπρεπε να πάρει τότε. Να περιμένεις να πέσει κάτω από 200, ε εντάξει τώρα για ένα 20άρικο θα πλουτίσεις;

Δίκιο έχεις αλλά πού να ξέραμε τί θα συμβεί. Άντε κανείς με 1660 θα αναβαθμίσει, θα βγάλει αγγελία εδώ, θα τσιμπήσουμε καλή καρτούλα κι όλα αυτά. Αν ήξερε ο παππούς μου οτι θα ερχόταν τουριστική ανάπτυξη, δε θα αγόρασε βοσκοτόπια για τα πρόβατα, αλλά παραθαλάσσια (που τότε είχαν λάσπες με αρμυρίκια) και τώρα δε θα σχολίαζα εδώ διότι θα ήμουν πλούσιος και δε θα μ' ένοιαζε. Θέλω να πω, κάνεις μια πρόβλεψη για το τί θα γίνει ή δε θα γίνει στο μέλλον και πορεύεσαι με αυτό. Εκ των υστέρων, προφανώς κάναμε λάθος πρόβλεψη και τώρα παίζουμε με HD Graphics 4000😭

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι βρε παιδιά αλλά μιλάμε για 220 ευρώ κάρτα. Τι 220, τι 200, τι 190. Δεν ήταν η 2080Ti που λες που να δώσω 1200+. Η 1660Super είχε τέλεια τιμή τότε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιστορικά να το πάρεις ποτέ μια κάρτα δεν θα ξεφτυλιστει τιμολογιακά.. Ειδικά nvidia. Απλά σταματά να υπάρχει διαθέσιμη

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να πεις "θα περιμένω 3 μήνες για να πέσει 20-30 ευρώ" στην ουσία δεν κερδίζεις κάτι γιατί αυτούς τους 3 μήνες δεν έχεις κάρτα και παίζεις το πουλί σου. Ένας άνθρωπος που δεν έχει να διαθέσει 30 ευρώ σε βάθος 3 μηνών νομίζω έχει μεγαλύτερα ζητήματα από το να ασχολείται με παιχνίδια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Abudi είπε

Αν ήξερε ο παππούς μου οτι θα ερχόταν τουριστική ανάπτυξη, δε θα αγόρασε βοσκοτόπια για τα πρόβατα, αλλά παραθαλάσσια (που τότε είχαν λάσπες με αρμυρίκια) και τώρα δε θα σχολίαζα εδώ διότι θα ήμουν πλούσιος και δε θα μ' ένοιαζε. Θέλω να πω, κάνεις μια πρόβλεψη για το τί θα γίνει ή δε θα γίνει στο μέλλον και πορεύεσαι με αυτό. Εκ των υστέρων, προφανώς κάναμε λάθος πρόβλεψη και τώρα παίζουμε με HD Graphics 4000😭

Απολύτως σωστή παρατήρηση. Οποιος έπεσε έξω στις προβλέψεις του απλά γκρινιάζει και ψάχνει για δικαιολογίες. Επίσης εγώ περίμενα ότι τα Χριστούγεννα θα πέσουν οι τιμές (τον Νοέμβριο δεν είχα αντιληφθεί το τσουνάμι των miners) αλλά φρόντισα και καβάτζωσα και μάλιστα πριν 1 μήνα πούλησα και μια 1660super. Πρέπει να αποδεχόμαστε τα λάθη μας και να ΜΗΝ πιστεύουμε ότι η πραγματικότητα θα μας κάνει το χατίρι γιατί έτσι νομίζουμε ότι θα γίνει.

 

Πολλές φορές πέφτουμε στην παγίδα να νομίζουμε κάτι (κακώς) και να αμπελοφιλοσοφούμε προσπαθώντας να το υποστηρίξουμε και να το τεκμηριώσουμε.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jgeorgiou είπε

Απολύτως σωστή παρατήρηση. Οποιος έπεσε έξω στις προβλέψεις του απλά γκρινιάζει και ψάχνει για δικαιολογίες. Επίσης εγώ περίμενα ότι τα Χριστούγεννα θα πέσουν οι τιμές (τον Νοέμβριο δεν είχα αντιληφθεί το τσουνάμι των miners) αλλά φρόντισα και καβάτζωσα και μάλιστα πριν 1 μήνα πούλησα και μια 1660super. Πρέπει να αποδεχόμαστε τα λάθη μας και να ΜΗΝ πιστεύουμε ότι η πραγματικότητα θα μας κάνει το χατίρι γιατί έτσι νομίζουμε ότι θα γίνει.

 

Πολλές φορές πέφτουμε στην παγίδα να νομίζουμε κάτι (κακώς) και να αμπελοφιλοσοφούμε προσπαθώντας να το υποστηρίξουμε και να το τεκμηριώσουμε.

Αυτό έχει συσχέτιση όμως και με το λόγο για τον οποίο παίρνεις το ρίσκο. Δηλαδή να μην πάρεις κάρτα τώρα και να πάρεις σε δύο μήνες που θα έχει πέσει 20 ευρώ, ε εντάξει τώρα. Πάρε τώρα να τελειώνεις, η διαφορά είναι μηδαμινή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Αυτό έχει συσχέτιση όμως και με το λόγο για τον οποίο παίρνεις το ρίσκο. Δηλαδή να μην πάρεις κάρτα τώρα και να πάρεις σε δύο μήνες που θα έχει πέσει 20 ευρώ, ε εντάξει τώρα. Πάρε τώρα να τελειώνεις, η διαφορά είναι μηδαμινή..

Απλώς υπάρχει πολύς κόσμος πωρωμένος με το vfm. Έχουν φετίχ με το βιεφέμ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Απλώς υπάρχει πολύς κόσμος πωρωμένος με το vfm. Έχουν φετίχ με το βιεφέμ.

 

220 ήταν φοβερό value for money, αυτό λέω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

220 ήταν φοβερό value for money, αυτό λέω..

vfm ειναι κάτι πάρα παραααααα πολύ σχετικό
για μένα vfm ειναι να δώσω 100 ευρω παραπάνω (λέμε τώρα της καλές χρυσές εποχές που υπήρχαν κάρτες)  για μια κάρτα με ίδιες επιδόσεις αλλά ποιο ήσυχη και κρύα για κάποιον άλλων ειναι να πάρει 150 ευρώ φτηνότερη κάρτα με ίδιες επιδόσεις και περισσότερη φασαρία και χειρότερη κατασκευη

η αλλο παράδειγμα για κάποιον vfm ειναι να πάρει έναν nvme να τρέχει γρήγορα στα 100 ευρω για μένα vfm ειναι να πάρω nvme με 250 ίδια χωρητικότητας και παρόμοιας ταχύτητας αλλά με πολύ μεγαλύτερη αξιοπιστία

ολα ειναι σχετικά (ειδικά λεξη vfm)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Black Demis είπε

vfm ειναι κάτι πάρα παραααααα πολύ σχετικό
για μένα vfm ειναι να δώσω 100 ευρω παραπάνω (λέμε τώρα της καλές χρυσές εποχές που υπήρχαν κάρτες)  για μια κάρτα με ίδιες επιδόσεις αλλά ποιο ήσυχη και κρύα για κάποιον άλλων ειναι να πάρει 150 ευρώ φτηνότερη κάρτα με ίδιες επιδόσεις και περισσότερη φασαρία και χειρότερη κατασκευη

η αλλο παράδειγμα για κάποιον vfm ειναι να πάρει έναν nvme να τρέχει γρήγορα στα 100 ευρω για μένα vfm ειναι να πάρω nvme με 250 ίδια χωρητικότητας και παρόμοιας ταχύτητας αλλά με πολύ μεγαλύτερη αξιοπιστία

ολα ειναι σχετικά (ειδικά λεξη vfm)

Στην προκειμένη περίπτωση τα 220 ήταν τέλεια τιμή για την 1660S. 229$ έχει MSRP, πόσο πιο κάτω να πήγαινε δηλαδή; Με 220 είχες το 80% της απόδοσης της 2060, χωρίς το RT/DLSS, στην ουσία χωρίς το DLSS αφού το RT είναι σε ελάχιστα games και γίνεται και πανωλεθρία στο Μιλάνο. Ενώ για 2060 ήθελες τουλάχιστον 100 ευρώ πάνω..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Στην προκειμένη περίπτωση τα 220 ήταν τέλεια τιμή για την 1660S. 229$ έχει MSRP, πόσο πιο κάτω να πήγαινε δηλαδή; Με 220 είχες το 80% της απόδοσης της 2060, χωρίς το RT/DLSS, στην ουσία χωρίς το DLSS αφού το RT είναι σε ελάχιστα games και γίνεται και πανωλεθρία στο Μιλάνο. Ενώ για 2060 ήθελες τουλάχιστον 100 ευρώ πάνω..

δεν το λέω ετσι πχ εμενα δεν μου έκανε υλοποίηση και θα έδινα καλύτερα 300 για την για την ίδια κάρτα αλλά σε έκδοση gaming x της msi και ποιο ήσυχη και ποιο κρύα και ποιο αξιόπιστη αυτή ναι ήταν vfm πραγματικό  (για αυτό και ανέφερα για τον καθέναν vfm ειναι πολύ πολύ διαφορετικό πράγμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Black Demis είπε

δεν το λέω ετσι πχ εμενα δεν μου έκανε υλοποίηση και θα έδινα καλύτερα 300 για την για την ίδια κάρτα αλλά σε έκδοση gaming x της msi και ποιο ήσυχη και ποιο κρύα και ποιο αξιόπιστη αυτή ναι ήταν vfm πραγματικό  (για αυτό και ανέφερα για τον καθέναν vfm ειναι πολύ πολύ διαφορετικό πράγμα)

Όχι αυτό δεν είναι vfm αφού φτάνεις στην τιμή της 2060 σχεδόν. Δεν αξίζουν οι top υλοποιήσεις. Εγώ έχω την δεύτερη καλύτερη υλοποίηση μετά την strix. Ε ζήτημα είναι αν έχει 3% διαφορά στο performance από τις απλές. Μόνο οι τέρμα κάτω, κάτι palit με ένα fan είναι κακές. Για 1660S η κλασσική gigabyte με τα 2 fans είναι μια χαρά υλοποίηση. Ούτε 150w δεν καίει η κάρτα, μην τρελαθούμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Όχι αυτό δεν είναι vfm αφού φτάνεις στην τιμή της 2060 σχεδόν. Δεν αξίζουν οι top υλοποιήσεις. Εγώ έχω την δεύτερη καλύτερη υλοποίηση μετά την strix. Ε ζήτημα είναι αν έχει 3% διαφορά στο performance από τις απλές. Μόνο οι τέρμα κάτω, κάτι palit με ένα fan είναι κακές. Για 1660S η κλασσική gigabyte με τα 2 fans είναι μια χαρά υλοποίηση. Ούτε 150w δεν καίει η κάρτα, μην τρελαθούμε..

οπως ειμαι οπως βλεπει ο καθενας τι ειναι το vfm τι ειναι το σημαντικό για τον καθένα κλπ
και σε 2060 super αν ηταν να παρω θα έπαιρνα την αντίστοιχη υλοποίηση στα 460 ευρω

για μένα προσωπικά vfm ειναι να πάρω κάτι το οποίο θα με καλύψει από όλες της απόψεις η να μην πάρω καθόλου

και ξανά λέω για τον καθενα ειναι πολύ πολυυυυυυυ διαφορετικό πράγματα ο vfm

vfm = τα λεφτά που έδωσα έπιασαν το μέγιστο με αυτό που ζητάω η κάνω λάθος?

εγω πριν απο 4 μηνες και κατι εχω πάρει την MSI GeForce RTX 2070 Super 8GB Gaming X2070 super στα 540 (άμεσα διαθέσιμη την ειχα σε 2 μέρες) και το θεωρώ μέγιστο vfm για αυτά που ζητούσα και πιστεύω δεν θα μπορούσα να πάρω τπτ καλύτερο σε αυτα τα λεφτά χωρίς να περιμένω ένα μήνα πχ η να συμβιβαστώ με την λειτουργεια ψύξης η τον θόρυβο η την ποιότητα κλπ

Επεξ/σία από Black Demis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο vfm δεν χωράει υποκειμενικότητα. Είναι επιδόσεις στην τιμή. Οι επιδόσεις κάθε κάρτας είναι κάτι αντικειμενικό, βάζεις παιχνίδια και σου βγάζει fps, ένα συγκεκριμένο νούμερο. Συγκρίνεις με άλλες κάρτες στην ίδια τιμή ή στις ίδιες επιδόσεις και αναλόγως βγαίνει το vfm των άλλων σε σχέση με αυτή που εξετάζεις. Αν είναι μεγαλύτερο τότε πας σε αυτήν με το μεγαλύτερο. Οι διαφορές μεταξύ των υλοποιήσεων για κάποιον που απλά θα παίξει games (και δεν θα κάνει OC για ρεκόρ που να χρειάζεται φοβερά power delivery κτλ) είναι μηδαμινές και ειδικά σε κάρτες με τόσο χαμηλή κατανάλωση θερμοκρασίες και θόρυβος έχουν πολύ μικρές διαφορές. Αυτό που λες ότι εσύ θέλεις καλύτερη υλοποίηση για τους λόγους σου είναι άλλο πράγμα. Είναι το πόσο παραπάνω είσαι διατεθειμένος να ξοδέψεις για λιγότερο θόρυβο και θερμοκρασίες, αφού οι επιδόσεις είναι στην ουσία οι ίδιες (διαφορές 3% δεν τις καταλαβαίνεις). Ουσιαστικά και η θερμοκρασία είναι irrelevant αφού και στις απλές υλοποιήσεις δεν υπάρχει κίνδυνος να πάθουν κάτι. Ο θόρυβος μόνο έχει διαφορά, κυρίως το καλοκαίρι που είναι ψηλά οι ambient αλλά όχι κάτι τραγικό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σωστά όλες οι υποκειμενικές συνθήκες είναι αυτές που αξιολογούμε

και ενδεχομένως αγοράζουμε εκτός vfm κριτηρίου.

πχ η zotac 2070 super έχει 4e/fps και είναι η οικονομικότερη στην κατηγορία.

η msi gaming x έχει 4.5e/fps αλλά έχει λιγότερο θόρυβο.

Η zotac έχει το vfm και η msi ικανοποιεί το επιμέρους κριτήριο του θορύβου.

Άλλο το vfm άλλο το performance, άλλο τα επιμέρους κριτήρια.

 

Επεξ/σία από DiaperCh@nger101
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...