Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Amazon. Τι παιζει ?


KnightRider1996

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 ώρες πριν, d_gkal είπε

πως μπορω να παραγγειλω καποια προιοντα που γραφει οτι δεν αποστελονται στην ελλαδα; συγκεκριμενα power bank και θηκη κινητου

Μόνο αν βάλεις χώρα παράδοσης την Γερμανία και τα φέρεις με άλλη μεταφορική ,υπάρχει μια που παίρνει τα προϊόντα από αμαζον και στα φέρνει Ελλάδα ,γκουκλαρισε θα την βρεις εύκολα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 429
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 hour ago, slk200gr said:

Μόνο αν βάλεις χώρα παράδοσης την Γερμανία και τα φέρεις με άλλη μεταφορική ,υπάρχει μια που παίρνει τα προϊόντα από αμαζον και στα φέρνει Ελλάδα ,γκουκλαρισε θα την βρεις εύκολα 

Βρήκα κάνα 2 αλλά το κόστος που είδα είναι ασυμφορο. Πάνω από 15-20 ευρώ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, d_gkal είπε

Βρήκα κάνα 2 αλλά το κόστος που είδα είναι ασυμφορο. Πάνω από 15-20 ευρώ....

Ναι έχει κόστος ,συνήθως και εγώ ψάχνω κάτι αντίστοιχο για  να μην την χρησιμοποιήσω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα!!

Θα ήθελα να ρωτήσω αν το amazon.de έχει διαφορά από τα αντίστοιχα της Ιταλίας, Γαλλίας κτλ...

Με μια γρήγορη ματιά οι τιμές δεν είναι ίδιες παντού στα ίδια προϊόντα... Αλλά π.χ. από θέμα πολιτικής επιστροφών τι παίζει??

Και εν τέλει γιατί αγοράζετε όλοι από amazon.de??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/9/2023 στις 11:02 ΠΜ, Conan2046 είπε

όχι, μου απάντησαν ήδη, την δέχτηκαν

Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα και μου έστειλαν μήνυμα να επικοινωνήσω τηλεφωνικώς με το customer support τους. Έγινε και με εσένα το ίδιο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, sxetikos13 said:

Καλησπέρα στην παρέα!!

Θα ήθελα να ρωτήσω αν το amazon.de έχει διαφορά από τα αντίστοιχα της Ιταλίας, Γαλλίας κτλ...

Με μια γρήγορη ματιά οι τιμές δεν είναι ίδιες παντού στα ίδια προϊόντα... Αλλά π.χ. από θέμα πολιτικής επιστροφών τι παίζει??

Και εν τέλει γιατί αγοράζετε όλοι από amazon.de??

Γιατί το site και το support του υπάρχει και στα αγγλικά και οι επιστροφές γίνονται με 2 κλικ στον browser σου δωρεάν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, djuan1988 είπε

Γιατί το site και το support του υπάρχει και στα αγγλικά και οι επιστροφές γίνονται με 2 κλικ στον browser σου δωρεάν.

Αυτό με τα αγγλικά το είχα απορία και εγώ και νόμιζα ότι είναι κάποια ρύθμιση που δεν βρίσκω εγώ στα άλλα amazon (fr, it) αντίθετα με το de που την είχα βρει.

Και οι επιστροφές σε fr,it και μόνο από θέμα γλώσσας καταλαβαίνω ότι δεν είναι και το πιο απλό πράγμα...

Όπως και να έχει ευχαριστώ!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα 

Σήμερα έκανα μια αγορά  από το amazon de. Η παραγγελία μου αποσταλεί την ίδια μέρα και είχα πληρώσει με τη χρεωστική μου από την eurobank (mastercard), το θέμα είναι ότι τα χρήματα δε χρεώθηκαν αλλά ούτε δεσμεύτηκαν …ενώ φαίνεται ότι η αγορά έγινε με την κάρτα μου κανονικά …Σας εχει συμβεί κάτι παρόμοιο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/10/2023 στις 10:58 ΜΜ, corsair04 είπε

Καλησπέρα 

Σήμερα έκανα μια αγορά  από το amazon de. Η παραγγελία μου αποσταλεί την ίδια μέρα και είχα πληρώσει με τη χρεωστική μου από την eurobank (mastercard), το θέμα είναι ότι τα χρήματα δε χρεώθηκαν αλλά ούτε δεσμεύτηκαν …ενώ φαίνεται ότι η αγορά έγινε με την κάρτα μου κανονικά …Σας εχει συμβεί κάτι παρόμοιο ?

συνηθως εμφανιζεται μετα απο 3 μερες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα σας, έχω χρόνια να παραγγείλω απο amazon ενώ παλαιότερα είχα κάνει αρκετές αγορές (κονσόλες, παιχνίδια, κινητό κλπ).

Έτσι θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις και να επιβεβαιώσω ορισμένα πράγματα που διάβασα σε προηγούμενα μηνύματα.

1) επιλέγουμε αν είναι δυνατόν το amazon.de για την υποστήριξη στην Αγγλική γλώσσα, έτσι;

2) απο amazon Γερμανικό, Ιταλικό, Γαλλικό όλα τα προϊόντα έρχονται χωρίς πρόβλημα τελωνείου κλπ

3) υπάρχει κάποιο site με αξιόπιστα και λειτουργικά κουπόνια για το amazon;

4) τα μεταφορικά μου φαίνονται αρκετά υψηλά....πχ για ένα monitor απο amazon.de βλέπω 60ευρώ. Κάνω κάτι λάθος;

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tempo είπε

καλησπέρα σας, έχω χρόνια να παραγγείλω απο amazon ενώ παλαιότερα είχα κάνει αρκετές αγορές (κονσόλες, παιχνίδια, κινητό κλπ).

Έτσι θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις και να επιβεβαιώσω ορισμένα πράγματα που διάβασα σε προηγούμενα μηνύματα.

1) επιλέγουμε αν είναι δυνατόν το amazon.de για την υποστήριξη στην Αγγλική γλώσσα, έτσι;

2) απο amazon Γερμανικό, Ιταλικό, Γαλλικό όλα τα προϊόντα έρχονται χωρίς πρόβλημα τελωνείου κλπ

3) υπάρχει κάποιο site με αξιόπιστα και λειτουργικά κουπόνια για το amazon;

4) τα μεταφορικά μου φαίνονται αρκετά υψηλά....πχ για ένα monitor απο amazon.de βλέπω 60ευρώ. Κάνω κάτι λάθος;

ευχαριστώ

1. το .de εχει περισσοτερα προιοντα μεγαλ.αγορά απο τα αλλα 3 ευρωπαικα που ειναι .fr .it .es

2.ναι εντος ΕΕ πρεπει ομως ο πωλητης να εχει διευθυνση εντος ΕΕ. Το amazon ειναι marketplace φιλοξενει τους παντες οποτε τσεκ κ διευθυνση κατ/τος εκτος αν ειναι το ιδιο το αμαζον

3.n/a

4. ολα εχουν ανεβει σε τιμες κ μεσα σ αυτα παιζουν κ παραπανω τα μεταφορικά. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, aces said:

 

2.ναι εντος ΕΕ πρεπει ομως ο πωλητης να εχει διευθυνση εντος ΕΕ. Το amazon ειναι marketplace φιλοξενει τους παντες οποτε τσεκ κ διευθυνση κατ/τος εκτος αν ειναι το ιδιο το αμαζον

 

αν πωλητής είναι το ίδιο το amazon.de φαντάζομαι ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και τελωνεία κλπ, έτσι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν υποθέσουμε ότι αγοράζω κάτι απο amazon.de , ποιά η διαφορά στην εγγύηση αν το προϊόν:

  • πωλείται απο το ίδιο το amazon
  • πωλείται απο κάποιον άλλον πωλητή

υπάρχει διαφορά στην χρονική διάρκεια της εγγύησης;

υπάρχει διαφορά στα μεταφορικά επιστροφής και επαναποστολής αν το προϊόν χαλάσει εντός εγγύησης;

με ποιόν "μιλάς" σε κάθε περίπτωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...