Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Amazon. Τι παιζει ?


KnightRider1996

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 20/11/2021 στις 9:23 ΠΜ, parmenidis είπε

Σκεφτομαι να αγορασω ενα laptop απο το amazon,
1. ειναι καλυτερο να πληρωσω σε δολαρια ή ευρω?
2. εχω διαβασει οτι αν προσθεσω ενα αντικειμενο μικρης αξιας μειωνεται το Import Fees Deposit σωστα?
3. αν παρω απο amazon ευρωπαικο π.χ. ισπανιας? πληρωνω την τιμη που βλεπω + μεταφορικα, ουτε τελωνειο ουτε τιποτα?

1. εγω προτιμω σε ευρω γιατι ετσι δεν ανακατευεται καθολου η τραπεζα σου και γλυτωνεις εξοδα μετατορπης σε δολλαρια

2. ΔΓ/ΔΑ

3. πληρωνεις την τελικη τιμη που βλεπεις οταν πας να ολοκληρωσεις την αγορα μονο. αυτη ειναι συνηθως περισσοτερα απο την τιμη στην σελιδα του προιοντος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 429
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θελω να αγορασω αυτο -> https://www.amazon.de/-/en/Cancelling-Headphones-Lightweight-Waterproof-Microphone-black/dp/B09G2ZN5FX/ref=sr_1_9?keywords=tozo&qid=1639325180&sr=8-9

Αλλα απο που βλεπω απο που το στελνουν και αν θα εχει τελωνειο ; έστειλα στον πωλητη tozo και μου απαντησε 

You would need to contact Amazon since they are the one who's responsible for shipping and delivering. Us sellers would have no information about shipping service. Thank you for your understanding. 

Αλλα δεν βρηκα απο που μπορω να στειλω απευθειας στην amazon την ερωτηση μου , ξερει κανεις απο που γινεται η αποστολη ;

Αν το βαλω στο καλαθι εμφανιζει

Order Summary

Items: €31.25
Postage & Packing: €5.79

Order Total: €37.04

Order totals include VAT.See details.

Ειναι τελικη αραγε η 37.04 μαζί με τελωνειο ή οτι ;

Επεξ/σία από MAFIA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/12/2021 στις 6:57 ΜΜ, MAFIA είπε

Θελω να αγορασω αυτο -> https://www.amazon.de/-/en/Cancelling-Headphones-Lightweight-Waterproof-Microphone-black/dp/B09G2ZN5FX/ref=sr_1_9?keywords=tozo&qid=1639325180&sr=8-9

Αλλα απο που βλεπω απο που το στελνουν και αν θα εχει τελωνειο ; έστειλα στον πωλητη tozo και μου απαντησε 


You would need to contact Amazon since they are the one who's responsible for shipping and delivering. Us sellers would have no information about shipping service. Thank you for your understanding. 

Αλλα δεν βρηκα απο που μπορω να στειλω απευθειας στην amazon την ερωτηση μου , ξερει κανεις απο που γινεται η αποστολη ;

Αν το βαλω στο καλαθι εμφανιζει

Order Summary

Items: €31.25
Postage & Packing: €5.79

Order Total: €37.04

Order totals include VAT.See details.

Ειναι τελικη αραγε η 37.04 μαζί με τελωνειο ή οτι ;

Οι αγορές εντός ΕΕ δεν υπόκεινται σε επιπλέον δασμούς και φόρους. Μόνο αν αγοράσεις από Αμερική ή Ασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/12/2021 στις 2:17 ΜΜ, sdragon είπε

Οι αγορές εντός ΕΕ δεν υπόκεινται σε επιπλέον δασμούς και φόρους. Μόνο αν αγοράσεις από Αμερική ή Ασία.

δηλαδη εφοσον αγοραζω απο αμαζον de ,es , it να θεωρω δεδομενο οτι ερχεται απο ευρωπη χωρις τελωνειο ;  επειδη δεν βλεπω πουθενα να αναφερει απο που γινεται η αποστολη

Επεξ/σία από MAFIA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από όπου και να αγοράσεις έξτρα δεν θα πληρώσεις από ότι σου βγάλει το Amazon στην τελική τιμή. Αν αγοράσεις από Ευρώπη δεν πληρώνεις τίποτα καπέλο , εκτός Ευρώπης θα πληρώνεις τέλη δασμούς .

Επεξ/σία από stefanidisg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, stefanidisg είπε

Από όπου και να αγοράσεις έξτρα δεν θα πληρώσεις από ότι σου βγάλει το Amazon στην τελική τιμή. Αν αγοράσεις από Ευρώπη δεν πληρώνεις τίποτα καπέλο , εκτός Ευρώπης θα πληρώνεις τέλη δασμούς .

Από Αμερική μου έβαλαν μόνο το ΦΠΑ και παρέλαβα στην πόρτα μου ,όπως και να έχει πληρώνεις αυτά που είναι στην τελική σούμα του αμαζον 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, slk200gr είπε

Από Αμερική μου έβαλαν μόνο το ΦΠΑ και παρέλαβα στην πόρτα μου ,όπως και να έχει πληρώνεις αυτά που είναι στην τελική σούμα του αμαζον 

Είχα πάρει λάπτοπ από Αμερική , ήταν όλα τα έξτρα περίπου 170€ , με ένα τρικ πλήρωσα 85€ και στο τέλος μετά από τέσσερις μήνες το αμαζον και αυτά τα 85 μου τα έστειλε πίσω , μάλλον το ελληνικό κράτος δεν τους τα ζήτησε ποτέ 'και παρόλα αυτά το αμαζον μου τα έστειλε πίσω αντί να τα κρατήσει για τον εαυτό του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Θέλω να αγοράσω το Macbook pro m1 pro 14inch.
Απο Ελλάδα η τιμή είναι 2.500€ αλλά απο amazon.de 1.999,90€ με το πληκτρολόγιο να μην είναι ελληνικό.

500€ διαφορά είναι πολλά και πιστεύω πως δεν αξίζει να τα δώσει κάποιος για να έχει ελληνικό πληκτρολόγιο.

Η μόνη λύση που σκέφτηκα είναι να βρω κάποιο keyboard cover για το macbook pro 14inch 2021, που για την ώρα δεν βρήκα.

Άλλος που να έχει αγοράσει macbook απο amazon.de και να εχει βρει λύση με το ελληνικό πληκτρολόγιο; Απόψεις;

Το ίδιο ισχύει και για το ισπανικό/ιταλικό amazon. Κάθε χώρα έχει τα δικά της πληκτρολόγια με τιμή ίδια του γερμανικού amazon.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους,

Παράγγειλα ένα προϊόν από το Amazon warehouse (.de) στις 29 του περασμένου μήνα και μέχρι σήμερα δεν έχει αποσταλεί. Σε επικοινωνία μου χθες μαζί τους, ένας εκπρόσωπος τους με ενημέρωσε ότι το προϊόν ήταν σε άλλη αποθήκη και έπρεπε να παραδοθεί σε άλλη που κάνει διεθνής αποστολές ώστε να αποσταλεί Ελλάδα και ότι είχε φτάσει στη συγκεκριμένη αποθήκη και θα το έστελναν το συντομότερο δυνατό.

Σήμερα επικοινώνησα ξανά μαζί τους και ο εκπρόσωπος τους με ενημέρωσε πως το προϊόν δεν είναι διαθέσιμο (όντως δεν είναι τώρα που μιλάμε αλλά παρόλα αυτά είναι αρκετά used) και ότι περιμένουν νέο απόθεμα στις 30 του μηνός (Αυγούστου). Τον πληροφόρησα πως το προϊόν που παρήγγειλα είναι χρησιμοποιημένο και τον ρώτησα πως γίνεται να μην είναι διαθέσιμο από τη στιγμή που μιλάμε για χρησιμοποιημένο προϊόν στο οποίο αναγράφετε αρκετά συγκεκριμένα η κατάσταση του και πως ακριβώς θα μου το έστελναν όταν έβρισκαν απόθεμα (θα έστειλαν καινούργιο, άλλο χρησιμοποιημένο στην ίδια κατάσταση... ; ). Δε μου απάντησε εν τέλη ποτέ συγκεκριμένα!

Μου είπε ότι θα ζητήσει έρευνα για να διαπιστωθεί ακριβώς τι συμβαίνει από το ανάλογο τμήμα και ότι θα με ενημερώσει.

Εγώ τι μπορώ να κάνω σε αυτή την περίπτωση; Περιμένω και ο θεός βοηθός; 
Αν δεν είναι διαθέσιμο τι δικαιώματα έχω; Αφήνω την παραγγελίας και ας κόψουν το κεφάλι τους εφόσον το προϊόν ήταν σε αρκετά καλή προσφορά κιόλας και στην ουσία καινούργιο (μόνο ταλαιπωρημένη συσκευασία αναγράφουν πως έχει); Να σημειώσω πως έχουν τραβήξει κανονικά τα χρήματα και δεν τα έχουν δεσμεύσει!

Συγνώμη για το μακροσκελές ποστ και ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον ασχοληθεί!

Επεξ/σία από ulb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εχω χρονια να κανω αγορα απο amazon. Οποτε μπορει να εχουν αλλαξει καποια πραγματα.

Χρειαστηκα κατι απο amazon.de

Οντως εβαλα παραγγελια. Σε καποιο σημειο, απλα μου εδειξε το payment method, και ηταν η χρεωστικη μου καρτα.

Ολοκληρωσα, ή ετσι δειχνει τουλαχιστον, την παραγγελια, διχως να γινει ομως απο εμενα καποια επιβεβαιωση για την πληρωμη/χρεωση.

Τι γινεται ρε παιδια; Πως, ποτε χρεωνει το amazon;

Παντως email οτι εβαλα την παραγγελια, μου ηρθε κανονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
30 λεπτά πριν, geo4sar είπε

Εμένα αποριπτονται ολες οι καρτες απο το Amazon.it Δεν ξερω γιατι.

ΔεΝ θα έπρεπε ,μιλα με την τράπεζα σου ,από περιέργεια έβαλα άλλες 2 που έχω και τις πήρε και τις 2 ( και μια παλιά που έχω χρόνια μέσα )

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...