Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Amazon. Τι παιζει ?


KnightRider1996

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγορά από Amazon.co.uk. Έγινε shipped στις 13/8 για εκτιμώμενη παράδοση στις 26/8.

Δεν έχω παραλάβει ακόμα. Και έχει γίνει και refund πριν λίγες ημέρες αλλά πρώτη φορά μου συμβαίνει να μην παραλάβω από Amazon. Δεν είχε tracking. Τι μπορεί να πήγε στραβά ρε παιδιά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 429
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, -WISE- είπε

Αγορά από Amazon.co.uk. Έγινε shipped στις 13/8 για εκτιμώμενη παράδοση στις 26/8.

Δεν έχω παραλάβει ακόμα. Και έχει γίνει και refund πριν λίγες ημέρες αλλά πρώτη φορά μου συμβαίνει να μην παραλάβω από Amazon. Δεν είχε tracking. Τι μπορεί να πήγε στραβά ρε παιδιά;

Από που έγινε shipped; Από UK;
 

Ίσως είναι στο τελωνείο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά! Έκανα μόλις μια παραγγελία από Amazon Ιταλίας! Δέχθηκε κανονικά την κάρτα και την παραγγελία μου…..Ενώ μου έχει έρθει επιβεβαίωση παραγγελίας από το Amazon και από την τράπεζα για την επιβεβαίωση πληρωμής τα λεφτά δεν τραβήχτηκαν! Σημείωση ότι το προϊόν θα το έχω στα χέρια μου 9-11 Νοεμβρίου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Θα ήθελα να κάνω μία αγορά από το Αμερικανικό Amazon και τα έξοδα που μου εμφανίζει στο checkout είναι αυτά. Το προιόν είναι earbuds. Γνωρίζει κάποιος αν θα υπάρχει επιπλέον χρέωση τελωνείου και πάνω-κάτω τι ποσό μπορεί να είναι; (και γενικότερα αν υπάρχει κάποιος μπούσουλας υπολογισμού τελωνείου για να ξερω μελλοντικά να υπολογίζω).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Untitled.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JohnnyKun10 είπε

Θα ήθελα να κάνω μία αγορά από το Αμερικανικό Amazon και τα έξοδα που μου εμφανίζει στο checkout είναι αυτά. Το προιόν είναι earbuds. Γνωρίζει κάποιος αν θα υπάρχει επιπλέον χρέωση τελωνείου και πάνω-κάτω τι ποσό μπορεί να είναι; (και γενικότερα αν υπάρχει κάποιος μπούσουλας υπολογισμού τελωνείου για να ξερω μελλοντικά να υπολογίζω).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Untitled.png

Αυτά είναι, ότι γράφει πληρώνεις, δεν χρεώνεται κάτι παραπάνω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος με το τι ισχύει για τις εγγυήσεις των προϊόντων από το amazon.de

Έκανα αγορά "sold by amazon" τον Σεπτέμβριο η οποία εμφάνισε ένα ελάττωμα, δεν έχω καμία εγγύηση πλέον; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος με το τι ισχύει για τις εγγυήσεις των προϊόντων από το amazon.de

Έκανα αγορά "sold by amazon" τον Σεπτέμβριο η οποία εμφάνισε ένα ελάττωμα, δεν έχω καμία εγγύηση πλέον; 

Όχι έχεις κανονικά ,συνήθως γίνεται αντικατάσταση αν δεν υπάρχει γίνεται επιστροφή χρημάτων ,δεν υπάρχει καλύτερη εγγύηση από το αμαζον ,μιλά με το Chat 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, slk200gr είπε

Όχι έχεις κανονικά ,συνήθως γίνεται αντικατάσταση αν δεν υπάρχει γίνεται επιστροφή χρημάτων ,δεν υπάρχει καλύτερη εγγύηση από το αμαζον ,μιλά με το Chat 

Όντως πολύ καλή, σ' ευχαριστώ, αγχώθηκα λίγο γιατί δεν έβλεπα στο αντικείμενο στις orders get product support, αλλά μίλησα στο chat μου έστειλαν ένα έντυπο επιστροφής, τους είπα ότι στην περιοχή μου δεν υπάρχει DHL και κανόνισαν να το πάρουν αυτοί από το σπίτι μου (με κάποια θα συνεργάζονται φαντάζομαι), η ταμπέλα είχε προθεσμία μέχρι τις 11 Ιανουαρίου μου έδωσαν μέρες για να προλάβω να το αντικαταστήσω πρωτα και με το που παραλάβουν θα μου επιστρέψουν τα χρήματα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σας,
Εχει αγοράσει κανείς τελευταία είδη τεχνολογίας απο Amazon Αγγλιας με τιμολόγιο. Προσπαθω εδω και λίγο καιρό και στα περισσότερα προϊόντα δεν με αφήνει να αγοράσω με τιμολόγιο ενώ πριν ένα χρόνο είχα κάνει αγορά κανονικά χωρίς κάποιο θέμα. Έχει αλλάξει κάτι απο το 22 και μετά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να αγοράσω κάτι απ' το amazon.de και να το επιστρέψω δωρεαν αν δε με βολεψει; Πωλητής είναι το ίδιο το amazon.

Ισχυει το ίδιο και στα μεταχειρισμένα απ' το warehouse;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερώτημα σχετικά με αγορά από amazon.de.

Το προϊόν είναι Dispatches from/Sold by από κατάστημα στην Αγγλία, το οποίο η αλήθεια δεν το είχα προσέξει και το συνειδητοποίησα όταν είδα το tracking πρώτη φορά. Είχα και την εντύπωση ότι όταν γίνεται αγορά μέσω Amazon, πως το Amazon σε ενημερώνει για τυχόν import fees etc. Όπως γίνεται και στο amazon.com.

Τώρα βλέπω όμως στη UPS ότι: Το δέμα βρίσκεται σε ασφαλή εγκατάσταση εν αναμονή εκτελωνισμού ή επίλυσης.

Προσπάθησα να βγάλω άκρη μέσω του chat στο amazon.de, αλλά ο υπάλληλος που μίλησα, εκτός ότι τα Αγγλικά του ήταν πολύ κακά, δεν ένιωθε τι του ανέφερα. Π.χ. του έγραψα "για να σε βοηθήσω να καταλάβεις καλύτερα, αυτό κι'αυτό" και μου λέει "χαίρομαι που το θέμα επιλύθηκε".

Τι γίνεται όμως τώρα; Παίζει όντως να μου έρθει κανένα έξτρα ποσό; Θα έπρεπε να λέει και Fulfilled by Amazon για να είμαι 100% οκ;

Edit: Απ'όσο βλέπω, μάλλον ισχύει το τελωνείο:  Your packages may be subject to the customs fees and import duties of the country to which you have your order dispatched. These charges are the recipient's responsibility.

Edit 2: Μίλησα με δεύτερο υπάλληλο. Καμία σχέση με τον πρώτο, έβγαλα άκρη. Ναι, λέει, υπάρχει import fee το οποίο θα πρέπει να πληρωθεί εξτρά, επειδή ήταν από το marketplace. Κακώς και γω δεν έδωσα σημασία να δω από που γίνεται shipped, λόγω Amazon. Αν θέλει λέει ο seller, μπορεί να αναλάβει το fee, σε διαφορετική περίπτωση, πρέπει να το πληρώσει ο πελάτης (ο οποίος είναι και ο υπεύθυνος εξ'αρχής για την πληρωμή του - οκ, λογικό αυτό). Γενικά συμβούλεψε να πληρωθεί, εφόσον φυσικά είναι reasonable και δεν ξεφεύγει, διαφορετικά λέει, επειδή έχει δει πάρα πολλές παρόμοιες περιπτώσεις, θα ταλαιπωρηθώ πολύ με το να βγάλω άκρη, κυρίως με το ότι όλη αυτή η διαδικασία, παίρνει χρόνο.

Επεξ/σία από giorgos147
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, giorgos147 είπε

Ερώτημα σχετικά με αγορά από amazon.de.

Το προϊόν είναι Dispatches from/Sold by από κατάστημα στην Αγγλία, το οποίο η αλήθεια δεν το είχα προσέξει και το συνειδητοποίησα όταν είδα το tracking πρώτη φορά. Είχα και την εντύπωση ότι όταν γίνεται αγορά μέσω Amazon, πως το Amazon σε ενημερώνει για τυχόν import fees etc. Όπως γίνεται και στο amazon.com.

Τώρα βλέπω όμως στη UPS ότι: Το δέμα βρίσκεται σε ασφαλή εγκατάσταση εν αναμονή εκτελωνισμού ή επίλυσης.

Προσπάθησα να βγάλω άκρη μέσω του chat στο amazon.de, αλλά ο υπάλληλος που μίλησα, εκτός ότι τα Αγγλικά του ήταν πολύ κακά, δεν ένιωθε τι του ανέφερα. Π.χ. του έγραψα "για να σε βοηθήσω να καταλάβεις καλύτερα, αυτό κι'αυτό" και μου λέει "χαίρομαι που το θέμα επιλύθηκε".

Τι γίνεται όμως τώρα; Παίζει όντως να μου έρθει κανένα έξτρα ποσό; Θα έπρεπε να λέει και Fulfilled by Amazon για να είμαι 100% οκ;

Edit: Απ'όσο βλέπω, μάλλον ισχύει το τελωνείο:  Your packages may be subject to the customs fees and import duties of the country to which you have your order dispatched. These charges are the recipient's responsibility.

Το Αμαζον (ειτε .de .fr .it .es) φιλοξενει τους παντες μεσα εντος ΕΕ εκτος ΕΕ αλλα κ Ασία. Ειναι ενα marketplace οπως και το ebay.

Εφοσον το κατ/μα εχει εδρα Αγγλια κ κατ επεκταση κ το προιον στελνεται απο εκει θεωρειται 3η χωρα αρα θα παει για τελωνειακο ελεγχο. Ειτε .de .fr .it οι πωλητες φιλοξενουνται απο παντου αφου μιλαμε πλεον για marketplace.

Εν ολιγης, Σωστα θα χρεωθεις εκτος αν στο τελικο checkout στα περιλαμβανει μεσα τα import fees & tax κατι που εξαρταται ανα περιπτωση κ τη συμφωνια πωλητη-αμαζον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...