Προς το περιεχόμενο

GWENT: The Witcher Card Game


noFEARgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Οκ, είναι ακόμη αρχή και μαθαίνω, οπότε δείξτε μια κατανόηση:

 

Μετά την πρώτη νίκη, γλυκάθηκα και έπαιξα ξανά: έχασα 2-1 και θαύμασα πραγματικά μια κάρτα του αντιπάλου (Monster deck), ένα γομάρι που μετακινεί κάρτες στην απέναντι πλευρά του τραπεζιού (δηλαδή δικές μου): μου έριξε 3 στον πάγο και πρακτικά σφράγισε τη νίκη του, πολύ ωραία κίνηση και πολύ θα ήθελα να την είχα αυτή την κάρτα.

 

Στο τρίτο παιχνίδι, κάτι συνέβη και διακόπηκε μετά τον πρώτο γύρο (που έχασα, αλλά αποκτώντας στρατηγικό πλεονέκτημα, οπότε δεν με πείραξε). Το Gwent ανέφερε πως κάτι συνέβη με τη σύνδεση του αντιπάλου και μου πίστωσε εμένα τη νίκη, 2-1. Τα παράτησε ο άλλος ή στάθηκε άτυχος, διακόπηκε η σύνδεσή του και έχασε το παιχνίδι; 

 

Και οι τρεις αντίπαλοι μέχρι τώρα ευγενικοί και του επιπέδου μου (νομίζω τον τρίτο τον είχα, αλλά με το νομίζω δεν πάμε πουθενά, με τους δύο πρώτους ήταν παιχνίδια που κρίθηκαν στην τελευταία και προτελευταία κάρτα, πολύ ισορροπημένα). Ανταλλάξαμε και το scrap μας, πολύ καλές πρώτες εντυπώσεις.

 

Ως τώρα, και οι τρεις αντίπαλοι, κι εγώ, παίζουμε με Monsters deck: είναι τυχαίο ή καλά κατάλαβα πως είναι το πιο βατό για νέους παίκτες, και γι' αυτό όλοι οι νιούφηδες πάμε με το κόκκινο;

 

Υ.Γ. Άνοιξα και το keg του καλοσωρίσματος, ενδιαφέρουσες κάρτες μου έβγαλε, όχι απόλυτα συμβατές με τα σχέδιά μου, αλλά αυτό είναι το γούστο της υπόθεσης.


4o παιχνίδι, πρώτη νίκη με 2-0 και 4/4 αντιπάλους με Monsters deck.

 

Σύμπτωση δεν μπορεί να είναι... Πάντως όλοι ευγενικοί, και το good game θεωρείται μάλλον δεδομένο, δεν πρόλαβα να ρίξω μια ματιά στο σκορ και είχε έρθει ήδη η ειδοποίηση.

 

VrNwibH.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσότεροι λογικά παίζουν monsters γιατί είναι το πιο δημοφιλές faction. Ίσως lorewise, ίσως το card artwork, δεν ξέρω γιατί. Ειδικά οι νέοι παίχτες που δεν ξέρουν από meta, κτλπ ε τους τραβάει η κόκκινη φυλή.

 

Έχω ένα καλό monsters deck αν θες φίλε snoob. Μπορούμε να φτιάξουμε και μια πιο φτηνιάρικη εκδοχή του για να παίζεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσότεροι λογικά παίζουν monsters γιατί είναι το πιο δημοφιλές faction. Ίσως lorewise, ίσως το card artwork, δεν ξέρω γιατί. Ειδικά οι νέοι παίχτες που δεν ξέρουν από meta, κτλπ ε τους τραβάει η κόκκινη φυλή.

 

Έχω ένα καλό monsters deck αν θες φίλε snoob. Μπορούμε να φτιάξουμε και μια πιο φτηνιάρικη εκδοχή του για να παίζεις.

Μετά τις αλλαγές στο patch τα Monsters είναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ faction

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το nr ειναι το πιο δυνατο faction μετα το nerf σε sc αυτο το τεμπο δεν υπαρχει .σταθερη αξια παραμενει το σκελιγκε με ωραιο μπαφ και στον χεραλντ πλεον και για μενα πολυ viable ειναι το ng που παιζω κιολας απλα του λειπει κατα την γνωμη μου ενα καλο finisher για τον 3ο γυρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να κρατάς τα finishers σου. Π.χ rainfarn +  joachim η Menno + Infiltrator. Επείδη παίζω και NG Spies και το θέμα τους σε σχέση με NR η και ST (πριν το hotfix) είναι ότι δεν έχουν άπειρα tempo plays να κάνουν, είναι σημαντικό το πότε θα πάς πάσο στον πρώτο γύρο. Είναι εύκολο να ξεμείνεις από δυνάμεις στο τελευταίο γύρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Στατιστικά, στα 5 multi, 4/1 νίκες, 4 Monsters, 1 NR.

 

Μου έδωσε χθες bonus λόγω rounds won ένα keg και το άνοιξα, τίποτε το ιδιαίτερο (από όσο μπορώ να εκτιμήσω, τουλάχιστον) πέρα από μια πολύ ωραία κάρτα για Skellige, που όμως δεν τους ακουμπάω ακόμη, γιατί δυσκολεύομαι να καταλάβω τις συνεργασίες τους. 

 

Πάντως, αν κρίνω από το patch, Skellige και Skoia πρέπει να ήταν πολύ δυνατοί, γιατί εκεί επικεντρώθηκαν οι αλλαγές (μέχρι να πάρουν σειρά και οι επόμενοι, φαντάζομαι).

 

Στα monsters μου έβγαλε 2 ενδιαφέρουσες περιπτώσεις, αλλά και τις 2 για deck που μου λείπουν πολλές κάρτες για να λειτουργήσει σωστά, οπότε τις έχω αφήσει κατά μέρος.

 

Ψήνομαι και για NR, κι εκεί έχω βρει κάποιες συνεργασίες που θα μπορούσαν να λειτουργήσουν.

 

Οι Nilfgaard μου αρέσουν επίσης, αλλά με τόσα spies/agents κτλ. τους φοβάμαι. Όταν έπαιζα τα challenges, η ΑΙ με δυσκόλεψε αλλά μόνο απέναντι στο δικό μου μαύρο deck, με τα Monsters πήγα καλά. Προφανώς αυτά απέναντι στην ΑΙ, απέναντι σε άνθρωπο κάθε άλλο παρα δεδομένο είναι.

 

Σκέφτομαι να ξαναδώ τα challenges, ίσως τώρα που είμαι πιο υποψιασμένος -σχετικά- να καταλάβω περισσότερα και για άλλα decks, δεν θέλω να περιοριστώ σε ένα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εντόπισα δύο θέματα και δεν είμαι σίγουρος αν είναι πρόβλημα γενικό ή κάτι δεν καταλαβαίνω εγώ:

 

Κερδίζεις εμπειρία (πώς ακριβώς υπολογίζεται δεν ξέρω, αλλά κερδίζεις σε κάθε παιχνίδι, συν κάτι επιπλέον αν κερδίσεις το παιχνίδι), άρα ανεβαίνεις επίπεδο ακόμη και αν χάνεις -πράγμα που μου συμβαίνει όλο και περισσότερο, θα επανέλθω σε αυτό- με αποτέλεσμα όπως ανεβαίνεις, ακόμη και χάνοντας, να μετατρέπεσαι σε σάκο του μποξ στα μεγαλύτερα επίπεδα.

 

Παρατηρώ, μάλιστα, πως χάσω-κερδίσω, το xp είναι γενικά ίδιο (άντε να κερδίσω και να είναι 72, να χάσω και να είναι 69, σιγά τη διαφορά).

 

Το δεύτερο είναι πως πέφτω επάνω σε νέους (ή "νέους") παίκτες που βγάζουν απίστευτους συνδυασμούς: μιλάμε για dummy σε healer με πολλαπλά boost και διάφορα τέτοια, ειδικά με Skoia και Nilfgaard.

 

Υπάρχει περίπτωση, μιας και το παιχνίδι είναι δωρεάν, να είναι έμπειροι παίκτες σε δεύτερο λογαριασμό που τεστάρουν decks;

 

Δεν με πειράζει να χάνω, αλλά το βλέπω με μεγάλη συχνότητα: εκτός κι αν είναι πολύ μελετηροί και έχουν πιάσει τα wiki, εγώ ό,τι μαθαίνω το μαθαίνω στην πράξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Έχω κάποιες ιδέες για να το βελτιώσω, αλλά θέλω ή τύχη στα kegs, ή μπόλικο scrap, κι αυτές οι κάρτες που έκανα mill δίνουν ελάχιστα.

 

Έφτιαξα και μία, φτηνή, περισσότερο για να δοκιμάσω το μηχανισμό: οι καλές κάρτες που μου λείπουν, θέλουν πάρα πολύ scrap.

 

Μου έβγαλε μερικές καλές κάρτες στα keg, αλλά είναι προς άλλη κατεύθυνση από αυτή που έχει το deck μου, άρα τις κρατάω για αργότερα.

 

Να ρωτήσω, αυτό που λέει πως σε κάθε keg υπάρχει τουλάχιστον μία rare or better: το rarity πώς το βλέπουμε;

 

Υ.Γ. Άρχισε πάλι τα κουλά ο client, θέλει πάλι task manager για να κλείσει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μπλε είναι rare (όλες οι x3 commοn κάρτες είναι είτε rare είτε bronze), οι μωβ epic (όλες οι silver) και οι χρυσές είναι legendary (τα gold). Πιο παλιά υπήρχαν legendary silver και epic gold αλλά το άλλαξαν στη συνέχεια. Δεν ξέρω γιατί συνεχίζουν να κρατούν τις ονομασίες silver και gold μιας και δεν υπάρχει διαφορά πια στα gold/legendary και silver/epic.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εννοείς αυτό το μικροσκοπικό κουτάκι κάτω δεξιά στην κάρτα;

 

Πω, αν δεν ρωτούσα, δεν το έβλεπα από μόνος μου με τίποτε, ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με πειράζει να χάνω, αλλά το βλέπω με μεγάλη συχνότητα: εκτός κι αν είναι πολύ μελετηροί και έχουν πιάσει τα wiki, εγώ ό,τι μαθαίνω το μαθαίνω στην πράξη.

Αυτο ακριβως ειναι το πρόβλημα του παιχνδιου για μενα..οτι deck φιλε snoob και να φτιαξεις θα υπαρχει παντα το "wiki"..δλδ decks που δινουν 90% επιτυχια.

Εαν δεν τα σπασεις με τη σωστη καρτα τη σωστη στιγμή ειναι σιγουρη ήττα.

 

Αυτο που ειπες περι πραξης ειναι το σωστο αλλα δυστυχως ανεβαίνοντας επιπεδο βρισκεις πολλα απο αυτα.

 

Τι να πρωτοθυμηθώ;το kambi,hijlmar,nekers-arachas;συγχωρέστε με αν δεν τα θυμαμαι καλα γτ πανε κ τρεις μηνες.

 

 

Δεν ξερω βεβαια εαν το παιχνιδι εχει γινει πιο ισορροπημένο κατα την απουσια μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...