Προς το περιεχόμενο

GWENT: The Witcher Card Game


noFEARgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσπάθησε να δεις ποιο Faction σου αρέσει για αρχή, και κάνε mill ΟΛΕΣ  (πλην neutral) τις κάρτες απο τα αλλα προκειμένου να ξεκλειδώνεις κάρτες απο 1 faction για αρχή έτσι ώστε να μπορείς να κάνεις καλό deck. Αυτό και θα σε βοηθήσει να ανέβεις αλλα και να πάρεις νίκες για να ξεκλειδώσεις kegs! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τέλος τα challenges: το deck των Monsters τα πήγε περίφημα απέναντι στους Nilfgaard.

 

QZjIvs1.png

 

Το αποτέλεσμα ήταν 950 ore, 50 scrap και το δώρο καλωσορίσματος, 1 keg. Τώρα πρέπει να αποφασίσω τι θα κάνω, ποιο deck θα αρχίσω να βελτιώνω κτλ.

 

(Είχα κι ένα σκάλωμα σε loading μάχης, εκτός από τα -συχνότερα- σκαλώματα στο quit. Ελπίζω να είναι κάποιο glitch και να μην έχει αρχίσει να τα φτύνει το μηχάνημα...)


Προσπάθησε να δεις ποιο Faction σου αρέσει για αρχή, και κάνε mill ΟΛΕΣ  (πλην neutral) τις κάρτες απο τα αλλα προκειμένου να ξεκλειδώνεις κάρτες απο 1 faction για αρχή έτσι ώστε να μπορείς να κάνεις καλό deck. Αυτό και θα σε βοηθήσει να ανέβεις αλλα και να πάρεις νίκες για να ξεκλειδώσεις kegs! :)

 

Αυτό είναι ένα θέμα, καλύτερα τα πήγα με τα Monsters (όχι τα vampiric, από αυτά δεν έχω καμία κάρτα και δεν ξέρω να τα χειρίζομαι) αλλά θα ήθελα να παίξω κάποιο άλλο faction.

 

Μάλλον τα ore πρέπει να τα κάνω kegs, να δω τι θα μου βγάλει και θα πορευτώ έτσι σε πρώτη φάση. Ίσως πάρω και το booster pack, για τελείως free παιχνίδι (ως τώρα) μια χαρά διασκέδασα και πέρασα ώρα, θεωρώ πως αξίζει μια στήριξη η CD Projekt.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν θα έκανα mill τις κάρτες πάντως. Μόνο κάνενα gold και αυτό γιατί και σου δίνει 200 scraps αλλά και επειδή το value των gold έχει πέσει με το νέο patch. Αυτό ίσως είναι και το καλό για τους νέους παίχτες. Τα φτηνά bronzes είναι η δύναμη των decks.

 

 

Τώρα, όσον αφορά το netdecking στο ranked αλλά ακόμα και στο casual, κάθε ccg έτσι είναι και είναι λογικό. Είναι πολύ θετικό αυτό που έκαναν πάντως στο pro ladder που θα πρέπει να έχεις καλό winrate με 4 factions και δεν μπορείς απλά να πάρεις το πιο op deck και να ανέβεις.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αν υποτεθεί πως αποκτώ πάνω από 3 αντίγραφα μιας κάρτας -νομίζω αυτό είναι το όριο σε ένα deck, 3x- τότε δεν πηγαίνουν για mill αυτές;

 

Θεωρητικά, δηλαδή, αφού πρέπει να πιάσω το 3ο επίπεδο, για να μπορέσω να κάνω mill.

 

Ρωτάω γιατί αν μετατρέψω όλο το ore που έχω σε kegs, συν το "καλωσόρισμα", έχω 10, δηλαδή -πάλι αν μετράω σωστά- 50 κάρτες, και ορισμένες (units και specials) είναι ήδη στα δύο αντίγραφα (και μία, στα 3). 

 

Έχει νόημα να κρατάς πάνω από 3 αντίγραφα;

 

Επίσης, γράφει για το starter pack πως είναι time-limited, γνωρίζει κανείς το χρονικό όριο της προσφοράς; Με μια πρώτη ματιά δεν είδα κάτι.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υποτεθεί πως αποκτώ πάνω από 3 αντίγραφα μιας κάρτας -νομίζω αυτό είναι το όριο σε ένα deck, 3x- τότε δεν πηγαίνουν για mill αυτές;

 

Θεωρητικά, δηλαδή, αφού πρέπει να πιάσω το 3ο επίπεδο, για να μπορέσω να κάνω mill.

 

Ρωτάω γιατί αν μετατρέψω όλο το ore που έχω σε kegs, συν το "καλωσόρισμα", έχω 10, δηλαδή -πάλι αν μετράω σωστά- 50 κάρτες, και ορισμένες (units και specials) είναι ήδη στα δύο αντίγραφα (και μία, στα 3). 

 

Έχει νόημα να κρατάς πάνω από 3 αντίγραφα;

 

Επίσης, γράφει για το starter pack πως είναι time-limited, γνωρίζει κανείς το χρονικό όριο της προσφοράς; Με μια πρώτη ματιά δεν είδα κάτι.

 

Ευχαριστώ.

 

Ναι, οταν εχεις πανω απο 3 καρτες, μπορεις αφοβα να τις κανεις mill. Σημειωσε πως προφανως τα legendaries ειναι μονο μια καρτα, τα εξτρα γινονται mill.

 

Οσο για το starter pack δεν γνωριζω.

 

Τωρα, σχετικα με τα αλλα posts σου εδω και 1-2 μερες, εχω να σου πω πως για μενα ειναι απ τα καλυτερα, αν οχι το καλυτερο, που βγηκαν τα τελευταια χρονια, λογω ελαχιστου RNG, βασιζεται σχεδον αποκλειστικα στο skill.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μάλλον ρωτάω πολύ βασικά πράγματα, αλλά μισή ντροπή δική μου, και η άλλη μισή επίσης δική μου:

 

Legendary είναι οι χρυσές; Και δεν μπορείς να έχεις, ας πούμε, 2x Geralt στο deck, σωστά;

 

Με τις ασημένιες ισχύει το ίδιο ή μπορείς να έχεις διπλές ασημένιες στο deck;

 

Ευχαριστώ.

 

Y.Γ. Να προσθέσω εδώ πως μάλλον παρεξήγησα, το starter pack δεν γράφει πως είναι time-limited, αλλά "limited, one-time only", δηλαδή μάλλον το αγοράζεις μια φορά και αυτό ήταν, δεν μπορείς να αγοράζεις αβέρτα packs (γιατί τότε θα έφερνε σε pay-to-win, μάλλον).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον ρωτάω πολύ βασικά πράγματα, αλλά μισή ντροπή δική μου, και η άλλη μισή επίσης δική μου:

 

Legendary είναι οι χρυσές; Και δεν μπορείς να έχεις, ας πούμε, 2x Geralt στο deck, σωστά;

 

Με τις ασημένιες ισχύει το ίδιο ή μπορείς να έχεις διπλές ασημένιες στο deck;

 

Ευχαριστώ.

 

Y.Γ. Να προσθέσω εδώ πως μάλλον παρεξήγησα, το starter pack δεν γράφει πως είναι time-limited, αλλά "limited, one-time only", δηλαδή μάλλον το αγοράζεις μια φορά και αυτό ήταν, δεν μπορείς να αγοράζεις αβέρτα packs (γιατί τότε θα έφερνε σε pay-to-win, μάλλον).

Όλοι έτσι ήμασταν, εξάλλου είμαστε εδώ για να βοηθάμε! Μετά το patch άλλαξαν πάλι κάρτες τλ και πρέπει να φτιάξουμε καινούργια decks :)

 

Αναλόγως τι deck παίζεις θα βάζεις και αριθμό καρτών... δλδ στα discard decks δεν μπορείς να έχει 25 κάρτες μόνο, 30 άρια είναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

A, εντάξει, αυτούς με βλέπω να τους ακουμπάω τελευταίους, πολύ με παίδεψαν.

 

Κέρδισα κι ένα παιχνίδι κόντρα στην ΑΙ, πάλι ένα σωρό καινούργιες κάρτες πέταξε, NR, κι αυτό είναι faction που μου αρέσει.

 

Είδα και πόσες κάρτες έχω από τις συνολικές, και λέω, ούτε το δαχτυλάκι δεν έχω βουτήξει στο νερό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Legendary είναι οι χρυσές; Και δεν μπορείς να έχεις, ας πούμε, 2x Geralt στο deck, σωστά;

 

Με τις ασημένιες ισχύει το ίδιο ή μπορείς να έχεις διπλές ασημένιες στο deck;

 

 

 

 

 

Πολυ σωστα, δε μπορεις να εχεις πανω απο μια καρτα στις χρυσες και ασημενιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Oσον αφορά το milling, όταν πας στο collection σου βγάζει μόνο του την επιλογή να κάνεις mill τις extra κάρτες που έχεις. x3 τα bronzes και από x1 silver και gold είναι το όριο σε κάθε deck. Ότι περισσευούμενο έχεις με το κουμπί αυτό τα κάνει mill. Το πατάμε άφοβα δηλαδή. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις, τώρα πρέπει να τολμήσω και κανένα multi, μπας και φτάσω επίπεδο 3 για να έχει και πρακτική διάσταση το milling.

 

(Έπαιξα δυο παρτίδες με την ΑΙ, καλά πήγαν, αλλά θέλει ενίσχυση το deck).

 

EDIT:

 

Τελικά, τόλμησα το πρώτο μου multi, και (όχι να το παινευτώ, αλλά θα το παινευτώ) πήγε καλά (παρότι τελευταία κίνηση στον 3ο γύρο έπαιξε dummy και τα χρειάστηκα μέχρι να υπολογίσω πως δεν του έφτανε για να πάρει το γύρο και το παιχνίδι):

 

1LnvEiM.png

 

Ο αντίπαλος στο επίπεδό μου και πολύ ευγενικός, μου έστειλε 1-2 μηνύματα στη διάρκεια του παιχνιδιού αλλά δεν είχα ιδέα πώς να του απαντήσω: ευτυχώς στο τέλος έχει επιλογή "send good game" και ελπίζω πως δεν φάνηκα τελείως γάιδαρος. 

 

Αν ξέρετε, αυτό που γράφει με το +5 scrap επάνω δεξιά, είναι επειδή μου έστειλε good game; (εμφανίστηκε πριν ανταποδώσω).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οταν στελνεις good game δινεις στον αλλον 5scrap. H community στο gwent ειναι απο τις καλυτερες αν οχι η καλυτερη σε online games. το 95% στελνει good game στο τελος και γενικα υπαρχει ευγενεια 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...