Προς το περιεχόμενο

The Legend of Zelda: Breath of the Wild [Wii U][Switch]


Deghinsea

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά τον έβγαλα το stone golem έτσι όπως προτείνατε. Είναι όντος δύσκολο για αρχική περιοχή αλλά αν κολήσεις πίσω στα πόδια του αρχίζεις να σκαρφαλώνεις πάνω του και μετά ρίχνεις σε αυτό το μαύρο πράγμα που έχει πάνω του.

Μετά από λίγο σε ρίχνει πάλι κάτω όπου θέλει να τρέξεις για να ξανακάνεις πάλι από την αρχή το ίδιο.

Οσο για την πλατφόρμα όντος με fire arrow έπεσε η πόρτα :P

Μου αρέσει πολύ που στο game υπάρχουν τέτοια puzzle ακόμα και στα boss του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά τον έβγαλα το stone golem έτσι όπως προτείνατε. Είναι όντος δύσκολο για αρχική περιοχή αλλά αν κολήσεις πίσω στα πόδια του αρχίζεις να σκαρφαλώνεις πάνω του και μετά ρίχνεις σε αυτό το μαύρο πράγμα που έχει πάνω του.

Μετά από λίγο σε ρίχνει πάλι κάτω όπου θέλει να τρέξεις για να ξανακάνεις πάλι από την αρχή το ίδιο.

Οσο για την πλατφόρμα όντος με fire arrow έπεσε η πόρτα :P

Μου αρέσει πολύ που στο game υπάρχουν τέτοια puzzle ακόμα και στα boss του.

 

RIVERSONG.jpg

Παραθετω εδω σκαναρισματα απο την εκδοση wii u του ΒΟTW.

 

IMG_0001.jpg

 

IMG_0002.jpg

 

IMG_0004.jpg

 

IMG_0003.jpg

 

IMG_0005.jpg

 

IMG_0007.jpg

 

IMG_0006.jpg

 

IMG_0008.jpg

 

Παρατηρω οτι δεν υπαρχουν ποντοι (χρυσοι) σε νομισματα για την αγορα του παιχνιδιου.

Εαν δειτε τι τιτλοι προτεινονται απο το eshop βλεπετε οτι τα ανεξαρτητα στουντιο εχουν την πρωτια.

Ειναι οντως τελος εποχης.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά τον έβγαλα το stone golem έτσι όπως προτείνατε. Είναι όντος δύσκολο για αρχική περιοχή αλλά αν κολήσεις πίσω στα πόδια του αρχίζεις να σκαρφαλώνεις πάνω του και μετά ρίχνεις σε αυτό το μαύρο πράγμα που έχει πάνω του.

Μετά από λίγο σε ρίχνει πάλι κάτω όπου θέλει να τρέξεις για να ξανακάνεις πάλι από την αρχή το ίδιο.

Οσο για την πλατφόρμα όντος με fire arrow έπεσε η πόρτα :P

Μου αρέσει πολύ που στο game υπάρχουν τέτοια puzzle ακόμα και στα boss του.

 

Ευχαριστούμε για τα spoilers παιδιά.

 

Τουλάχιστον όταν έρθει και η δικιά μας ώρα να παίξουμε το παιχνίδι, να τα βρούμε πιό εύκολα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγά το spolier ρε σεις. Το πρώτο μισάωρο το βρίσκεις αυτό το πράγμα. Μιλάμε για την περιοχή που είναι στην ουσία training. Δεν σας αποκάλυψα και το τέλος του game 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτες 13 του μήνα, μετά από 10 μέρες αναμονής (αγόρασα το Switch στις 3 Μαρτίου από Ελλάδα και στις 4 του μήνα έφυγε το BotW από Γαλλία) είπα να ξεκινήσω δοκιμαστικά το παιχνίδι στο Wii U μου χρησιμοποιώντας το hack για ιαπωνικό dub με αγγλικούς υποτίτλους. Είμαι ακόμα στο Great Plateau φυσικά αλλά έχω ρίξει αρκετή εξερεύνηση.

 

Σήμερα λοιπόν το πρωί σκάει μύτη το δεματάκι από Γαλλία... Οποία ειρωνία... Και ιδού η απορία: Ξαναρχίζω game στο Switch για καλύτερη εμπειρία και handheld δυνατότητες, με το μείον του αγγλικού dub και του ότι θα πρέπει πάλι να κάνω μερικά πράγματα από το μηδέν, ή συνεχίζω στο Wii U και πάει χαμένη η αγορά?

Να πω ότι μέχρι στιγμής στο Wii U τρέχει πάρα πολύ καλά, δεν με ενοχλούν καθόλου τα loading times και στα γραφικά στα βίντεο comparisons που έχω δει μέχρι στιγμής δεν υπάρχει αξιοσημείωτη διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω ότι μέχρι στιγμής στο Wii U τρέχει πάρα πολύ καλά, δεν με ενοχλούν καθόλου τα loading times και στα γραφικά στα βίντεο comparisons που έχω δει μέχρι στιγμής δεν υπάρχει αξιοσημείωτη διαφορά.

 

Είναι μέχρι να βγεις από την πλατεία,να αρχίσουν να αλλάζουν τα καιρικά φαινόμενα και να επισκεφτείς το πρώτο χωριό. Εκεί θα δεις αρκετές πτώσεις. Έχω παίξει και τις δύο εκδόσεις, στο NSW τρέχει καλύτερα αλλά δυστυχώς έχει και εκεί πτώσεις, όχι όμως όπως στο WiiU. Καλύτερα προχώρα το λίγο ακόμα μέχρι το kakariko village και εκεί αποφασίζεις μόνος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τα Zelda δεν είναι Final Fantasy. Δεν πρόκειται να έχεις καμία διαφορετική εμπειρία με τα jap dubs. Για μένα το παίζεις στο NSw, για να το παίρνεις μαζί σου όπου θες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ από τις 60ωρες μέχρι στιγμής οι μισές και παραπάνω είναι αραχτός στο κρεβάτι σε portable και ακουστικά για να μην ακούω δίπλα μου την κοπέλα μου που παραπονιέται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Zelda δεν είναι Final Fantasy. Δεν πρόκειται να έχεις καμία διαφορετική εμπειρία με τα jap dubs. Για μένα το παίζεις στο NSw, για να το παίρνεις μαζί σου όπου θες.

Δεν διαφωνώ, από ότι καταλαβαίνω το voice acting είναι περισσότερο στα cutscenes. Αλλά και πάλι, ότι έχω δει από βιντεάκια είναι atrocious to say the least το αγγλικό.

 

Είναι μέχρι να βγεις από την πλατεία,να αρχίσουν να αλλάζουν τα καιρικά φαινόμενα και να επισκεφτείς το πρώτο χωριό. Εκεί θα δεις αρκετές πτώσεις. Έχω παίξει και τις δύο εκδόσεις, στο NSW τρέχει καλύτερα αλλά δυστυχώς έχει και εκεί πτώσεις, όχι όμως όπως στο WiiU. Καλύτερα προχώρα το λίγο ακόμα μέχρι το kakariko village και εκεί αποφασίζεις μόνος σου.

Ναι, διάβασα κι εγώ ότι στα χωριά και όταν πέφτουν πολλοί npc στο παιχνίδι, εκεί τρώει και τα κολλήματα.

 

Εγώ από τις 60ωρες μέχρι στιγμής οι μισές και παραπάνω είναι αραχτός στο κρεβάτι σε portable και ακουστικά για να μην ακούω δίπλα μου την κοπέλα μου που παραπονιέται.

Γενικά δεν είμαι πολύ του handheld πρέπει να ομολογήσω... Πιο πολύ για σταθερή κονσόλα το έχω πάρει. Παίζει να μείνει και καρφωμένο για όλο το lifespan της κονσόλας πάνω στο dock. Μέσα στο σπίτι δε, μπορώ να παίζω και με το gamepad του Wii U αν θέλω να είμαι αραχτός στο κρεβάτι π.χ. Επίσης όταν παίζω στην τιβί με το pro controller του Wii U, δεν θα μου τύχει ποτέ να ξεσυγχρονιστεί το χειριστήριο, όπως γίνεται με τα joy cons.

 

Θα δείξει. Θα σκεφτώ και θα αποφασίσω. Μάλλον αν δω ενοχλητικά framedrops σύντομα, θα μετακομίσω σε Switch. Ωραία θα ήταν να είχαμε συμβατά saves μεταξύ των δύο κονσολών :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνώ, από ότι καταλαβαίνω το voice acting είναι περισσότερο στα cutscenes. Αλλά και πάλι, ότι έχω δει από βιντεάκια είναι atrocious to say the least το αγγλικό.

Γενικα το voice acting των Ιαπωνων(ειδικα οσοι βλεπουμε και anime)ειναι 1 σκαλι πιο πανω στα αγγλικα ειδικα στα video games ,αυτο ειναι γεγονοςο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

spoilers για armor/weapons farm τιποτα που να εχει σχεση με το main story οποτε οποιος θελει διαβαζει:

 


 

Οταν ξεκλειδωσετε το akkala lab παρτε asap ancient armor, εκτος οτι εχει παρα πολυ καλα stats εχει και resist guardian dmg(δεν σε κανουν one shot πλεον) και ancient proficiency σε level 2 bonus το οποιο δεν ξερω τι ακριβως κανει αλλα λενε για καποιο buff οταν χρησιμοποιεις ancient weapons. Στην αρχη για να φαρμαρεις ευκολα guardians θελεις μια ancient guardian shield οποτε παρτε αυτη πρωτα(μπορεις να τη βρεις και σε καποιο shrine μαλλον αλλα εγω δεν την βρηκα) και μετα αρχιστε να σκοτωνετε guardians ευκολα με deflect/parry και με save/reload αν δεν ριξει core/ancient core. Θα εχετε τα materials πολυ γρηγορα για να την πατε level 3, για level 4 θες 3 star fragments στα οποια υπαρχει μια μεθοδος με camp/quit game εμενα μου πηρε κανα 15λεπτο για 3 και τωρα εχω maxed ancient armor. 

 

Αυτη σε συνδυασμό με αρκετα ancient weapons κανει τους guardians και γενικα οποιοδηποτε enemy εχω συναντησει μεχρι στιγμης αστειο πραγματικα και προσφερει και παρα πολυ καλο defense. Ο μονος ελαφρως καλυτερος συνδυασμος ειναι το champions tunic αντι για το armor piece και αυτο απο 84 συνολο defence σε παει 88 νομιζω οποτε δεν αξιζει να χασεις και τα 2 bonus εκτος αν δεν εχεις ancient weapons και δεν βρισκεσαι σε περιοχη με guardians.

 

Ακομα και vs Lynels αντεχω αρκετα, ειναι OP συνδυασμος και μπορεις να τον παρεις σχετικα νωρις, αν εχετε αναγκη απο rupees απλα παιξτε το bowling mini game δινει 300 σε καθε strike και ειναι πανευκολο.

 

Για τις περιοχες που παιζεις σε freeze/cold καταστασεις ιδανικα αυτο που θελεις να κανεις ειναι να εχεις champions tunic level 4 (ευκολο upgrade) και μετα pants και helm απο το armor set, θα εχεις resist και ενα αξιοπρεπές defense, το θεμα ειναι οτι τα helms κοστιζουν σχετικα ακριβα ενω armor/legs φτηνοτερα η το ενα piece το παιρνεις και τζαμπα απο καποια quests.

 

Για τα maxed armor upgrades το μονο προβλημα ειναι η 4η fairy που θελει 10κ rupees, αλλα με το mini game σε 1-2 ωρες το πολυ θα εχετε μαζεψει >20k

 

Δεν εχω δοκιμασει να κανω upgrade barbarian armor, λενε οτι ειναι καλυτερη αν παιζεις με καλα dodge αλλα προτιμω να ειμαι tanky και να εχω extra dmg στα ancient weapons με το ancient set. Οταν φαρμαρω αρκετα Lynels και την κανω upgrade θα την δοκιμασω παντως.

 


2 divine beasts down προς το παρον και παω σχετικα slow το story, θα φαρμαρω λιγο ακομα για μερικα ancient weapons/arrows και μετα νομιζω θα παω καρφι για τερματισμο.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σχετικα με την αποδοση των γραφικων και πτωση των καρε-δευτερολεπτο προτεινεται για το WII U να περαστει στις ρυθμισεις η αναλυση στα 1080i. Το θεμα εχει να κανει με το σκαναρισμα εικονας. Λεγεται οτι κραταει μετα σταθερα τα 30 fps.

 

Switch to 1080i. AA will look a little wonky, but you will get a 30fps in almost all of the places it would have dropped at. Thanks for the help!

 

Εδω https://www.reddit.com/r/wiiu/comments/5z84kr/increasing_wii_u_performance_in_botw/

 

 

Και εδω μεθοδολογια για καραβια (spoiler). 

Επεξ/σία από Mazinga
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα παντως τι 30fps και στο switch, τωρα πηγα σε ενα σημειο δεν λεω που γιατι ειναι λιγο spoiler(οχι το kakariko village παντως) και ηταν slideshow+stuttering :P Αν τρεχει καλυτερα στο wiiu τι να πω πραγματικα.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...