Προς το περιεχόμενο

The Legend of Zelda: Breath of the Wild [Wii U][Switch]


Deghinsea

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικα δεν εχω διαβασει κανενα review του zelda για να μην φαω spoilers.Προσωπικα δεν εχω θεμα με τον sterling,ισα ισα που αρκετα απο τα video που βγαζει με βρισκουν συμφωνο με αυτα που λεει.Απλως το συγκεκριμενο αυτο review βρωμαει απο χιλιομετρα για clickbait και views.

Αυτην την στιγμη το πιο hot στο gaming ειναι το zelda.Οποτε οποιαδηποτε αναφορα σε αυτο,κυριως αρνητικη θα κανει ντορο και θα ακουστει αυτος που την κανει.Οποτε περισσοτερα views.Και αναφορικα με την επιθεση που δεχτηκε διαφωνω 100% αλλα εννοειται οτι την περιμενε και σε αυτο στοχευε.

Αnyway το θεμα ειναι και 10 να του εβαζε δεν αλλαζει την δικια μου γνωμη για το παιχνιδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις έβγαλα το πρώτο μου dungeon και δηλώνω σίγουρα ενθουσιασμενος. Το παιχνίδι απλά δίνει και δίνει. Εννοείται ότι καμία φορά με χτυπάει το σύνδρομο open world/sandbox Αλλά ορίζω στόχο όταν με πιάνει και ξανά γεμίζουν οι μπαταρίες μου. Σου τρώει τον χρόνο σαν νερό. Ξεκινάς να παίξεις καμία ώρα και καταλήγεις να μην τρως για να συνεχίσεις το παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θλιβερό είναι οτι κάτι τέτοιοι γελοίοι επηρεάζουν τον μέσο όρο και απο #4 αν θυμάμαι καλά κατάφερε να το ρίξει με ένα καθυστερημένο clickbait σκουπίδι στο 8 or something. Λίγη σημασία έχει  για εμάς μιας και προφανώς δεν περιμένουμε κανέναν καθυστερημένο για να αποκτήσουμε άποψη, αλλα ιστορικά είναι κρίμα ένα τέτοιο έπος να πέφτει τόσες θέσεις επειδή κάποιος βλάκας θέλει να πάρει views.

 

Θα έπρεπε να υπάρχει κάποιο vetting process για την αξιοπιστία των reviews. Το συγκεκριμένο score (δεν του κάνω τη χάρη να δώσω view) κάνει μπαμ οτι μπήκε για να προκαλέσει. Οκ είσαι μια ξεχωριστή πυγολαμπίδα με ριζοσπαστικά κριτήρια και οι απόψεις σου δεν αξίζουν οσο μια κλανιά στο χωράφι.

 

Σε ένα τέτοιο παιχνίδι που είναι εμφανές οτι βγαίνει μια φορα στα 20 χρόνια, δεν υπάρχουν περιθώρια για παρερμηνείες. Ή χρησιμοποιείς το antihype προς όφελος σου οπότε πρέπει να βγείς απο τον Μ.Ο. Ή δεν έχεις την παραμικρή ιδέα απο gaming οπότε πρέπει να βγείς απο τον Μ.Ο.

 

In other news προσπαθώ όσο γίνεται να μη τερματίσω το παιχνίδι. Έχω φτάσει έξω απο το boss πολλές φορές αλλα κάνω leave area και εξερευνώ τον υπόλοιπο κόσμο. Είναι ένα παιχνίδι που θέλω να τελειώσει με τον τρόπο που του αξίζει. Όταν κάποια στιγμή με κουράσει η εξερεύνηση θα πάρω την ανηφόρα για το castle και όλα θα πάρουν το δρόμο τους. Απο ότι είδα κάποιος βρήκε όλα τα korok seeds και το reward είναι ψιλοαστείο, οπότε δε πρόκειται να ασχοληθώ με αυτά. Όλα τα shrines, όλα τα side quests και μετά βουρ για το oneshot στο τελικό boss :P

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θλιβερό είναι οτι κάτι τέτοιοι γελοίοι επηρεάζουν τον μέσο όρο και απο #4 αν θυμάμαι καλά κατάφερε να το ρίξει με ένα καθυστερημένο clickbait σκουπίδι στο 8 or something. Λίγη σημασία έχει  για εμάς μιας και προφανώς δεν περιμένουμε κανέναν καθυστερημένο για να αποκτήσουμε άποψη, αλλα ιστορικά είναι κρίμα ένα τέτοιο έπος να πέφτει τόσες θέσεις επειδή κάποιος βλάκας θέλει να πάρει views.

 

Θα έπρεπε να υπάρχει κάποιο vetting process για την αξιοπιστία των reviews. Το συγκεκριμένο score (δεν του κάνω τη χάρη να δώσω view) κάνει μπαμ οτι μπήκε για να προκαλέσει. Οκ είσαι μια ξεχωριστή πυγολαμπίδα με ριζοσπαστικά κριτήρια και οι απόψεις σου δεν αξίζουν οσο μια κλανιά στο χωράφι.

 

Σε ένα τέτοιο παιχνίδι που είναι εμφανές οτι βγαίνει μια φορα στα 20 χρόνια, δεν υπάρχουν περιθώρια για παρερμηνείες. Ή χρησιμοποιείς το antihype προς όφελος σου οπότε πρέπει να βγείς απο τον Μ.Ο. Ή δεν έχεις την παραμικρή ιδέα απο gaming οπότε πρέπει να βγείς απο τον Μ.Ο.

 

In other news προσπαθώ όσο γίνεται να μη τερματίσω το παιχνίδι. Έχω φτάσει έξω απο το boss πολλές φορές αλλα κάνω leave area και εξερευνώ τον υπόλοιπο κόσμο. Είναι ένα παιχνίδι που θέλω να τελειώσει με τον τρόπο που του αξίζει. Όταν κάποια στιγμή με κουράσει η εξερεύνηση θα πάρω την ανηφόρα για το castle και όλα θα πάρουν το δρόμο τους. Απο ότι είδα κάποιος βρήκε όλα τα korok seeds και το reward είναι ψιλοαστείο, οπότε δε πρόκειται να ασχοληθώ με αυτά. Όλα τα shrines, όλα τα side quests και μετά βουρ για το oneshot στο τελικό boss :P

Δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο τα ειπες ολα πραγματικα, αν μπορουσα να βαλω 10 like θα στα εβαζα.  :D  :D

 

Απλα για το reward απο τα korok seeds ποτε δεν ξερεις υπαρχει και το DLC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θλιβερό είναι οτι κάτι τέτοιοι γελοίοι επηρεάζουν τον μέσο όρο και απο #4 αν θυμάμαι καλά κατάφερε να το ρίξει με ένα καθυστερημένο clickbait σκουπίδι στο 8 or something. Λίγη σημασία έχει  για εμάς μιας και προφανώς δεν περιμένουμε κανέναν καθυστερημένο για να αποκτήσουμε άποψη, αλλα ιστορικά είναι κρίμα ένα τέτοιο έπος να πέφτει τόσες θέσεις επειδή κάποιος βλάκας θέλει να πάρει views.

 

Το αστείο είναι η βαθμολογία που έδωσε ο συγκεκριμένος στο Horizon που αν το συγκεκριμένο αξίζει για 9.5 το Zelda θα πρέπει αναλογικά να βαθμολογηθεί με 2 δεκάρια.... και τον είχα σε υπόληψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα παντως τι 30fps και στο switch, τωρα πηγα σε ενα σημειο δεν λεω που γιατι ειναι λιγο spoiler(οχι το kakariko village παντως) και ηταν slideshow+stuttering :P Αν τρεχει καλυτερα στο wiiu τι να πω πραγματικα.. :P

 

Θα συμφωνήσω με το παραπάνω. Γενικώς είναι καλύτερη έκδοση από το WiiU αλλά απέχει από τον χαρακτηρισμό ικανοποιητική.

 

 

*Σχετικά με το Jim αυτά είναι αποτελέσματα των social media, υπάρχουν θετικά αλλά και αρνητικά. Δεν τρέχει τίποτα και δεν είναι κάτι πρωτόγνωρο, κάπως πρέπει να επιβιώσει και αυτός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιο trick για να λυθεί το πρόβλημα με τα frame drops στην έκδοση του Wii U?

 

Για το Switch διάβασα ότι αν απενεργοποιήσεις το WiFi η κατάσταση βελτιώνεται. Υπάρχει κατι αντίστοιχο και στο Wii U?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιο trick για να λυθεί το πρόβλημα με τα frame drops στην έκδοση του Wii U?

 

Για το Switch διάβασα ότι αν απενεργοποιήσεις το WiFi η κατάσταση βελτιώνεται. Υπάρχει κατι αντίστοιχο και στο Wii U?

Πήγαινε στις ρυθμίσεις της κονσολας και βάλε την ανάλυση σε 1080i. Διαβασα οτι βοηθάει παρα πολυ στο framerate
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αστείο είναι η βαθμολογία που έδωσε ο συγκεκριμένος στο Horizon που αν το συγκεκριμένο αξίζει για 9.5 το Zelda θα πρέπει αναλογικά να βαθμολογηθεί με 2 δεκάρια.... και τον είχα σε υπόληψη.

Ο κάθε ένας μπορεί να δώσει ότι βαθμολογία θέλει βάση των δικών του μέτρων και σταθμών αρκεί να είναι συνεπής σε όλα. Αυτού του βρώμισε το σύστημα durability πολύ και τον χάλασε η υπερβολική ελευθερία σε συνδυασμό με το random στοιχείο του καιρού και κυρίως της βροχής. Από ότι φαίνεται τον χάλασε σε τέτοιο βαθμό έτσι ώστε να του αφαιρέσει τρεις πόντους. Γι αυτό και εγώ έχω πει πολλάκις ότι το σύστημα βαθμών είναι ηλίθιο. Το σύστημα του Eurogamer είναι το καλύτερο. Gold, silver για κάτι σπέσιαλ και ακόμα και έτσι θα πρέπει να διαβάσεις το review για να βγάλεις ένα πόρισμα για την δική σου πάρτι. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα μπορω να καταλαβω οτι μπορει να τον χαλασαν καποια πραγματα αλλα οκ 7 σε αυτο το παιχνιδι?? Εγω πιστευω για attention ηταν και τιποτα παραπανω.

 

Για παραδειγμα εμενα ετυχε και δεν μου αρεσε το last of us, το εβαζα και δεν μπορουσα να κλεισω ωρα συνεχόμενη, βαριόμουνα αμεσως και δεν μου αρεσε καθολου το combat system δεν μπορουσα να πετυχω τιποτα με το gamepad, θα ελεγα μονο το setting αξιζε. Ολοι ομως συμφωνουν οτι το παιχνιδι ειναι φοβερο και αξιζει για 9|10. Αν λοιπον εγραφα επαγγελματικα σε καποιο site θα ελεγα οτι δεν μπορω να κανω εγω το review για αυτους τους λογους, ας το κανει καποιος αλλος αλλιως δεν θα το τελειωσω καν και θα βαλω ενα 5/10 να τελειωνουμε, θα ηταν σωστο?? :P Νομιζω ειναι πιο τιμιο απο το να πεις "με χαλαει η βροχη στο free roam παρε -3 ποντους"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιο trick για να λυθεί το πρόβλημα με τα frame drops στην έκδοση του Wii U?

 

Για το Switch διάβασα ότι αν απενεργοποιήσεις το WiFi η κατάσταση βελτιώνεται. Υπάρχει κατι αντίστοιχο και στο Wii U?

 

 

Πήγαινε στις ρυθμίσεις της κονσολας και βάλε την ανάλυση σε 1080i. Διαβασα οτι βοηθάει παρα πολυ στο framerate

 

Exoυν αναφερθει οτι βοηθουν και τα 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα μπορω να καταλαβω οτι μπορει να τον χαλασαν καποια πραγματα αλλα οκ 7 σε αυτο το παιχνιδι?? Εγω πιστευω για attention ηταν και τιποτα παραπανω.

 

Για παραδειγμα εμενα ετυχε και δεν μου αρεσε το last of us, το εβαζα και δεν μπορουσα να κλεισω ωρα συνεχόμενη, βαριόμουνα αμεσως και δεν μου αρεσε καθολου το combat system δεν μπορουσα να πετυχω τιποτα με το gamepad, θα ελεγα μονο το setting αξιζε. Ολοι ομως συμφωνουν οτι το παιχνιδι ειναι φοβερο και αξιζει για 9|10. Αν λοιπον εγραφα επαγγελματικα σε καποιο site θα ελεγα οτι δεν μπορω να κανω εγω το review για αυτους τους λογους, ας το κανει καποιος αλλος αλλιως δεν θα το τελειωσω καν και θα βαλω ενα 5/10 να τελειωνουμε, θα ηταν σωστο?? :P Νομιζω ειναι πιο τιμιο απο το να πεις "με χαλαει η βροχη στο free roam παρε -3 ποντους"

 

Εν μέρη έχεις δίκιο αλλά η πραγματικότητα είναι ότι για εσένα το Last of us δεν είναι το 10άρι που του δίνουν άλλοι. Συνεπώς αν -εσύ- έκανες το review και το δημοσίευες θα έπρεπε η βαθμολογία να ανταποκρίνεται στο δικό σου στάνταρ και στη δική σου διασκέδαση και όχι στο τι θεωρούν οι άλλοι ακόμα και αν ο βαθμός είναι πολύ κάτω από αυτό που δίνουν οι άλλοι. Αν θεωρήσεις ότι ντε και καλά πρέπει να βάλεις υψηλή βαθμολογία γιατί οι άλλοι του έδωσαν τόσο τότε ξεκινάς λάθος και εκτός αυτού είσαι και παραπληροφόρηση. Την άποψη σου θέλουμε να μάθουμε, όχι την άποψη των άλλων. 

 

Είχε κάνει ένα ενδιαφέρον πείραμα παλιά το EDGE όταν έπαιζε μεταξύ του να βγάλει τον βαθμό από τα reviews ή όχι. Ετσι και έκανε, πήγε από το να τις βάζει μαζεμένες προς το τέλος στο να τις βάζει στο επόμενο τεύχος στο να τις αφαιρέσει εντελώς. Η δοκιμή θεωρώ ότι ήταν επιτυχής μιας και οι ίδιοι οι αναγνώστες έβαζαν τις δικές τους βαθμολογίες βάση αυτών που διάβαζαν και αργότερα έβλεπαν και την τελική βαθμολογία του ίδιου του συντάκτη/reviewer. Δεν χρειάζεται να αναφέρω φαντάζομαι ότι ο καθένας βαθμολογούσε κυριολεκτικά ότι ήθελε και καμιά βαθμολογία δεν ήταν ίδια με κάποια άλλη. Δηλαδή δυο αναγνώστες με βαθμολογία 8 μπορούσαν να εστιάσουν σε εντελώς διαφορετικά πράγματα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...