Προς το περιεχόμενο

The Legend of Zelda: Breath of the Wild [Wii U][Switch]


Deghinsea

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σωστός ο ikaruga. Κάθε φορά βλέπουμε τρελό κράξιμο όταν ένας reviewer χαντακωνει ενα αγαπημένο παιχνίδι στην τελική βαθμολογία, άσχετα που το δικαιολογεί στο κείμενο.

 

Και η άλλη αγαπημένη τακτική των gamers "Αφού έβαλες στο τάδε 9, τότε αυτό αξίζει 10".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Το τελειωσα κι εγω χθες,οσο μου αρεσε κατα τη διαρκεια και ειχα την αγωνια τι θα γινει στο τελος αλλο τοσο δε μου αρεσε το τελος,εγω ηθελα τον ganondorf βασικα...δε μου αρεσε που δεν ειδα πως ηρθε ο ganon,πως εισεβαλε στο hyrule,που δεν ειχε εναν διαλογο, μια σκηνη απο το παρελθον να τους δειχνει να μονομαχουν,που δεν ειδα πως πεθαναν οι 4 απο τα divine...μεχρι το τελος ολα καλα,το τελος μου τα χαλασε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός ο ikaruga. Κάθε φορά βλέπουμε τρελό κράξιμο όταν ένας reviewer χαντακωνει ενα αγαπημένο παιχνίδι στην τελική βαθμολογία, άσχετα που το δικαιολογεί στο κείμενο.

 

Και η άλλη αγαπημένη τακτική των gamers "Αφού έβαλες στο τάδε 9, τότε αυτό αξίζει 10".

Εβαλε 8 στο captain toad του wii u,αρα προφανως και το captain toad ειναι καλυτερο του zelda.Τι δεν καταλαβαινεις?:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβγαλα τα 4 divine beasts, πήρα το Master Sword αλλά δεν έχω καμία όρεξη να το τερματίσω.Γυριζω από δω και από κει για να ανακαλύψω πράγματα.Ξεκινας για να παίξεις πρωί και τελειώνεις βράδυ.Επος με όλη τη σημασία της λέξης.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με όλες τις ασπίδες γίνεται αν πετύχεις το timing και κάνεις perfect Parry. Με τις ancient ασπίδες μπορείς απλά να την κρατάς ώστε να σε καλύπτει και να του στείλει την ακτίνα πίσω. Βέβαια χωρίς perfect Parry η ασπίδα τρώει ζημιά και μετά από λίγο σπάει (ενώ με το perfect parry δεν τρώει καθόλου ζημιά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπαιξα σήμερα 5 λεπτά στο Πλαίσιο.

Είμαι έτοιμος να το πάρω και για Wii U για να μην καθυστερήσω να το παίξω!

είχα παίξει κι εγώ στο πλαίσιο στη περιοχή μου, όμως έτσι όπως είχαν βάλει το αντικλεπτικό στο χειριστήριο δε μπορούσες να πατήσεις κουμπιά και να κουνήσεις το δεξιό μοχλό

 

οπότε μόνο γραφικά σε tv είδα και περιπλανήθηκα λίγο εκεί γύρω, δε μπορούσα καν να αλληλεπιδράσω με npcs 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα μία βόλτα από το κάστρο και το τερμάτισα :P.Το θέμα είναι ότι δεν έχω κάνει σχεδόν τίποτα από memories και άλλα.Ξεκιναω από το τελευταίο save για να το λιώσω όλο.Δε θες να τελειώσει το παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θα λέγατε ότι είναι το καλύτερο Zelda που έχετε παίξει ποτέ? Έχω κλείσει ήδη περίπου 12 ώρες το ΣΚ στο Switch και ενώ ο κόσμος του είναι φτιαγμένος με φαντασία και σε κάνει να θέλεις να τον εξερευνήσεις, προς το παρόν δεν μπορώ να πω ότι αγγίζει τα μεγαλεία του Ocarina of Time παρ'όλο το massive hype των reviews.

 

Κάποια στοιχεία του gameplay με ξένισαν και με ενόχλησαν πολύ.

 

Συγκεκριμένα, το weapon durability system έχει εκτελεστεί με το χειρότερο δυνατό τρόπο και μου χάλασε όλη την εμπειρία.

Δεν λέω όχι στο να υπάρχει ένας τέτοιος μηχανισμός αλλά εδώ το παρατράβηξαν. Όπλα, ασπίδες και τόξα που σπάνε μετά από δυο τρεις μάχες χωρίς καν τη δυνατότητα επισκευής! Σε αναγκάζει να κάνεις loot συνεχώς και να επιστρέφεις σε δύσκολες μάχες αν θες να εξασφαλίσεις ένα όπλο/ασπίδα με καλά stats (τα οποία έχουν περιορισμένη χρήση έτσι κι αλλιώς).

Και ενώ το inventory έχει απεριόριστες θέσεις πχ για armor, τα slots για weapon/shield/bow είναι περιορισμένα με δυνατότητα αναβάθμισης αργότερα. Αυτό είναι poor design κατά τη γνώμη μου με μόνο στόχο να επιβαρύνει επίτηδες τον παίκτη.

 

 

Και απ'ότι διαβάζω, ούτε καν με το Master Sword δεν λύνεται το πρόβλημα μιας και αυτό μπορεί να μη σπάει αλλά "απενεργοποιείται" για κάνα 10λεπτο όταν το χρησιμοποιείς σε κανονικούς εχθρούς. Άρα η χρήση του είναι μόνο για συγκεκριμένους εχθρούς και μάλιστα εντελώς προαιρετική. Πολύ περιέργο για το lore του Zelda όλο αυτό. 

 

 

Ίσως η ιδέα των παραπάνω είναι να σε σπρώξει στο να βρεις πιο "φαντεζί" και δημιουργικούς τρόπους στο να εκτελέσεις τους εχθρούς αλλά για κάποιον σαν εμένα που του αρέσει το κλασικό combat με σπαθί και ασπίδα, όλο αυτό είναι κουραστικό και αποθαρρυντικό. Με έχει κάνει να προτιμώ να τρέχω να αποφύγω μάχες (ειδικά με αδύναμα mobs) μπας και σώσω όχι τον εαυτό μου αλλά τον εξοπλισμό μου αργότερα για κάτι δυνατότερο.

 

 

Αυτά προς το παρόν. Προχωράω και βλέπουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι είναι το καλύτερο zelda που έχω παίξει ποτέ. Αν όχι το καλύτερο game που έχω παίξει ποτέ.

 

Το durability με είχε αηδιάσει απίστευτα στην αρχή, αλλα προχωρόντας κατάλαβα οτι μου έδωσε πολύ περισσότερη διασκέδαση απο ότι περίμενα. Το να αναγκάζεσαι να αλλάζεις συνεχώς όπλα σε κάνει να δοκιμάζεις όλους τους τύπου μάχης που προσφέρει το παιχνίδι και να είσαι εφευρετικός. Αντι να παίρνουμε το καλύτερο statstick/gear προσπαθούμε να προσαρμοστούμε στις εκάστοτε συνθήκες. Ακόμα και ο περιορισμός στα slots με έχει κάνει να αναρωτιέμαι ποιο όπλο θα μου είναι πιο χρήσιμο και να "σκέφτομαι" για τα όπλα μου αντί να χρησιμοποιώ το μεγαλύτερο dps.

 

Αυτό που λές για τις μάχες με τα αδύναμα mobs το κάνω δυστυχώς και εγώ. Πολλά outposts απλά τα προσπερνάω.

 

Η μαγεία του παιχνιδιού είναι στο μέγεθος, στην προσαρμογή και στην εξερεύνηση. Πραγματικά δεν έχω ξαναδεί τέτοιο πράγμα. Κάθε γωνιά έχει κάτι να βρείς. Ακόμα και ο καιρός/βροχή που κάνει πολύ κόσμο να γκρινιάζει, κάνει τον κόσμο ζωντανό. Δεν υποτάσσεται ο κόσμος στις ορέξεις σου, αλλα εσύ στις δικές του. Πρέπει να προσαρμοστείς. Πρέπει να βρείς άλλους δρόμους ή άλλους τρόπους. Και αυτό το λέω ενώ σιχαίνομαι όλα τα survival games. Αντι για τα κλασσικά dungeons έχεις πολλά έξυπνα mini dungeons διάσπαρτα στον κόσμο. Ακόμα και η μαγειρική κατάφερε να έχει ενδιαφέρον σε αυτό το παιχνίδι...

 

Στο δικό μου story, έφαγα πάρα πολύ burnout τις πρώτες δέκα μέρες με 8ωρα οπότε το άφησα λίγο γιατί άρχισε να γίνεται chore (δε το έχω τερματίσει επίσημα ακόμα). Άφησα λίγο το gaming overall για να στρώσω μερικές μέρες. Λογικά θα το πιάσω σήμερα/αύριο με νέα όρεξη για νέο κάψιμο. Δε θέλω να αφήσω το παραμικρό ανεξερεύνητο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...