Προς το περιεχόμενο

The Legend of Zelda: Breath of the Wild [Wii U][Switch]


Deghinsea

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

22 ώρες πριν, dekulinkgr είπε

Αυτο ακριβως.Το zelda ειναι φτιαγμενο για celshad-cartoon γραφικα.

εικαστικά, το παιχνίδι είναι απλά υπέροχο. Θα συμφωνήσω και εγώ, ότι τα cell shaded του πάνε γάντι. Δεν χρειάζεται να βλέπω τους πόρους στο πρόσωπο του ήρωα για να το απολαύσω. Tο παιχνίδι άλλωστε, είναι αρκετά παραμυθένιο (πχ. οι νικημένοι εχθροί γίνονται "καπνός" :P) ως concept που οτιδήποτε πιο "ρεαλιστικό" νομίζω θα μου κακοφαινόταν. Άνετα από τα καλύτερα παιχνίδια που έχω παίξει, ever.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με 75+ ώρες παιχνιδιού έχω:

  • απελευθερώσει τα 4 Divine Beasts
  • βρει το Master Sword
  • 69/120 (τόσα δεν είναι?) shrines (έμφαση στη Stamina πρώτα ως που την μάξαρα - ακολουθώντας συμβουλή φίλης - και μετά καρδιές)
  • καμιά 70-80 Korok seeds
  • side quests οχι τόσα πολλά, ωστόσο έχω βρει διάφορα σετ από πανοπλίες Phantasm, Ganon, Rubber, Zora και σχεδόν όλα τα μεμονωμένα armor items του expansion

και τώρα παλεύω με τα Master sword trials και το άλλο trial στο αρχικό plateau (που ξεκλειδώνει μετά τα 4 divine beasts).

Νιώθω πως δεν έχω κάνει κάτι καλά και πως μου λείπει μεγάλο κομμάτι της συνολικής εμπειρίας μέχρι να αντιμετωπίσω τον Calamity Ganon. Δηλαδή, είναι η πρώτη φορά που παίζω το παιχνίδι (αν και έχω ικανή εμπειρία σε Open-world games) και σίγουρα δεν είμαι speed-runner για να έφτασα εδώ τόσο γρήγορα. Όλα αυτά τα λέω κρίνοντας με βάση αυτό που έχω ακούσει τόσες φορές "200+ ώρες για το Main quest θα χρειαστείς". Τώρα είμαι στη φάση που κοιτάω στον χάρτη που δεν έχω πάει και εξερευνώ εκεί σιγά σιγά. (αυτά τα Lynel α πα πα πα πα μα τη Ζέλντα! - για να μη πω για τα guardians, ένα shield parry της προκοπής δεν έχω καταφέρει να κάνω ακόμη) Και λέω να πιάσω και side quests να φεύγουν σιγά σιγά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν θες 200h, μπορεις και τωρα να πας Gannon.

Αν ξαναφας τα beast απλα θα κανουν πιο γρηγορα ανανέωση τα σκιλλς.

Δεν το πήγες οσο γρήγορα νομίζεις, προσωπικά στις ~130 ώρες είχα κάνει όλα τα shrines, πάνω απο τα μισά κοροκ, 2 φορες τα beast και όλα τα quest τελειωμένα, εχω σπάσει και 2 φορές τη Hylian Shield, όλα τα memories για καλό τέλος. Τα τριαλ δεν εχω τελειώσει ακομα.

(Βέβαια με πολύτιμο σύμμαχο το Breath Companion εφαρμογή στο κινητό φοβερή, ωστε να γλιτώσεις το άσκοπο περπάτημα στον τεράστιο κόσμο απο ένα σημείο και μετά.)

To οτι ο κόσμος του Zelda σηκώνει 200+ ώρες, ναι σηκώνει. Υπάρχουν πτυχές του που ούτε έχω πατήσει.

Επεξ/σία από Vagosman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, MetalPrime είπε

με 75+ ώρες παιχνιδιού έχω:

  • απελευθερώσει τα 4 Divine Beasts
  • βρει το Master Sword
  • 69/120 (τόσα δεν είναι?) shrines (έμφαση στη Stamina πρώτα ως που την μάξαρα - ακολουθώντας συμβουλή φίλης - και μετά καρδιές)
  • καμιά 70-80 Korok seeds
  • side quests οχι τόσα πολλά, ωστόσο έχω βρει διάφορα σετ από πανοπλίες Phantasm, Ganon, Rubber, Zora και σχεδόν όλα τα μεμονωμένα armor items του expansion

και τώρα παλεύω με τα Master sword trials και το άλλο trial στο αρχικό plateau (που ξεκλειδώνει μετά τα 4 divine beasts).

Νιώθω πως δεν έχω κάνει κάτι καλά και πως μου λείπει μεγάλο κομμάτι της συνολικής εμπειρίας μέχρι να αντιμετωπίσω τον Calamity Ganon. Δηλαδή, είναι η πρώτη φορά που παίζω το παιχνίδι (αν και έχω ικανή εμπειρία σε Open-world games) και σίγουρα δεν είμαι speed-runner για να έφτασα εδώ τόσο γρήγορα. Όλα αυτά τα λέω κρίνοντας με βάση αυτό που έχω ακούσει τόσες φορές "200+ ώρες για το Main quest θα χρειαστείς". Τώρα είμαι στη φάση που κοιτάω στον χάρτη που δεν έχω πάει και εξερευνώ εκεί σιγά σιγά. (αυτά τα Lynel α πα πα πα πα μα τη Ζέλντα! - για να μη πω για τα guardians, ένα shield parry της προκοπής δεν έχω καταφέρει να κάνω ακόμη) Και λέω να πιάσω και side quests να φεύγουν σιγά σιγά.

Δηλαδη 75+ ωρες παιχνιδιου ειναι το γρηγορα ? Το αργα δηλαδη ποσες θα ταν 500 ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Alastor192 είπε

Δηλαδη 75+ ωρες παιχνιδιου ειναι το γρηγορα ? Το αργα δηλαδη ποσες θα ταν 500 ? 

έτσι μου έδωσαν φίλοι μου να καταλάβω... ότι "βιάστηκα". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
23 hours ago, MetalPrime said:

 Όλα αυτά τα λέω κρίνοντας με βάση αυτό που έχω ακούσει τόσες φορές "200+ ώρες για το Main quest θα χρειαστείς".

Έχοντας παίξει σχεδόν όλα τα τεράστια RPG's και τα Action/Adventure της τελευταίας 30ετίας, μπορώ να σου πω με σιγουριά ότι δεν υπάρχει κανένας τίτλος του είδους που να θέλει 200+ ώρες μόνο για το main quest. Κάτι κατάλαβες λάθος.

200+ ώρες θέλεις για να κάνεις τα πάντα στο game.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Malthador είπε

Έχοντας παίξει σχεδόν όλα τα τεράστια RPG's και τα Action/Adventure της τελευταίας 30ετίας, μπορώ να σου πω με σιγουριά ότι δεν υπάρχει κανένας τίτλος του είδους που να θέλει 200+ ώρες μόνο για το main quest. Κάτι κατάλαβες λάθος.

200+ ώρες θέλεις για να κάνεις τα πάντα στο game.

θενξ! - είπα και εγώ... 

πάω να πω δυο λογάκια σε αυτούς που με τρόμαξαν λοιπόν 😈

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω 215 ώρες (χωρίς τα Dlc που τα αγόρασα για να τα παίξω τα Χριστούγεννα αλλά δεν έτυχε.) και ακόμη μου λείπουν 2-3 shrines και αρκετά koroks . νομίζω οι 75 ώρες είναι αρκετά καλός χρόνος για να δεις το παιχνίδι. Απλά όταν σ ευχαριστεί ένα παιχνίδι αντί να πας στον προορισμό σου αποσπάται η προσοχή σου στον κόσμο του παιχνιδιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, retard20 είπε

Εγώ έχω 215 ώρες (χωρίς τα Dlc που τα αγόρασα για να τα παίξω τα Χριστούγεννα αλλά δεν έτυχε.) και ακόμη μου λείπουν 2-3 shrines και αρκετά koroks . νομίζω οι 75 ώρες είναι αρκετά καλός χρόνος για να δεις το παιχνίδι. Απλά όταν σ ευχαριστεί ένα παιχνίδι αντί να πας στον προορισμό σου αποσπάται η προσοχή σου στον κόσμο του παιχνιδιού.

μου συνέβη πολλές φορές αυτό. Να πηγαίνω κάπου και στην διαδρομή να κατεβαίνω σε μια χαράδρα ή να ανεβαίνω σε ένα βουνό, ή να πηγαίνω στα διπλανά ερείπια που βρίσκω καθοδόν. Είναι από τα πιο πλούσια παιχνίδια που έχω παίξει έβερ, και έχω παίξει πολλά του είδους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχθές έπιασα ξανά το side quest "Champions' Ballad". Παίζει να ψόφησα στο shrine Rohta Chigah ίσα με 30 φορές, κάθε φορά συνοδευόμενη από ολοένα αυξανόμενα σε ποσότητα και ένταση καντήλια (τι θα σκέφτηκαν οι "από πάνω γείτονες" άραγε). Φτάνω στην τελευταία οριζόντια "κολόνα" την οποία δεν μπορώ να σκαρφαλώσω (νιώθω εντελώς άχρηστος), και μια φορά που τα κατάφερα, μάλλον μπήκε μια ακίδα στο μικρό δαχτυλάκι του καημενούλη Λίνκ (άχου τοοοο μωρέεεε) και ψόφησε, και ... back to the old drawing board.

Καιρό είχα να θέλω να καρφώσω το χειριστήριο στην τηλεόραση. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από αρκετό παίδεμα, ολοκλήρωσα εχθές το βράδυ το Champion's Ballad. Κάποια σημεία του μου φάνηκαν ιδιαίτερα ζόρικα, κάποια άλλα όχι τόσο, αλλά σε γενικές γραμμές πολύ ωραία όλα τα trials και τα shrines.

Spoiler

βρουμ! βρουμ!

το expansion προσέθεσε πολύ περιεχόμενο, τρομερή δουλειά, προσθήκη σε ένα ήδη πλούσιο παιχνίδι!

Βουρ για το Trial of the Sword!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...