Προς το περιεχόμενο

The Legend of Zelda: Breath of the Wild [Wii U][Switch]


Deghinsea

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, anarchy79 είπε

Εγώ νόμιζα ότι πρέπει να τον νικήσω. Έχω πάει στο zora domain , για το κεντρικό quest και μου δείχνει την θέση του ταύρου για την συνέχεια. Οπότε πρέπει να τον φάω ή εγώ δεν κατάλαβα καλά, θα το κοιτάξω ξανά. Από το μεσημέρι με διαλείμματα προσπαθώ να τον νικήσω. 4 καρδιές έχω. Ένα χτύπημα και βλέπω τα ραδίκια ανάποδα... 

Δεν πρέπει να τον νικήσεις, απλά γυρνα στον μάστορα που σου έδωσε το quest κάτω στην πόλη για να πας παρακάτω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, anarchy79 είπε

Εγώ νόμιζα ότι πρέπει να τον νικήσω. Έχω πάει στο zora domain , για το κεντρικό quest και μου δείχνει την θέση του ταύρου για την συνέχεια. Οπότε πρέπει να τον φάω ή εγώ δεν κατάλαβα καλά, θα το κοιτάξω ξανά. Από το μεσημέρι με διαλείμματα προσπαθώ να τον νικήσω. 4 καρδιές έχω. Ένα χτύπημα και βλέπω τα ραδίκια ανάποδα... 

Kοιτα οι lynel ειναι οντως οι πιο δυσκολοι εχθροι στο παιχνιδι.Ο συγκεκριμενος κιολας,επειδη εισαι ακομη στην αρχη και δεν εχεις μαθει πληρως το combat μαλλον ειναι αρκετα δυσκολος.Εγω να φανταστεις οταν το πρωτοεπιαξα πρεπει να εφαγα 3 ωρες μεχρι να τον βγαλω.2 συμβουλες θα σου δωσω.Καταρχας πηγαινε παλι στο shrine που ειναι στο kakariko village να μαθεις τις βασικες κινησεις.2η συμβουλη πηγαινε  κατευθειαν πανω του,μην τον αφησεις να σου ριξει απο μακρυα τα shock arrows γιατι κανουν μεγαλη ζημια.Υστερα fury rush και shield dogde και θα τον βγαλεις.Υπομονη θα χαλασεις αρκετα οπλα αλλα βγαινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, dekulinkgr είπε

Kοιτα οι lynel ειναι οντως οι πιο δυσκολοι εχθροι στο παιχνιδι.Ο συγκεκριμενος κιολας,επειδη εισαι ακομη στην αρχη και δεν εχεις μαθει πληρως το combat μαλλον ειναι αρκετα δυσκολος.Εγω να φανταστεις οταν το πρωτοεπιαξα πρεπει να εφαγα 3 ωρες μεχρι να τον βγαλω.2 συμβουλες θα σου δωσω.Καταρχας πηγαινε παλι στο shrine που ειναι στο kakariko village να μαθεις τις βασικες κινησεις.2η συμβουλη πηγαινε  κατευθειαν πανω του,μην τον αφησεις να σου ριξει απο μακρυα τα shock arrows γιατι κανουν μεγαλη ζημια.Υστερα fury rush και shield dogde και θα τον βγαλεις.Υπομονη θα χαλασεις αρκετα οπλα αλλα βγαινει.

Επίσης, ναι είναι ζόρικος, αλλά αν παιδευτείς μαζί του είναι ενα καλό "σχολείο" να μάθεις κινήσεις, εναλλακτικούς τρόπους μάχης και γενικά να μάθεις να σκέφτεσαι out of the box πέρα απο την κλασσική μάχη. Δοκίμασε stealth, δοκίμασε τρεχάλα γύρω γύρω, δοκίμασε με abilities, δοκίμασε με τόξα... Είναι καλή ευκαιρία πειραματισμού αν και χρονοβόρα φυσικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

The Legend of Zelda and Shadow of the Colossus — Creating Emotional and Awe-Inspiring Experiences

Δεν είναι BotW-specific άρθρο, αλλά αναλύει πολύ αποτελεσματικά το γεγονός ότι ένα από τα καλύτερα Zelda games ever είναι το SotC (και γιατί είναι καλύτερο από τα περισσότερα της σειράς, mind you). Και από τα γραφόμενα του αρθρογράφου βγαίνουν και συμπεράσματα γιατί το SotC πέτυχε εκεί που πολλά πρσπάθησαν να πάνε (Rune, Darksiders και αρκετά ακόμα), αλλά ποτέ κανένα δεν έπιασε το Zelda-sque feeling.

Επεξ/σία από Malthador
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MetalPrime είπε

για πες, που βρίσκεσαι;

Κοίτα έχουμε ανοίξει όλους τους πύργους (από την αρχή αυτό). Έχω βρει μαζί με τον γιο μου 49 shrines. Προχτές πήρα το master sword :). Εχω ανεβάσει και θέσεις στα όπλα, ασπίδες και τόξα. Έχω βρει αυτόν τον hestu (όνομα και αυτός, τελοσπαντων) και γενικά γυρίζουμε για τα shrines. Όσο αφορά το main quest έχω πάει σε ένα δύο divine beast, πιο νωρίς όμως, δεν τα κατάφερα και την έκανα με ελαφρά :). Εχω πάει και στο κάστρο του ganon, ουσιαστικά έκανα πλιάτσικο σε όπλα , ασπίδες κτλ και την κοπανησα. Γενικά περπατάω και το γουστάρω. Ανέβασα και καρδιές έχω 13 και ανέβασα και το σταμινα τρεις φορές. Πάντα βρίσκω μέρη που δεν έχω πάει, πάντα. Προφανώς όπως βλέπω τον χάρτη σε ένα 20% - 25% πάνω κάτω αν και είναι ανοιχτός ο χάρτης δεν έχω πάει . Επίσης έχουμε βρει και άλογα, έχουμε κάνει register 3αλογα, τον Βουκεφάλα (εγώ τον ονόμασα) και τους μπισκότο και σπασίκλα (ο μικρός τα άλλα δύο όπως καταλαβαίνεις). Γενικά "πλακωνοναστε" με τον μικρό ποιος θα παίξει. Πολύ ωραία συναισθήματα, φτάνω τα 40 και ίσως είναι το καλύτερο παιχνίδι που έχω παίξει μαζί με κάποια παιχνίδια όταν ήμουν παιδί που σου μένουν (πχ links awaeking, golden axe iii, double dragon κ.α).

 

Εδώ μεταξύ μας (δεν μας διαβάζουν πολλοί, απλά μερικές χιλιάδες χαχαχα), μια μέρα είχε κοιμηθεί ο μικρός και η γυναίκα έρχονταν "γύρω γύρω" αλλά εγώ είχα βάλει στόχο ένα βουνό στο τεεεεερμα. Μου το κρατάει μέρες. Αλλά έπρεπε να πάω, ήθελα. 

Με καταλαβαίνετε φαντάζομαι.

 

 

Εκπληκτικό παιχνίδι, εκπληκτικό. Ξεχνιέμαι από τα προβλήματα που όλοι έχουμε για όση ώρα παίζω με τον μικρό. Μαγικό παιχνίδι.

 

Υ.Γ : Το ζελντα κατάφερε να εκθρονίσει στην καρδιά του μικρού το splatoon 2 και το mario kart 8 που ο μικρός τα είχε πολύ ψηλά. Αυτό το splatoon γιατί ρε γαμωτο δεν υποστηρίζει διπλό στο online? Κρίμα πραγματικά.

Υ.Γ2: Συγνώμη για την έκταση του μηνύματος. Καλό μεσημέρι.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, anarchy79 είπε

Κοίτα έχουμε ανοίξει όλους τους πύργους (από την αρχή αυτό). Έχω βρει μαζί με τον γιο μου 49 shrines. Προχτές πήρα το master sword :). Εχω ανεβάσει και θέσεις στα όπλα, ασπίδες και τόξα. Έχω βρει αυτόν τον hestu (όνομα και αυτός, τελοσπαντων) και γενικά γυρίζουμε για τα shrines. Όσο αφορά το main quest έχω πάει σε ένα δύο divine beast, πιο νωρίς όμως, δεν τα κατάφερα και την έκανα με ελαφρά :). Εχω πάει και στο κάστρο του ganon, ουσιαστικά έκανα πλιάτσικο σε όπλα , ασπίδες κτλ και την κοπανησα. Γενικά περπατάω και το γουστάρω. Ανέβασα και καρδιές έχω 13 και ανέβασα και το σταμινα τρεις φορές. Πάντα βρίσκω μέρη που δεν έχω πάει, πάντα. Προφανώς όπως βλέπω τον χάρτη σε ένα 20% - 25% πάνω κάτω αν και είναι ανοιχτός ο χάρτης δεν έχω πάει . Επίσης έχουμε βρει και άλογα, έχουμε κάνει register 3αλογα, τον Βουκεφάλα (εγώ τον ονόμασα) και τους μπισκότο και σπασίκλα (ο μικρός τα άλλα δύο όπως καταλαβαίνεις). Γενικά "πλακωνοναστε" με τον μικρό ποιος θα παίξει. Πολύ ωραία συναισθήματα, φτάνω τα 40 και ίσως είναι το καλύτερο παιχνίδι που έχω παίξει μαζί με κάποια παιχνίδια όταν ήμουν παιδί που σου μένουν (πχ links awaeking, golden axe iii, double dragon κ.α).

Εδώ μεταξύ μας (δεν μας διαβάζουν πολλοί, απλά μερικές χιλιάδες χαχαχα), μια μέρα είχε κοιμηθεί ο μικρός και η γυναίκα έρχονταν "γύρω γύρω" αλλά εγώ είχα βάλει στόχο ένα βουνό στο τεεεεερμα. Μου το κρατάει μέρες. Αλλά έπρεπε να πάω, ήθελα. 

Με καταλαβαίνετε φαντάζομαι.

Εκπληκτικό παιχνίδι, εκπληκτικό. Ξεχνιέμαι από τα προβλήματα που όλοι έχουμε για όση ώρα παίζω με τον μικρό. Μαγικό παιχνίδι.

Υ.Γ : Το ζελντα κατάφερε να εκθρονίσει στην καρδιά του μικρού το splatoon 2 και το mario kart 8 που ο μικρός τα είχε πολύ ψηλά. Αυτό το splatoon γιατί ρε γαμωτο δεν υποστηρίζει διπλό στο online? Κρίμα πραγματικά.

Υ.Γ2: Συγνώμη για την έκταση του μηνύματος. Καλό μεσημέρι.

μπράβο! 

Τα divine beasts έχουν πολύ ζουμί, συν ότι σου δίνουν και special abilities μετά. Μπράβο, γενναίος που πήγες στο κάστρο από τόσο νωρίς. Εγώ το άφησα κυριολεκτικά για το τέλος. 

Δεν θυμάμαι αν στο ανέφερα σε προηγούμενη ανάρτηση, από τη στιγμή που ο γιός μου μου κατέστρεψε ένα σκασμό όπλα (ancient, παγωμένα, πυρακτωμένα κλπ κλπ ή δεν ξερω γω τι άλλο είχα εκείνη τη στιγμή) και πριν βάλει χέρι στην φαρέτρα με τα ancient arrows, ακολουθώντας το παράδειγμα φίλης, αποφάσισα να του κάνω δικό του προφίλ (και save) και τον βοηθάω με αυτό. 

Επίσης, καλό το βουνό, αλλά μην παίζεις με την φωτιά φίλε μου. Όταν η γυναίκα έρχεται "γύρω γύρω", την επόμενη φορά θα έρθει "γύρω γύρω" η παντόφλα ή ο πλάστης ή κάποιο αντίστοιχο μασίφ και βαρύ αντικείμενο. Σε νιώθω όμως.

Είναι όντως παιχνίδι-"φαινόμενο", και σίγουρα έχει ανεβάσει τον πήχη πολύ ψηλά πλέον. 

Υ.Γ. Για δες, και ο δικός μου από τότε που πιάστηκε με το Ζέλντα, παράτησε Μάριο Καρτ και Σπλατούν που έπαιζε πριν. Βέβαια του έβαλα τις προάλλες Mario Odyssey και καλοαρέστηκε. 

Καλή συνέχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Nintendo δημιουργεί συναισθήματα όχι απλά παιχνίδια και αυτό το νιώσαμε εδώ περισσότερο από κάθε άλλο ζελδα. Πραγματικα είναι σαν να σε μεταφέρει σε ένα ζωντανό μέρος. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...