Προς το περιεχόμενο

Σχετικά με bootloops, στο LG G4...


Swimmer21

Το LG G4 σας παρουσίασε bootloop;  

265 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Το LG G4 σας παρουσίασε bootloop;

    • Ναι, σε εκδοση 505-512
    • Ναι, σε εκδοση 600+
    • Όχι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Καλυτερα μην κανεις το update που θα σου ερθει αν εισαι στη Lollipop, να δουμε τι παιζει λιγο κανα μηνα ακομα.. Λογικα θα σου ερθει ομως με την εκδοση 6.0 και δεν χρειαζεται να κανεις κατι..


 

Τι εκδοση εχεις;

601, το αναφερω και πιο πανω.

 

Καλησπέρα σε όλους, επειδή είμαι ένας από αυτούς με boot loop θα προσπαθήσω να είμαι αναλυτικός. 

 

Είμαι κάτοχος LG G4 σειράς 512 από τον Ιανουάριο αγορασμένο από Kaizer. 11/3 παθαίνει boot loop. Το πηγαίνω στην αντιπροσωπεία Procordia  το παραλαμβάνω στις 15/3 φυσικά χωρίς καμία χρέωση, έγινε αλλαγή πλακέτας και μου έδωσαν νέο IMEI. 

 

Η καινούργια πλακέτα είναι σειράς ούτε 601 ούτε 602 αλλά 603

 

Προσέχτε τώρα, χτες το βράδυ ούτε μια εβδομάδα που το πήρα από το service μπαίνει μόνο του σε boot loop την ώρα που το ξεκλείδωνα. Διαβάζω και εδώ αλλά και στο reddit και παρατήρησα τουλάχιστον 10 περιστατικά που τους μπήκε σε boot loop συγκεκριμένα χτες. 

 

Δεν μπορώ να το εξηγήσω πραγματικά, έχω χάσει κάθε ελπίδα για την LG γιατί τα έχει κάνει σκατά και δεν συμμαζεύεται με τίποτα. Το κινητό είναι υπέροχο πραγματικά και είναι πάρα πολύ κρίμα.

 

Τα περιστατικά μπορει να είναι μεμονωμένα αλλά το πρόβλημα είναι εκεί και πιστεύω ότι είναι σε όλες μα όλες τις παρτίδες. Έχω 2 φίλους που αγόρασαν το G4 το 2015 και δεν είχαν κανένα πρόβλημα. Απλά δεν τους έτυχε.

 

Προσωπικά θα σας συμβούλευα να μην το αγοράσετε αυτό το κινητό, δεν μπορείτε να καταλάβετε τι κούραση είναι να συμβαίνει και να μένετε χωρίς κινητό ξαφνικά. 

 

Επίσης σε τηλεφωνική μου επικοινωνία με την LG Hellas σήμερα το πρωί, μου είπαν ότι επειδή το κινητό έχει ευρωπαική αντιπροσωπεία ΔΕΝ μπορεί να αντικατασταθεί αλλά μόνο να επισκευαστεί. Σύμφωνα με το νόμο βέβαια αυτό που λένε δεν ισχύουν οπότε μην σας πιάσουν κορόιδα (εγώ δεν το ήξερα) διαβάστε εδώ περισσότερα: http://avclub.gr/forum/archive/index.php/t-8956.html

Δεν ξέρω πραγματικά τι θα κάνω, μόνο να το πάω να μου το επισκευάσουν και να περιμένω να χαλάσει πάλι τίποτα άλλο...

Στην Αμερική τους τα αλλάζουν επιτόπου ξέρω γω..

 

Και για να απαντήσω και στο poll έχω πάθει boot loop και σε 512 και σε 603. 

 

Ελπίζω να βοήθησα. 

 

 

 

TL;DR Boot Loop σε σειρά 512, επισκευάστηκε στην Procordia με αλλαγή πλακέτας και με σειρά 603, μια εβδομάδα μετά (Χτες) μπαίνει πάλι σε boot loop. Η LG Hellas αντικαθιστά μόνο κινητά ελληνικής αντιπροσωπείας και όχι ευρωπαικής κάτι που είναι λάθος νομικά. 

ΜΟνος σου το λες οτι ειναι μεμονωμενο προβλημα, και παρολα αυτα βαζεις ξανα σε σκεψη τον κοσμο. Εγω και να το παθαινα, παλι θα συστηνα το κινητο σε οσους ειναι σε σκεψεις για κινητο μεχρι 300€. Και ναι καταλαβαινω οτι ειναι προβλημα να μενεις χωρις κινητο , το εχω παθει πολυ παλαιοτερα , με "dumb"phone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Tα ψηφια του sn ειναι (3 πρωτα). Οχι του ΙΜΕΙ

 

Οκ μαλλον δεν θυμομουν καλα..

 

Παντως και απο εδω μπορει να δει ημερομηνια κατασκευης της πλακετας μεσω του ΙΜΕΙ.. https://imeidata.net/warranty/lg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει αρκετα τετοια site , υπαρχει και το LG Phone From ,που μπορει να δει κανεις τι συμβαινει στο κινητο του καθως του εμφανιζει 6ψηφιο αλλα και 13ψηφιο S/N και ακριβη ημερομηνια παραγωγης.

Αν ειναι μουφα δε το ξερουμε, αλλα και να ειναι υπαρκτο το προβλημα του φιλου, ειναι μια ακομη μεμονωμενη περιπτωση απο τις...20 ( ; )που εχουν διαβαστει στα ελληνικα φορα, και αλλες , εγω θα πω ενα μεγαλο αριθμο, 500 υποθεσεις worldwide. 

Κινδυνολαγνια στο φουλ παιδια... Α-ΠΟ-ΛΑΥ-ΣΤΕ ΤΟ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, επειδή είμαι ένας από αυτούς με boot loop θα προσπαθήσω να είμαι αναλυτικός. 

 

Είμαι κάτοχος LG G4 σειράς 512 από τον Ιανουάριο αγορασμένο από Kaizer. 11/3 παθαίνει boot loop. Το πηγαίνω στην αντιπροσωπεία Procordia  το παραλαμβάνω στις 15/3 φυσικά χωρίς καμία χρέωση, έγινε αλλαγή πλακέτας και μου έδωσαν νέο IMEI. 

 

Η καινούργια πλακέτα είναι σειράς ούτε 601 ούτε 602 αλλά 603

 

Προσέχτε τώρα, χτες το βράδυ ούτε μια εβδομάδα που το πήρα από το service μπαίνει μόνο του σε boot loop την ώρα που το ξεκλείδωνα. Διαβάζω και εδώ αλλά και στο reddit και παρατήρησα τουλάχιστον 10 περιστατικά που τους μπήκε σε boot loop συγκεκριμένα χτες. 

 

Δεν μπορώ να το εξηγήσω πραγματικά, έχω χάσει κάθε ελπίδα για την LG γιατί τα έχει κάνει σκατά και δεν συμμαζεύεται με τίποτα. Το κινητό είναι υπέροχο πραγματικά και είναι πάρα πολύ κρίμα.

 

Τα περιστατικά μπορει να είναι μεμονωμένα αλλά το πρόβλημα είναι εκεί και πιστεύω ότι είναι σε όλες μα όλες τις παρτίδες. Έχω 2 φίλους που αγόρασαν το G4 το 2015 και δεν είχαν κανένα πρόβλημα. Απλά δεν τους έτυχε.

 

Προσωπικά θα σας συμβούλευα να μην το αγοράσετε αυτό το κινητό, δεν μπορείτε να καταλάβετε τι κούραση είναι να συμβαίνει και να μένετε χωρίς κινητό ξαφνικά. 

 

Επίσης σε τηλεφωνική μου επικοινωνία με την LG Hellas σήμερα το πρωί, μου είπαν ότι επειδή το κινητό έχει ευρωπαική αντιπροσωπεία ΔΕΝ μπορεί να αντικατασταθεί αλλά μόνο να επισκευαστεί. Σύμφωνα με το νόμο βέβαια αυτό που λένε δεν ισχύουν οπότε μην σας πιάσουν κορόιδα (εγώ δεν το ήξερα) διαβάστε εδώ περισσότερα: http://avclub.gr/forum/archive/index.php/t-8956.html

Δεν ξέρω πραγματικά τι θα κάνω, μόνο να το πάω να μου το επισκευάσουν και να περιμένω να χαλάσει πάλι τίποτα άλλο...

Στην Αμερική τους τα αλλάζουν επιτόπου ξέρω γω..

 

Και για να απαντήσω και στο poll έχω πάθει boot loop και σε 512 και σε 603. 

 

Ελπίζω να βοήθησα. 

 

 

 

TL;DR Boot Loop σε σειρά 512, επισκευάστηκε στην Procordia με αλλαγή πλακέτας και με σειρά 603, μια εβδομάδα μετά (Χτες) μπαίνει πάλι σε boot loop. Η LG Hellas αντικαθιστά μόνο κινητά ελληνικής αντιπροσωπείας και όχι ευρωπαικής κάτι που είναι λάθος νομικά. 

 

Οντως φιλε, μπραβο για την μαρτυρια σου, κλπ.. Αλλα πες αν εκανες καποια συγκεκριμενη κινηση/βημα πριν το bootloop (και στις 2 περιπτωσεις..) Επισης κατα το σεταρισμα του κινητου μετα την αλλαγη της πλακετας, εκανες επαναφορα ρυθμισεων απο το Gmail που σου ζηταει στην αρχη;

 

Το κινητο με hard reset εφτιαξε ή οχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που ξερεις οτι ειναι 603 η καινουργια πλακετα;

 

 

μιλαμε για μια ακομα μουφα ψηφο

 

 

εχει αρκετα τετοια site , υπαρχει και το LG Phone From ,που μπορει να δει κανεις τι συμβαινει στο κινητο του καθως του εμφανιζει 6ψηφιο αλλα και 13ψηφιο S/N και ακριβη ημερομηνια παραγωγης.

Αν ειναι μουφα δε το ξερουμε, αλλα και να ειναι υπαρκτο το προβλημα του φιλου, ειναι μια ακομη μεμονωμενη περιπτωση απο τις...20 ( ; )που εχουν διαβαστει στα ελληνικα φορα, και αλλες , εγω θα πω ενα μεγαλο αριθμο, 500 υποθεσεις worldwide. 

Κινδυνολαγνια στο φουλ παιδια... Α-ΠΟ-ΛΑΥ-ΣΤΕ ΤΟ

 

 

Μάλιστα. Εγώ φταίω που μπαίνω στον κόπο να σας πω τι έπαθα και να προστατεύσω άλλους χρήστες. Α και σου επισυνάπτω φωτογραφία αφιερωμένη με το 603 S/N φίλε!! 

 

http://i.imgur.com/UOejtQs.jpg

 

:))))))

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει αρκετα τετοια site , υπαρχει και το LG Phone From ,που μπορει να δει κανεις τι συμβαινει στο κινητο του καθως του εμφανιζει 6ψηφιο αλλα και 13ψηφιο S/N και ακριβη ημερομηνια παραγωγης.

Αν ειναι μουφα δε το ξερουμε, αλλα και να ειναι υπαρκτο το προβλημα του φιλου, ειναι μια ακομη μεμονωμενη περιπτωση απο τις...20 ( ;) που εχουν διαβαστει στα ελληνικα φορα, και αλλες , εγω θα πω ενα μεγαλο αριθμο, 500 υποθεσεις worldwide. 

Κινδυνολαγνια στο φουλ παιδια... Α-ΠΟ-ΛΑΥ-ΣΤΕ ΤΟ

Περιμενεις τωρα εγω να πιστεψω εναν χρηστη του ινσομνια των 9 post που μπαινει για να πει μην αγορασετε το τηλεφωνο και οτι εχει τσεκαρει και sn διχως να διευκρινιζει πως αλλα ουτε να διευκρινιζει αν εκανε επαναφορα μεσω google προσπαθεια για hard reset κλπ? 

Oπως και να εχει και πραγματικο να ειναι το vote του και να τα εχει τσεκαρει κλπ ειμαστε σε μια ψηφο οι αλλες 2 ειναι ψευτικες καθως ουτε αναφορα εγινε και τσεκαρωντας τα προφιλ των χρηστων δεν εχουν καν το κινητο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως φιλε, μπραβο για την μαρτυρια σου, κλπ.. Αλλα πες αν εκανες καποια συγκεκριμενη κινηση/βημα πριν το bootloop (και στις 2 περιπτωσεις..) Επισης κατα το σεταρισμα του κινητου μετα την αλλαγη της πλακετας, εκανες επαναφορα ρυθμισεων απο το Gmail που σου ζηταει στην αρχη;

 

Το κινητο με hard reset εφτιαξε ή οχι;

 

Καμία κίνηση, πήγα να ξεκλειδώσω το κινητό και απλά μπήκε σε boot loop. 

 

Ναι έκανα επαναφορά ρυθμίσεων με Gmail γιατί εκεί τα έχω όλα back up. 

 

Δεν έχω δοκιμάσει το hard reset καθώς θέλω να το πάω στην Procordia να το δούνε εκείνοι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα. Εγώ φταίω που μπαίνω στον κόπο να σας πω τι έπαθα και να προστατεύσω άλλους χρήστες. Α και σου επισυνάπτω φωτογραφία αφιερωμένη με το 603 S/N φίλε!! 

 

:))))))

αντε ανεβασε να την δουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδες ηρεμια.. Δεν υπαρχουν και πολλα ελληνικα φορουμ που εχουν το συγκεκριμενο θεμα για το LG G4, αυτο βγαινει στην αναζητηση, ειτε γραφονται, ειτε ποσταρουν μετα απο καιρο να πουν το προβλημα τους..

 

Αναλυτικοτατος ηταν ο φιλος, δεν γινεται να απαντησει σε ολα τα ερωτηματα με 1 ποστ, συζητηση κανουμε.

 

Ο νουμερο 1 τρομολαγνος του thread, εγω, ειπα οτι θα το παρω το κινητο, χαλαρωστε


Καμία κίνηση, πήγα να ξεκλειδώσω το κινητό και απλά μπήκε σε boot loop. 

 

Ναι έκανα επαναφορά ρυθμίσεων με Gmail γιατί εκεί τα έχω όλα back up. 

 

Δεν έχω δοκιμάσει το hard reset καθώς θέλω να το πάω στην Procordia να το δούνε εκείνοι. 

 

Μαλιστα.. Βαζω στοιχημα τωρα οτι θες οτι δεν ειναι το κλασσικο hardware bootloop, αλλα ειναι θεμα της Google.

 

Καντο hard reset, ειναι σημαντικη αυτη η πληροφορια αν δουλεψει. Και αυτοι εκει το ιδιο θα σου κανουν, ισα ισα θα γλιτώσεις χρονο αν το κανεις. Αν δεν δουλεψει και ειναι hardware σε 603, την κατσαμε τη βαρκα.


Κανε hard reset και ενημερωσε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδες ηρεμια.. Δεν υπαρχουν και πολλα ελληνικα φορουμ που εχουν το συγκεκριμενο θεμα για το LG G4, αυτο βγαινει στην αναζητηση, ειτε γραφονται, ειτε ποσταρουν μετα απο καιρο να πουν το προβλημα τους..

 

Αναλυτικοτατος ηταν ο φιλος, δεν γινεται να απαντησει σε ολα τα ερωτηματα με 1 ποστ, συζητηση κανουμε.

 

Ο νουμερο 1 τρομολαγνος του thread, εγω, ειπα οτι θα το παρω το κινητο, χαλαρωστε

 

Μαλιστα.. Βαζω στοιχημα τωρα οτι θες οτι δεν ειναι το κλασσικο hardware bootloop, αλλα ειναι θεμα της Google.

 

Καντο hard reset, ειναι σημαντικη αυτη η πληροφορια αν δουλεψει. Και αυτοι εκει το ιδιο θα σου κανουν, ισα ισα θα γλιτώσεις χρονο αν το κανεις.

Κανε hard reset και ενημερωσε

 

 

 

Και γιατί όσοι το έπαθαν ξαφνικά το έπαθαν χτες; Πολύ πιθανό να ανοίξει με hard reset και; Που ξέρω εγώ άμα δεν θα το ξαναπάθει;

 

 άσε δε που έχω όλο το κινητό backup στο Google (apps, wifi pass), το gmail που το πας; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα. Εγώ φταίω που μπαίνω στον κόπο να σας πω τι έπαθα και να προστατεύσω άλλους χρήστες. Α και σου επισυνάπτω φωτογραφία αφιερωμένη με το 603 S/N φίλε!! 

 

http://i.imgur.com/UOejtQs.jpg

 

:))))))

Μαλλον παρερμηνευσαμε την εννοια της προστασιας.. Αυτος που θεωρει οτι μη αγοραζοντας το προστατευεται, καλως να πραξει. Αλλα εχει διαφορα προστασια, απο τρομοκρατια και κινδυνολαγνια. Δε λεω οτι δε το επαθες (προφανως και το επαθες) , αλλα επειδη το επαθες εσυ , δε σημαινει οτι ολοι θα το παθουμε. Φιλικα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...