Προς το περιεχόμενο

NieR Automata [PC]


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας μην ήταν το mod, οι φανατικοί japan-όφιλοι να υποστηρίζουν μόνο και μόνο επειδή ειναι Ιαπωνικό και οι "στην 1080ti μου μια χαρά παίζει" (βάζω και τον TotalBiscuit σε αυτή την κατηγορία) και θα βλέπαμε πολύ διαφορετική εικόνα πιστεύω. Αν το overall score ήταν Mixed/Mostly Negative αντί για Mostly Positive δε θα έιχε πουλήσει και τόσο καλά στα sales.

 

Αλλά ακόμα και όλα αυτά να ίσχυαν, και πάλι δεν νομίζω ότι θα άλλαζε κάτι. Είναι Square Enix και αυτό είναι το μοναδικό επιχείρημα που χρειάζεται.  Ακόμα και η Warner Bros με το Batman προσπάθησε λιγάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 632
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το τελικό αποτέλεσμα μετράει και δυστυχώς πλεον δεν είναι λίγα τα κακά release στο pc. Τα λεγα και σε άλλα θέματα αλλά κλασσικά καποιους pcmr τους πονάει η αλήθεια. Δείτε πόσα update έχει πάρει η ps4 έκδοση του σε σχέση με το pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έβγαζα το πλέον από την πρώτη σου πρόταση. Τα κακά (port)release στο pc ήταν, είναι και θα είναι πολλά. Ίσως αλλάξει η κατάσταση αν σταματήσουμε να αγοράζουμε παιχνίδια που είναι εμφανώς κακά, αλλά δε το νομίζω.

 

Ακόμα και περισσότερες πωλήσεις να γίνονται στο pc απ'ότι στις κονσόλες δεν πρόκειται ποτέ να δωθεί η πρέπουσα σημασία στην πλατφόρμα καθώς είναι πολύ μεγάλο το ρίσκο για μεγαλόεπιχειρηματίες. Πάντα θα προτιμούν να επενδύσουν τα λεφτά τους σε ένα κλειστό, ασφαλές οικοσύστημα με σταθερό hardware και παιχνίδια με μεγαλύτερη έμφαση στον εντυπωσιασμό παρά στην ουσία.

 

Η χρυσή εποχή για τα παιχνίδια στο pc (όσο και στις κονσόλες) ήταν πριν μπει η Sony και η Microsoft στο παιχνίδι. Τα πάντα φτιάχνονταν από μικρότερα studio που είχαν μεγαλύτερο πάθος και θάρος για πειραματισμό. Αν δε σπάσει η βιομηχανία όλο και θα χειροτερεύει. Οι μεγαλοεπιχειρήσεις κάνουν κακό στη δημιουργικότητα, πράγμα που φαίνεται από όλους τους τομείς ψυχαγωγίας, όχι μόνο στο gaming.

 

Το pcmr του πράγματος πάντα ήταν μια φωνή αντίδρασης, στον τρόπο που μας φέρονται όλες αυτές οι εταιρείες. Δηλαδή, το ξέρουμε ότι μας έχετε γραμμένους άλλα ακόμα και έτσι μπορούμε να βγάλουμε καλύτερα γραφικά απ'ότι οι κονσόλες και αυτό είναι κάτι που τσούζει τις εταιρείες καθώς αυτό είναι και το main marketing trick τους. Ξεκίνησε αναφορικά με το gameplay complexity και όχι τα γραφικά ούτως ή αλλώς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έβγαζα το πλέον από την πρώτη σου πρόταση. Τα κακά (port)release στο pc ήταν, είναι και θα είναι πολλά. Ίσως αλλάξει η κατάσταση αν σταματήσουμε να αγοράζουμε παιχνίδια που είναι εμφανώς κακά, αλλά δε το νομίζω.

 

Ακόμα και περισσότερες πωλήσεις να γίνονται στο pc απ'ότι στις κονσόλες δεν πρόκειται ποτέ να δωθεί η πρέπουσα σημασία στην πλατφόρμα καθώς είναι πολύ μεγάλο το ρίσκο για μεγαλόεπιχειρηματίες. Πάντα θα προτιμούν να επενδύσουν τα λεφτά τους σε ένα κλειστό, ασφαλές οικοσύστημα με σταθερό hardware και παιχνίδια με μεγαλύτερη έμφαση στον εντυπωσιασμό παρά στην ουσία.

 

Η χρυσή εποχή για τα παιχνίδια στο pc (όσο και στις κονσόλες) ήταν πριν μπει η Sony και η Microsoft στο παιχνίδι. Τα πάντα φτιάχνονταν από μικρότερα studio που είχαν μεγαλύτερο πάθος και θάρος για πειραματισμό. Αν δε σπάσει η βιομηχανία όλο και θα χειροτερεύει. Οι μεγαλοεπιχειρήσεις κάνουν κακό στη δημιουργικότητα, πράγμα που φαίνεται από όλους τους τομείς ψυχαγωγίας, όχι μόνο στο gaming.

 

Το pcmr του πράγματος πάντα ήταν μια φωνή αντίδρασης, στον τρόπο που μας φέρονται όλες αυτές οι εταιρείες. Δηλαδή, το ξέρουμε ότι μας έχετε γραμμένους άλλα ακόμα και έτσι μπορούμε να βγάλουμε καλύτερα γραφικά απ'ότι οι κονσόλες και αυτό είναι κάτι που τσούζει τις εταιρείες καθώς αυτό είναι και το main marketing trick τους. Ξεκίνησε αναφορικά με το gameplay complexity και όχι τα γραφικά ούτως ή αλλώς.

 

 

 

 

''The term "Glorious PC Gaming Master Race" was first used by writer Ben "Yahtzee" Croshaw in 2008, in the online gaming magazine The Escapist in which he video-reviewed the role-playing game The Witcher.[7]Croshaw explained that his initial intent in referencing Nazi Germany's master race ideology when he coined the intense term 'Glorious PC Gaming Master Race' was to poke fun at an elitist attitude he perceived among some PC gamers at the time of The Witcher's release''

 

https://en.wikipedia.org/wiki/PC_Master_Race

 

 

Περα απο αυτο,οποιος ειναι καλα στα μυαλα του,δεν βαζει φανταστικα δεσμα στην διασκεδαση του και δεν περιοριζει τον εαυτο του γυρω απο ψυχαναγκασμους.

 

Το αστειο ειναι οτι το pc gaming εχει ανεβει τα τελευταια χρονια γιατι μεσοπροθεσμα ειναι πιο φτηνο απο τις κονσολες και ολοι λιγο πολυ ειχαν-εχουν ενα pc που με μια μεσαια καρτα γραφικων παιζει παιχνιδια.

 

 

 

Τα κακα port γινονται ξεκαθαρα γιατι η αγορα του pc δεν συμφερει τις εταιριες.Το ποσοστο πειρατειας ειναι απιστευτα μεγαλο και ακομα και αν δεν ειναι εφικτο το σπασιμο ενος παιχνιδιου,οι πωλησεις του στο pc παντα θα ειναι κατω του μετριου.Οποτε αμα ειναι να βγει,θα βγει με το μικροτερο δυνατο κοστος.

 

Αλλωστε στο pc δυστυχως ή ευτυχως ειναι συγκεκριμενα τα ειδη που πουλανε σιγουρα και το nier δεν ειναι μεσα σε αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ξέρω από που προήλθε ο όρος, γιαυτό και το ανέφερα.  Δεν έχει να κάνει με κανένα δεσμό, αλλά με τη πεποίθηση ότι κάποια από τις πλατφόρμες είναι ανώτερη από τις άλλες. Το συναντάς παντού αυτό. Την εποχή εκείνη υπήρχε η πεποίθηση ότι το dumbing down των παιχνιδιών οφειλόταν στις κονσόλες. Εσφαλμένα ή όχι αυτή ήταν η πηγή, αλλά είναι πολύ μεγάλη συζήτηση και αρκετά off-topic.

 

Μια χαρά συμφέρει τις εταιρείες η αγορά του pc. Το πρόβλημα είναιη αποφυγή ρίσκου. Η πειρατεία δεν έχει καμία απολύτως σχέση, είναι απλά δικαιολογία. Ποσοστιαία μιλώντας, οι πωλήσεις στο pc είναι πολύ κοντά στις πωλήσεις σε κονσόλες (και τα κέρδη ακόμα πιο κοντά) με εξαίρεση συγκεκριμένους τίτλους που έχουν μεγαλύτερη πέραση στις κονσόλες. Αντίστοιχα υπάρχουν και στο pc τέτοιοι τίτλοι.

 

Το nier μια χαρά θα ήταν μέσα σε αυτούς με 500000 owners (προς σύγκριση το PS4 έχει 740000, και η Ιαπωνία είναι τρομερό handicap καθώς ή αγορά pc games έιναι μηδενική εκεί) . Denuvo ξέραν να βάλουνε,  κάνα patch όχι. Αλλά μετά μας φταίει η πειρατεία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πειρατεια δεν σημαινει απαραιτητα οτι δεν θα πουλησει,αλλα οτι υπαρχει ρισκο οπως αναφερεις και συμφωνω μαζι σου,στις κονσολες το ρισκο ειναι μηδενικο ειδικα σε αυτη την γενια που η πειρατεια ειναι 0.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το pc gaming έχει ξεπεράσει τις πωλήσεις του console gaming κατά πολύ τα τελευταία χρονια, όλα εξαρτούνται από την εταιρία και πολύ απλά η SE είναι από τις χειρότερες. Ειλικρινά δεν θα ξεχάσω το failed pre-order plan του Deus Ex ποτε. Το μονο πράγμα που μπορείς σαν καταναλωτής να κανεις είναι να μην το αγοράσεις μέχρι να το φτιάξουν. Τα υπόλοιπα είναι λίγο πολύ περιττά. ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε τι έχει ξεπεράσει? για πες, στο hardware ναι αλλά στα AAA games είναι πολύ πίσω σε πωλησεις από το ps4 ακόμα και από το Xbox one ,μην λέμε και ότι θέλουμε

 

Βλέπεις κάτι στο post μου που δεν ισχύει και λέω τι θέλω?! :huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσοστιαία οι πωλήσεις στο pc είναι κοντά σε συγκεκριμένα παιχνίδια σε σχέση με τις κονσόλες μην τρελαθουμε κιόλας. Κάτι witcher,κάτι blizzardο παιχνιδα,gta είναι που κάνουν καλές πωλήσεις στο pc. Δείτε στο steam spy ποια παιχνίδια παίζει ο κόσμος και θα καταλάβαιτε http://steamcharts.com/top .Υπολογίζουμε και τα παιχνίδια της blizzard και φυσικά το lol και έδεσε το γλυκό. Γιαυτό μετά πας και βλέπεις κόσμο γνωστών fps και στο pc δεν έχουν κόσμο http://swbstats.com http://bf1stats.com για να μην αναφέρω ποδοσφαιρακια. Και εγώ πιο παλιά που ψιλό ελιωνα moba και mmo παιχνίδια θυμάμαι πόσα άτομα πετύχαιναν που μόνο αυτά παίζανε.βαλτε και την πειρατεία μέσα και έδεσε το γλυκό. Αν ήθελε ο κόσμος έμπαινε μαζικα στα forum της square τους άρχιζε στα καντήλια και το κραξιμο και να δείτε για ποτέ θα έβγαιναν τα patch. Έτσι αντιδρας.

Το vote with your wallet δεν ισχύει στην περίπτωση αυτή όταν μιλάμε για καλό παιχνίδι όπως το νιερ. Επίσης η blizzard πλέον στο pc έχει φτιάξει όνομα σε σημείο να θεωρείται selling point για τα παιχνίδια της το support. Ή ms αν και δεν ξεκίνησε πολύ καλά και αυτή πέρυσι με το pc και το store,το gow4 είναι από τα πιο optimized παιχνίδια της και πλεον και το forza έφτιαξε με τα cpu θέματα που είχε. Και από την άλλη έχεις τα παιχνίδια της ea που ενώ τρέχουν καλά δεν πουλάνε στο pc.

Εμένα προσωπικά στο νιερ τα γράφω όλα αυτά επειδή δεν πέφτει και η τιμή του 35 με 36 στα κλειδαδικα και κοντά 42 ευρώ στα steam sales.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το pcmr του πράγματος πάντα ήταν μια φωνή αντίδρασης, στον τρόπο που μας φέρονται όλες αυτές οι εταιρείες. Δηλαδή, το ξέρουμε ότι μας έχετε γραμμένους άλλα ακόμα και έτσι μπορούμε να βγάλουμε καλύτερα γραφικά απ'ότι οι κονσόλες και αυτό είναι κάτι που τσούζει τις εταιρείες καθώς αυτό είναι και το main marketing trick τους. Ξεκίνησε αναφορικά με το gameplay complexity και όχι τα γραφικά ούτως ή αλλώς.

Ειμαι εναντια σε καθε μορφη flame φιλε μου αλλα αυτη η καραμελα οτι οι κονσολες βγαζουν σαπια παιχνιδια πρεπει να σταματησει.

 

Καλως η κακως παιχνιδια σαν τα Zelda, Persona, Mafia, Red Dead Redemption και αλλα πολλα δεν τα λες σαπια. Μιλας για gameplay, αλλα αναφερεις κυριως γραφικα για την ανωτερωτητα του PC.

 

Ναι συμφωνω και βριζω τα αθλια ports, ναι ταλαιπωρηθηκα και εκανα refund το Nier το οποιο και πηρα τελικα σε PS4 αλλα δεν ισοπεδωνω τα παντα.

 

Για καθε Half Life, Crysis και PUBG που φημιζεται το PC Gaming, υπαρχουν τα αντιστοιχα κλασσικα παιχνιδια σε κονσολες που διαμορφωσαν το gaming οπως το γνωριζουμε σημερα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταξύ μπορούμε να γράψουμε ένα κατεβατο για τα υπέρ του pc gaming,αλλά να υπάρχει και λίγη αντικειμενικότητα.Ελπιζω στις γιορτές να πέσει τουλάχιστον η τιμή του στα μισά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταξύ μπορούμε να γράψουμε ένα κατεβατο για τα υπέρ του pc gaming,αλλά να υπάρχει και λίγη αντικειμενικότητα.Ελπιζω στις γιορτές να πέσει τουλάχιστον η τιμή του στα μισά.

 

Παίζει να είναι στο χριστουγεννιάτικο bundle που κάνουν κάθε χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι εναντια σε καθε μορφη flame φιλε μου αλλα αυτη η καραμελα οτι οι κονσολες βγαζουν σαπια παιχνιδια πρεπει να σταματησει.

 

Καλως η κακως παιχνιδια σαν τα Zelda, Persona, Mafia, Red Dead Redemption και αλλα πολλα δεν τα λες σαπια. Μιλας για gameplay, αλλα αναφερεις κυριως γραφικα για την ανωτερωτητα του PC.

 

Ναι συμφωνω και βριζω τα αθλια ports, ναι ταλαιπωρηθηκα και εκανα refund το Nier το οποιο και πηρα τελικα σε PS4 αλλα δεν ισοπεδωνω τα παντα.

 

Για καθε Half Life, Crysis και PUBG που φημιζεται το PC Gaming, υπαρχουν τα αντιστοιχα κλασσικα παιχνιδια σε κονσολες που διαμορφωσαν το gaming οπως το γνωριζουμε σημερα. 

 

Δεν καταλαβαίνω που είδες ότι οι κονσόλες βγάζουν σάπια παιχνίδια από το ποστ μου. Εγώ ανέφερα πως ξεκίνησε το όλο PCMR "meme". Δεν χρειάζεται να αναφέρω παιχνίδια για την ανωτερότητα του pc, γιατί δεν ήταν καν αυτό το θέμα του ποστ μου. Αυτή την παράγραφο την έγραψα επειδή ανέφερε ο Fulgore τη PCMR. Η PCMR ξεκίνησε με την πεποίθηση της εποχής ότι οι κονσόλες φέραν το dumbing down των παιχνιδιών (και όταν λέμε κονσόλες δεν εννoώ sega/nintendo), αργότερα το γύρισε σε γραφικά κυρίως επειδή εκεί επικεντρώθηκαν και οι μεγάλες εταιρείες για το marketing τους.

 

Όσο για τις πωλήσεις (οι οποίες έχουν ξεπεράσει κατά πολύ των κονσολών και πρέπει να κοιτάξεις σε εύρος (indies κτλπ.)) τις ανέφερα με τη λογική ότι δεν είναι δικαιολογία για την έλλειψη support, καθώς δεν είναι πλεόν τόσο πίσω σε σχέση με τις κονσόλες. Και στην περίπτωση του nier ισχύει περίτρανα αυτό, καθώς αν εξαιρέσεις την Ιαπωνία το Pc έχει ξεπεράσει το ps4 στον υπόλοιπο κόσμο και η SE μας έχει ακόμα γραμμένους. Γιατί? Άποψη μου είναι, ότι οι γιακάδες δεν βλέπουν με καλό μάτι το ρίσκο που παρουσιάζει η πλατφόρμα του pc. Θέλουν τα εύκολα λεφτά και το pc δεν τα έχει (συνήθως). 

 

Fulgore, για τα battlefield κτλπ τα έχουμε ξανασυζητήσει. Δεν πρόκειται ποτέ να δεις τα νούμερα σε αυτά τα παιχνίδια που έχουν οι κονσόλες, γιατί ένα τεράστιο ποσοστό των fps gamers στο pc προτιμάνε να παίξοιυνε cs:go, overwatch, quake live κτλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...