Προς το περιεχόμενο

NieR Automata [PC]


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 632
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 3 μήνες μετά...
Επισκέπτης

και full price αξίζει, είναι απο τα παιχνίδια που λες "παρτα ρε κερατα" και του πετάς την κάρτα στην μούρη γιατι το είναι πραγματικά καλό (και δεν μου αρέσει γενικά το βαρύ γιαπονέζικο στυλ στο gaming).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά κάποιος που έχει παίξει το παιχνίδι και σε PC και σε PS4 μπορεί να μου πει αν η PS4 έκδοση έχει αυτό το stutter που συνέχεια το framerate πέφτει στο 30.

Γιατί στο PC -τουλάχιστον στο δικό μου- είναι unplayable. Δηλαδή μέσα στην μάχη, γίνετε χαμός το framerate σταθερό 60. Όταν πάω να προχωρήσω λίγο σε νέα περιοχή στα open world κομμάτια του παιχνιδιού πέφτει στα 30. Αυτό το stutter (60 σε 30) που το frame rate πέφτει στιγμιαία που κάνουν πολλά παιχνίδια όταν πάνε να φορτώσουν νέα περιοχή: αυτό γίνετε συνέχεια κάθε 20 βήματα ! 

Έχω στο off ΑΑ, έχω βάλει το far mod (global illimunation off), όλα στο medium και τίποτα. Από ότι διαβάζω είναι θέμα του engine που δεν μπορεί να φτιαχτεί. 

Γενικά το Prologue παίζει ΠΟΛΥ καλά στο PC με όλα στα high, καλύτερα από ότι το Prologue στο PS4 (που είναι το demo), για μετά δεν ξέρω.

Μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει ότι το PS4 δεν έχει αυτό το πρόβλημα ;

Επεξ/σία από RedPanda
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Dude απλά κλείσε το vsync η γυρνα το σε adaptive/fast. Αυτό γίνετε άμα δεν μπορείς να διατηρήσεις 60fps πέφτει στα 30 αυτομάτως. Επίσης έχεις δει ποσο μούφα φαίνεται σε πολλές φάσεις με κλειστό το GI έτσι? Θα σου πρότεινα όχι πιο κάτω από medium. ;) Επίσης βοηθάει να λες και τα specs όταν έχεις τέτοιου είδους θέματα ;) Το PS4 έχει επίσης drop απλά όχι τέτοιου είδους.

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To vsync το έχω κλείσει και το έχω ανοίξει. Είναι από τα πρώτα που δοκίμασα. Δεν βλέπω διαφορά.

Το stutter (60 σε άλλε φορές 50 άλλες 40 άλλες 30 άλλες 20) γίνετε χωρίς να είναι οπτικά φορτωμένο (να έχει πολύ κόσμο / εφέ) το παιχνίδι. 

57 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Το PS4 έχει επίσης drop απλά όχι τέτοιου είδους.

To PS4 έχει λογικά drops λόγο hardware: γίνετε χαμός=το framerate πέφτει στα 50-45. Το PC έχει στιγμιαία stutter -κυρίως στα open world κομμάτια του παιχνιδιού- χωρίς οπτικό λόγο.

Ξόδεψα το πρωινό μου χωρίς λόγο. Βλέπω θα πάω με το PS4

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Παιδιά το game απλά δεν υπάρχει. Τέτοιο anime tech feeling έχει να μου δώσει από τότε που διάβασα το blame!. Η μόνη μλκ που έχει είναι αυτό με τον πρόλογο αλλά και αυτό μέσα στα σαδιστικά που βγαίνουν στους Ιάπωνες μπορεί κάποιος να το βάλει. Απλά στο easy για να το περάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, chek2fire said:

Παιδιά το game απλά δεν υπάρχει. Τέτοιο anime tech feeling έχει να μου δώσει από τότε που διάβασα το blame!. Η μόνη μλκ που έχει είναι αυτό με τον πρόλογο αλλά και αυτό μέσα στα σαδιστικά που βγαίνουν στους Ιάπωνες μπορεί κάποιος να το βάλει. Απλά στο easy για να το περάσεις.

Τρομερό διαμάντι , ειδικά αν το παίξεις με jap voiceover και αγγλικούς υπότιτλους.

Για μένα είναι κλάσεις ανώτερο από το αγγλικό voice over.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...