Προς το περιεχόμενο

Πως βρίσκει δουλειά κάποιος με 0 προυπηρεσία στην Ελλάδα του 2016?


Postmort3m

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αρχικα εισαι λιγο μεγαλος , η ταση ειναι να τελειωνεις 25 με μεταπτυχιακο...

επισης πηγενε φανταρος, και μετα εξω... νομιζω οτι καλυτερο...

φιλικα παντα

Φήμες λένε πως άτομα που ακολούθησαν την τάση ζούνε μια ευτυχισμένη ζωή μέχρι τα γεράματα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 417
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Την σκέφτηκα αλλά να πάω να ζήσω με κάποιον που δεν ξέρω? Και χωρίς σταθερή δουλειά? Ποιος μου εγγυάται ότι δεν θα με σουτάρουν σε 2 μήνες? Τότε τι κάνω ? Κανονικά δεν θα έπρεπε να τους ενδιαφέρει η απόσταση, δικό μου θέμα είναι..

 

Λογικά τους ενδιαφέρει το οτι θα συνειδητοποιήσεις οτι δεν μπορείς να χάνεις τόσες ώρες στο δρόμο κάθε μέρα και θα τους παρατήσεις. Να πας να ζήσεις με κάποιον (ναι ακόμα και κάποιον που δεν ξέρεις) εφόσον η δουλειά φαίνεται σταθερή και είσαι ικανοποιημένοςη. Δεν είναι κακό να μάθει κάποιος να μοιράζεται το χώρο του και να σέβεται τον διπλανό του. Ίσως αυτό να μας έκανε καλό γενικά σαν λαό. Ε και αν γαμηθεί ο Δίας γύρνα πίσω στους γονείς σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ειναι η λυση. Εξωτερικο. Δε θελω να υποτιμησω τις δουλειες της εστιασης καθοτι εχω δουλεψει και σε αυτο το χωρο, (με μεσο φυσικα εκει καταντησαμε) αλλα αρνουμαι. Εκατσα να σπουδασω, κοπιασα να διαβασω ξοδευοντας χρονο και χρημα. Αρνουμαι να καθομαι να παρακαλαω το καθε ταβερνιαρη για τρεις και 60 και αν θα του κανω χωρις προυπηρεσια. Δε θελω ουτε να ψηνω καφεδες ουτε να σερβιρω ουτε να τυλιγω πιτες. Δεν σπουδασα γιαυτο και δεν θελω να το κανω. Δεν ονειρευτηκα ετσι το μελλον μου.Θελω να δουλεψω πανω στο αντικειμενο των σπουδων μου. Θελω μια αξιοπρεπη δουλεια με εναν αξιοπρεπη μισθο. Και αυτο μονο στο εξωτερικο. Προτιμω να παω εξω και να δουλευω 10 ωρες αλλα να αμοιβομαι σωστα και να ζω μια αξιοπρεπη ζωη παρα αυτο το χαλι εδω περα. Τους σιχαθηκα ολους σαυτη τη κωλοχωρα. Βαρεθηκα την αδικια την εκμεταλλευση τη βλαχια και τη γυφτια τους. Μονο εξωτερικο.

Επίσης φήμες λένε πως τα άτομα που φεύγουν εξωτερικό είναι αυτά που δεν μπορούν να παραδεχτούν πως υπάρχουν καλύτεροι στην χώρα τους που τους πέρνουν τις δουλειές και είναι τόσο τεμπέληδες που δεν μπαίνουν καν στον κόπο να προσπαθήσουν. Και εξωτερικό να πάνε πάλι το ίδιο χάλια θα νιώθουν μέσα τους γιατί θα κουβαλάνε την ρετσινιά της ήττας και του looser. 

 

Έκατσες να σπουδάσεις και κάτι τρέχει στα γύφτικα φίλε. Δεν είναι πρέπων από τους κανόνες του φόρουμ να πω που την γράφουμε την προσπάθεια σου και τα θέλω σου. Αυτό που θέλεις βασικώς είναι να τα ξύνεις και να πληρώνεσαι. Guess what λοιπόν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης φήμες λένε πως τα άτομα που φεύγουν εξωτερικό είναι αυτά που δεν μπορούν να παραδεχτούν πως υπάρχουν καλύτεροι στην χώρα τους που τους πέρνουν τις δουλειές και είναι τόσο τεμπέληδες που δεν μπαίνουν καν στον κόπο να προσπαθήσουν. Και εξωτερικό να πάνε πάλι το ίδιο χάλια θα νιώθουν μέσα τους γιατί θα κουβαλάνε την ρετσινιά της ήττας και του looser. 

 

Έκατσες να σπουδάσεις και κάτι τρέχει στα γύφτικα φίλε. Δεν είναι πρέπων από τους κανόνες του φόρουμ να πω που την γράφουμε την προσπάθεια σου και τα θέλω σου. Αυτό που θέλεις βασικώς είναι να τα ξύνεις και να πληρώνεσαι. Guess what λοιπόν. 

 

Σε χαλασε πολυ το ποστ μου ρε φιλε? Γιατι επιτιθεσαι σου εθιξα κατι? Αναφερεσαι στο ατομο μου χωρις καν να ξερεις τιποτα για μενα. Λες οτι ειμαι τεμπελης και αναφερεσαι σε εναν ανθρωπο παντρεμενο με παιδι που πασχιζει να τα βγαλει περα καθως προσπαθω να βοηθησω και τους δικους μου που ειναι ανημποροι. Ψαχνω καθε μερα για το καλυτερο ενω παρατηρω οτι οι καλυτεροι που λες ειναι σχεδον παντα οι βυζματιες. Επειδη δεν ειναι πρεπων απο το φορουμ να μη σου πω που σε γραφω και σενα. Αιντε ενας ενας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά τους ενδιαφέρει το οτι θα συνειδητοποιήσεις οτι δεν μπορείς να χάνεις τόσες ώρες στο δρόμο κάθε μέρα και θα τους παρατήσεις. Να πας να ζήσεις με κάποιον (ναι ακόμα και κάποιον που δεν ξέρεις) εφόσον η δουλειά φαίνεται σταθερή και είσαι ικανοποιημένοςη. Δεν είναι κακό να μάθει κάποιος να μοιράζεται το χώρο του και να σέβεται τον διπλανό του. Ίσως αυτό να μας έκανε καλό γενικά σαν λαό. Ε και αν γαμηθεί ο Δίας γύρνα πίσω στους γονείς σου.

 

Aντε τέτοια ζητηση εχει η συγκατοικιση? δεν το ηξερα. Εγω παραδέχομαι πως είμαι πολύ καλομαθημένος για κάτι τέτοιο. Εδώ στην επαρχια ζω σε ένα διαμερισμα 60τμ μονος μου και δινω 250 το μηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης φήμες λένε πως τα άτομα που φεύγουν εξωτερικό είναι αυτά που δεν μπορούν να παραδεχτούν πως υπάρχουν καλύτεροι στην χώρα τους που τους πέρνουν τις δουλειές και είναι τόσο τεμπέληδες που δεν μπαίνουν καν στον κόπο να προσπαθήσουν. Και εξωτερικό να πάνε πάλι το ίδιο χάλια θα νιώθουν μέσα τους γιατί θα κουβαλάνε την ρετσινιά της ήττας και του looser. 

 

Έκατσες να σπουδάσεις και κάτι τρέχει στα γύφτικα φίλε. Δεν είναι πρέπων από τους κανόνες του φόρουμ να πω που την γράφουμε την προσπάθεια σου και τα θέλω σου. Αυτό που θέλεις βασικώς είναι να τα ξύνεις και να πληρώνεσαι. Guess what λοιπόν. 

Του εθιξες την Ελλαδαρα μαλλον. Προφανως ειναι απο αυτους που ακομη νιωθουν περηφανοι για αυτην τη ντροπιαστικη χωρα,αντι να παραδεχονται την καταντια της.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης φήμες λένε πως τα άτομα που φεύγουν εξωτερικό είναι αυτά που δεν μπορούν να παραδεχτούν πως υπάρχουν καλύτεροι στην χώρα τους που τους πέρνουν τις δουλειές και είναι τόσο τεμπέληδες που δεν μπαίνουν καν στον κόπο να προσπαθήσουν. Και εξωτερικό να πάνε πάλι το ίδιο χάλια θα νιώθουν μέσα τους γιατί θα κουβαλάνε την ρετσινιά της ήττας και του looser. 

 

Έκατσες να σπουδάσεις και κάτι τρέχει στα γύφτικα φίλε. Δεν είναι πρέπων από τους κανόνες του φόρουμ να πω που την γράφουμε την προσπάθεια σου και τα θέλω σου. Αυτό που θέλεις βασικώς είναι να τα ξύνεις και να πληρώνεσαι. Guess what λοιπόν. 

 

Καλα λεει ο ανθρωπος ρε φιλε ... για να τυλιγει σουβλάκια σπουδασε? καλυτερα να φυγει εξω να βρει μια καλη δουλεια καλα αμοιβομενη και μολις το επομενο καλοκαιρι κατεβει διακοπες και βρει κανεναν από τους εργοδότες που του δινανε 400ευρω το μηνα και τον ειχανε για τοσο επειδή "ετσι είναι η κατασταση" να τους μπει και λιγο στο μάτι .... αυτοι πως μπαινουνε? εμεις ειμαστε εργοδότες και εμεις το ένα και εμεις το άλλο. Ρε αντε γεια ρε ο καθενας κοιταει το συμφέρον του και καλα θα κανει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα κάνεις επιχείρημα με το βασικό μισθό, καλώς. Ο βασικός μισθός στο UK είναι γύρω στις 1400 λίρες αν δεν κάνω λάθος (άνω των 25 και δεν υπολογίζω εθελοντικές εργασίες ή apprentices). Με αυτά τα χρήματα μπορείς να μείνεις μόνος σου στο UK, όταν θα πρέπει να δίνεις 900 ή 1000 λίρες σε ενοίκιο; Φαντάζομαι πως όχι, άρα θα συγκατοικήσεις. Επομένως, αν το δίλημμα είναι «παρέα με δυο Ινδούς κι έναν Κινέζο» ή «με τους γονείς μου», τότε νομίζω ότι το δεύτερο είναι προτιμότερο.

 

Εκτός κι αν θες να κάνουμε κουβέντα «1200 ευρώ στην Ελλάδα VS 2500 λίρες στο UK» και να δούμε που ζεις καλύτερα μόνος σου, με τι ανέσεις και με πόσα να σου μένουν στο τέλος.

 

Still, όπως ΗΒ δεν είναι μόνο το Λονδίνο, έτσι και Ελλάδα δεν είναι μόνο η Αθήνα. Και αυτό ισχύει και για όλες τις υπόλοιπες χώρες φαντάζομαι.

 

Παλι γυρνας ομως σε τιμες Λονδινου. Αν σε μια πολη στο Βορρα δινεις 400 λιρες το μηνα τοτε ισως σε φτανουν να μενεις μονος σου.

 

Δεν θες τον βασικο στην Ελλαδα; Να σου πω οτι παιρνεις 600. 700 καθαρα. Σου φτανουν να ζησεις ανεξαρτητος; 

 

Οι επαρχιακες πολεις της Ελλαδας φυτοζωουν, δεν εχουν σοβαρη οικονομια για να εχουν θεσεις εργασιας και ευκαιριες. Η οικονομια της Ελλαδας ειναι πολυ "Αθηνοεξαρτωμενη".

 

Ναι, Βρετανια δεν ειναι μονο το Λονδινο και Γερμανια δεν ειναι μονο Βερολινο αλλα οι υπολοιπες περιοχες εχουν οικονομια, στη Γερμανια και μεγαλυτερη μαλιστα. Η Φρανκφουρτη ειναι το μεγαλυτερο κεντρο τραπεζων στην ηπειρωτικη Ευρωπη (+ συγκοινωνιακος κομβος +βιομηχανια). Το Μοναχο εχει βιομηχανια. Η Στουτγκαρδη το ιδιο . Το Αμβουργο εχει το λιμανι. 

 

Στην Ελλαδα τι εχουν οι επαρχιακες πολεις; Ακομα και η Θεσσαλονικη αν εφευγε το ΑΠΘ δεν θα ειχε καμια σχεση με την σημερινη πολη. Σερβιτορους και ντελιβεραδες; Αυτες ειναι οι ευκαιριες στην επαρχια; 

 

Στην Ελλαδα η Κυβερνηση ειναι στην Αθηνα, οι μεγαλες Ελληνικες και ξενες εταιριες (οσες μεινανε) ειναι στην Αθηνα, το μεγαλυτερο λιμανι ειναι στην Αθηνα, οι τραπεζες ειναι στην Αθηνα. Μονο το LIDL εχει την εδρα του εκτος Αθηνων. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα κάνεις επιχείρημα με το βασικό μισθό, καλώς. Ο βασικός μισθός στο UK είναι γύρω στις 1400 λίρες αν δεν κάνω λάθος (άνω των 25 και δεν υπολογίζω εθελοντικές εργασίες ή apprentices). Με αυτά τα χρήματα μπορείς να μείνεις μόνος σου στο UK, όταν θα πρέπει να δίνεις 900 ή 1000 λίρες σε ενοίκιο; Φαντάζομαι πως όχι, άρα θα συγκατοικήσεις. Επομένως, αν το δίλημμα είναι «παρέα με δυο Ινδούς κι έναν Κινέζο» ή «με τους γονείς μου», τότε νομίζω ότι το δεύτερο είναι προτιμότερο.

τέτοια ενοίκια παίζουν συνήθως σε μεγάλα σπίτια με 3+ δωμάτια. ξαναλέμε uk δεν είναι μόνο το λονδίνο. ο λόγος που συγκατοικείς είναι απλώς εξοικονομείς απίστευτα χρήματα. Μέχρι τώρα που συγκατοικώ με άλλον εναν τα πάγια έξοδά μου μαξιμουμ είναι 500 το μήνα και έχω περίπου άλλα 900 να ξοδέψω. αν ζούσα μόνος μου απλα δεν θα χα κάνει καβατζα και δεν θα ξόδευα αρκετά όταν πηγαίνω έξω. αλλά κ παλι θα ζούσα. και στο ξαναλέω αυτά τα λεφτά δεν τα παίρνουν πτυχιούχοι (ουτε καν οι οικοδόμοι). ξεκινάς με 3Κ+ το χρόνο και μονο πάνω πας.  

 

υγ Επίσης εδώ ακόμα κ στο χώρο της εστιάσης αν θες κάνεις καριέρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και βασικά εδώ είναι η αντίρρησή μου σε όσους φεύγουν εκτός. Κάποτε έφευγαν για να βγάλουν λεφτά. Τα παιδιά που φεύγουν τώρα, φεύγουν για να επιβιώσουν κατά βάση (για τους γνωστούς μου μιλάω πάντα, με εξαίρεση δύο άτομα που εργάζονται στην Ελβετία και βγάζουν τα κέρατά τους από λεφτά). Για ποιό λόγο να πας έξω για να επιβιώσεις (δηλαδή να μην σου μένει τίποτα στην άκρη), όταν κουτσά στραβά μπορείς να επιβιώσεις κι εδώ χωρίς να ξεβολευτείς;

 

Επειδή έξω έχεις μεγάλες προοπτικές για γρήγορη εξέλιξη είναι ένας λόγος. Επειδή προτιμάς να βλέπεις στους ανθρώπους γύρω σου μια πιο "ευρωπαϊκή" νοοτροπία είναι άλλος. Θα μπορούσαμε να βρούμε και περισσότερους.

 

 

Προσωπικα ο ορος Εθελοντικη Εργασια, με ενοχλει παντου. Εχουμε βρει το παραμυθι που λεει κατσε να σε πατησουν τζαμπα για να εχεις προυπηρεσια για να βρεις δουλεια με 600 ευρω στην καλυτερη.

 

Δεν ξέρω πώς έχεις εσύ στο μυαλό σου την "εθελοντική εργασία" που λέμε, αλλά στο προηγούμενο rant σου κατάφερες να χάσεις τελείως το νόημα που έδινα. Όποιος δεν πληρώνει δε μπορεί να έχει και απαιτήσεις. Το πώς θα σε "πατήσουν" δεν το πολυκαταλαβαίνω.

 

 

Επομένως, αν το δίλημμα είναι «παρέα με δυο Ινδούς κι έναν Κινέζο» ή «με τους γονείς μου», τότε νομίζω ότι το δεύτερο είναι προτιμότερο.

 

Γιατί το λες αυτό; Ναι, υπάρχει το βόλεμα με τους γονείς (φαϊ έτοιμο κλπ) αλλά τους δυο Ινδούς και τον Κινέζο δεν τους ξέρεις. Ούτε τους φίλους τους ξέρεις. Είναι λίγο ανοιχτό το σενάριο του πόσα μπορείς να πάρεις από αυτούς. Είμαστε σίγουροι ότι είναι προτιμότερο να κρατήσεις το φαϊ;

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη φούσκα των ακινήτων στο εξωτερικό δεν τη λαμβάνει κανείς υπόψη του; Δηλαδή γιατί εκτός Λονδίνου είναι ανθρώπινα τα πράγματα;

 

Γιατί πρέπει να θεωρείται "βόλεμα" το να μην θέλει κάποιος να συγκατοικήσει με άλλους σε ένα σπίτι υπερτιμημένο;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης φήμες λένε πως τα άτομα που φεύγουν εξωτερικό είναι αυτά που δεν μπορούν να παραδεχτούν πως υπάρχουν καλύτεροι στην χώρα τους που τους πέρνουν τις δουλειές και είναι τόσο τεμπέληδες που δεν μπαίνουν καν στον κόπο να προσπαθήσουν. Και εξωτερικό να πάνε πάλι το ίδιο χάλια θα νιώθουν μέσα τους γιατί θα κουβαλάνε την ρετσινιά της ήττας και του looser. 

 

Έκατσες να σπουδάσεις και κάτι τρέχει στα γύφτικα φίλε. Δεν είναι πρέπων από τους κανόνες του φόρουμ να πω που την γράφουμε την προσπάθεια σου και τα θέλω σου. Αυτό που θέλεις βασικώς είναι να τα ξύνεις και να πληρώνεσαι. Guess what λοιπόν. 

 

Καλά τα λες,τεμπέληδες τι περιμένεις, αλλά καλά κάνουν άστους να φύγουν έξω, περισσότερες δουλείες για εμας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ γενικά με αυτά που γράφει ο Malthador, έτσι το βλέπω κι εγώ.

 

Επίσης, παίζει μεγάλο ρόλο για μένα υπό ποιες συνθήκες πας έξω. Πχ αν είναι να πάει κάποιος έξω να δουλέψει λάντζα ή σερβιτόρος θα έλεγα καλύτερα να μείνει εδώ, αν μιλάμε για εξειδικευμένες θέσεις εκεί μπορεί να αλλάζει το πράγμα. Αν πχ κάποιον προγραμματιστή τον πληρώνουν 800€ εδώ και 3 χιλιάρικα έξω εκεί ας υπολογίσει τι τον συμφέρει καλύτερα.


Τη φούσκα των ακινήτων στο εξωτερικό δεν τη λαμβάνει κανείς υπόψη του; Δηλαδή γιατί εκτός Λονδίνου είναι ανθρώπινα τα πράγματα;

 

Γιατί πρέπει να θεωρείται "βόλεμα" το να μην θέλει κάποιος να συγκατοικήσει με άλλους σε ένα σπίτι υπερτιμημένο;  

Γιατί; Ε αφού το κάνουν έξω είναι και το σωστό και όποιος δεν θέλει είναι καλομαθημένος Ελληνάρας...:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχνάτε ότι πλέον κάποιος έξω θα πληρώνει "διπλό" ενοίκιο. 

 

Έναν ΕΝΦΙΑ εδώ και ένα το κανονικό έξω. Εκτός κι αν τα πουλήσει όλα εδώ που δεν μου φαίνεται σωστό ρίσκο.

 

Το λέω για όσους δεν έχουν "βοήθεια" από πίσω σαν κι εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης φήμες λένε πως τα άτομα που φεύγουν εξωτερικό είναι αυτά που δεν μπορούν να παραδεχτούν πως υπάρχουν καλύτεροι στην χώρα τους που τους πέρνουν τις δουλειές και είναι τόσο τεμπέληδες που δεν μπαίνουν καν στον κόπο να προσπαθήσουν. Και εξωτερικό να πάνε πάλι το ίδιο χάλια θα νιώθουν μέσα τους γιατί θα κουβαλάνε την ρετσινιά της ήττας και του looser. 

 

Έκατσες να σπουδάσεις και κάτι τρέχει στα γύφτικα φίλε. Δεν είναι πρέπων από τους κανόνες του φόρουμ να πω που την γράφουμε την προσπάθεια σου και τα θέλω σου. Αυτό που θέλεις βασικώς είναι να τα ξύνεις και να πληρώνεσαι. Guess what λοιπόν. 

 

lol, πρέπει να κρατήσουμε αυτό το post και να τα ξαναπούμε σε 1-2-3 χρόνια που θα βγεις στην ελληνική αγορά εργασίας

Οι τεμπέληδες και βολεμένοι μένουν στην Ελλάδα, γιατί έξω θα πάρουν 2 @@ και τίποτε παραπάνω

*loser

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...