Προς το περιεχόμενο

Banggood - Escam QF001 720P pan-tilt camera €18,10 [ΤΕΛΟΣ]


papars

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρα απλα δεν την δουλεύουμε με το τροφοδοτικό της καλού κακού.

 

Κοιτάω (μάλλον αργά) και για μια εξωτερική να αντέχει κάτω από βροχή 1080.

Αν έχει κανείς κάποια δοκιμασμένη στο νου ας υποδείξει.

 

κάτι που δεν κατάλαβα, η κάμερα μπορεί να πάρει ρεύμα με poe?

 

 

Έχω το anga aq-5504 το οποίο το είχα με 4 αναλογικές κάμερες. Αυτό έχει επιλογή να το γυρίσεις σε IP μέχρι 8 κάμερες και έτσι δεν το πέταξα όταν πήρα τις ESCAM.

Δεν είναι κάτι τρομερό αλλά κάνει δουλειά - έχει μάλιστα το ίδιο chip με τις escam του θέματος και τις βλέπει αυτόματα - και τα μενού είναι τα ίδια.

Δεν πρέπει να έχω δώσει πάνω από €60 για να το πάρω.

Παρόλο που έχει επιλογή για κίνηση δεν έχω ασχοληθεί να βρω πως (αν) γίνεται να το ρυθμίσω με τις κάμερες αφού τις βλέπω μεμονωμένα και όχι μέσα από το μενού του καταγραφικού.

 

Το έχω μόνο για συνεχή καταγραφή σε σκληρό δίσκο.

 

 

Σχετικά με το φις τροφοδοσίας. Το τροφοδοτικό δεν περιλαμβάνεται στην συσκευασία. Το κολλάνε απέξω με χαρτοταινία. Είναι ένα πακ 12V νομίζω 5V στο 1A. Αν υπήρχε επιλογή θα αγόραζα τις κάμερες χωρίς αυτό. Δεν ξέρω τι να τα κάνω όλα αυτά τα τροφοδοτικά που μου έχουν μείνει.

Καλή φάση ότι παίζουν και έτσι!

 

Αν αγοραζες τώρα τι θα αγόραζες για καταγραφικο για να έβαζες κάμερες μετά?

 

Η μήπως θα άξιζε να δωσει κάποιος χρήματα να πάρει ενα σετ έτοιμο με καταγραφικο και κάμερες 720 η ακόμα καλύτερα 1080?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 382
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κοιτάω (μάλλον αργά) και για μια εξωτερική να αντέχει κάτω από βροχή 1080.

Αν έχει κανείς κάποια δοκιμασμένη στο νου ας υποδείξει.

Δοκιμασμενη δεν ειναι, γιατι μολις βγηκε και την δινουν σε τιμη χωμα pre-sale, προχτες 30 €, τωρα 32 €, μετα θα παει στα 45 € λενε...:

http://www.banggood.com/BlitzWolf-BW-SIC1-IP67-720P-HD-Wireless-Security-Surveillance-AP-ONVIF-Outdoor-Wifi-IP-Camera-p-1085200.html

 

και η σελιδα της εταιρειας

http://www.blitzwolf.com/BlitzWolf-BW-SIC1-IP67-720P-HD-Wireless-Security-Surveillance-AP-ONVIF-Outdoor-Wifi-IP-Camera-p-130.html

 

Παρηγγειλα μια, θα την βαλω μαλλον τον χειμωνα, μετα απο εγκατασταση εξωτερικης πριζας.

Για τα λεφτα της και για "επωνυμο" προιον, φαινεται σουπερ, σαν καλη κατασκευη και "βλεπει" καθαρα ακομη και νυχτα μεχρι 25-35μ, , δεχεται και καρτα sd, κανοντας αυτοματα "Auto Cover the Old File Circularly", ισως βολευει εκει που δεν υπαρχει δυνατοτητα καταγραφικου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα απλα δεν την δουλεύουμε με το τροφοδοτικό της καλού κακού.

 

Κοιτάω (μάλλον αργά) και για μια εξωτερική να αντέχει κάτω από βροχή 1080.

Αν έχει κανείς κάποια δοκιμασμένη στο νου ας υποδείξει.

 

κάτι που δεν κατάλαβα, η κάμερα μπορεί να πάρει ρεύμα με poe?

 

 

 

Καλή φάση ότι παίζουν και έτσι!

 

Αν αγοραζες τώρα τι θα αγόραζες για καταγραφικο για να έβαζες κάμερες μετά?

 

Η μήπως θα άξιζε να δωσει κάποιος χρήματα να πάρει ενα σετ έτοιμο με καταγραφικο και κάμερες 720 η ακόμα καλύτερα 1080?

 

Αν το anga δεν γύρναγε σε IP δεν θα αγόραζα καταγραφικό.  Θα έβαζα στις κάμερες κάρτες microSD.

 

Καταγραφή IP γίνεται και σε ένα PC με σχετικά προγράμματα - δωρεάν και με πληρωμή.  Μάλιστα τα καλά έχουν και video analytics π.χ. μπορείς να ρωτήσεις πόσα κόκκινα αυτοκίνητα πέρασαν κλπ

Πολλά NAS κάνουν το ίδιο πράγμα (παίζουν το ρόλο καταγραφικού).  Το βασικό πρόβλημα που έχω με τα φτηνά καταγραφικά είναι η αδυναμία να βρεις εύκολα ένα συμβάν.  Δεν κρατάνε σωστά log, δεν έχουν εύκολο γρήγορο ψάξιμο κ.α.

 

Για σετ δεν έχω ψάξει αν υπάρχουν αξιόλογα.

 

Όμως δεν ξέρω πόσο on topic είμαστε ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρώτησα και πριν αλλά δεν πήρα απάντηση.

Στις πρώτες σελίδες προτείνεται να αγοράσουμε και εναν αντάπτορα poe 1.99$

Είναι η κάμερα poe ?

 

Δοκιμασμενη δεν ειναι, γιατι μολις βγηκε και την δινουν σε τιμη χωμα pre-sale, προχτες 30 €, τωρα 32 €, μετα θα παει στα 45 € λενε...:

http://www.banggood.com/BlitzWolf-BW-SIC1-IP67-720P-HD-Wireless-Security-Surveillance-AP-ONVIF-Outdoor-Wifi-IP-Camera-p-1085200.html

 

και η σελιδα της εταιρειας

http://www.blitzwolf.com/BlitzWolf-BW-SIC1-IP67-720P-HD-Wireless-Security-Surveillance-AP-ONVIF-Outdoor-Wifi-IP-Camera-p-130.html

 

Παρηγγειλα μια, θα την βαλω μαλλον τον χειμωνα, μετα απο εγκατασταση εξωτερικης πριζας.

Για τα λεφτα της και για "επωνυμο" προιον, φαινεται σουπερ, σαν καλη κατασκευη και "βλεπει" καθαρα ακομη και νυχτα μεχρι 25-35μ, , δεχεται και καρτα sd, κανοντας αυτοματα "Auto Cover the Old File Circularly", ισως βολευει εκει που δεν υπαρχει δυνατοτητα καταγραφικου.

Μια χαρά φαίνεται είναι και επώνυμη και η τιμή είναι άριστη απλα εγω κοιτάω αποκλειστικά για 1080 γιατί θέλω την έξτρα λεπτομέρεια σε αρκετά μακρινά πλάνα για να καταλαβαίνω τι γίνετε.

 

 

Αν το anga δεν γύρναγε σε IP δεν θα αγόραζα καταγραφικό. Θα έβαζα στις κάμερες κάρτες microSD.

 

Καταγραφή IP γίνεται και σε ένα PC με σχετικά προγράμματα - δωρεάν και με πληρωμή. Μάλιστα τα καλά έχουν και video analytics π.χ. μπορείς να ρωτήσεις πόσα κόκκινα αυτοκίνητα πέρασαν κλπ

Πολλά NAS κάνουν το ίδιο πράγμα (παίζουν το ρόλο καταγραφικού). Το βασικό πρόβλημα που έχω με τα φτηνά καταγραφικά είναι η αδυναμία να βρεις εύκολα ένα συμβάν. Δεν κρατάνε σωστά log, δεν έχουν εύκολο γρήγορο ψάξιμο κ.α.

 

Για σετ δεν έχω ψάξει αν υπάρχουν αξιόλογα.

 

Όμως δεν ξέρω πόσο on topic είμαστε ...

Ωραία μου τα εξήγησες.

Έχω μερικά router με tomato/dd-wrt που παίζουν και το ρόλο Nas, ίσως να μπορώ να καρφωσω ένα σκληρό η ενα στικ και να μπορώ να καταγράφω εκεί.

Αν γίνει ίσως αξίζει γιατί το ένα σετ τα εχω ως αποκλειστικά vpn router οπότε η καταγραφή θα μπορεί να γίνετε σε άλλο χώρο, με τα φανερά πλεονεκτήματα!

Η ακόμα και σε pc ανοιχτό.

Αν σου έρθει στο νου κάνα software καταγραφικο θα το δοκιμάσω όταν έρθει η κάμερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν πουλήσει 10500 τμχ - και έχουν 25 αρνητικές κριτικές ...

 

Προσωπικά τις έχω χαρεί και πήρα και 2 ακόμα.

Αυτές και οι QD520 αξίζουν αυτά που ζητάνε και με το παραπάνω.

Έχω 4 τμχ που δουλεύουν από 4 Φεβρουαρίου 2016 και 2 από 30/3/16.

Οι 2 σε εξωτερικό χώρο - καλυμμένες σε μπαλκόνι τις οποίες θα τις αλλάξω με QD520 αν βγει σε προσφορά.

 

Η επιλογή βέβαια είναι δική σας - μην σας πάρω στο λαιμό μου  :-D

 

Η QD900 της ίδια εταιρίας δεν μου άρεσε και δεν την προτείνω.

 

Καλησπερα.

 

Γιατι η QD900 δεν σου αρεσε;

Θελω να παρω μια 1080p καμερα εξωτερικου χωρου και την ειχα σταμπαρει.

Δεν εχει καλη εικονα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρώτησα και πριν αλλά δεν πήρα απάντηση.

Στις πρώτες σελίδες προτείνεται να αγοράσουμε και εναν αντάπτορα poe 1.99$

Είναι η κάμερα poe ?

Όχι δεν το υποστηρίζει κατευθείαν η κάμερα. Ο αντάπτορας είναι διπλός, βάζεις ένα κομμάτι στο τροφοδοτικό και το άλλο στην κάμμερα και ενδιάμεσα έχεις μόνο ethernet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.

 

Γιατι η QD900 δεν σου αρεσε;

Θελω να παρω μια 1080p καμερα εξωτερικου χωρου και την ειχα σταμπαρει.

Δεν εχει καλη εικονα;

Μπορεί να έτυχα σε κακό κομμάτι, αλλά δεν βοήθησαν και καθόλου - επέμεναν ότι το πρόβλημα είναι λογισμικού και όχι της κάμερας και έτσι δεν μου την άλλαξαν.

Σε καθημερινή χρήση είναι οκ - δεν βλέπεις τα προβλήματα αλλά έμεινα δυσαρεστημένος.  Είναι και λίγο κακό το λογισμικό - ωραίο OSD αλλά δύσχρηστο.

 

 

Very bad picture quality. Not recommended.By:Papars 2016-06-24 15:35:02

I'm not happy with this product. I’m disappointed to the point of asking my money back! It's not the same quality as the other ESCAM cameras (QF001, QD520). Camera came with firmware: V2.3.5.2505-S50-SMA-B20151204B The first thing I notice is that some pixels are stuck - either bright colour or dark. Covering the lens with a black paper shows immediately the CMOS sensor faults. Picture at good light conditions is acceptable but it does not look like HD picture. At low light (night or darker room), picture is of very low quality. Also if the light conditions change suddenly, it takes very long time (>10 sec) to recover. For example when it is night and somebody turns the light on or when the light turns off in a dark room. The software (through internet explorer) does not save pictures. Pressing the snapshot button will bring a small picture on screen but it does not give a way to save onto disk. On the other hand, recording is working; however playback is at higher than normal speed due to the low frame rate utilized by the camera. There is no way to change the date format to the European standard, or to change the placement of the OSD. It’s set to the upper part of the screen. Also, sometimes, date/time can take long time to get updated after a power cut. It starts at 01-01-1970 02:00:00. Software also does not report loss of communication. Picture just freezes at the last frame and stays there forever. No message is shown. Fortunately when streaming commences, the software will immediately recover, but you get no indication of the fault neither in the log list nor with any other message. Occasionally internet explorer will hung after some viewing time. It will give a web page error and then it will bring up the login page. Not good if you want to have a constant unattended view. My NVR could not locate automatically the camera. It had no problem finding the other 7 escam in my network. Fortunately adding manually the onvif parameters worked. Wifi is easy to setup and reception is fine, although you need good signal to work without problem. Testing with a 45% signal level gave unacceptable viewing and constant brake of streaming. From construction point of view, camera is smaller than what you would expect, with a beautiful metal casing and nice front view. The 4x IR LED design gives a modern and expensive overall look. Pity the image quality is not that great for the price asked. In all, I would buy again escam, but not this model.

 

 

Να αναφέρω ότι μάλλον δεν είναι πραγματικό 1080p ο αισθητήρας.  Κάπου πήρε το μάτι μου το Linux driver που φορτώνει η κάμερα και είναι από χαμηλότερης ανάλυσης (μπορείς να δεις το boot με σειριακή κονσόλα) - μην το δέσεις όμως αυτό γιατί τα specs που κυκλοφορούν στα κινέζικα δεν βγάζουν και νόημα πολλές φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν το υποστηρίζει κατευθείαν η κάμερα. Ο αντάπτορας είναι διπλός, βάζεις ένα κομμάτι στο τροφοδοτικό και το άλλο στην κάμμερα και ενδιάμεσα έχεις μόνο ethernet.

Το έχασα έχω κολλήσει.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι ποσά μετρα utp μπορεί να τροφοδοτηθεί με αυτό το τροπο η καμερα και να λειτουργει κανονικά?

Τα εχω χρησιμοποιήσει και είναι μια χαρά για λιγα μετρα (4-5μετρα).

Για 30-40μετρα θα παίξει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι ποσά μετρα utp μπορεί να τροφοδοτηθεί με αυτό το τροπο η καμερα και να λειτουργει κανονικά?

Τα εχω χρησιμοποιήσει και είναι μια χαρά για λιγα μετρα (4-5μετρα).

Για 30-40μετρα θα παίξει?

Κάπου είχα δει ότι είναι για μέχρι 130 feet, δηλαδή περίπου 40 μέτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω ότι έχει τελειώσει η προσφορά, την έχω πάρει αλλά εν συγκρίσει με αυτήν Digoo BB-M1 τι λέει;

Και απο εμενα το ερωτημα...

 

Μηπως αξίζει καλύτερα αυτή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η digoo δείχνει πιο μοντέρνα!

Την εφαρμογή της ψάχνω.  Δύο σελίδες που δίνουν (360eye.cc και www.lv360.net) δεν ανοίγουν.  Και δεν βρίσκω εφαρμογή digoo στο Play store ...

Και δεν έχει lan - είναι μόνο wifi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...